در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

افزایش کارمزدهای شبکه اتریوم؛ تریدرها به دنبال راه حلی جایگزین

0 994

با رشد سریع بخش مالی غیر متمرکز، تحولات مقیاس پذیری آتی در اتریوم 2.0 و  اختصاص یافتن بخشی از پرتفوی نهادهای سرمایه گذاری به ارز رمزنگاری، قیمت اتریوم به سرعت در حال افزایش است. در واقع، اخیرا اتریوم برای اولین بار سطح مقاومت 2000 دلار را شکست و یک رکورد جدیدی در بالای این سطح به ثبت رساند. اما منتقدان می گویند افزایش ناگهانی کارمزد تراکنش ها در شبکه اتریوم باعث می شود تا این پروژه قربانی بلاک چین های رقیب شود. اما داده های روی زنجیره خلاف این را نشان می دهند.

 از نظر دارندگان اتریوم و سرمایه گذاران دیفای، همه این اقدامات ممکن است صعودی باشند، اما برای توسعه دهندگان کوچک تر اپلیکیشن های غیر متمرکز (DApps) و سایر کاربران در شبکه (نظیر معامله گرانی که از ارزهای پایدار مبتنی بر ERC-20 استفاده می کنند) این شبکه بیش از حد گران است و آنها قادر به استفاده از آن نیستند.

هزینه استفاده از هر ارز پایدار به شبکه بلاک چین بستگی دارد. اخیرا شبکه اتریوم شاهد ازدحام و افزایش کارمزد تراکنش ها بود. در تاریخ 23 فوریه، متوسط کارمزد تراکنش در شبکه اتریوم برای اولین بار از 39 دلار فراتر رفت و تراکنش های توکن های ERC-20 مانند تدر و یو اس دی کوین (نسخه های مبتنی بر اتریوم) بیش از حد گران بودند.

در حالی که اتریوم 2.0 با انتقال به اثبات سهام می تواند این مشکل را در بلند مدت حل کند، اما در حال حاضر معامله گران ناامید شده اند. البته خبر خوب این که گزینه های دیگری وجود دارند که به معامله گران اجازه می دهند تا با نگه داشتن دارایی های خود به صورت ارز پایدار (بدون پرداخت کارمزدهای بیش از حد بالای شبکه) از نوسان قیمت جلوگیری کنند.

بلاک چین های رقیب در پی رسیدن به اتریوم

اتریوم دومین ارز رمزنگاری بازار است و طبق معیارهای استفاده از شبکه، کاملا بر صنعت قراردادهای هوشمند تسلط دارد. اگرچه شبکه اتریوم به خاطر فعالیت های زیاد، بیش از حد شلوغ شده و متوسط کارمزد تراکنش ها از 10 دلار فراتر رفته اند، به نظر می رسد که پایگاه بزرگ کاربر و توسعه دهنده آن برای حفظ جایگاه دوم اتریوم در جدول ارز رمزنگاری کافی باشد.

با این وجود، برخی از معیارهای مهم روی زنجیره تغییر احتمالی در برتری اتریوم را نشان می دهند. حال این سوال مطرح می شود که آیا ” قاتل اتریوم” قادر به برکناری این شبکه برتر است یا نه؟

شبکه اتریوم
ارزش کل دارایی های قفل شده در شبکه های رقیب اتریوم

همانطور که جدول بالا نشان می دهد، شبکه اتریوم کاملا بر اپلیکیشن های غیر متمرکز تسلط دارد. اما این شبکه به خاطر کارمزد بالای تراکنش ها شرایط خوبی در مقابل رقبای خود ندارد.

در هفته گذشته، ان بی ای تاپ شات( NBA Top Shot) از بلاک چین FLOW  تقریبا 80000 آدرس فعال داشت که پنج برابر بزرگتر از بازار Rarible NFT  اتریوم یا حتی سوشی سواپ بود. بنابراین، ابتدا باید تعداد آدرس های فعال روزانه در هر بلاک چین را تجزیه و تحلیل کرد.

آدرس های فعال روزانه در شبکه های مختلف

آدرس
آدرس های فعال روزانه

نمودار بالا نشان می دهد که ترون اخیرا در تعداد آدرس های فعال روزانه از اتریوم پیشی گرفته است. شبکه ترون برای تراکنش های ساده تقریبا کارمزد صفر دارد که مقایسه غیرمنصفانه ای ایجاد می کند.

با بررسی تراکنش ها و انتقالات موثر، حذف آدرس هایی که تاثیری در شبکه ندارند، آسان تر است. با این کار می توان فهمید که تعداد آدرس های ترون حتی به حدود تعداد آدرس های اتریوم نمی رسد، اگرچه رشد اخیر قیمت کاردانو باعث شده تا تعداد آدرس های این دو شبکه تقریبا برابر شوند.

اتریوم
تراکنش ها و انتقالات

از طرفی، شبکه ترون بیش از 14.5 میلیارد از تدرهای در گردش را در اختیار دارد که این امر به خودی خود باید استفاده از این شبکه را افزایش دهد. در ضمن، آدرس های فعال روزانه کاردانو 90 درصد کمتر از اتریوم هستند، ولی تراکنش ها و انتقالات انجام شده در هر دو شبکه برابر هستند.

این به طور جدی برای شبکه های دیگر مشکل ساز می شود، چون اتریوم 20 میلیارد توکن تدر را کنترل می کند و همچنین تمام تراکنش های رپد اتریوم، چین لینک، یو اس دی کوین و بسیاری دیگر را مدیریت می کند.

ارزش بازار اتریوم
ارزش بازار اتریوم، کاردانو، نئو، ترومن و نم

این داده ها باید حداقل از نظر تئوری در ارزش بازار منعکس شوند. بنابراین، منطقی است که اتریوم بر رتبه بندی مسلط باشد، چون سایر شبکه های رقیب حتی به اپلیکیشن های غیرمتمرکز خود نزدیک نیستند.

علاوه بر این، با تجزیه و تحلیل داده ها می توان فهمید که ارزش انتقالات و تراکنش های اتریوم 50 برابر بیشتر از سایر شبکه ها است. در حال حاضر، داده ها حاکی از آن هستند که چهار “قاتل اتریوم” که در بالا بررسی شدند، نمی توانند به این زودی از شبکه اتریوم پیشی بگیرند.

تدر و یو اس دی کوین در بلاک چین الگورند

الگورند یک بلاک چین قرارداد هوشمند عمومی و متن باز است که از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می کند. این بلاک چین مقیاس پذیری و سرعتی را ارائه می دهد که شبکه اتریوم فاقد آن است. با ارائه تدر و یو اس دی کوین در الگورند، کاربران می توانند با کارمزد بسیار پایین و در مدت زمان کوتاهی ارز پایدار مورد نظر خود را معامله کنند.

فناوری پشت بلاک چین الگورند توان عملیاتی آن را بالا می برد؛ به این معنی که تراکنش های بیشتری در ثانیه نسبت به سایر بلاک چین های قابل مقایسه مانند اتریوم پردازش می کند. در واقع، الگورند می تواند بیش از 1000 تراکنش را در ثانیه پردازش کند، در حالی که اتریوم کمتر از 15 تراکنش را در ثانیه پردازش می کند.

این بدان معناست که تراکنش ها در الگورند تقریبا بلافاصله (در کمتر از 5 ثانیه) پردازش می شوند. کارمزد در این بلاک چین برای هر تراکنش، صرف نظر از اندازه آن، تقریبا 0.001 دلار است، در حالی که متوسط کارمزد شبکه اتریوم برای هر تراکنش 39 دلار است.

تدر با ارزش بازار بیش از 36 میلیارد دلار، محبوب ترین ارز پایدار و سومین ارز رمزنگاری بازار است. در حال حاضر، تدر در چندین بلاک چین از جمله بیت کوین (پروتکل اُمنی)، اتریوم ( پروتکل ERC-20 )،  ترون (پروتکل TRC-20) و الگورند (پروتکل ASA) عرضه می شود.

اگر یک معامله گر بخواهد 100 تدر ERC-20 را از طریق شبکه اتریوم منتقل کند، باید 3.43 دلار کارمزد پرداخت کند. در حالی که همین تراکنش با استفاده از پروتکل ASA صد برابر ارزان تر خواهد بود.

ادامه پیشرفت فضای ارز رمزنگاری

اتریوم با دارا بودن بزرگ ترین جامعه توسعه دهنده در فضای ارز رمزنگاری و تا حد زیادی دارای بیشترین تعداد اپلیکیشن های غیرمتمرکز، این را بهتر از هر کسی درک می کند. با این حال، پیاده سازی کامل اتریوم 2.0 هنوز تا مدت ها طول خواهد کشید. از طرفی کارمزد بالای تراکنش ها و شلوغی شبکه اتریوم باعث خواهند شد تا جامعه ارز رمزنگاری به دنبال جایگزین هایی برای این شبکه باشد.

الگورند از لحاظ تکنیکال یک پروتکل مناسب است که مقیاس پذیری لازم برای پذیرش بیشتر ارز رمزنگاری و رشد مداوم این فضا را فراهم می کند. البته، رقابت سالم از این دست موجب می شود تا پروتکل های لایه یک مانند اتریوم به فکر حل مسائل مربوط به مقیاس پذیری، کارمزد تراکنش ها و قابلیت همکاری باشند. این می تواند یک خبر خوب برای همه مشارکت کنندگان در این شبکه باشد.

منبع Cointelegraph cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.