در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

چطور می توان زیکش را استخراج کرد؟

0 4,593

در اکتبر سال 2017 جی پی مورگان و زیکش اعلام کردند که برای ادغام فناوری زیکش با Quorum جی پی مورگان همکاری می کنند. زیکش در حال حاضر در رتبه 27 ارزهای برتر از نظر ارزش بازار قرار دارد.

در این راهنما در مورد این که زیکش چیست، استخراج زیکش چیست، چه تجهیزاتی برای استخراج زیکش مناسب است و غیره صحبت خواهیم کرد. خب قبل از این که در مورد استخراج زیکش صحبت کنیم، ابتدا کمی در مورد این که زیکش چیست بحث خواهیم کرد.

زیکش

زیکش در ابتدا با فورک بیت کوین آغاز شد، که در اصل “پروتکل زیروکش” نامیده می شد. این نام سپس به “زیرو کش” و در نهایت در سال 2016 به اختصار به زیکش تغییر نام پیدا کرد. زیکش مانند بیت کوین دارای عرضه محدود به تعداد 21 میلیون است. اما این تنها شباهت بین این دو ارز است. این دو ارز در حقیقت بسیار با هم متفاوت هستند.

در بیت کوین اگر شما آدرس یک کیف پول را داشته باشید، می توانید تمام تراکنش ها را با تمام جزئیات و قیمت مشاهده کنید. با این حال در مورد زیکش اطلاعاتی مانند مقصد تراکنش و تعداد آن رمزگذاری شده و نامشخص است. بنابراین تاریخچه مبادلات شما امن باقی می ماند. در زیکش شما صرفا انجام تراکنش را می بینید و این که تراکنش بین چه کسانی انجام شده یا مقدار تراکنش چقدر بوده، مشخص نیست.

پرسنل زیکش از دادن اطلاعات در مورد سیستم ناشناس خود، خودداری می کنند. با این حال پروتکل زیکش دارای ویژگی های زیادی است که یکی از آنها ناشناس بودن است.

چطور می توان زیکش را استخراج کرد

مانند بیت کوین، راه های متفاوتی برای استخراج زیکش وجود دارد. دو روش عمده برای استخراج زیکش استفاده می شود. یکی استخر استخراج است و دیگری استخراج انفرادی است. در زیر تفاوت بین استخراج انفرادی و استخر استخراج را توضیح می دهیم.

استخر استخراج

استخراج در یک استخر استخراج به این معنی است که شما قدرت استخراج خود را با دیگر استخراج کنندگان یا به عبارتی در استخر به اشتراک می گذارید تا شانس خود را برای دریافت پاداش استخراج یک بلاک افزایش دهید. سپس استخر، پاداش استخراج شده را بین استخراج کنندگان بر اساس مقدار قدرتی که برای انجام استخراج کمک کرده اند، تقسیم می کند.

شما می توانید این را مانند یک قرعه کشی در نظر بگیرید. شانس برنده شدن شما در قرعه کشی به تنهایی کم است. اما اگر با  سایرین که در این قرعه کشی شرکت کرده اند، شریک شوید شانس شما برای برنده شدن افزایش پیدا می کند، اما سهم شما از جایزه کمتر خواهد شد.

نکته: اگر به یک استخر استخراج بپیوندید، ممکن است لازم باشد کارمزد عضویت بپردازید.

استخراج انفرادی

در استخراج انفرادی، شما مجبور نخواهید بود که پاداش خود را با سایرین به اشتراک بگذارید و به دیگران متکی نیستید. اما شانس شما برای استخراج بلاک بسیار کاهش می یابد. با این حال در ادامه متوجه خواهید شد که استخراج انفرادی برای برخی از ارزها مثل زیکش تقریبا منسوخ شده است.

در گذشته استخراج انفرادی برای استخراج زیکش سودآور بود. با این حال میزان هش شبکه بسیار افزایش یافته است. این عامل باعث فاصله گرفتن افراد از استخراج انفرادی شده است.

میزان هش می تواند به عنوان توان قدرت پردازشی در شبکه بیت کوین یا زیکش در نظر گرفته شود. از آنجا که نرخ هش شبکه بالاست، نیاز به برق و سخت افزارهای قوی تر و گران‌تر افزایش می یابد. بنابراین توصیه این است که از استخر استخراج استفاده شود.

صرف نظر از این که از استخر استخراج استفاده می کنید یا استخراج انفرادی، مهم پاداش بلاک است. در ادامه به پاداش بلاک می پردازیم.

پاداش بلاک

پاداش بلاک زیکش در هر 10 دقیقه برابر 50 زیکش است. به این معنی که هر کس بتواند یک بلاک را با موفقیت استخراج کند، 50 زیکش پاداش می گیرد.

اگر عضو یک استخر استخراج هستید، پاداش استخراج بین تمام اعضای استخر و بر اساس قدرت محاسباتی تقسیم می شود. به عنوان مثال استخراج کننده ای که بیشترین قدرت محاسباتی را به خود اختصاص داده، بیشترین پاداش را برای بلاک های موفقیت آمیز خواهد داشت.

لازم به ذکر است که 10 درصد از کل ارز استخراج شده به عنوان پاداش بنیانگذاران خواهد بود. این ویژگی خاص زیکش است. هر چند سایر ارزها ساختاری مشابه دارند. این پاداش بنیانگذاران به توسعه دهندگانی که آغاز کننده زیکش هستند داده می شود. این دارایی در مواردی مثل پشتیبانی از توسعه دهندگان و ایجاد یک سازمان غیرانتفاعی در تیم زیکش استفاده خواهد شد.

قبل از فکر کردن در مورد چیزهای مثل استخر استخراج و پاداش بلاک، باید سخت افزار و نرم افزار مناسب برای استخراج زیکش را تهیه کنید. استخراج به انرژی برق بیشتری از حد معمول نیاز دارد. طبق آنچه در منابع ذکر شده، انرژی که 10 خانواده آمریکایی استفاده می کنند، معادل انرژی یک تراکنش بیت کوین است. اما چرا استخراج این میزان مصرف انرژی دارد.

آنچه برای شروع استخراج زیکش لازم است؟

اولین چیزی که برای استخراج نیاز دارید، سخت افزار استخراج است. علاوه بر این نرم افزار استخراج نیز لازم است. در مورد نرم افزار بعدا صحبت خواهیم کرد.

برای شروع باید تفاوت بین دستگاه های استخراج CPU، GPU و اسیک را بدانید. این 3 نوع قدرت محاسباتی متفاوتی دارند که می توانید استفاده کنید.

دستگاه استخراج CPU

در این نوع استخراج، با استفاده از قدرت پردازنده رایانه خود به استخراج می پردازید. این بخش جدایی ناپذیر از رایانه شما است. بخشی که مسئول پردازش تمام کارهایی است که هنگام استفاده از رایانه انجام می دهید. این نوع پردازنده برای سوویچ کردن سریع بین وظایف مختلف طراحی شده است.

این نوع استخراج در روزهای اولیه ارائه بیت کوین بسیار محبوب بود. در حال حاضر تراشه های ASIC جایگزین این پردازنده ها شده، زیرا آنها می توانند حداقل تا یک میلیون بار قدرتمندتر از CPU ها عمل کنند.

AMD Ryzen Threadripper 1950x در حدود 889 دلار قیمت دارد. این یک پردازنده 16 هسته ای و 32 مگابایتی است.

دستگاه استخراج GPU

نوع دیگر دستگاه های استخراج، استفاده از کارت های گرافیکی است. کارت های گرافیک قدرتی بین CPU و اسیک دارند. این کارت ها اغلب برای بازی استفاده می شوند، زیرا GPU ها سرعت پردازش گرافیکی بالایی دارند.

این گزینه ای محبوب در بین استخراج کنندگان اتریوم است. با این وجود قیمت GPUها بسیار بالا است. گیمرها و دیگر افرادی که از پردازنده های گرافیکی استفاده می کنند به این قیمت ها شکایت دارند.

به عنوان یک نمونه از GPUها می توان به Nvidia GeForce GTX 1070 اشاره کرد. قیمت این پردازنده در حال حاضر در حدود 597 دلار است.

دستگاه استخراج اسیک

دستگاه های اسیک، استخراج را با استفاده از میکروچیپ های ویژه ای انجام می دهد که برای محاسبه الگوریتم ها در سریعترین سرعت ممکن طراحی شده است. همانطور که قبلا گفته شد این دستگاه ها یک میلیون بار سریعتر از CPUها عمل می کنند. این مدل ها سفارشی ساخته شده اند. یعنی هر کدام برای استخراج الگوریتم خاصی طراحی شده است. بنابراین برای استخراج ارزی جدید با الگوریتمی متفاوت باید دستگاه اسیک جدیدی تهیه کنید.

قیمت دستگاه ها بسته به این که می خواهید یک دستگاه دسته دوم خریداری کنید یا دستگاهی نو را تهیه کنید، متفاوت است. ممکن است دستگاه دسته دومی را پیدا کنید که تنها به اندازه استخراج 10 دلار کار کرده باشد.

با توجه به قدرت بالای دستگاه های اسیک و تولید گرما، شما نیاز به دستگاه های تهویه و خنک کننده مناسب خواهید داشت. همچنین باید هزینه برق را در نظر بگیرید. این دستگاه ها نیاز به مصرف برق زیادی دارند.

پس از تهیه سخت افزار مورد نظر خود، باید آخرین نرم افزار استخراج زیکش را نصب کنید.

نرم افزار استخراج زیکش

زمانی که یک نود کامل را اجرا می کنید به این معنا است که شما مسئول اعتبار تراکنش و بلاک هستید. بسیاری از نودها با پذیرش تراکنش ها و بلاک ها از بلاک های کامل، بررسی اعتبار این بلاک ها و سپس انتقال آنها به نودهای کامل، به شبکه کمک می کنند.

به یاد داشته باشید که بلاک چین به نوعی یک سیستم تایید است که وابسته به نودها برای تایید تراکنش های موجود است. اگر یک نود را اجرا کنید، شما مسئول تایید این اطلاعات خواهید بود. البته شما باید از سخت افزار خود استفاده کنید.

دو برنامه نرم افزاری که می توان برای GPUها پیشنهاد داد، Optiminer و EWBF Cuda هستند. هر دو برنامه به صورت رایگان قابل دانلود هستند.

در حالی که ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد، خبر خوب این است که در این مورد فیلم های آموزشی و انجمن های پشتیبانی زیادی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند.

بنابراین تحقیقات بیشتری انجام دهید.

آیا استخراج زیکش سودآور است؟

استخراج زیکش با توجه به قیمت فعلی آن سودآور به نظر می رسد. با این حال مانند سایر سرمایه گذاری ها باید خطرات را نیز در نظر بگیرید. اگر قیمت زیکش ناگهان افت کند، درآمد شما از بین خواهد رفت. راه اندازی یک ریگ استخراج و داشتن درآمد آسان به نظر می رسد، اما خطرهای مرتبط با آن را نادیده نگیرید.

بسته به ارزی که با آن مقایسه می کنید، پاسخ این سوال که آیا استخراج زیکش بازگشت سرمایه مناسبی دارد یا نه، متفاوت است. به عنوان مثال در مقایسه با اتریوم درآمد آن در حدود 40 دلار در ماه پایین تر است.

سودآوری استخراج یک ارز به عوامل مختلفی بستگی دارد. سرمایه گذاری درست برای تهیه ریگ های بزرگ را دست کم نگیرید. با این حال اگر نتایج مورد انتظار شما حاصل نشد، غافلگیر نشوید.

جزء اصلی هزینه در استخراج هر ارز رمزنگاری، هزینه مصرف برق است. در صورتی که هزینه مصرف برق زیاد باشد سود شما به شدت کاهش می یابد.

در این جا ذکر  این نکته بسیار مهم است. زمانی که زیکش در 28 اکتبر سال 2016 برای اولین بار معرفی شد، در مدت کوتاهی تبدیل به گران ترین ارز رمزنگاری جهان شد.

نتیجه گیری

حالا با استخراج زیکش آشنا شده اید و می دانید که چه نوع تجهیزاتی برای استخراج نیاز دارید. قبل از صرف هزینه و وقت، حتما تحقیقات خود را در این زمینه انجام دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.