در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

5 گام ضروری قبل از خرید ارزهای دیجیتال

1 2,427

در حال حاضر بیش از 1000 ارز رمزنگاری وجود دارند. جهت کمک به شما در تصمیمات سرمایه گذاری خود، در این راهنما یاد خواهید گرفت که چطور یک ارز دیجیتال را ارزیابی کنید.

ارزش پیشنهادی

نکته: در طراحی مدل کسب و کار، ارزش پیشنهادی دلیل ترجیح یک شرکت نسبت به سایر شرکت ها توسط مشتریان است. هر ارزش پیشنهادی متشکل از بسته ای منتخب از محصولات یا خدمات است که نیازهای یک بخش خاص از مشتریان را برآورده میکند. بنابراین ارزش پیشنهادی در مدل کسب و کار مجموعه یا بسته ای از منافع است که شرکت به مشتریان پیشنهاد میدهد. برخی از ارزش های پیشنهادی نوآورانه بوده و پیشنهادی جدید، متمایز و جهشی محسوب می‌شوند. برخی هم ممکن است شبیه به پیشنهادهای فعلی بازار بوده اما دارای ویژگی ها و تمایزاتی اضافه بر آنها باشد.

شاید مهم ترین چیز هنگام سرمایه گذاری در یک ارز رمزنگاری، ارزش پیشنهادی آن است.

به عنوان مثال بیت کوین به هر کس که در جهان دسترسی به اینترنت دارد، از طریق در اختیار گذاشتن یک شبکه پرداخت پایا که نیازمند هیچ گونه واسطه ای برای ذخیره، ارسال و دریافت پرداخت های مالی نیست، اجازه می دهد تا بانک خود باشند. علاوه بر این، بیت کوین یک سرمایه مقاوم در برابر سانسور را به دلیل ماهیت غیرمتمرکز و کمیاب خود ارائه می‎دهد. این باعث شده تا به یک دارایی دیجیتال که از نظر ارزشی شبیه به طلا است، تبدیل شود.

به عنوان مثال، ارز رمزنگاری ناشناس مونرو (XMR)، مانند بیت کوین، یک ذخیره ارزشی مقاوم در برابر سانسور و ویژگی های بدون نقص یک پرداخت بین المللی را ارائه می دهد. اما دارای یک ویژگی اضافه است که به کاربران اجازه می دهد تا تراکنش های مالی خود را به صورت ناشناس انجام دهند. از اینرو ارزش پیشنهادی اصلی مونرو، حریم خصوصی مالی و ناشناس بودن تراکنش های آن است.

توکن های ICO(عرضه اولیه ارز) که به تازگی صادر شده اند اغلب دارای یک فایده خاص در شبکه بلاک چین هستند. به عنوان مثال آنها می توانند به عنوان یک ارز مورد معامله یا به عنوان یک توکن جایزه جهت انجام وظایف خاص یا مشارکت با شبکه استفاده شوند.

از این رو، اگر شما در حال بررسی یک ارز رمزنگاری یا یک توکن دیجیتال هستید، یعنی قصد سرمایه گذاری در آن را دارید. پس باید از خود بپرسید: ارزش پیشنهادی یا فایده آن در چیست؟ و آیا این ارز یا توکن دیجیتال با استفاده از یک ارز موجود قابل خریداری است؟

اگر ارزی با تفاوت های جزئی، بسیار شبیه بیت کوین است، پس مشخص است هدف توسعه دهندگان آن فقط کسب پول و شاید کلاهبرداری است. پس شما باید از این ارزها دوری کنید زیرا دیر یا زود بی ارزش خواهند شد.

اگر شما ارزی را با پتانسیل بالا جهت استفاده در دنیای واقعی کشف کردید، آن می تواند به طور بالقوه یک سود بالا را در سرمایه گذاری شما ایجاد کند.

فناوری

فناوری حمایت کننده یک ارز رمزنگاری به اندازه ارزش پیشنهادی آن نیز مهم است طوری که یک ارز رمزنگاری مبتنی بر بلاک چین بدون یک رمزنویسی درست و اساسی، نمی تواند کار کند.

یک رمز نویسی فوق العاده پیشرفته که به طور کامل مورد امتحان و آزمایش برای یک ارز قرار گرفته باشد، مانند زی کش، می تواند نشانه ای خوب برای آینده این ارز دیجیتال باشد.

از سوی دیگر، اگر آن ارز مورد نظر یک کلون از بیت کوین باشد، ممکن است فناوری آن خوب باشد اما همچنان در مورد ارزش پیشنهادی آن سوال وجود خواهد داشت.

اگر شما هنگام انجام تحقیقات خود متوجه شدید که چندین مشکل فنی جدید در یک ارز رمزنگاری وجود دارد، این امر می تواند نشانه ی این باشد که تیم توسعه دهنده به رفع چالش نپرداخته و شما به احتمال زیاد باید از این ارز خاص اجتناب ورزید.

توسعه دهندگان

یک عامل مهم دیگر جهت نشان دادن موفقیت یک ارز رمزنگاری، تیم توسعه دهنده ای است که بر روی آن کار می کنند. اگر یک ارز رمزنگاری دارای یک تیم مجرب از توسعه دهندگان با سابقه اجرای بسیاری از پروژه های بلاک چین باشد، می تواند یک نشانه ی خوب برای آینده آن ارز رمزنگاری باشد.

هر چند، اگر تیم توسعه بی تجربه و شناخته نشده باشند، یا بین اعضای تیم درگیری وجود داشته باشد، این امر به راحتی می تواند به شکست پروژه رمزنگاری منجر شود که نتیجه ی آن در ارزش بازار ارز منعکس خواهد شد.

از اینرو، بهترین کار این است که به دنبال ارزهای رمزنگاری با تیم توسعه دهندگان مشهور باشید.

جامعه

رشد و رونق یک ارز رمزنگاری بدون وجود یک جامعه خوب دشوار خواهد بود. اعضای جامعه یک ارز می توانند به عنوان مشوق برای آن ارز رمزنگاری به حساب آیند، آن را در رسانه های اجتماعی ترویج داده و نیز جهت پذیرش تجار هدایت کنند.

بدون داشتن یک جامعه قدرتمند، موفقیت یک ارز دیجیتال دشوار خواهد بود. بیت کوین و اتریوم دارای بزرگترین جوامع هستند، که در اینصورت جای تعجبی وجود نخواهد داشت که این دو ارز بزرگترین ارزش بازار را در میان سایرین داشته باشند.

رقیبان کدامند؟

هنگام مشاهده یک ارز، به سرمایه گذاری در آن فکر می کنید. از اینرو مشاهده جفت های مبادلاتی آن مهم است. چه ارزهای دیگری وجود دارند که دارای ویژگی های مشابه هستند؟

برای مثال، در حال حاضر چندین ارز دیجیتال وجود دارند که بخش ورزش های الکترونیکی را هدف خود قرار داده اند. ارزهای فرست بلود (1ST)، یونی کوین گلد (UKG) و هیرو کوین (PLAY) چندین نمونه از  آنها هستند. وقتی دنبال این هستید که در کدام یک از این ارزها سرمایه گذاری کنید، باید ببینید که هر کدام از این ارزها در مقایسه با رقبای خود چگونه به نظر می‏‎رسند تا کشف کنید کدام یک بیشترین احتمال را برای موفقیت دارد و ارز محبوب ورزش های الکترونیکی خواهد شد.

همین اصول نیز هنگام مشاهده ارزهای دیجیتال متمرکز بر حریم خصوصی مانند دش (DASH)، مونرو (XMR)، زیکش (ZEC) و پیوکس (PIVX) صدق می کند. هنگام تحلیل برای اینکه در کدام یک از این ارزها سرمایه گذاری کنید، باید همچنین آنها را با یکدیگر مقایسه کنید.

کدام یک از آنها بیشترین حریم خصوصی را ارائه می دهند؟ کدام یک دارای بهترین فناوری هستند؟ کدام یک بیشترین حمایت اجتماعی را دارند؟ این ها تمام سوالاتی است که شما باید هنگام انجام یک تحلیل رقابتی برای ارزی که می خواهید در آن سرمایه گذاری کنید از خود بپرسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. علی می گوید

    نظر شما در مورد ترون و استلار چیست ؟ آیا به نظر شما واجد پارامترهایی که در مقاله به آنها اشاره شده اند هستند ؟