در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

هالوینگ و پساهالوینگ؛ چه چیزی منتظر استخراج کنندگان است؟

0 2,169

پاداش استخراج بیت کوین در حدود ماه مه سال 2020 به نصف کاهش می یابد(هالوینگ) و از 12.5 بیت کوین به 6.25 بیت کوین می رسد. اما سوال این است که این وضعیت چه تاثیری بر رفتار شرکت های تولید کننده دستگاه استخراج و استخرها خواهد داشت و به طور کلی بخش استخراج بیت کوین در ماه ها و سال های آینده چه تحولی خواهند داشت؟

از یک سو کارشناسان فعال و شاغل در این بخش، پیشرفت های خاصی را با اطمینان پیش بینی می‌کنند: ماشین آلات استخراج پیشرفته تر و قدرتمند تر خواهند شد، مصرف انرژی به شکلی فزاینده به سمت استفاده از انرژی های تجدید پذیر سوق پیدا خواهد کرد و هزینه های استخراج کاهش پیدا می کند.

از سوی دیگر، دشوار بودن پیش بینی قیمت بیت کوین باعث می شود متقابلا نتوان پیش بینی درستی از میزان سودآوری استخراج داشت و اینکه آیا استخراج کنندگان، بیت کوین های خود را پس از نصف شدن پاداش استخراج خواهند فروخت یا ذخیره می کنند.

تجهیزات استخراج،  نرخ هش و سختی

با وجود تمام این عدم قطعیت ها و پیش بینی ها، احتمال می‌رود که قدرت محاسباتی دستگاه و تجهیزات اسیک مورد استفاده شرکت ها و استخرها، صرف نظر از نوسانات قیمت، نرخ هش و سختی، به طور مداوم افزایش یابد.

کریستوفر بندیکسن، رئیس بخش تحقیقات در کوین شیرز، می گوید:

زمانی که قیمت ها بالا می رود و درآمدها افزایش می یابد، استخراج کنندگان، در صورتی که بازده سرمایه خود را کسب کرده باشند، هر نوع سود اضافی را در خرید تجهیزات استخراج جدید و بیشتر سرمایه گذاری می کنند و به دنبال افزایش سهم و قدرت خود از نرخ هش هستند.

در عین حال بندیکسن معتقد است که اگر قیمت بیت کوین کاهش یابد و درآمد استخراج کم شود، استخراج کنندگانی که برای کسب سود تلاش می کنند مجبور خواهند شد که دستگاه های کم بازده خود را خاموش کنند.

بنابراین در هر صورت قدرت دستگاه های استخراج افزایش خواهد یافت. اگر چه این به معنای افزایش نرخ هش و سختی استخراج به طور موازی نخواهد بود. همانطور که مت چیروت، مدیر بخش تحقیقات Smith + Crown می گوید، سطح نرخ هش و سختی تابعی از قیمت بیت کوین، تعداد استخراج کنندگان و کل هزینه های عملیاتی است.

وی می گوید:

نرخ هش بیت کوین به دنبال رونق قیمت ها در سال 2017 افزایش چشمگیری  داشت و حتی در ادامه و با شروع زمستان بازار ارزهای رمزنگاری به افزایش خود ادامه داد، اگر چه در نهایت افت کرد. این افت احتمالا مربوط به پایین آمدن قیمت بیت کوین است که کمتر از هزینه عملیات استخراج بود. در حالی که استخراج کنندگان در حال روشن کردن تجهیزات استخراج خود همزمان با افزایش قیمت ها در سال 2019 هستند.

سختی استخراج بیت کوین(خط قرمز) و نمودار میانگین قیمت 30 روزه بیت کوین

قبل از هالوینگ

استخراج کنندگان جهت آماده شدن برای رخداد نصف شدن پاداش استخراج در سال آینده چه خواهند کرد؟ خب اولین کاری که سعی می کنند انجام دهند، افزایش فعالیت استخراج خود است. بنابراین تلاش می کنند تا سهم بیشتری از نرخ هش را در اختیار گیرند و بدین ترتیب پاداش بیشتری کسب کنند.

لنارد نئو، تحلیلگر پیکولو ریسرچ، می گوید:

ما شاهد آماده شدن برای افزایش فعالیت استخراج هستیم. یک افزایش نمایی بین یک سال تا نه ماه قبل از رخداد نصف شدن پاداش. انتظار داریم که این روند با نزدیک شدن به نصف شدن پاداش ادامه یابد.

بنابراین احتمال افزایش فعالیت استخراج وجود دارد. اما آیا شرکت ها به ذخیره کردن بیت کوین های خود، پس از افزایش قیمت مورد انتظار پس از کاهش عرضه، ادامه می دهند؟

مِدیو دمارکو، مدیر شرکت دلفی دیجیتال که یک شرکت تحقیقاتی در زمینه ارزهای رمزنگاری است، می گوید:

در مورد استخراج کنندگانی که سود کردند، اگر قیمت ها همانطور که انتظار می رود افزایش یابد، می توانم به طور قطع بگویم، سود اضافی کسب کرده و بیت کوین را نگه می دارند. اما استخراج کنندگانی که سودی کسب نکرده اند، احتمالا مجبور می شوند عملکرد خود را ارتقاء دهند تا بتوانند در رقابت باقی بمانند و یا از مسیر خارج می شوند.

گفته می شود این احتمال وجود دارد که برخی از استخرهای استخراج و شرکت ها، تا زمان باقی مانده تا رخداد نصف شدن پاداش در سال 2020، به جای بیت کوین ارز فیات نگهداری کنند. بندیکسن می گوید:

بعید نیست که استخراج کنندگان سعی در نگهداری پول، قبل از هالوینگ داشته باشند؛ اما این پول بیت کوین است یا ارز فیات؟

دلیل بندیکسن در مورد احتمال نگه داشتن پول فیات توسط استخراج کنندگان بر این منطق استوار است که قیمت بیت کوین پس از نصف شدن پاداش استخراج راکد و بی تحرک باقی بماند. وی اظهار داشت که این روند معادل دو برابر شدن سختی خواهد بود و باعث می شود بسیاری از تجهیزات دیگر سودی نداشته باشند.

این عدم سودآوری، برخی از شرکت های استخراج کوچکتر و کم درآمد تر را به سمتی سوق می دهد تا مجبور شوند برای حفظ و کسب نقدینگی، دستگاه های کم بازده تر خود را بفروشند. این تجهیزات توسط همتایان موفق تر آنها خریداری می شود که با مازاد درآمد خود قصد دارند قدرت استخراج را افزایش دهند.

پس از هالوینگ

در مورد رفتار استخراج کنندگان پس از هالوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج، این بار فقط به قیمت بیت کوین بستگی دارد. در صورت کاهش قیمت، احتمالا منجر به وضعیت توصیف شده در بالا خواهد شد. اما در یک بازار رقابتی مانند استخراج بیت کوین، احتمالا با هر حرکت، وضعیت جدیدی حاصل می شود. اگر افت قیمت شدیدی رخ دهد، باعث می شود بسیاری از استخراج کنندگان دستگاه های خود را خاموش کنند و به این ترتیب نرخ هش و سختی کاهش می یابد.

بندیکسن معتقد است:

از آنجا که این وضعیت و شرایطی پویا است و این صنعت بسیار رقابتی است، تعجب نخواهم کرد اگر بعد از یک تعادل دوباره، روند افزایشی جدیدی مانند گذشته حاصل شود.

در واقع استخراج کنندگان احتمالا ارزهایی که جدید استخراج می کنند می فروشند. به طور مشخص آنها فقط نیمی از ارزهای خود را خواهند فروخت و بنابراین تعداد ارزهای جدیدی که وارد بازار می شود همچنان به نصف کاهش خواهد یافت.

به عبارت دیگر احتمالا استخراج همچنان به همان اندازه سودآور خواهد بود و هرگونه ورشکستگی باعث ورود افراد جدید به این بخش می شود که این امر اوضاع را برای همه دشوارتر می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.