در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

قیمت اتریوم به بالاترین سطح سالانه خود رسید؛ اما چرا؟

0 1,015

قیمت اتریوم به سقف جدید سالانه در 322 دلار رسید. به نظر می رسد که سه عامل مهم در افزایش قیمت این ارز نقش داشته اند.

در ابتدای سال جاری، پیش بینی راه اندازی اتریوم 2.0 منجر به افزایش تقاضای این ارز شد.استیکینگ به کاربران اجازه می دهد تا در صورت خروج استخراج کنندگان از شبکه اتریوم، پاداش دریافت کنند.یک  الگوریتم اجماع اثبات سهام نیاز به استخراج کنندگان ندارد. در عوض، کاربران با گرو گذاشتن ارز در شبکه به صورت گروهی داده ها واطلاعات را از طریق استیکینگ پردازش می کنند. آنها در ازای این کار اتریوم پاداش می گیرند.

پس از کاهش شدید قیمت ارزهای رمزنگاری در 13 مارس، بازار دیفای سریع شروع به پیشرفت کرد. در آن زمان قیمت اتریوم به 90 دلار کاهش یافت. هنگامی که پروتکل های جدید، مانند کامپوند، سیستم های تشویقی خود را معرفی کردند، تقاضا برای مالی غیر متمرکز بیشتر شد. در ماه مه کمتر از 1 میلیارد سرمایه در پلتفرم های دیفای قفل شد. در تاریخ 26 جولای این رقم در پروتکل های مختلف دیفای به بیش از 3.75 میلیارد دلار رسید.

اتریوم 2.0

نگرش مثبت پیرامون دیفای و اتریوم 2.0 باعث شد تا حجم  معاملات نقدی و گزینه های اتریوم به رکورد بالایی برسند. از آغاز سه ماهه دوم، بازار گزینه های اتریوم به طور مداوم رشد داشته است. همین منجر به تسریع روند صعودی اتریوم در کوتاه مدت شد.

به گفته شرکت تحلیلی سانتیمنت، اتریوم برای چهل و دومین بار در تاریخ به بالای سطح 300 دلار شکست. محققان خاطرنشان کردند که افزایش ناگهانی به بالای سطح 350 دلار قابل توجه خواهد بود، زیرا در گذشته فقط سه بار اتفاق افتاده است. سانتیمنت در توییتر نوشت:

مشخص است که اتریوم در یک ” نقطه عالی” قرار دارد. جایی که بیشترین دوقطبی (بین سطح های 200 و 300 دلار) در طول تاریخ 5 ساله آن بوجود آمده است.

اتریوم
زمان هایی که قیمت اتریوم به بالای سطح مهم رسیده است

طبق ساختار تکنیکال، برخی از معامله گران اظهار داشتند که سطح های 308 دلار و 400 دلار همچنان سطح های مقاومت کلیدی کوتاه مدت هستند. مایکل ون دپوپ در توییتی خاطرنشان کرد که قیمت اتریوم بیشتر از آنچه پیش بینی شده، افزایش یافته است:

قیمت کمی بالاتر از پیش بینی های یک ماه قبل است. اما عملکرد قیمت عالی بود. سطح مقاومت 308 دلار آخرین مانع قبل از رسیدن به بالای سطح 400 دلار بود.

دلیل 1: رشد انفجاری پروتکل های دیفای

اولین و شاید بزرگترین کاتالیزور روند صعودی اتریوم، رشد انفجاری بازار دیفای بوده است. از ماه مه، کل سرمایه قفل شده در پروتکل های دیفای تقریبا چهار برابر شده و به 3.75 میلیارد دلار رسیده است. کاربران پروتکل های معروف نظیر، کامپوند، مِیکِر، آوه، سینتتیک و کِرو فاینانس از اواسط ماه ژوئن رشد چشمگیری داشته اند.

بازار دیفای خیلی سریع رشد کرد. شبکه بلاک چین اتریوم تلاش می کند تا از بازار دیفای عقب نیفتد. کاربران در هنگام استفاده از پلتفرم های دیفای باید داده ها را به صورت تراکنش و قراردادهای هوشمند ارسال کنند. در بیشتر  موارد، کاربران باید توکن ها را از صرافی های غیر متمرکز خریداری کنند.

در یک ماه گذشته بلاک چین اتریوم بیش از حد شلوغ شده است. با توجه به شلوغی شبکه، کاربران برای انجام پرداخت ها یا قراردادهای هوشمند ملزم به پرداخت کارمزدهای بیشتر هستند. جان تودارو، رئیس تحقیقات در پلتفرم معاملاتی TradeBlock، در توییتر گفت:

به گزارش منتشر شده در سال 2019 درباره تاثیر دیفای بر تقاضای اتریوم نگاهی بیندازید. ما هنوز شاهد افزایش قیمت این ارز نبوده ایم. اما شکی نیست که رشد سریع تقاضا برای دیفای منجر به افزایش قیمت اتریوم در بلند مدت خواهد شد.

علاقه زیاد به دیفای همچنین بازارهای دیگر در اتریوم را تقویت کرده است. برای مثال، آنتونی ساسانو (رئیس  Set Protocol) خاطر نشان کرد که حجم هفتگی این پلتفرم به 1.5 میلیارد دلار افزایش یافته است. در نتیجه سایر بازارهای مهم اتریوم شروع به ثبت رکوردهای جدیدی کردند.

در سال گذشته، کل سرمایه قفل شده در پروتکل های دیفای از 500 میلیون دلار به 3.4 میلیارد دلار رسید. ساسانو توضیح داد که این رشد تصاعدی را در یک دوره کوتاه نشان می دهد. وی خاطرنشان کرد که تا دو روز پیش سرمایه قفل شده 3 میلیارد دلار بود. این بدان معناست که از آن زمان تاکنون 400 میلیون دلار وارد این سیستم شده است. ناگفته نماند که در ابتدا 18 ماه طول کشید تا سرمایه دیفای از 0 به 400 میلیون دلار برسد.

دلیل 2 : گزینه ها و حجم معاملات نقدی در حال افزایش هستند

از ابتدای سه ماهه دوم سال جاری تاکنون، بازار اتریوم شاهد رشد گزینه ها و تقاضا بوده است. روندهای صعودی قبلی به خاطر بازار قراردادهای آتی بودند. نرخ تامین اعتبار اتریوم در سقف فوریه سال 2020 در حدود 0.2 درصد بود. این بدان معناست که به دلیل عدم تعادل در بازار، دارندگان قراردادهای خرید باید مبلغی به صورت کارمزد به دارندگان قراردادهای فروش استقراضی بپردازند.

در جریان روند صعودی اخیر، نرخ تامین اعتبار قراردادهای آتی اتریوم نسبتا پایین باقی ماند. با وجود افزایش 30 درصدی قیمت اتریوم در پنج روز گذشته، نرخ تامین اعتبار در صرافی بیتمکس بسیار پایین تر از 0.2 درصد است. احتمالا بازار معاملات نقدی و گزینه ها نقش زیادی در روند صعودی فعلی داشته اند.

 صرافی دریبیت در تاریخ 24 جولای اعلام کرد که حجم گزینه ها و قراردادهای باز اتریوم به رکورد بالایی رسیده اند. این صرافی 93 درصد از قراردادهای باز بازار گزینه های اتریوم را در اختیار دارد. تیم صرافی دریبیت در توییتر نوشت:

ما رکورد بالای جدیدی برای حجم گزینه ها و قراردادهای باز داریم. حجم معاملات 24 ساعته به 49 میلیون دلار رسید. حجم قراردادهای باز دریبیت نیز 241 میلیون دلار است.

محققان شرکت سانتیمنت نیز خاطرنشان کردند که با توجه به عملکرد آلت کوین های پیشرو، اتریوم جا برای رشد بیشتر دارد. ارزهای رمزنگاری مانند چین لینک در ماه جولای روند صعودی چشمگیری داشتند. احتمالا به دلیل عدم دخیل بودن بازار معاملات آتی در روند صعودی اتریوم، برخی از تحلیلگران روند صعودی گسترده تری برای این ارز پیش بینی می کنند.

دلیل سوم: راه اندازی اتریوم 2.0

در بلند مدت، اتریوم 2.0 می تواند مانند یک کاتالیزور نوظهور عمل کند. توسعه دهندگان اتریوم به سرپرستی افری شوودون در اوایل هفته گفتند که شبکه آزمایشی اتریوم 2.0 در 4 آگوست رسما راه اندازی خواهد شد.

مرحله اول اتریوم 2.0 بیکن چین نام دارد.توسعه دهندگان برای فعال کردن یا راه اندازی اتریوم 2.0 باید شبکه های آزمایشی ایجاد کنند تا با شرایط بیکن چین مطابقت داده شوند. شوودون در گیت هاب نوشت که آزمایش های پایدار و طولانی مدت برای اطمینان از راه اندازی یکپارچه اتریوم 2.0 ضروری هستند. پیش بینی می شود شبکه آزمایشی مدالا (Medalla )آخرین آزمایش قبل ار راه اندازی شبکه اصلی باشد.

پیشرفت مثبت در اتریوم 2.0 می تواند احساسات پیرامون اتریوم را در ماه های آینده تقویت کند. به نظر می رسد که رشد سریع دیفای و افزایش تقاضا در بازارهای معاملات نقدی و گزینه ها به همراه تبلیغات اتریوم 2.0 باعث روند صعودی قوی قیمت اتریوم شده.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.