در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

تست 5 باره سطح مقاومت کلیدی؛ دیدگاه های متفاوت درباره روند قیمت

1 2,372

بیت کوین همچنان به اصلاح قیمت از سطح مقاومت 10000 دلار ادامه می دهد و معامله گران بازار ارز رمزنگاری در مورد جهت حرکت این ارز در آینده بحث می کنند.

قیمت بیت کوین در 11 روز گذشته در مجموع 5 بار سطح 10000 دلار را تست کرده است. براساس دیدگاه های مختلف این حرکت قیمت را می توان یک روند صعودی یا نزولی در نظر گرفت. تست 5 باره سطح مقاومت کلیدی 10000 دلار را می توان به دو طریق تحلیل کرد: این سطح مقاومت با هر بار تست ضعیف می شود یا این سطح خیلی قوی است و روندهای صعودی قادر به شکستن آن نیستند.

بسیاری از معامله گران ارز رمزنگاری معتقدند که منطقه میانی 9000 دلار، یک نقطه شروع برای روند صعودی جدید و افزایش قیمت به منطقه مقاومت 14000 تا 15000 دلار و هدف میان مدت 20000 دلار است. برخی دیگر از معامله گران پیش بینی می کنند که قبل از حرکت قیمت به سمت سطح 14000 دلار، ابتدا برگشت قابل توجهی به منطقه 7000 تا 8000 دلار خواهد داشت و سپس تلاش می کند تا رکورد شکنی کند.

سناریوی صعودی کوتاه مدت قیمت بیت کوین

معامله گرانی که منتظر روند صعودی و افزایش قیمت بیت کوین به سطح های کلیدی بالای سطح 10000 دلار، بعد از پس گرفتن این سطح مقاومت و تبدیل آن به سطح حمایت هستند، پیش بینی می کنند که این منطقه مقاومت با چندین بار افزایش قیمت به منطقه 9800 تا 9900 دلار ضعیف شده است.

5 بار تست منطقه مقاومت 9900 تا 10000 دلار طی 11 روز
5 بار تست منطقه مقاومت 9900 تا 10000 دلار طی 11 روز

معامله گران همچنان بحث می کنند که آیا روند فعلی قیمت بیت کوین آغاز یک روند صعودی بعد از هاوینگ اخیر هست یا نه. از لحاظ فاندامنتال، نصف شدن پاداش استخراج یک رویداد کاملا مثبت است، چون به طور مستقیم بر عرضه بیت کوین اثر می گذارد، مقدار بیت کوین های استخراج شده را  نصف می کند و نرخ تولید بیت کوین جدید و فروش فوری آن در بازار را کاهش می دهد.

از نظر تاریخی، هاوینگ های سال 2012 و 2016 منجر به افزایش 2500 درصدی قیمت شدند. از این رو، سناریوی صعودی بیت کوین بر این اصل استوار است که هاوینگ، قیمت بیت کوین را هم در کوتاه مدت و هم در طولانی مدت به سمت جلو پیش می برد.

به گفته فیلیپ سوئیفت، محقق حوزه ارز رمزنگاری، شاخصی به نام میانگین متحرک دو ساله نشان می دهد که بیت کوین در سطح 3600 دلار به کف خود رسیده و یک خط روند چند ساله را در سطح 5800 دلار شکسته است. او خاطر نشان کرد که در سطح کلان و در سناریوی بلند مدت، این شاخص  به هدف منطقی بعدی قیمت، در سطح 20000 دلار اشاره می کند. 

سوئیفت در توییتر نوشت:

روند قیمت بیت کوین بر حسب دلار از زمانی که به بالای میانگین متحرک دو ساله شکسته، صعودی بوده است. ما این فرصت را داشتیم تا در سطوح پایین تر بیت کوین انباشت کنیم. هدف بعدی قیمت بالای سطح 20000 دلار است.

قیمت بیت کوین به همراه میانگین متحرک دو ساله
قیمت بیت کوین به همراه میانگین متحرک دو ساله

به همین ترتیب، نانیا بیزنیز، معامله گر بیت کوین، گفت که یک “صلیب طلایی” در بازه زمانی بلند مدت تشکیل شده و این اتفاق تنها هفت بار در تاریخ بیت کوین رخ داده است. آخرین باری که صلیب طلایی بوجود آمد، اوایل سال 2019  بود که قیمت از سطح 3150 دلار به سطح 5000 دلار بازیابی شد. 

بیزنیز در توییتر نوشت:

صلیب طلایی: میانگین متحرک 50 روزه در بالای میانگین متحرک 200 روزه حرکت می کند. تاکنون 6 بار این اتفاق رخ داده است. از این 6 بار تنها یک بار همزمان با صعودی شدن میانگین متحرک 200 روزه اتفاق افتاده و هفتمین صلیب طلایی با حرکت صعودی جزئی در میانگین متحرک 200 روزه همراه شده است.

یک صلیب طلایی به طور معمول شروع یک روند صعودی طولانی مدت را نشان می دهد. با این حال، این خطر وجود دارد که پس از تشکیل صلیب طلایی، قیمت بیت کوین به زیر آن کاهش پیدا کند. در این صورت این صلیب تبدیل به صلیب مرگ و ساختار نزولی می شود.

شکل گیری هفتمین صلیب طلایی در تاریخ بیت کوین
شکل گیری هفتمین صلیب طلایی در تاریخ بیت کوین

برای این که دیدگاه روند صعودی طولانی مدت همچنان معتبر باشد، قیمت بیت کوین باید طی هفته آینده در بالای سطح 9000 دلار باقی بماند و به تست مجدد سطح مقاومت 10000 ادامه دهد. دیدگاه مثبت در بین معامله گران حرفه ای نیز با میانگین متحرک همگرایی واگرایی همزمان شده که نشان دهنده یک روند صعودی دیگر در نمودار هفتگی قیمت بیت کوین است.

نمودار قیمت بیت کوین به همراه میانگین متحرک همگرایی واگرایی
نمودار قیمت بیت کوین به همراه میانگین متحرک همگرایی واگرایی

سرمایه گذار ارز رمزنگاری معروف به “لایت” تاکید کرد که با باقی ماندن قیمت در بالای سطح 9000 دلار، بسیاری از معامله گران منتظر روند صعودی هستند. البته، قیمت بیت کوین زمانی که نظر اکثر معامله گران درباره روند بازار صعودی است، اغلب در معرض اصلاح قیمت قرار می گیرد و بعد از آن روند صعودی خود را آغاز می کند. برخی از معامله گران برجسته بازار پیش بینی کرده اند که قبل از شروع روند صعودی، قیمت بیت کوین در کوتاه مدت  کاهش شدیدی را تجربه خواهد کرد.

سناریوی روند نزولی بیت کوین طی چند هفته آینده

علاوه بر پیش بینی های روند صعودی قیمت که حول تاثیر مثبت هاوینگ بر قیمت بیت کوین می چرخند، پیش بینی های روند نزولی نیز حول محور این رویداد وجود دارند. قیمت بیت کوین قبل از دو هاوینگ قبلی کاهش یافت و روند صعودی واقعی 8 تا 12 هفته بعد از این رویداد آغاز شد.

تمایل بیت کوین به کاهش قیمت بعد از هاوینگ به همراه عدم شکستن سطح مقاومت 10000 دلار پس از 5 بار تلاش ناموفق، پیش بینی های روند نزولی را بیشتر تقویت کرده. معامله گر بیت کوین معروف به “TraderXO” در توییتی اظهار داشت که احتمالا قیمت بیت کوین در کوتاه مدت به زیر منطقه 9000 دلار  و سطح حمایت 8500 دلار کاهش خواهد یافت.

منطقه قیمت بیت کوین براساس اقدام قیمت از اوایل ماه مه تاکنون
منطقه قیمت بیت کوین براساس اقدام قیمت از اوایل ماه مه تاکنون

براساس داده های بازار، تقریبا 72 درصد از قراردادهای آتی بیت کوین موضع معاملاتی خرید دارند. این بدان معناست که اکثر معامله گران منتظر افزایش قیمت بیت کوین هستند. در حالی که این موضوع به طور معمول یک بخش مثبت از داده ها است، اما احتمال فشار خرید را نیز به همراه خواهد داشت.

در صرافی های بیت فینکس، بیتمکس و بایننس فیوچرز حدود 716 میلیون دلار موضع معاملاتی خرید فعال وجود دارد. در مقابل، موقعیت های فروش استقراضی 273 میلیون دلار هستند. اختلاف زیاد بین موقعیت های خرید و فروش استقراضی فشار فروش را به همراه خواهد داشت و به احتمال زیاد بیت کوین کاهش شدید قیمت را شاهد خواهد بود.

سایر متغیرهای بیرونی

فاندامنتال های بیت کوین نظیر فعالیت روی زنجیره، نقدینگی و احساسات پس از هاوینگ کاهش جزئی داشته اند. لیزل آیکولتز( Liesl Eichholz ) ،رئیس توسعه استراتژی در گلس نود، نوشت:

در هفته 20 ام سال جاری فاندامنتال های روی زنجیره بیت کوین اندکی کاهش یافتند. GNI طی یک هفته کاهش یک واحدی ثبت کرد و ارزیابی کلی اکوسیستم بیت کوین را به 73 واحد رساند. شاخص فرعی Network Health که 8 واحد سقوط کرد، منجر به این کاهش شد.

علاقه کم به بیت کوین در قبل و بعد از هاوینگ، کاهش جزئی نقدینگی و احساسات را به همراه داشت. قبل از این رویداد، تعداد تراکنش ها در شبکه بلاک چین بیت کوین و فعالیت تمام پلتفرم های مختلف افزایش یافتند.

با توجه به تبلیغات زیاد قبل از هاوینگ، آیکولتز تاکید کرد که کاهش جزئی فاندامنتال ها لزوما یک شاخص منفی نیست. با این حال، افزایش تعداد آدرس هایی که بیش از 0.1 بیت کوین یا حدود 970 دلار دارند، فاکتور مثبتی است.

بسیاری از افراد تصور می کنند که بیت کوین عمدتا متعلق به نهنگ ها (سرمایه گذاران شخصی که بخش عمده ای از یک دارایی را در اختیار دارند) است. با این حال، داده ها نشان می دهند که نحوه عرضه بیت کوین اصلاح شده و افراد زیادی صاحب این ارز هستند. رافائل شولتز-کرافت، محقق گلس نود، در توییتی  نوشت:

هم اکنون بیش از 3 میلیون آدرس بیت کوین وجود دارد که دارای حداقل 0.1 بیت کوین (با قیمت فعلی حدود 975 دلار) هستند. این تعداد آدرس، 14 درصد بیشتر از تعداد یک سال قبل است.

عوامل بیرونی مانند داده های روی زنجیره و فاندامنتال ها نشان می دهند که هیچ رویدادی نمی تواند در کوتاه مدت بر قیمت بیت کوین تاثیر بسزایی داشته باشد. بنابراین، اقدام فعلی قیمت به همراه پیش بینی های روند کلان، دو عاملی هستند که در هفته های آتی بر قیمت بیت کوین تاثیر خواهند گذاشت.

از نظر روندهای نزولی یا فروشندگان، کاهش قیمت بیت کوین به زیر 9000 دلار برای جلوگیری از تشکیل صلیب طلایی در منطقه میانی 9000 دلار و شکستن به سمت صعودی در نمودار هفتگی بیانگر از سرگیری روند نزولی خواهد بود.

از نظر روندهای صعودی یا خریداران، باقی ماندن قیمت در بالای منطقه 9500 تا 9600 دلار بیانگر تقاضای کافی در تمام معاملات نقدی، قراردادهای آتی، گزینه ها و بازارهای نهادی خواهد بود که روند صعودی بیت کوین را تقویت خواهند کرد. البته در سطح های بالاتر بیت کوین با سطح مقاومت روبرو خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. Mohamad می گوید

    Ok