در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

سه تفاوت عمده بین بیت کوین و دوج کوین

0 577

دوج کوین که در ابتدا برای شوخی و سرگرمی ایجاد شده بود، در روز چهارشنبه به سطح 0.69 دلار  رسید و در ادامه رکورد 0.73 دلار را به ثبت رساند.

دوج کوین با بیش از 12000 درصد رشد در سال جاری و با توییت ها و حمایت های بی پایان ایلان ماسک، در کنار بیت کوین به یکی از پرهیاهوترین ارزهای رمزنگاری تبدیل شده است. ناگفته نماند که بیت کوین در ماه گذشته به رکورد 64900 دلار رسید.

حتی جستجوهایی مانند “Is dogecoin the next bitcoin” در گوگل ترند شده اند. اما تفاوت های عمده ای بین بیت کوین و دوج کوین وجود دارند. در این مطلب سه تفاوت متمایز بین این دو ارز را بررسی می‌کنیم.

عرضه بیت کوین محدود است

به گفته مِلتِم دمیروس، مدیر ارشد استراتژی “CoinShares “، تفاوت های زیادی بین بیت کوین و دوج کوین وجود دارند. یکی از مهمترین آنها، میزان عرضه هر کدام از این ارزها است.

ساختار عرضه دوج کوین افزایشی است؛ به این معنی که هر دقیقه و هر روز ارزهای بیشتری استخراج و عرضه می‌شوند. به عبارت دیگر، عرضه آن نامحدود است.

برای مثال، هر دقیقه 10000 دوج کوین تولید می‌شود. با این حساب، در هر روز تقریبا 15 میلیون و در هر سال بیش از 5 میلیارد از این ارز استخراج می‌شود. عرضه نامحدود می‌تواند به مرور زمان بر ارزش یک ارز رمزنگاری تاثیر منفی بگذارد.

طبق توضیحات جیمز لدبتر، سردبیر روزنامه فناوری مالی FIN و نویسنده CNBC ،عرضه بیت کوین فقط 21 میلیون است و پس از آن هیچ ارزی برای استخراج وجود ندارد. این محدودیت در عرضه باعث شده تا بیت کوین بیشتر شبیه طلا یا الماس شود.

چرا معامله گران برتر اصرار به نگهداری بلندمدت بیت کوین دارند؟ چون عرضه آن محدود است و با افزایش تقاضا، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

به خاطر این تفاوت ها، بیشتر افراد دوج کوین را به صورت کوتاه مدت معامله می‌کنند تا به سود سریع برسند، در حالی که برخی از معامله گران بیت کوین را برای طولانی مدت در کیف پول های خود نگه می‌دارند.

دوج کوین برای خنده و سرگرمی ایجاد شد

تفاوت دیگر بین بیت کوین و دوج کوین، اصلی است که هر کدام بر پایه آن ایجاد شده اند. بیت کوین در سال 2009 با یک وایت پیپر دقیق راه اندازی شد. هدف ساتوشی ناکاموتو این بود که بیت کوین به یک ارز دیجیتال غیر متمرکز برجسته تبدیل شود. طرفداران بیت کوین، این ارز را طلای دیجیتال و حصاری در برابر تورم می‌دانند.

نهادهای سرمایه گذاری و سرمایه گذاران جزئی طی 12 سال گذشته به بیت کوین اعتبار زیادی بخشیده اند و اعتماد به آن را افزایش داده اند. همین باعث شده تا قیمت این ارز رمزنگاری در سال جاری به بالاترین رکورد خود برسد.

در مقایسه، دوج کوین در سال 2013 توسط بیلی مارکوس و جکسون پالمر برای شوخی و سرگرمی ایجاد شد. شکل آن برگرفته از یک نژاد سگ به نام شیبا اینو است. توسعه دهندگان آن نمی‌خواستند این ارز جدی گرفته شود.

مارکوس در پست اخیر خود در ردیت نوشت:

دوج کوین برای سرگرمی ایجاد شده است. من آن را بدون هیچ برنامه یا محاسباتی ساختم و فرایند ساخت آن حدود 3 ساعت طول کشید.

در نتیجه، دوج کوین فاقد پیشرفت تکنیکال است و به اندازه بیت کوین ایمن نیست. در طول سال ها، مارکوس از سرعت رشد جامعه دوج کوین تعجب کرد. اخیرا، این ارز رمزنگاری به خاطر ایجاد هیاهو توسط ایلان ماسک و مارک کوبان در رسانه های اجتماعی، رشد انفجاری داشت.

به گفته لِدبتر، در حال حاضر دوج کوین هنوز هم نوعی شوخی است. اما از نظر بسیاری از افراد، سرمایه گذاری در حال تبدیل شدن به نوعی سرگرمی است. هرچه تاثیر FinTwit (توییتر صنعت مالی) افزایش یابد، دوج کوین به همان اندازه نیز رشد خواهد کرد.

به هرحال، بیت کوین و دوج کوین در دسته سرمایه گذاری های پر ریسک قرار دارند، چون هر دو آنها دارای نوسانات زیادی هستند. در واقع، کارشناسان هشدار می‌دهند که سرمایه گذاران در هنگام سرمایه گذاری در دوج کوین با احتیاط عمل کنند. آنها معتقدند که افزایش قیمت این ارز، پایه و اساسی ندارد. 

بیت کوین یک اکوسیستم با سرمایه بسیار بالا است

اگرچه توسعه دهندگان دوج کوین دقیقا کد نرم افزار بیت کوین را برای ایجاد این ارز کپی کرده اند، اما بیت کوین دارای یک اکوسیستم گسترده و سرمایه بسیار بالایی است که در دوج کوین وجود ندارد.

مایک نووگراتز در تاریخ 26 آوریل به “Squawk Box” سی ان بی سی گفت که بیت کوین یک پس انداز با ارزش با یک طرح جامع و توزیع مناسب است که 12 سال به کار خود ادامه داده و روز به روز بیشتر مورد پذیرش قرار می‌گیرد. از طرفی در دوج کوین دو نفر هستند که 30 درصد از عرضه کل آن را در اختیار دارند و آن را تا حدودی متمرکز کرده اند.

به گفته مایک نووگراتز، هیجانات زیادی حول دوج کوین وجود دارند. اگر این هیجانات فروکش کنند و از بین بروند، پایان خوشی برای این ارز نخواهند داشت.

منبع cnbc

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.