در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

چه فاکتورهایی را برای ارزیابی بلاک چین یک پروژه باید در نظر گرفت

0 1,135

قبل از سرمایه گذاری منابع ارزشمند خود در پروژه های بلاک چین باید آنها را براساس فاکتورهای مختلفی، از جمله جامعه، کاربرد، تیم توسعه، طول عمر و غیره ارزیابی کنید.

با توجه به وجود تعداد زیادی شبکه بلاک چین و همچنین ظهور پروژه های جدید، کاربران ارزهای رمزنگاری (جدید یا حتی قدیمی) ممکن است درباره انتخاب بهترین گزینه برای سرمایه گذاری دچار سردرگمی شوند.

در این مطلب، به بررسی مهم ترین جنبه های هر پروژه بلاک چین و این که چرا باید هنگام ارزیابی شبکه های مختلف در بازار ارز رمزنگاری به این جزئیات توجه کرد، خواهیم پرداخت.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بلاک چین به مطلب زیر رجوع کنید:
بلاک چین چیست؟ یک راهنمای کامل برای مبتدیان

کاربردپذیری

مسلما، مهمترین بخش هر پروژه بلاک چین موارد استفاده آن است. دلیل ایجاد پروژه چیست؟ آیا این پروژه برای بهبود پردازش پرداخت راه اندازی شده است؟ آیا برای پیشرفت زنجیره عرضه یک کسب و کار است یا سرگرم کردن کاربران؟

از نظر فنی چیزی به نام مورد استفاده نامربوط وجود ندارد، اما مطمئنا برخی از پروژه ها کاربرد بیشتری نسبت به دیگر پروژه ها دارند. برای مثال، پروژه ای که به میلیون ها نفر در تهیه مواد غذایی کمک می کند، احتمالا حمایت بیشتری نسبت به یک میم کوین به دست می آورد. اگر شخصی به این نتیجه برسد که یک پروژه دارای ارزش است و این ارزش می تواند به مخاطبان زیادی منتقل شود، آنگاه این به نفع پروژه است.

هنگام بررسی موارد استفاده یک پروژه، بهتر است که وایت پیپر آن را نیز مطالعه کنید. برای مثال، در زیر موراد استفاده پالیگان را مشاهده می کنید که در وایت پیپر این پروژه ذکر شده اند.

پالیگان
موارد استفاده پروژه پالیگان

جامعه

یک پروژه بدون داشتن جامعه هیچ ارزشی ندارد. فناوری بلاک چین یک راه حل متن باز و کاربر محور است. هنگام ارزیابی یک پروژه بلاک چین، اغلب بهتر است جامعه آن را بررسی کنید و ببینید چقدر قدرت دارد.

پروژه های قابل اعتماد عموما تا حد امکان غیرمتمرکز هستند و به کاربران در سراسر جهان این امکان را می دهند که توکن ها را نگهداری کنند و در مورد سیستم مدیریتی نظر خود را بیان کنند. این کاربران معمولا صریح هستند و بحث های عمومی آنها در پلتفرم هایی مانند توییتر، ردیت و دیسکورد انجام می شود. معمولا، بهتر است به سرور دیسکورد پروژه بپیوندید تا هم اندازه و هم سهم جامعه آن را بسنجید.

سرعت تراکنش و مقیاس پذیری

پروژه بلاک چینی که شخص انتخاب می کند ممکن است بهترین اهداف را داشته باشد، اما اگر این فناوری نتواند تراکنش ها را مقیاس بندی یا به سرعت پردازش کند، در موضع ضعف شدید قرار دارد. پلتفرمی که نمی تواند به صدها هزار کاربری که امیدوار است در آینده به دست آورد، خدمات ارائه دهد، چه فایده ای دارد؟

هنگام ارزیابی یک بلاک چین بهتر است سرعت تراکنش های معمولی شبکه را به همراه نحوه مقیاس پذیری آن بررسی کنید. آیا امکان انجام به روزرسانی ها در آینده وجود دارد؟ آیا پروژه در حال حاضر از راه حل لایه دو استفاده می کند یا این که در آینده این کار را خواهد کرد؟ آیا این راه حل در دراز مدت واقع بینانه خواهد بود؟

وب سایت اتریوم حاوی مستندات زیادی در مورد روش های مقیاس پذیری فعلی و آتی آن است.

اتریوم
راه حل های مقیاس پذیری اتریوم

می توان این فاکتور را به فاکتور جامعه یک پروژه پیوند زد. زیرا اعضای متعهد جامعه بحث های عمومی پیرامون موارد استفاده پروژه مورد علاقه خود و به روزرسانی های احتمالی و همچنین نحوه عملکرد آن در حال حاضر، خواهند داشت.

برای درک بهتر مقیاس پذیری مطلب زیر را مطالعه کنید:
مفهوم اندازه بلاک و مقیاس پذیری چیست؟

اجماع و سیستم مدیریتی 

اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) از متداول ترین الگوریتم های اجماع بلاک چین هستند. شبکه های اثبات کار به ماینرهایی نیاز دارند که قدرت محاسباتی خود را برای حل معادلات پیچیده ریاضی و تایید تراکنش ها به شبکه اختصاص می دهند. ماینرها در ازای تلاش خود و استخراج هر بلاک پاداش دریافت می کنند، اگرچه عملیات استخراج (در صورت استفاده از برق تولید شده از سوخت های فسیلی و زغال سنگ) می تواند برای محیط زیست مضر باشد.

از طرف دیگر، الگوریتم اجماع اثبات سهام به کاربرانی که دارایی های دیجیتال خود را نگه می دارند و استیکینگ (سپرده گذاری) یا قفل می کنند، قدرت و برتری می دهد. به طور کلی، هر چه یک کاربر دارایی های بیشتری را سپرده گذاری کند، قدرت بیشتری در شبکه دارد.

کاربران با استیکینگ دارایی های خود معمولا اعتبارسنج می شوند و می توانند تراکنش ها را تایید کنند و نیاز به ماینرها را از بین می برند. این فرایند نسبت به استخراج سازگارتر با محیط زیست است و به کاربران در ازای تلاش هایشان پاداش داده می شود. در حالی که هر دو اجماع PoS و PoW مزایا و معایب خود را دارند، بسیاری معتقدند که PoS آینده بلاک چین است و شبکه های PoW به احتمال زیاد محو خواهند شد.

به هر حال، PoS تحت هر شرایطی کارایی خود را حفظ می کند. بلاک چین اتریوم نیز در ماه های آتی به PoS ارتقا خواهد یافت. اجماع مستقیما بر سیستم مدیریتی شبکه تاثیر می گذارد و فاکتوری است که هنگام ارزیابی شبکه های مختلف بلاک چین باید آن را در نظر گرفت.

برای درک بهتر الگوریتم های اجماع اثبات کار و سهام مطالب زیر را بخوانید:
الگوریتم اثبات کار یا PoW چیست و چگونه کار می کند؟
الگوریتم اثبات سهام یا PoS چیست؟

تیم توسعه

تیم توسعه به اندازه جنبه های فنی یک بلاک چین مهم است. پروژه ها باید در مورد توسعه دهنده و همچنین سابقه و مهارت تیم با کاربران خود روراست باشند. عدم افشای جزئیات در مورد تیم توسعه می تواند یک علامت هشدار دهنده مهم در هنگام ارزیابی بلاک چین باشد، زیرا عدم ارائه اطلاعات می تواند به این معنی باشد که آنها به دنبال کلاهبرداری از کاربران هستند. بهتر است به پروژه هایی که در مورد روند توسعه خود صادق هستند، پایبند بمانید. هر چند که برخی از این پروژه ها نیز زیاد قابل اعتماد نیستند.

پروژه پولکادات اطلاعاتی را در مورد برخی از اعضای اصلی (از جمله نام واقعی و سابقه آنها) در وب سایت خود ارائه کرده است. علاوه بر این، می توان با افزودن لینک های شبکه اجتماعی مرتبط با پروفایل اعضای تیم، آن را بهبود بخشید تا کاربران بتوانند تحقیقات خود را برای تایید پروژه و تیم پشت آن انجام دهند.

پولکادات
تیم توسعه پولکادات

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پولکادات، مطلب زیر را مطالعه کنید:
پولکادات رقیب اتریوم؛ هر آنچه باید در مورد پولکادات بدانید

نقشه راه

یک بلاک چین علاوه بر کاربردپذیری بالا، باید یک نقشه راه در رابطه با پیشرفت های آینده و افزودن ویژگی ها و قابلیت های جدید داشته باشد.

یک نقشه راه کامل به طور کلی به این معنی است که تیم مدت طولانی در مورد پروژه خود و این که چگونه می تواند برای دنیا مفید باشد، تحقیق کرده است. نقشه راه همچنین اطلاعات بیشتری را در مورد این که کاربران روی چه سرمایه گذاری می کنند و این که آیا شبکه با ارزش های آنها همسو است یا خیر، ارائه می کند.

به عنوان مثال اهداف کاردانو در نقشه راه آن تعیین شده اند و کاربران با مطالعه آن می توانند بفهمند که در آینده چه انتظاراتی از این شبکه دارند.

کاردانو
نقشه راه کاردانو

ارزش بازار و ارزش کل دارایی های قفل شده (TVL)

وقتی صحبت از پروژهای دیفای می شود، یکی از فاکتورهای مهمی که باید زیر نظر گرفت، ارزش کل دارایی های قفل شده (TVL) و ارزش بازار آن است.

TVL مجموع کل وجوه قفل شده در قراردادهای هوشمند پلتفرم دیفای را نشان می دهد. هر چه TVL بالاتر باشد، اکوسیستم یک پلتفرم کارآمدتر و سالم تر است، چون کاربران زیادی از خدمات ارائه شده آن استفاده می کنند و سود می برند.

از طرف دیگر، ارزش بازار یک پروژه، ارزش دلاری کل ارزهای استخراج شده یا در گردش را شامل می شود و نشان دهنده پتانسیل رشد پروژه است. این رقم نه تنها شامل کسانی است که از توکن های پلتفرم استفاده می کنند، بلکه کسانی که دارایی ها را  به صورت غیر فعال (ذخیره بلند مدت در کیف پول) در اختیار دارند، نیز شامل می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ارزش بازار به مطلب زیر رجوع کنید:
ارزش بازار (Market Cap) چیست و چه اهمیتی دارد؟

می توان ارزش بازار را به عنوان شاخص محبوبیت یک پروژه در نظر گرفت، در حالی که TVL می تواند مشخص کند که واقعاً چه مقدار سرمایه در پروتکل های مختلف آن جابجا می شود. 

وب سایت دیفای پالس (DeFi Pulse)  پروژه های دیفای را براساس TVL رتبه بندی می کند، در حالی که وب سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) ارزش بازار پروژه های موجود در بازار را ارائه می کند.

دیفای
نمایی از وب سایت دیفای پالس

پیشینه و عمر یک پروژه

در نهایت، نگاهی به مدت زمان حضور پروژه در بازار بیندازید. اگر این پروژه سال ها قبل راه اندازی شده و در دسترس بوده، تحقیق کنید ببینید چه دستاوردهایی داشته است. آیا به نقشه راه خود پایبند بوده و قابل اطمینان بوده یا به روزرسانی ها و ارائه خدمات خود را با تاخیر انجام داده است؟ قابلیت اطمینان یک دستاورد بزرگ برای یک پروژه است که در طول زمان به دست می آید.

از طرف دیگر، اگر پروژه ای به تازگی وارد بازار شده، چند ماه آن را زیر نظر بگیرید و ببینید که اوضاع چگونه پیش می رود. اگر روند توسعه آن یکنواخت و بدون اشکال بود و تیم گزارش های پیشرفت پروژه را به طور مداوم منتشر می کند، ممکن است این پروژه برای سرمایه گذاری بلندمدت قابل اعتماد باشد. 

همان طور که بارها تاکید شده، قبل از سرمایه گذاری در یک پروژه (چه قدیمی و چه جدید) ابتدا خودتان در مورد آن به طور کامل تحقیق کنید. برخی از پروژه ها صرفا برای کلاهبرداری طراحی شده اند و سرمایه گذاری در آنها برابر با از دست دادن کل سرمایه است.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.