در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

احتمال تشکیل صلیب نزولی؛ بیت‌کوین در معرض کاهش به زیر 30000 دلار

2 351

داده‌های کوین تلگراف مارکتس پرو و تریدینگ ویو نشان می‌دهند که قیمت بیت‌کوین با 7.3 درصد افزایش از کف 35645 دلار در اول ژوئن به سقف روزانه 38750 دلار در 2 ژوئن رسید. قیمت اتریوم نیز 7.7 درصد افزایش یافت و به سطح 2800 دلار رسید. برخی از توکن‌های مالی غیرمتمرکز و دوج کوین هم شاهد افزایش قابل توجهی در این روز بودند. البته، احتمال ادامه روند نزولی بیت کوین وجود دارد.

در حالی که برخی از معامله گران پیش بینی می‌کنند که روند صعودی بیت‌کوین در سال جاری ادامه خواهد یافت، عده ای دیگر به شکل گیری یک الگوی نزولی اشاره می‌کنند که می‌تواند منجر به کاهش قیمت تا سطح 16000 دلار و حتی 10000 دلار شود.

با وجود کاهش قیمت، عرضه فعال بیت‌کوین به پایین ترین سطح 5 ماهه خود رسیده است، چون 45 درصد از ارزها طی دو سال گذشته منتقل نشده اند. این شاخص نشان می‌دهد سرمایه گذارانی که تا زمان روند صعودی سال 2019 خرید و انباشت کرده اند، تمایلی به فروش در سطح‌های فعلی قیمت ندارند. 

استخراج کنندگان نیز از فروش در زیر سطح 40000 دلار خودداری می‌کنند، چون اخیرا خروجی آنها نسبت به میانگین تاریخی به کمترین میزان در هفت ماه گذشته رسیده است.

سقف قیمت یا توقف کوتاه مدت روندهای صعودی؟

نوسانات زیاد قیمت بیت‌کوین در طول ماه گذشته باعث شد تا بسیاری گمانه زنی کنند که آیا این ارز به سقف خود رسیده یا این که اصلاح فعلی فقط یک توقف کوتاه مدت در وسط چرخه است که این دارایی را برای ادامه روند صعودی آماده می کند.

دلفی دیجیتال در گزارش اخیر خود با پرداختن به نسبت MVRV، اطلاعات بیشتری در این مورد ارائه کرد. MVRV شاخصی است که ارزش بازار (MV) بیت‌کوین را در برابر ارزش تحقق یافته آن (RV) اندازه گیری می‌کند. این شاخص می‌تواند به معامله گران کمک کند تا سقف‌ها و کف‌های قیمت را تعیین کنند.

بیت‌کوین
MVRV در مقابل قیمت بیت کوین

نمودار بالا نشان می‌دهد که نسبت MVRV  در اوایل سال 2011، اواخر سال 2013 و اوایل سال 2018 بیش از حد افزایش یافته که همه آنها بیانگر سقف‌های قیمت هستند. محققان همچنین می‌گویند که عدد ماه مه سال 2021 نیز می‌تواند نشان دهنده سقف چرخه فعلی باشد.

اگرچه این احتمال وجود دارد که قیمت در چرخه فعلی به اوج خود رسیده باشد، دلفی همچنین خاطرنشان کرد که احتمالا شاهد پیشامدی مشابه کف دوقلوی سال 2013 خواهیم بود. در آن زمان قیمت به بالاترین سطح خود رسید، سپس کاهش شدیدی داشت و بعد در همان سال از بالاترین سطح خود عبور کرد.

این گزارش افزود که آستانه تعیین کف قیمت بیت‌کوین به مرور زمان افزایش یافته و این می‌تواند چشم انداز بازارهای صعودی را در سال‌های آینده تغییر دهد. با توجه به کاهش شدید MVRV  تاکنون، این احتمال وجود دارد که کاهش قیمت جزئی تر باشد و قیمت سریع تر از چرخه‌های قبلی به کف خود برسد. این تقریبا شبیه بازارهای جهانی سهام است که اصلاح قیمت چند ماهه و چرخه‌های صعودی چند ساله دارند.

در حال حاضر، داده ها و احساسات متناقضی در بازار وجود دارند. از لحاظ تاریخی، قیمت تقریبا نزدیک به میانگین متحرک 50 روزه است و احتمال معکوس شدن حرکت ان در هفته های آینده وجود دارد. با نگاهی به کاهش‌های قبلی قیمت، بیت‌کوین همیشه پس از یک اصلاح شدید، شاهد روند صعودی قوی بوده است.

میانگین متحرک
میانگین متحرک 50 روزه

شکل گیری الگوی پرچم سه گوش 

الگوی پرچم سه گوش زمانی تشکیل می‌شود که یک دارایی پس از یک روند نزولی قوی، بین سطح مقاومت و سطح حمایت نوسان می‌کند و یک منطقه قیمتی شبیه به مثلث متقارن بوجود می‌آورد. در صورت شکست قیمت به زیر سطح حمایت این منطقه، کاهش به سطح‌های پایین تر ادامه خواهد یافت. معامله گران معمولا اندازه حرکت نزولی را با اندازه گیری ارتفاع حرکت قبلی تخمین می‌زنند.

بیت‌کوین در حال حاضر در داخل یک ساختار پرچم سه گوش نزولی مشابه معامله می‌شود. هدف این ساختار سطح 20000 دلار است. بنابراین، اگر قیمت به زیر پرچم سه گوش شکسته شود و همراه با افزایش حجم معاملات باشد، به احتمال  زیاد به حدود سطح 20000 دلار کاهش خواهد یافت.

پرچم سه گوش
الگوی پرچم سه گوش و هدف اولیه قیمت در روندنزولی

در ضمن، شرکت تحلیلی Income Machine در مورد ظهور “جهش گربه مرده” در بازار بیت‌کوین هشدار داد و خاطرنشان کرد که روندهای صعودی بعدی این ارز با فشار فروش در سقف‌های 26 ماه مه (منطقه 39000 تا 40000 دلار) روبرو خواهند شد. این شرکت تجزیه و تحلیل بازار به معامله گران توصیه کرد که از موقعیت‌های خود در حدود سطح 40000 دلار خارج شوند.

علاوه بر این، شرکت Income Machine  خاطرنشان کرد که شکست به زیر سطح حمایت 30000 دلار می‌تواند منجر به کاهش قیمت به حدود سطح 16200 دلار شود.

روند نزولی
پیش بینی روند نزولی توسط شرکت Income Machine

تحلیلگران این شرکت همچنین گفتند که شکست به بالای سقف‌های 26 مه باعث می‌شود که ما در تحلیل خود تجدید نظر کنیم و انتظار چشم انداز صعودی بیشتر برای این ارز برتر بازار داشته باشیم.

پانکاج بالانی، مدیر اجرایی و بنیانگذار صرافی دلتا، پیش بینی کرد که اگر قیمت به به زیر سطح حمایت کلیدی 34000 دلار برسد، روند نزولی تا سطح 28000 دلار ادامه خواهد یافت. 

بالانی همچنین خاطر نشان کرد که قیمت فعلی بیانگر تقاضا در منطقه 30000 تا 35000  دلار است. بنابراین، حفظ قیمت در بالای منطقه مذکور می‌تواند منجر به شکست به بالای پرچم سه گوش (مثلث متقارن از نظر او) شود. اگر سطح 40000 دلار قاطعانه شکسته شود، احتمال رسیدن قیمت به سطح 45000 دلار وجود دارد.

احتمال شکل گیری صلیب نزولی و کاهش بیشتر قیمت در هفته‌های آتی

یک تحلیلگر با نام مستعار” Rekt Capital” معتقد است که احتمالا قیمت در هفته‌های آینده بیشتر کاهش خواهد یافت، چون حرکت قیمت به شکل گیری “صلیب نزولی” اشاره دارد. این الگو زمانی شکل می‌گیرد که میانگین متحرک نمایی 50 روزه با قطع کردن میانگین متحرک نمایی 200 روزه  به زیر آن می‌رسد.

این تحلیلگر با توجه به شکل گیری صلیب نزولی گفت که احتمال یک دوره نزولی گسترده برای قیمت وجود دارد. در طول روند صعودی سال 2013، تقریبا 135 روز طول کشید تا این الگو تشکیل شود. در این مدت، قیمت 73 درصد کاهش یافت.  

قیمت بیت‌کوین
نمودار 1 روزه قیمت بیت کوین

زمان تشکیل این الگو بین 107 تا 149 روز است. در طول روندهای صعودی سال‌های 2013، 2017 و 2019 این اتفاق بارها رخ داده است. بنابراین، قیمت در کوتاه مدت به کاهش خود ادامه خواهد داد.

اگر تحلیل این تحلیلگر درست باشد، صلیب نزولی باید در اواخر جولای و اوایل سپتامبر تشکیل شود. البته، سناریوی سومی وجود دارد که نشان دهنده تشکیل این صلیب در ماه جاری است.

میانگین متحرک نمایی 50 روزه (آبی) به سرعت در حال نزدیک شدن به میانگین متحرک نمایی 200 روزه (سیاه) است. اگر قیمت به زودی افزایش نیابد و این میانگین متحرک‌ها با همین سرعت فعلی به حرکت خود ادامه دهند، صلیب نزولی در اواسط ماه جاری رخ خواهد داد.

بیت‌کوین
نمودار قیمت بیت کوین

به طور متوسط، با تشکیل صلیب نزولی، قیمت حدود 60 درصد کاهش پیدا می‌کند. در این صورت قیمت احتمالا تا سطح 18000 دلار کاهش خواهد یافت.

قیمت بیت‌کوین
نمودار 1 روزه قیمت بیت کوین

از طرفی اگر بیت‌کوین مسیر کاهش‌های شدید قبلی خود را دنبال کند و بیش از 80 درصد از بالاترین سطح خود کاهش داشته باشد، احتمال رسیدن آن به سطح 10000 دلار وجود خواهد داشت.

کاهش قیمت بیت کوین پس از رسیدن با بالاترین سطح خود

انقضای قراردادهای اختیار معامله در روز جمعه

در روز جمعه 4 ژوئن، در مجموع 15530 قرارداد اختیار معامله بیت‌کوین به ارزش 575 میلیارد دلار منقضی می‌شوند.

انقضای روز جمعه احتمالا به نفع روندهای نزولی است، چون بیشتر قراردادهای اختیار فروش در حدود سطح 32000 دلار هستند و نسبت قراردادهای اختیار خرید به فروش عدد 0.84 را نشان  می‌دهد. در حال حاضر،  قراردادهای اختیار بیت‌کوین با قیمت 46000 بی ارزش هستند.

اختیار معامله
کل قراردادهای اختیار معامله باز

یک اثر مشابه برای قراردادهای اختیار فروش با قیمت 28000 دلار و پایین تر از این سطح وجود دارد. دارندگان این قراردادها هیچ سودی از تمدید آنها برای هفته‌های آینده نمی‌برند، چون آنها نیز بی ارزش شده اند. بنابراین، برای ارزیابی بهتر باید روی منطقه 32000 تا 42000 دلار تمرکز کرد.

تعداد قراردادهای اختیار خرید تا سطح 42000 دلار، 3080 قرارداد به ارزش 114 میلیون دلار است. از سوی دیگر، تعداد قراردادهای اختیار فروش تا سطح 32000 دلار، 4680 است که هم اکنون 173 میلیون دلار ارزش دارند.

افزایش قابل توجه قیمت برخی آلت کوین‌ها

آلت کوین‌ها در 2 ژوئن نیز روند صعودی داشتند و قیمت برخی از آنها به طور قابل توجهی افزایش یافت. قیمت کایبر نتورک (KNC ) حدود 53 درصد افزایش یافت و به بالای سطح 2.50 دلار رسید. کاوا (KAVA ) با 49 درصد رشد به بالای 5.50 دلار افزایش یافت.

دوج کوین، کوساما، کرو دائو توکن و اوکی بی (OKB ) بین 25 تا 40 درصد افزایش قیمت داشتند. در زمان انتشار این مطلب قیمت آنها به ترتیب 0.428، 464.43، 2.65 و 17.17 دلار بود. 

در حال حاضر، ارزش کل بازار ارز رمزنگاری حدود 1.7 تریلیون دلار و نرخ تسلط بیت‌کوین تقریبا 41.6 درصد است.

منبع Cointelegraph cointelegraph newsbtc

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. سامان می گوید

    برای ماین و استخراج بیت کوین هم برید این سایته. 10 دلار ماین کنید میتونید بردارید.
    https://app.stormgain.com/friend/BNS41443413

  2. سامان می گوید

    یک روش درامد اینترنتی جالب براتون توضیح میدم امیدوارم خوشتون بیاد برید تو ادرس زیر یک ادرس bnb بهش بدید و لاگین کنید بعد claim را بزنید هر 15 دقیقه یک دلار ایر دراپ میکنه وقتی شد 200 دلار میتونید بردارید. کاملا واقعیه من 7 روزه امتحان میکنم البته مفتی نمیده داره از شما استفاده میکنه شما 15 دقیف هر بار لاگین میشه و رتبه سایتشو میاره بالا واسه این پول میده به شما https://axo2moon.com/?r=540403