در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

چطور می توان برای انجام تراکنش های اتریوم کارمزد کمتری پرداخت کرد

0 340

اگر تا به حال تراکنشی را در بلاک چین اتریوم انجام داده باشید با مفهوم پرداخت گس اتریوم آشنا هستید. اما با افزایش محبوبیت بلاک چین اتریوم، این مقادیر به شدت افزایش یافته است. بنابراین با توجه به این افزایش، اگر از انجام معامله با اتریوم دلسرد شده اید و یا قصد دارید فقط آن را نگه دارید، در اینجا چند روش برای کاهش این کارمزدها ارائه می شود.

گس اتریوم چیست؟

گس هزینه ای است که به استخراج کنندگان بابت پوشش محاسبات تراکنش و بررسی آنها پرداخت می شود. هنگام انجام تراکنش در شبکه اتریوم باید این کارمزد یا گس را پرداخت کنید. با افزایش ترافیک شبکه، کارمزدها و بنابراین قیمت ها افزایش می یابد.

هر چه مقدار و مبلغ تراکنش بیشتر باشد، کارمزد گس پرداختی بیشتر می شود. بخصوص در حال حاضر که این مقدار کارمزد به شدت افزایش یافته.

Gwei چیست؟

Gwei واحدی از اتریوم است که مخفف gigawei یا یک میلیارد Wei است. Wei کوچکترین واحد اتریوم است. مانند واحد کوچکتر بیت کوین که ساتوشی است. یا واحد سنت برای دلار.

چرا هزینه گس اتریوم افزایش یافته است؟

عرضه و تقاضا تعیین کننده مقدار گس اتریوم است. بنابراین اگر فردی می خواهد که تراکنش ارسالیش زودتر در بلاک قرار گیرد و زودتر انجام شود، باید هزینه یا کارمزد گس بیشتری را برای تراکنش خود بپردازد. در صورتی که ترافیک شبکه افزایش یابد و تقاضا انجام سفارشات بیشتر شود، می تواند به افزایش بیشتر کارمزد گس منجر شود.

واحدهای اتریوم

در پرداخت کارمزد تراکنش محدودیت هایی وجود دارد. فقط مقدار مشخصی گس می تواند در هر بلاک پرداخت شود. با این حال استخراج کنندگان می توانند به کندی و به تدریج مقدار این محدودیت را کمتر کنند و حد گس پرداختی را به مقدار کمی افزایش دهند. علت افزایش اخیر کارمزد شبکه اتریوم، کاهش پشتوانه دلاری ارز پایدار تدر و افزایش محبوبیت برنامه ها و صرافی های غیرمتمرکز تصور می شود.

چطور می توان مقدار گس را کاهش داد

در زیر به چند روش که می تواند کمک کند تا کارمزد یا گس تراکنش را کاهش دهید، عنوان شده است.

ETH Gas Station

مطمئنا می توانید با استفاده از سایت ETH Gas Station در پرداخت کارمزدهای خود صرفه جویی کرده و این مقدار را اصلاح کنید. هنگام انجام سفارشات اتریوم از طریق کیف پول هایی مثل متامسک(Metamask)، به طور خودکار و پیش فرض مقدار گس محاسبه و پرداخت می شود.

بسیاری از افراد هنگام انجام سفارشات از مقدار گس پیش فرض کیف پول استفاده می کنند و آن را تغییر نمی دهند. این امر به خودی خود مشکلی ندارد. با این حال منطقی است که گاهی اوقات بخواهید برای انجام سریعتر تراکنش مقدار کارمزد بیشتری پرداخت کنید و یا این که بخواهید کارمزد کمتری به شبکه بپردازید، به خصوص اگر سرعت کانفرم و انجام سفارش برای شما مهم نباشد.

پس ارزش دارد به جای این که بلافاصله روی دکمه تایید و ارسال کلیک کنید، یک مرحله اضافه تر را بگذرانید. قبل از انجام تراکنش مقدار کارمزد آن را بررسی کنید. سپس مقدار کارمزد در نظر گرفته شده برای تراکنش های مختلف را در Eth Gas Station بررسی کنید. حالا می توانید مقدار کارمزد مناسب را برای تراکنش خود در نظر بگیرید.

با توجه به این که مقدار گس در کنترل کاربر قرار می گیرد، ممکن است پرداخت کارمزد کمتر و انجام تراکنش با سرعت پایین تر وسوسه انگیز باشد. اما توجه داشته باشید که تنظیم مقدار گس در مقادیر خیلی پایین می تواند باعث انجام نشدن تراکنش شود، زیرا گس برای انجام تراکنش کافی نیست. بنابراین مجبور خواهید شد دوباره تراکنش را با کارمزد و گس بیشتر انجام داده و به شبکه ارسال کنید و فقط یک کارمزد اضافه پرداخت کرده اید. پرداخت کارمزد بالا اگرچه باعث انجام سریعتر تراکنش می شود، اما این سرعت و کارمزد محدودیت دارد. بنابراین پرداخت بیش از حد کارمزد یا گس حتما به انجام سریع تراکنش کمک نمی کند. پس پرداخت کارمزد مناسب بسیار مهم است.

Eth Gas Station مقدار گس را در هر لحظه اعلام می کند و کارمزد را بر حسب GWEI برای انجام تراکنش های سریع، استاندارد یا کندتر اما مطمئن توصیه می کند. همچنین مدت انجام تراکنش را برای هر یک از این کارمزدهای مختلف نشان می دهد.

سایت ETH Gas Station

گس ها و سرعت های مختلف

سرعت انجام تراکنش

سرعت پایین اما مطمئن: این مقدار گسی است که برای انجام موفق تراکنش با کارمزد پایین در نظر گرفته می شود. ممکن است تایید یا کانفرم شدن تراکنش با این مقدار گس کمی بیشتر طول بکشد اما مقدار آن برای انجام تراکنش کافی است. این مقدار در واقع پایین ترین قیمتی است که حداقل 5 درصد از قدرت هش شبکه آن را می پذیرند. این امر مستلزم آن است که حداقل 50 تراکنش در 24 ساعت گذشته با این کارمزد یا مقدار انجام شده باشد.

سرعت متوسط: این مقدار کارمزدی است که توسط اغلب استخراج کنندگان برتر پذیرفته می شود و حداقل 50 درصد از بلاک های استخراج شده را تشکیل می دهد. انجام تراکنش با این کارمزد امن و سریع است. این مقدار کارمزد معمولا به طور پیش فرض در کیف پول ها در نظر گرفته می شود.  

سریعترین زمان: این مقدار کارمزد بیشترین مقداری است که توسط تمام استخراج کنندگان پذیرفته می شود(حداقل طی 2 روز قبل). بنابراین انجام تراکنش با این مقدار کارمزد توسط تمام استخرهای برتر صورت می گیرد و پذیرفته می شود. پرداخت کارمزد بیشتر از این مقدار بعید است کمکی به انجام سریعتر تراکنش کند.

این سایت همچنین دارای اطلاعات دیگری مثل نمودارها است. اما باید گفت که اغلب کاربران برای بررسی گس و کارمزدها وارد این سایت می شوند.

بنابراین پس از بررسی  کارمزد و گس تراکنش ها و سرعت مورد نیاز برای انجام آن، می توانید مقدار کارمزد یا کس را در کیف پول خود ویرایش کنید. اگر می خواهید کارمزد کمتری پرداخت کنید و زمان انجام تراکنش اهمیت چندانی برای شما ندارد می توانید این مقدار را تصحیح کنید.

توکن های گس اتریوم(ETH Gas Tokens)

در مواقعی که تراکم شبکه بالا است و قیمت ها افزایش یافته، می توانید از Gas Tokens استفاده کنید. Gas Tokens می توانند به کاربر کمک کنند تا کارمزد یا گس کمتری را در دوره های فعالیت کم شبکه بپردازند. صرافی های غیرمتمرکز مثل 1inch از توکن هایی به نام Chi استفاده می کنند.

این توکن عملکردی مشابه Gas Tokens دارد اما نسبتا پیشرفته تر است. قیمت Chi با مقدار گس شبکه اتریوم مرتبط است. وقتی مقدار گس یا کارمزد شبکه کاهش پیدا می کند، قیمت Chi نیز کاهش می یابد و برعکس. دقیقا مانند GasToken، Chi نیز توکن گس در شبکه اتریوم است.

تنها تفاوت در این است که Chi در 1inch و Curve.fi استفاده می شود در حالی که GasToken در کل شبکه اتریوم استفاده می شود.

کیف پول ها با کارمزد صفر

راه دیگر برای صرفه جویی در مقدار کارمزد پرداختی استفاده از کیف پول هایی با کارمزد صفر است. قبلا این کیف پول ها شامل Digifox و Argent بودند که کارمزد تراکنش را خودشان پرداخت می کردند. اما به دلیل افزایش مقدار گس، ادامه کار با این صرافی ها دیگر امکان پذیر نشد.

البته کیف پول های دیگری مثل دارما(Dharma Wallet) و دپر اتریوم(Dapper ETH) نیز وجود دارند که انتقالات اتریوم را با کارمزدهای نزدیک به صفر انجام می دهند.

نکته: این کیف پول ها مورد تایید یا رد سایت نیست. لازم است قبل از استفاده از آنها حتما تحقیقات کافی را انجام دهید.

منبع investopedia

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.