در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

15 کاری که به حفظ سلامت روانی در ترید ارزهای رمزنگاری کمک می کند

0 906

در این راهنما قصد نداریم در مورد چگونگی ترید ارزهای رمزنگاری یا چگونگی کسب درآمد یا سرمایه گذاری در این فضا صحبت کنیم.

اگر وارد فضای ترید ارزهای رمزنگاری شده اید حتما می دانید که این تجارت می تواند تمام وقت شما را بگیرد. زمانی که پول خود را با ثبت سفارش درگیر می کنید، ناگهان بیشتر از این که وقت خود را صرف شبکه های اجتماعی کنید، قیمت ها را بررسی می کنید، نمودارهای را با وسواس دنبال می کنید و در رویا خود نمودارهای شمعی و شاخص ها را پیش بینی می کنید.

اما نکته مهم این است که این بازار هرگز استراحت ندارد. معامله گران بازار سهام از ساعت 8:30 شروع به کار می کنند و حداکثر تا 4 بعدازظهر مشغول هستند. روزهای تعطیل، آنها نیز تعطیل هستند و با بسته شدن بازار استراحت می کنند. اما بازار ارزهای رمزنگاری همیشه فعال است. اگر ساعت 2 بامداد خواب هستید ممکن است فرصت یک سود 10 برابری را از دست بدهید و یا شاید نتوانید از سقوط 40 درصدی بازار استفاده کنید. بنابراین باید گفت که می توان ساعت های متوالی به نمودارها خیره شد.

این وضعیت می تواند بر روی اعصاب و تمرکز شما تاثیر گذار باشد و باعث استرس متوالی و شاید احساساتی عمل کردن شود.

اسکات ملکر، که با لقب گرگ تمام بازارها شهرت دارد، می گوید این بازار هرگز بسته نمی شود. جدا شدن از آن بسیار مشکل است. برای این کار باید مهارت کسب کنید.

اما این مهارت را چطور پرورش دهیم؟ به عبارت دیگر، چطور ضمن سرمایه گذاری و انجام ترید ارزهای رمزنگاری ، سلامت روانی خود را حفظ کنیم؟ در این مورد کِوین چو،رئیس بخش بازرگانی گلاسیال کپیتال، توصیه هایی داشته است. 

این توصیه ها، توصیه های مالی نیست و در واقع نکات، راهبردها و راهنمایی هایی برای حفظ سلامت روانی است.

1) ساعت معاملات خود را تنظیم کنید

بازار ارزهای رمزنگاری 24 ساعته و در تمام ایام هفته فعال است، اما این بدان معنا نیست که شما هم باید حضور داشته باشید. ملکر می گوید:

من این کار را مانند تجارت سهام انجام می دهم.

وی می گوید که تریدهای خود را تنها بین ساعت 9 صبح تا 3 بعدازظهر انجام می دهد و بعد شام می خورد و وقت خود را با خانواده می گذراند. درست مانند یک فرد عادی زندگی می کند.

2) برنامه ریزی کنید و به آن پایبند باشید

هر تاجر و معامله گر موفقی به نظم و انضباط ذهنی تاکید دارد. چو می گوید:

به دلیل انجام تجارت، تکالیف خود را دقیق انجام دهید و کاری که باید بکنید، انجام دهید.

من عادت به نکته برداری دارم. چیزهایی مثل اینکه چه چیزهایی سودم را افزایش می دهد و چه چیزهایی به خطر می اندازد؟ هدفم از هر معامله چیست و تحمل چقدر ضرر را دارم؟

چو می گوید، زمانی که حدود ضرر و سود خود را مشخص کنید، احتمالا احساسات کمتر بر عملکرد شما تاثیر خواهند گذاشت.

ملکر ضمن موافقت با این نکته خاطرنشان می کند، اغلب افراد به نمودارها خیره می شوند و مایل به بالا رفتن یا پایین آمدن آنها هستند. اما او این کار را نمی کند.

ملکر از قبل برای معاملات خود برنامه ریزی می کند، نقاط ورود و خروج خود را مشخص کرده و بعد نمودار را نادیده می گیرد. پس از ورود و مشخص کردن حدود سود و ضرر، به سراغ زندگی عادی خود می رود. ملکر می گوید:

بزرگترین اشتباهی که اغلب افراد مرتکب می شوند تغییر احساسی برنامه و عملکرد است. آنها حد ضرر خود را پایین می آورند، زیرا فکر می کنند بلافاصله پس از خروج آنها با ضرر، قیمت 100 برابر جهش می یابد.

3) طمع خود را کنترل کنید

چو می گوید بزرگترین مشکلات ترید؛ غرور، ترس و طمع هستند. احساسات خود را خنثی نگه دارید. روی اصول و چارچوب خود تمرکز کنید. چو می گوید:

نباید در سودها احساس غرور و تبحر کنید و در ضررها احساسات بر شما غلبه کند.

اما در واقعیت چطور؟ مسلما گفتنش از انجام دادن آسانتر است. از آنجا که ضرر در معاملات اجتناب ناپذیر است، چطور باید آنها را کنترل کرد و کاهش داد؟

4) به ضررها به عنوان فرصتی برای یادگیری نگاه کنید

چو می گوید هر ضرر می تواند درسی را در تجارت به شما بیاموزد. از ضررها عبور کنید. اجازه ندهید ضررها باعث عصبانیت، ناامیدی و تحریک شما شوند. آنها را به عنوان محرکی برای یادگیری ببینید. فقط اوضاع و شرایط را تحلیل کنید.  چو می گوید سوال اولی که باید از خود بپرسید این است که آیا ورود به این موقعیت با تحلیل درست بوده و بعد فقط بدشانسی آوردید و متحمل ضرر شدید؟ به خودتان دروغ نگویید. اگر پاسخ شما بله است پس با آن روبرو شوید، زیرا این اتفاقات می افتد و باید روی بلند مدت تمرکز کنید.

سوال دوم این است که اگر پاسخ شما به سوال اول منفی است و تصمیمی نادرست و با تحلیل ضعیف گرفته اید، سعی کنید بفهمید که چه چیزی شما را به سمت این تصمیم اشتباه سوق داده است. منطقی بی اساس؟ یا منطقی درست اما با فرضیات بی اساس؟ تحلیل خونسردانه و بدون جانبداری می تواند اضطراب و عصبانیت شما را کنترل کند.

داشتن و کنترل این دو احساس با هم بسیار سخت است. اما این یک مهارت اجباری است.

5) ورزش کنید

این نکته ای است که شاید نادیده گرفته شده. ملکر می گوید:

لازم است که برای آرام کردن ذهن خود ورزش کنید یا مسابقات را تماشا کنید.

6) تقسیم بندی

در روزهای ابتدایی، این که تمام روز خود را به بررسی قیمت ها، نمودارها و موقعیت ها اختصاص دهید، غیرطبیعی است. در این شرایط مهم نیست که چه کاری انجام می دهید. غذا می خورید یا وقت خود را با خانواده می گذرانید. ذهن شما مدام مشغول ترید و بررسی قیمت ها است. چو معتقد است باید در زندگی خود تقسیم بندی انجام دهید و توجه خود را به کاری که مشغول انجام آن هستید جلب کنید. به این ترتیب ذهنتان آرام می شود. به عنوان مثال وی می گوید:

صبح شنبه بچه های من ساعت 8 بیدار می شوند و من می خواهم تمام صبح خود را با آنها بگذرانم. برعکس دوشنبه صبح وارد معاملات می شوم و تمام توجه من در طول روز بر این معاملات است.

چو می گوید اگر این اولویت بندی و تقسیم بندی را نداشته باشید، توجه شما همه جا هست و تمام کارها را نصفه و نیمه انجام می دهید.

7) سرمایه زیادی را در تجارت و ترید ارزهای رمزنگاری وارد نکنید

انجام ترید، وقتی درآمد و معیشت شما به آن بستگی دارد، معمولا سخت تر می شود. منطقی فکر کردن سخت تر است. کنترل اضطرابی که ممکن است شما را به جبران ضررها و کسب سود بالا ترغیب کند، مشکل خواهد بود. ملکر می گوید:

سرمایه خود را در چند جا قرار دهید و از طرق متفاوت کسب درآمد کنید.

8) احساسات خود را کنترل کنید و از بین ببرید

این نکته برای افراد بسیار مهم است که بتوانند تکرار آن را نیز تضمین کنند. چو می گوید:

کنترل احساسات در هنگام انجام معاملات بسیار مهم است. هم برای سلامت روان و هم برای عملکرد مالی درست. بهترین راه برای افزایش کنترل بر احساسات تمرین و تکرار آن در طول زمان است.

وقتی ترید و معاملات را شروع می کنید، وقتی اوضاع خوب پیش می رود، طبیعی است که احساس می کنید یک نابغه هستید و در صدر معامله گران قرار دارید. وقتی اوضاع بد پیش می رود، احساس حماقت می کنید و افسرده می شوید.

پس به ترید ارزهای رمزنگاری را بدون دخالت احساسات ادامه دهید. با گذشت زمان نکات بیشتری یاد می گیرید.

با گذشت زمان، هر چه بیشتر کار می کنید به کنترل بیشتر احساسات عادت می کنید و معاملات تاثیری بر روز شما ندارد. رسیدن به این نقطه بسیار مهم است، زیرا مسلما نمی خواهید احساسات بر تصمیمات شما تاثیر بگذارد.

مطلب زیر می تواند به شما کمک کند:

کنترل احساسات و مدیریت ریسک در مبادلات ارزهای رمزنگاری

9) استراحت کنید

در فاصله زمانی بین بررسی نمودارها و نوسانات قیمتی کمی استراحت کنید. این امر برای حفظ تعادل روانی لازم است. چو می گوید:

جهان خارج از فضای ارزهای رمزنگاری نیز وجود دارد.

10) به سایر اولویت های خود نیز بپردازید

همانطور که ملکر می گوید هوای زندگی خود را داشته باشید. این به حفظ تعادل کمک می کند و می تواند وسواس و استرس شما را مهار کند.

11) مدیریت زمان را تمرین کنید

چو می گوید:

مدیریت زمان را در هر کاری که انجام می دهید داشته باشید. در هر لحظه از خود میپرسم اولویت من در حال حاضر چیست؟ درک اولویت ها نیز بسیار مهم است.

اگر اولویت او در این ساعت تحقیق در مورد شرکت ایکس باشد، فقط روی آن تمرکز می کند و بر نوسانات قیمت ارزهای رمزنگاری توجه نخواهد داشت. اما اگر اولویت وی ترید باشد، تمام توجه خود را بر معاملات متمرکز می کند و نگران سایر امور نیست.

12) وقت گذاشتن برای افزایش اطلاعات

تجارت و سرمایه گذاری در فضای رمزنگاری برای بسیاری افراد چیزی فراتر از عملکرد قیمتی است. آنها در درک فناوری، فلسفه و تغییرات مداوم در این دنیای جذاب جدید تحقیق می کنند. این امر می تواند فواید زیادی در ادامه کار داشته باشد.  به جای این که از هر توییت یا خبری آشفته و نگران شوید، که گاهی اوقات می تواند باعث تصمیمات اشتباه شود، می توانید گاهی وقت خود را صرف افزایش دانش خود در زمینه ارزهای رمزنگاری کنید و تمرکز خود را بر روی آن بگذارید.

13) تلفن همراه خود را گاهی همراه نبرید

ملکر می گوید، بعضی اوقات لازم است برای صرف وقت در زندگی عادی از تلفن همراه خود دوری کنید تا بتوانید تمام توجه خود را بر زندگی روزمره خود قرار دهید.

البته چو با این نظر مخالف است. وی معتقد است چیزی به عنوان حفظ تعادل بین کار و زندگی وجود ندارد. 

14) بدانید که استرس و فکر دائم در بازار رمزنگاری هرگز از بین نمی رود

حتی معروفترین تریدرها و معامله گران می گویند، گاهی اوقات تسلیم فشارهای روانی می شوند و تحت تاثیر احساسات تصمیم گیری می کنند. مسلما هیچگاه نمی توانید پیش بینی کنید که انفجار قیمت بیت کوین کی رخ می دهد.

و در آخر

15) ارزش وقت بیشتر از پول است

این بیشتر از یک توصیه است و در واقع یک اصل کلی است. در واقع مفهوم این است که آنچه که واقعا مهم است را فراموش نکنید. ملکر می گوید:

با ارزش ترین درسی که می آموزید این است که نقطه قوت پول شما خرید وقت آزاد است.

اینطور نیست که باید بتوانید وقت بیشتری را صرف تلاش برای درآمد زایی کنید(بلکه باید برعکس باشد). ترید و تجارت یکی از فرصت های نادری است که در آن زمانی موفق خواهید بود که برای پولدار شدن شخص دیگری بردگی نکنید.

به عبارت دیگر اگر 24 ساعته و 7 روز هفته را صرف نگاه کردن به نمودارهای رمزنگاری کرده اید و هرگز برای زندگی خود وقت نگذاشته اید، آیا واقعا سیستم زندگی خود را ارتقاء داده اید؟ آیا واقعا برنده هستید؟ ملکر می گوید:

اگر پول برای شما وقت بیشتری نخریده است، پس اشتباه می کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.