در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

سقوط قیمت بیت کوین در کمتر از 5 دقیقه؛ دلیل این کاهش قیمت چیست؟

1 1,455

قیمت بیت کوین در یک فشار فروش توسط دارندگان بلند مدت در کمتر از 5 دقیقه 8 درصد کاهش یافت. این فروش ارزان و یکجا در ساعت 19:15 دیروز اتفاق افتاد. در این زمان بیت کوین در بالای سطح 10137 دلار معامله می شد و تا ساعت 19:19 دقیقه قیمت به سطح 9298 دلار سقوط کرد.

در صرافی بیت مکس این کاهش 14 درصد بود و قیمت بیت کوین در کمتر از 15 دقیقه از سطح 10180 دلار به سطح 8600 دلار رسید. اکنون قیمت این ارز برتر بازار در حدود سطح 9520 دلار است.

سه عامل مهم در این کاهش نقش داشته اند که عبارتند از:

  • قراردادهای خرید که بیشتر موقعیت های معاملاتی بازار را در اختیار دارند.
  • واکنش نشان دادن بیت کوین به سطح مقاومت چند ساله در 10500 دلار
  • کاهش قیمت توسط نهنگ ها
بیت کوین
نمودار 4 ساعته بیت کوین بر حسب دلار

قراردادهای سررسید شده بیت کوین

قبل از اصلاح قیمت، نرخ تامین اعتبار برای بیت کوین و اتریوم به ترتیب در حدود 0.16 و 0.19 درصد بود.

اصطلاح نرخ تامین اعتبار در بازار قراردادهای آتی بیت کوین به معنای کارمزد قراردادهای خرید و فروش استقراضی است که دارندگان این قراردادها باید به طرف دیگر قرارداد پرداخت کنند تا تعادل در بازار ایجاد شود.

برای مثال، فرض کنید که قیمت بیت کوین روند افزایشی دارد و نرخ تامین اعتبار که معمولا در حدود 0.01 درصد است به 0.16 درصد افزایش می یابد. اگر معامله گری دارای موقعیت خرید 100000 دلاری باشد، باید در هر 8 ساعت 160 دلار به معامله گر قرارداد فروش استقراضی که دارای موقعیت فروش 100000 دلاری است، پرداخت کند.

مکانیسم تامین اعتبار مانع از متمایل شدن بازار به سمت خرید یا فروش استقراضی برای یک دوره طولانی می شود. سیگنال گمراه کننده قبل از کاهش قیمت،  افزایش بیش از حد این نرخ بود و 75 درصد بازار قراردادهای خرید را در اختیار داشتند.

بیشتر معامله گران پیش بینی کرده بودند که قیمت بیت کوین افزایش می یابد، به همین دلیل اقدام به خرید کردند. بنابراین، فشار فروش اتفاق افتاد و تقریبا 120 میلیون دلار از قراردادهای خرید نقد شدند. 

بیتمکس
نقد شدن قراردادهای خرید در صرافی بیتمکس

قیمت بیت کوین دقیقا بعد از باز شدن بازار آمریکا کاهش یافت. این نشان می دهد که بازار معاملات آتی CME تا حدودی در فروش بیش از حد این ارز تاثیر داشته است.

PlanB، سرمایه گذار و تحلیلگر بازار ارز رمزنگاری، گفت:

بعد از شروع به کار بازار آمریکا، قیمت بیت کوین طی 15 دقیقه کمتر از 1000 دلار کاهش یافت ( دقیقا همان زمان و  همان حجم معاملات 20 و 21 ماه مه) 

اصلاح قیمت بیت کوین از سطح مقاومت چندین ساله

بیت کوین در 8 ماه گذشته سه بار سطح مقاومت 10500 دلار را تست کرده  و هر بار با اصلاح قیمت مواجه شده است.

این ارز برتر بازار در 19 اکتبر سال 2019 به سطح 10500 دلار رسید. اما نتوانست این سطح را بشکند و طی چهار هفته به پایین ترین سطح در 6400 دلار رسید.

در ماه فوریه سال جاری، بیت کوین بار دیگر تلاش کرد تا از سطح مقاومت 10500 دلار عبور کند. ولی از این سطح اصلاح قیمت شد و به سطح 8400 دلار کاهش یافت. چهار هفته بعد قیمت به کف 3600 دلار سقوط کرد.

دیروز قیمت بیت کوین برای سومین بار طی 9 ماه گذشته از این سطح اصلاح شد و به زیر 10000 دلار کاهش یافت.

بیت کوین برای سومین بار متوالی موفق به شکستن این سطح مقاومت نشد. حال این سوال مطرح می شود که آیا بیت کوین آماده عبور از این سطح و شروع یک روند صعودی در هفته های آینده است؟

با توجه به این ریزش شدید و سقوط ناگهانی بازار، احتمال تست سطح های مقاومت 11500، 12400 و 14000 دلار  کاهش یافته است.

نهنگ ها بیت کوین های خود را انتقال دادند

چند ساعت قبل از کاهش قیمت، نهنگ ها بیت کوین های خود را به صرافی بایننس و بیتمکس انتقال دادند. کی یانگ جو، مدیر عامل کرپیتوکوانت، گفت:

چند ساعت قبل از کاهش قیمت، جریان ورودی بیت کوین به صرافی های بیتمکس و بایننس به طور قابل توجهی چند برابر شد.

ورودی بیت کوین
ورودی های صرافی های بایننس و بیتمکس قبل از کاهش قیمت

به گفته کی یانگ جو، فروش بیش از حد توسط یک استخر استخراج ناشناس باعث کاهش قیمت شده است.  این استخر استخراج در چهار روز گذشته با تولید 51 بلاک، 637.5 بیت کوین (9 درصد از کل بیت کوین ها در این دوره زمانی) پاداش گرفته است.

استخر استخراج
استخر استخراج ناشناس: تعداد و درصد بیت کوین های استخراج شده

این استخر استخراج در قیمت های بالا اقدام به فروش می کند

از تاریخ 20 ماه مه تا دیروز، این استخر بزرگ ناشناس 12.571 بیت کوین از کیف پول خود انتقال داده است. کی یانگ جو توضیح داد:

آنها ( استخرهای استخراج) بیت کوین های خود را منتقل نمی کنند مگر این که تصمیم بگیرند آنها را بفروشند. هر استخراج کننده یک سیستم مدیریتی متفاوت برای کیف پول خود دارد. استخر های بزرگ، بیت کوین را به صورت دوره ای به صرافی ها می فرستند. اما استخرهایی مانند این استخر ناشناس، زمانی که قیمت به بالاترین سطح می رسد، بیت کوین های خود را به صرافی ها منتقل می کنند.

خروجی بیت کوین
خروجی های استخر استخراج ناشناس

این استخر استخراج دیروز چند هزار بیت کوین را منتقل کرد. اما ممکن است آنها را نفروشد و منتظر موقعیتی باشد تا با قیمت دلخواه خود بفروشد. مانند همه حرکت های قیمت بیت کوین، کاملا مشخص نیست که پشت پرده این انتقال چیست و این که آیا این استخر استخراج باعث کاهش قیمت شده است یا نه.  اما در گزارش ها آمده که در حال حاضر استخراج کنندگان بیش از آنچه بیت کوین تولید می کنند، می فروشند.

خسارت به استخراج کنندگان بی بازده

بعد از هاوینگ، پاداش استخراج به نصف کاهش یافته است. با این حال، تولید واقعی به دلیل کاهش نرخ هش و افزایش فاصله زمانی بین بلاک ها، نیز  دچار افت شدیدی شده است.

بیت کوین
عرضه بیت کوین

اکنون بسیاری از استخراج کنندگانی که سودآوری پایینی دارند بر سر سه راهی قرار گرفته اند. یا باید به طور دائم عملیات استخراج را متوقف کنند، یا به عملیات ادامه دهند تا زمانی که قیمت به اندازه کافی بالا برود تا بتوانند تولید از دست رفته را جبران کنند، یا تا زمان دریافت دستگاه های جدید و کارآمدتر صبر کنند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که خروج استخراج کنندگان بی بازده نتایج صعودی برای بیت کوین در پی خواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. Mohamad می گوید

    Ok