در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

سقوط بیت کوین به زیر سطح 60000 دلار با رشد شاخص دلار

0 390

قیمت بیت کوین در 4 جولای برای اولین بار در بیش از دو ماه گذشته به زیر سطح 60000 دلار سقوط کرد و تا سطح 57800 دلار کاهش یافت. با وجود افزایش آدرس های جدید بیت کوین و اظهار نظرات جروم پاول مبنی بر اتخاذ سیاست پولی انبساطی، این ارز رمزنگاری نتوانست جلوی نزول خود را بگیرد.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین

قیمت بیت کوین

افزایش شاخص دلار و کاهش بیت کوین

شاخص دلار آمریکا با داده های بیشتر از انتظار بازار کار ایالات متحده آمریکا، به ویژه افزایش غیرمنتظره فرصت های شغلی از 7.919 میلیون در ماه آوریل به 8.140 میلیون در ماه مه، رشد کرد. 

این امر احتمال کاهش نرخ بهره در ماه سپتامبر را کاهش داد و اکنون احتمال آن برای ماه نوامبر یا دسامبر افزایش یافته است.

  • رشد شاخص دلار: داده های مثبت بازار کار آمریکا باعث رشد شاخص دلار شد.
  • عدم اطمینان نسبت به فدرال رزرو: بازارها منتظر شفاف سازی فدرال رزرو در مورد نرخ بهره هستند، چون جروم پاول بر ادامه سیاست پولی خود برای رسیدن به هدف تورم 2 درصدی تاکید می کند.
  • افزایش فرصت های شغلی: افزایش غیرمنتظره 2.7 درصدی فرصت های شغلی نشان دهنده تقویت بازار کار آمریکا است که منجر به افزایش دستمزدها و هزینه های مصرف کننده می شود.
  • تاثیر بر بیت کوین: دلار قوی تر و عدم اطمینان نسبت به فدرال رزرو ممکن است بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارند و سرمایه گذارن در کوتاه مدت به سمت دارایی های سنتی بروند.

کاهش نرخ بهره به بیت کوین کمک می کند

جیمز باترفیل، رئیس تحقیقات در کوین‌شیرز (CoinShares)، می گوید دقت پیش بینی های اقتصادی و تطابق آنها با داده های واقعی بسیار مهم است. در حال حاضر، بیشتر داده های اقتصادی پایین تر از انتظارات هستند، که این حاکی از آن است که تحلیل‌گران بیش از حد خوش بین بوده اند. این نشان می دهد که اقتصاد آمریکا آنقدر که تصور می شود، سرحال و پر رونق نیست.

در حالی که فدرال رزرو در حال رایزنی برای یک بار کاهش نرخ بهره در سال 2024 است، بازار دو کاهش را پیش بینی می کند. به اعتقاد باترفیل، پیش بینی بازار دقیق تر است. اگر نمودار نقطه ای (Dot Plot) فدرال رزرو در تابستان تغییر کند و تا سپتامبر با انتظارات بازار همسو شود، این می تواند به نفع بیت کوین باشد. 

در حال حاضر، ضعیف شدن بیت کوین و روند نزولی اخیر آن را می توان به ناامیدی بازار از موضع فدرال رزرو در مورد کاهش نرخ بهره نسبت داد. اشاره فدرال رزرو به تنها یک کاهش احتمالی در سال جاری میلادی، سرمایه گذاران را ناامید کرده است، اما باترفیل انتظار دارد که این چشم انداز در طول سال تغییر کند و به نفع بیت کوین شود.

ام‌تی گاکس دلیل دیگر کاهش بیت کوین

دلیل دیگر کاهش قیمت بیت‌کوین به زیر سطح 60000 دلار ممکن است شروع احتمالی بازپرداخت بیت‌کوین به طلبکاران صرافی ورشکسته ام‌تی گاکس باشد. این صرافی بیش از 9.4 میلیارد دلار بیت کوین به حدود 127000 طلبکار بدهکار است. آنها بیش از 10 سال است که منتظر وصول طلب خود هستند. 

صرافی ام‌تی گاکس قبلا اعلام کرده که از ابتدای ماه جولای بازپرداخت بیت‌کوین و بیت‌کوین کش را به طلبکارانش آغاز می کند. دریافت کنندگان این کوین ها ممکن است برای فروش هجوم بیاورند و حجم قابل توجهی را وارد بازار کنند که این می تواند نوسانات را افزایش دهد و منجر به کاهش بیشتر قیمت شود.

لازم به ذکر است که صرافی ام‌تی گاکس در 28 مه 141686 بیت کوین را از چندین کیف پول سرد خود به کیف پول جدیدی به نام “1Jbez” منتقل کرد.

فروش توسط نهنگ ها

یک نهنگ ممکن است باعث شده تا قیمت به زیر سطح روانی بسیار مهم سقوط کند. نهنگی ناشناس در سوم جولای 180 میلیون دلار بیت‌کوین را در عرض سه دقیقه فروخته است.
نهنگ های بیت‌کوین چه کسانی هستند و چگونه بر قیمت تاثیر می گذارند؟

براساس گزارش “Lookonchain”، نهنگ دیگری در 24 ساعت گذشته 1723 بیت‌کوین به ارزش بیش از 168 میلیون دلار را به بایننس منتقل کرده  که این منجر به کاهش قیمت شده است. انتقال بیت کوین از طرف نهنگ ها به بزرگ ترین صرافی ارز رمزنگاری به این معناست که آنها به دنبال فروش و سیو سود هستند.

کاهش بیت کوین برای پر کردن شکاف CME

کاهش بیت‌کوین به زیر سطح 60000 دلار نه تنها باعث کاهش شدید در بازار ارز رمزنگاری شد، بلکه شکاف مهم CME را پر کرد و این نشان می دهد که روند ممکن است از نزولی به صعودی تغییر کند.

شکاف CME

در 28 ژوئن، معاملات آتی بیت‌کوین در سطح 62085 دلار آغاز شد که 2.8 درصد بالاتر از قیمت بسته شده در روز قبل از آن بود و یک شکاف پر نشده در نمودار باقی گذاشت.

لیکوئید شدن موقعیت های معامله گران

کاهش قیمت بیت‌کوین باعث شده تا حجم زیادی از موقعیت های معامله گران لیکوئید شود. طبق داده های شرکت کوین گلس، 262 میلیون دلار از موقعیت های معامله گران لیکوئید شده که 233 میلیون دلار ان از موقعیت های لانگ بوده است.
لیکوئید شدن چیست و چگونه باید از آن جلوگیری کرد؟

موقعیت بیت کوین

طبق داده های این شرکت، حدود 54.9 میلیون دلار از موقعیت های لانگ بیت‌کوین و بیش از 57.9 میلیون دلار از موقعیت های لانگ اتریوم در 24 ساعت گذشته لیکوئید شده است.

منبع cryptonews cointelegraph cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.