در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

کاهش قیمت بیت کوین به زیر 36000 دلار؛ آیا کاهش قیمت هنوز ادامه دارد؟

0 550

بیت کوین و بازارهای مالی بزرگ در 18 ژوئن به دنبال اظهارات جیمز بولارد (رئیس بانک فدرال رزرو سنت لوئیس) مبنی بر احتمال افزایش نرخ بهره تا پایان سال جاری، با موج جدید فروش مواجه شدند و سقوط کردند.

داده‌های کوین تلگراف مارکتس و تریدینگ ویو نشان می‌دهند که همزمان با تقویت ارزش دلار، فروشندگان برای فروش بیت کوین هجوم آوردند و این باعث نزولی شدن روند قیمت و رسیدن آن تا نزدیک سطح 35129 دلار شد.

اما با کاهش قیمت بیت کوین به این سطح، خریداران برای خرید هجوم آوردند و طبق داده‌های درون شبکه ای، دارندگان بلند مدت همچنان به انباشت این ارز ادامه می‌دهند.

فدرال رزرو تنها عامل کاهش قیمت نیست، زیرا نگرانی‌ها در مورد روند نزولی بیشتر بیت کوین از هفته‌ها قبل با بحث پیرامون نزدیک شدن صلیب نزولی و پیامد آن برای قیمت این ارز افزایش یافته است.

صلیب نزولی
احتمال تشکیل صلیب نزولی تا چند روز دیگر؛ هشدار به معامله‌گران :سیگنال قوی نزولی

فشار فروش قیمت را به زیر سطح حمایت مهم 36000 دلار رساند و باعث شد تا معامله‌گران سطح 32000 دلار را هدف بعدی بیت کوین قبل از تست مجدد سطح حمایت اصلی 30000 دلار پیش بینی کنند.

قیمت بیت کوین
نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین

این عوامل تکنیکال همراه با عناوین خبری منفی از قبیل، توقف عملیات استخراج در چین یا “قطع حمایت ناگهانی توسعه دهندگان آیرون فایننس” از این پروژه و ضرر مارک کوبان (میلیاردر و سرمایه‌گذار معروف ارز رمزنگاری)  باعث شدند تا معامله‌گران نسبت به کاهش قیمت و روند فعلی آن احساس نگرانی کنند.

ترس و طمع
شاخص ترس و طمع

در نتیجه این نگرانی‌ها، شاخص ترس و طمع ارز رمزنگاری به عدد 25 سقوط کرد و بازار دوباره وارد ترس شدید و ادامه روند ماه گذشته شد.

افزایش ورودی بیت کوین به صرافی‌ها قبل از فشار فروش

داده‌های شرکت تجزیه و تحلیل کریپتوکوانت نشان می‌دهند که جریان ورودی بیت کوین به صرافی‌ها قبل از کاهش قیمت از سطح 41000 دلار به 36000 دلار، هشدارهایی را به معامله‌گران داده است. در 15 ژوئن که قیمت به سطح 41300 دلار رسید، ورودی بیت کوین به صرافی‌ها به طور چشمگیری افزایش یافت و سه روز بعد قیمت این ارز 15 درصد کاهش یافت.

ورودی بیت کوین
ورودی بیت کوین به تمام صرافی‌های ارز رمزنگاری

یک تحلیل‌گر تیزبین خاطر نشان کرد که فعالیت نهنگ‌ها در صرافی جمینی به طور خاص با برخی فروش‌های بزرگ بازار ارز رمزنگاری در سال 2021 همبستگی معناداری دارد.

صرافی
اختلاف بین ورودی و خروجی بیت کوین در صرافی جمینی

در حالی که ورودی خالص بیت کوین به صرافی‌ها در دو روز گذشته متعادل شده و کمی بیشتر از خروجی آن است، فعالان بازار اکنون منتظر مانده اند تا ببینند با نزدیک شدن صلیب نزولی ترسناک، قیمت به کدام سمت حرکت می‌کند.

معامله‌گران بلند مدت در حال انباشت بیت کوین

در حالی که ترس سرمایه‌گذار در حال افزایش است و برخی از معامله‌گرانی که در اوج ماه مارس و مه خرید کرده اند، دارایی‌های خود را با ضرر می‌فروشند. اما دارندگان بلندمدت همچنان مشغول خرید و انباشت هستند و به موجودی کیف پول‌های خود می‌افزایند.

موجودی
کل موجودی بیت کوین دارندگان بلندمدت

به گفته ویلیام کلمنته، تحلیل‌گر ارز رمزنگاری در توییتر، داده‌های اخیر درون شبکه ای نشان  می‌دهند که بیت کوین در وضعیت اشباع فروش قرار دارد. وی خاطر نشان کرد که ادامه خرید در سطح‌های پایین توسط دارندگان بلند مدت می‌تواند فشار فروش دارندگان کوتاه مدت را خنثی کند. 

به گفته یک تحلیل‌گر با نام مستعار ” Rekt Capital”، هنوز احتمال کاهش قیمت بیت کوین در کوتاه مدت وجود  دارد، چون  در نمونه‌های قبلی صلیب نزولی، اصلاح قیمت بعد از این الگو تقریبا برابر با اصلاح قبل از آن بوده است.

 برای مثال، قیمت بیت کوین در ژوئن سال 2019 به اوج خود رسید، اما قبل از تشکیل صلیب نزولی 53 درصد کاهش یافت. زمانی که این صلیب کامل شد، قیمت قبل از رسیدن به کف در ابتدای سال 2020، حدود 55 درصد دیگر کاهش یافت. اصلاح قیمت در قبل و بعد از این الگو تقریبا برابر بود. 

اصلاح قیمت
برابری اصلاح قیمت قبل بعد از تشکیل صلیب نزولی

از طرف دیگر، داده‌های بلندمدت نشان می‌دهند که آینده بیت کوین همچنان صعودی است، چون نهنگ‌ها و دارندگان بلندمدت به افزایش موجودی کیف پول‌های خود ادامه می‌دهند.

کاهش قیمت بیت کوین، حمایت در منطقه  30000 تا 34000 دلار

افزایش قیمت از کف 18 ژوئن در حدود 31000 دلار کوتاه مدت بود، زیرا روندهای صعودی با سطح مقاومت 40000 دلار روبرو شدند. بیت کوین در یک منطقه محدود یک ماهه گیر افتاده و احتمال مواجه شدن آن با فشار نزولی در روزهای آتی وجود دارد.

نمودار قیمت از ماه آوریل تاکنون مجموعه ای از سقف‌های پایین‌تر از سقف قبلی را نشان می‌دهد و این حاکی از مسلط شدن روند نزولی بر بازار است. حمایت اصلی قیمت در سطح 34000 دلار و سپس 30000 دلار است. با توجه به حرکت رو به پایین میانگین متحرک 50 روزه، احتمال روند صعودی بسیار کم است.

بیت کوین فاقد حرکت صعودی است و تا این لحظه یک کف قطعی برای قیمت تایید نشده است. شاخص قدرت نسبی در نمودار روزانه از سطح اشباع فروش 19 مه افزایش یافته است. با این حال، شاخص قدرت نسبی هفتگی هنوز به وضعیت اشباع فروش نرسیده که می‌تواند روندهای نزولی را ترغیب به کاهش قیمت به سطح‌های حمایت پایین‌تر کند.

شاخص قدرت نسبی
نمودار روزانه بیت کوین و شاخص قدرت نسبی

البته، روند طولانی مدت بیت کوین همچنان صعودی است، اگر چه از دست دادن حرکت صعودی طی چند ماه گذشته نشان دهنده یک دوره نزولی بلندمدت شبیه به بازار نزولی سال 2018 است.

روند صعودی بعد از لمس کف باند پایینی بولینگر

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، حرکت قیمت در روی باند فوقانی پس از لمس این باند و تشکیل سقف‌های جدید همیشه منجر به یک اوج کوتاه مدت می‌شود. کاهش از این اوج و عبور از میانگین متحرک ساده (خط وسط) نشان دهنده تغییر روند بازار از صعودی به نزولی است. تا زمانی که قیمت به کف باند پایینی بولینگر نرسد، روند نزولی پایان نمی‌یابد.

باند بولینگر
باندهای بولینگر بیت کوین

بیت کوین پس از رسیدن به اوج خود در بازار صعودی سال 2017، با فشار فروش شدیدی مواجه شد. سپس قیمت تقریبا یک سال در حدود باند میانی نوسان کرد و در اواسط نوامبر سال 2018 به شدت کاهش یافت. از آنجا، بیت کوین دوباره روی باند و در جهت نزولی حرکت کرد.

هنگامی که قیمت دوباره به میانگین متحرک ساده در وسط باند برگشت، به سرعت به سطح 14000 دلار رسید و مجدد باند بالایی را تست کرد. با از دست دادن دوباره این میانگین متحرک، یک روند نزولی آغاز شد. بعد از آن یک روند صعودی در حال شکل گرفتن بود، ولی شیوع کووید 19 این روند را متوقف کرد و پنجشنبه سیاه را برای ارز رمزنگاری و سایر بازارهای مالی رقم زد.

پس از آن، بیت کوین روند صعودی خود را شروع کرد و در سال جاری به رکورد 64900 دلار رسید. در ادامه روند آن نزولی شد و شاید لازم باشد تا کف باند پایینی را لمس کند تا قدرت کافی برای عبور از سطح مقاومت و پس گرفتن اوج خود را بدست بیاورد. طبق سوابق تاریخی، بازگشت قیمت به بالای میانگین متحرک ساده میانی اولین گام در مسیر شروع دوباره روند صعودی خواهد بود.

منبع Cointelegraph coindesk newsbtc

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.