در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

4 روش استفاده از سطح‌های حمایت و مقاومت برای انجام معاملات بهتر

0 756

معامله می‌تواند فقط یک فرایند ساده برای خرید در کف و فروش در سقف قیمت باشد، اما برای بسیاری از سرمایه‌گذاران این فرایند بیشتر شبیه علم موشک است. یکی از اساسی‌ترین و قابل فهم‌ترین استراتژی‌هایی که می‌تواند به تحقق آن کمک کند، تشخیص سطح‌های حمایت و مقاومت یک دارایی است.

زمانی که معامله‌گران بتوانند سطح‌های حمایت و مقاومت را تشخیص دهند، می‌توانند زمان ورود و خروج خود به/ از بازار را  تنظیم کنند. این سطح‌ها در بازارهای صعودی، نزولی و بدون روند مفید هستند.

سطح حمایت چیست؟

حمایت در سطحی شکل می‌گیرد که خریداران برای خرید وارد موقعیت می‌شوند (در واقع، تقاضا بیشتر از عرضه می‌شود) و از کاهش بیشتر قیمت جلوگیری می‌کنند. در این سطح، معامله‌گران صعودی تمایل به خرید دارند، زیرا معتقدند که قیمت به اندازه کافی جذاب است و احتمالا بیشتر کاهش نخواهد یافت.

از طرف دیگر، فروشندگان فروش خود را متوقف می‌کنند، چون معتقدند که بازار به اندازه کافی سقوط کرده و احتمالا قیمت از این سطح برگشت خواهد کرد. وقتی این دو موقعیت اتفاق می‌افتد، یک سطح حمایت ایجاد می‌شود.

اییاس
نمودار روزانه قیمت اییاس

نمودار بالا نمونه خوبی از یک سطح حمایت قوی است. هر بار که قیمت اییاس به سطح 2.33 دلار کاهش می‌یابد، خریداران وارد عمل می‌شوند و فشار فروش کاهش می‌یابد. این امر موجب فزونی تقاضا بر عرضه می‌شود و در نتیجه قیمت از این سطح برگشت می‌کند.

اگرچه حمایت‌های افقی قابل اطمینان‌تر در نظر گرفته می‌شوند، اما تنها راه تشکیل حمایت نیستند. در طی روند های صعودی،  خط های روند به عنوان حمایت عمل می‌کنند.

لایت کوین
نمودار روزانه قیمت لایت کوین

لایت کوین روند صعودی خود را در دسامبر 2020 شروع کرد. پس از آن، قیمت چند بار به خط روند کاهش یافت، اما از این خط برگشت کرد. این اتفاق افتاد، چون خریداران با نزدیک شدن قیمت به خط روند اقدام به خرید کردند، با این باور که لایت کوین به سطح‌های جذابی برای خرید رسیده است.

در ضمن، معامله‌گران خلاف روند فروش خود را با فرض رسیدن به وضعیت اشباع فروش در کوتاه مدت، متوقف کردند. رخ دادن این دو مورد به طور همزمان باعث پایان یافتن اصلاح و ادامه روند صعودی شد. 

سطح مقاومت چیست؟

سطح‌های مقاومت را می‌توان نقطه مقابل حمایت دانست، چون در این سطح‌ها عرضه بیش از تقاضا است و حرکت صعودی را متوقف می‌کنند.

سطح مقاومت زمانی شکل می‌گیرد که خریدارانی که در سطوح پایین‌تر خریده اند شروع به فروش می‌کنند و فروشندگان نیز از موقعیت‌های شورت خود خارج می‌شوند، چون آنها معتقدند که این روند صعودی بیش از حد طولانی شده و مستعد اصلاح است. وقتی عرضه بیش از تقاضا باشد، روند صعودی متوقف شده و سپس معکوس می‌شود.

بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین

حمایت یا مقاومت لزوما یک سطح واحد نیست. نمودار بالا نشان می‌دهد که چگونه منطقه 10500 تا 11000 دلار به عنوان مقاومت عمل می‌کند. هر زمان که قیمت به این منطقه می‌رسید، معامله‌گران کوتاه مدت برای کسب سود اقدام به فروش می‌کردند و فروشندگان از موقعیت‌های شورت خارج می‌شدند. بین آگوست سال 2019 تا جولای سال 2020، بیت کوین 5 بار از این منطقه مقاومت کاهش یافت. مانند حمایت، لزومی ندارد که خط یا منطقه مقاومت همیشه افقی باشد.

اتریوم
نمودار روزانه قیمت اتریوم

در طول روند نزولی از 6 مه تا 4 جولای 2018، اتریوم به خط مقاومت (معروف به خط روند نزولی) رسید، اما از آن اصلاح شد. دلیلش این است که معامله‌گرانی که چشم انداز نزولی داشتند از هر افزایش قیمت برای باز کردن موقعیت‌های شورت استفاده می‌کردند، چون انتظار کاهش به سطح‌های پایین‌تر را داشتند.

در ضمن، خریداران که در سطح‌های پایین خرید کرده بودند، موقعیت‌های خود را در نزدیکی خط مقاومت بستند. از این رو، خط مانند یک سد عمل کرد و قیمت از آن کاهش یافت.

شناسایی حمایت و مقاومت در زمان نوسان در یک منطقه محدود

قیمت اییاس
نمودار روزانه قیمت اییاس

هنگامی که حمایت و مقاومت به طور واضح مشخص شوند (مانند اییاس در نمودار بالا)، معامله‌گران می‌توانند پس از بازگشت قیمت از سطح حمایت خرید کنند و منتظر رسیدن آن به نزدیک سطح مقاومت برای بستن موقعیت خود باشند. آنها می‌توانند حد ضرر و توقف خود را دقیقا در زیر سطح حمایت تعیین کنند.

معامله‌گران حرفه ای ممکن است سعی کنند با کاهش قیمت به زیر سطح حمایت این منطقه، سفارش‌های استاپ را شکار کنند. بنابراین،  امکان دارد که معامله‌گران در مسیر صعودی خرید کنند و همچنین قبل از خروج از موقعیت‌های خود منتظر بمانند تا قیمت قاطعانه در زیر حمایت بسته شود.

معامله در سطح‌های حمایت در روند صعودی

هنگامی که یک دارایی سه بار در یک خط روند صعودی از حمایت برخوردار می‌شود، معامله‌گران انتظار دارند که این خط حفظ شود. از این رو، آنها می‌توانند پس از برگشت قیمت از خط روند صعودی وارد موقعیت‌های لانگ شوند. حد توقف را می‌توان دقیقا در زیر خط روند نگه داشت.

با این حال، در یک روند صعودی، شکست به زیر خط روند لزوما به معنای معکوس شدن روند نیست. در بسیاری از مواقع، روند صعودی قبل از شروع مجدد، برای مدت کوتاهی در یک منطقه محدود نوسان می‌کند.

قیمت اتریوم
نمودار روزانه قیمت اتریوم

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، اتریوم در چندین نوبت در خط روند صعودی از حمایت برخوردار بوده است. با این حال، هنگامی که این ارز به زیر این خط شکست، روند نزولی جدیدی را آغاز نکرد. قیمت قبل از شروع مجدد روند صعودی، برای چند روز در یک منطقه محدود نوسان کرد.

در صورت کاهش قیمت به زیر خط روند و نگه داشتن آن در زیر این خط، معامله‌گران ممکن است موقعیت‌های لانگ خود را ببندند. آنها همچنین باید از باز کردن موقعیت‌های شورت جدید خودداری کنند. اگر قیمت پس از یک دوره نوسان در یک منطقه محدود، روند صعودی خود را از سر بگیرد، معامله‌گران می‌توانند به دنبال فرصت‌های خرید باشند.

تبدیل مقاومت به حمایت

هنگامی که قیمت به بالای یک سطح مقاومت شکسته می‌شود، روندهای صعودی تلاش می‌کنند تا آن را به سطح حمایت تبدیل کنند. اگر این اتفاق رخ دهد، روند صعودی جدیدی شروع یا از سر گرفته می‌شود. در صورت بروز این اتفاق برای چندین بار، ممکن است فرصت خرید خوبی ایجاد شود.

قیمت بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین

بیت کوین از آگوست 2019 تا جولای 2020 بین منطقه 10500 تا 11000 دلار گیر افتاده بود. پس از شکست به بالای این منطقه، قیمت دوباره به زیر سطح 10500 دلار کاهش یافت. اما خریداران در سطوح پایین اقدام به خرید کردند و در نتیجه این سطح به حمایت تبدیل شد. این فرصت خرید خوبی را برای معامله‌گران فراهم کرد، چون روند صعودی جدیدی تازه شروع شده بود.

تبدیل سطح حمایت به مقاومت

پولکادات
نمودار روزانه قیمت پولکادات

نمودار پولکادات در بالا نشان می‌دهد که منطقه بین 28.90 تا 26.50 دلار از 14 فوریه تا 18 مه سال جاری یک منطقه حمایت بوده است. با این حال، به محض این که روندهای نزولی قیمت را به زیر این منطقه حمایت رساندند، تبدیل به مقاومت شد و  از آن زمان به بعد اجازه شکست قیمت به بالای این منطقه را نداده است. این مثالی از تبدیل منطقه حمایت به مقاومت است.

حرف آخر

معامله‌گران ضمن تجزیه و تحلیل هر ارز، باید به دنبال سطح‌های مقاومت و حمایت باشند، چون فرصت‌های خوبی برای ورود و خروج به / از موقعیت فراهم می‌کنند.

در یک روند صعودی، معامله‌گران باید به دنبال خرید در سطح حمایت باشند و در یک روند نزولی، آنها باید در خط مقاومت اقدام به فروش کنند.

سطح‌های حمایت و مقاومت دائمی نیستند و می‌توانند تغییر کنند. معامله‌گران حرفه ای تلاش خواهند کرد تا سفارش‌های استاپ را شکار کنند. از این رو، معامله‌گران باید حد توقف خود را به گونه ای تعیین کنند که توسط بازارگردان‌ها شکار نشوند.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.