در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

ریپل همچنان دستخوش شکایت SEC و تتراگون؛ سقوط به رده پنجم جدول

0 1,423

صرافی ارز رمزنگاری بایننس در تاریخ 13 ژانویه (چهارشنبه 24 دی ماه) در ساعت 13:30 به وقت تهران معاملات ریپل را  در آمریکا متوقف خواهد کرد و مشتریان آن قادر به واریز یا معامله این ارز نخواهند بود. البته، مشتریان می توانند در این زمان ریپل از حساب خود برداشت کنند. این اعلامیه در مورد کل صرافی بایننس اعمال نمی شود و فقط شامل شعبه آن در آمریکا می شود.

بعد از این که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در اوایل دسامبر 2020 از ریپل به خاطر عرضه اولیه ثبت نشده در 7 سال پیش شکایت کرد، شعبه صرافی بایننس در آمریکا تصمیم گرفت که پشتیبانی از این ارز را متوقف کند. در زمان اعلام این خبر، قیمت ریپل با 2.1 درصد کاهش به  سطح 0.199910 دلار رسید. قیمت این ارز اکنون در حدود سطح 0.227871 دلار است.

البته، صرافی های دیگر قبلا اعلام کرده بودند که معاملات این ارز را متوقف خواهند کرد. کوین بیس، بیت استمپ،بیترکس، اوکی کوین، اُ اس ال، کریپتو دات کام، زیگلو، وایرکس،گلکسی دیجیتال، سوایپ والت، Beaxy ،Crosstower ،Bitwise،Genesis Global Trading وJump Trading از جمله این صرافی ها هستند.

ریپل و شکایت علیه آن 

اکثر این صرافی ها تنها ریپل را از بازار یا پلتفرم های خود در ایالات متحده آمریکا حذف کرده اند، اگرچه تعداد کمی از آنها معاملات ریپل را در سطح بین المللی به حالت تعلیق درآورده اند.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در تاریخ 12 دسامبر 2020 اعلام کرد که از ریپل، برد گارلینگهاوس و کریس لارسن به دلیل عرضه اوراق بهادار 1.3 میلیارد دلاری ثبت نشده در سال 2013 شکایت می کند.

ریپل این ادعاها را “اثبات نشده” خوانده و قول داده که طی هفته های آینده در دادگاه به این ادعاها پاسخ خواهد داد.این شرکت مستقر در سانفرانسیسکو بارها این دادخواست SEC را “حمله به ارز رمزنگاری” در ایالات متحده آمریکا خوانده است. گارلینگهاوس نیز ادعا کرده که اقدامات این سازمان “مستقیما به نفع کشور چین” خواهد بود.

جلسه قبل از محاکمه در تاریخ 22 فوریه سال جاری برگزار خواهد شد. طرفین درگیر در این پرونده موظفند یک هفته قبل از این جلسه، نامه مشترکی را در مورد پرونده به همراه استدلال های خود، اقدامات احتمالی و جزئیات احتمالی حل و فصل مسئله  ارائه دهند.

توقف معاملات در Blockchain.com

Blockchain.com آخرین صرافی ارز رمزنگاری است که معاملات ریپل را متوقف خواهد کرد. این صرافی ارز رمزنگاری و ارائه دهنده کیف پول روز سه شنبه اعلام کرد که معاملات ریپل را در تاریخ 14 ژانویه (پنجشنبه 25 دی ماه) متوقف می کند. کاربران این صرافی می توانند حتی پس از آن تاریخ ریپل را  برداشت کنند، اما سپرده گذارای انجام نمی شود.

قرار گرفتن ریپل بعد از لایت کوین در جدول ارز رمزنگاری

پس از شکایت SEC و طرح یک دادخواست جدید توسط یکی از سرمایه گذاران بزرگ ریپل، این ارز بار دیگر جایگاه چهارم خود در جدول ارز رمزنگاری را  از دست داد و در زیر لایت کوین قرار گرفت.

براساس گزارش 6 ژانویه از بلومبرگ، شرکت تتراگون (یکی از سرمایه گذاران اصلی  در 200 میلیون دلار سرمایه گذاری سری C برای ریپل در سال 2019) شکایتی را علیه شرکت ریپل در دادگاه ایالت دلاور ثبت کرده است.

شرکت سرمایه گذاری تتراگون ادعا می کند که به دنبال تشکیل دادگاهی جهت “اجرای حق قرارداد خود برای ملزم کردن ریپل به بازخرید” سهام ممتاز سری C است که نزد این شرکت سرمایه گذاری نگهداری می شود. این شرکت همچنین از دادگاه درخواست کرده تا زمانی که این موضوع حل و فصل نشود، مانع استفاده ریپل از “هرگونه پول نقد یا سایر دارایی های نقد شونده” شود.

ریپل به این ادعاها پاسخ داده و ادعا کرده که این دادخواست” فاقد ارزش” است و تتراگون را به سوء استفاده از “فقدان قوانین نظارتی شفاف” در آمریکا برای طرح دادخواست متهم کرد.

مدیران شرکت ریپل قبلا از قوانین نظارتی در ایالات متحده آمریکا انتقاد کرده اند و گفته اند که این شرکت دفتر مرکزی خود را به خارج از این کشور منتقل خواهد کرد.

به خاطر شکایت SEC و تتراگون، ریپل از لحاظ ارزش بازار جایگاه چهارم جدول را از دست داد. طبق داده های کوین مارکت کپ، ریپل با ارزش بازار 10.3 میلیارد دلاری بعد از لایت کوین (با 10.7 میلیارد دلار ارزش ) در جایگاه پنجم قرار دارد.ارزش بازار لایت کوین طی هفت روز گذشته 26 درصد رشد داشته، در حالی که ارزش بازار ریپل راکد مانده است. لایت کوین در روز یکشنبه نیز بالاتر از ریپل قرار گرفت، اما زیاد طول نکشید و دوباره به جایگاه خود در زیر ریپل برگشت.

کاهش آدرس های بزرگ (معروف به نهنگ ها)

طی دو هفته گذشته تعداد آدرس های بزرگ ریپل که دارای حداقل یک میلیون از این توکن هستند، به شدت کاهش یافته است.

داده ها نشان می دهند که در پی شکایت SEC از ریپل، کیف پول های بزرگ ریپل (به اصطلاح نهنگ ها)به سرعت در حال کاهش یافتن هستند.

کوین متریکس، ارائه دهنده داده ها در مورد همه ارزهای رمزپایه و بلاک چین، تخمین زده که تعداد آدرس هایی که حداقل 1 میلیون ریپل در آنها نگهداری می شود از تاریخ 21 دسامبر سال 2020 تا 3 ژانویه سال جاری از 1721 به 1576 آدرس کاهش یافته است. به عبارت دیگر، به نظر می رسد که نهنگ ها بخشی از دارایی های خود را به خاطر  شکایت های اخیر و نامعلوم بودن نتیجه آنها، نقد کرده اند.

همانطور که نمودار زیر نشان می دهد،آدرس های دارای 1 میلیون ریپل از اوایل سال 2019 به طور مداوم در حال افزایش بوده اند، اما در اواخر دسامبر به شدت کاهش یافته اند. این آدرس ها اکنون در پایین ترین سطح از اکتبر سال 2019 هستند.

ریپل

شکایت SEC و دارندگان ریپل

دارندگان ریپل به دلیل اتهامات SEC مبنی بر نقض مقررات توسط ریپل به خاطر فروش 1.3 میلیارد دلار اوراق بهادار ثبت نشده، متضرر شده اند. شکایت مطرح شده از سوی SEC در ابتدا باعث شد تا قیمت بیش از 70 درصد کاهش پیدا کند، چون صرافی ها و مدیران صندوق های سرمایه گذاری از این پروژه فاصله گرفتند.

روز سه شنبه، گری اسکیل اینوستمنتس اعلام کرد که صندوق سرمایه گذاری دیجیتال لارج کپ متعلق به این شرکت، به طور کامل دارایی های ریپل خود را نقد می کند.شرکت Bitwise Asset Management قبل از کریسمس، ریپل را از فهرست دارایی های خود حذف کرد.

فروش 400 میلیون دلار ریپل توسط مک کالب در سال 2020

بر اساس گزارش Whale Alert،جد مک کالب (مدیر ارشد فناوری استلار و بنیانگذار ریپل)  411 میلیون دلار ریپل را در سال 2020 نقد کرده است.

مک کالب در طول سال 2020، 1.2 میلیارد ریپل را با قیمت متوسط 0.34 فروخت و حدود نیم میلیارد دلار پول نقد بدست آورد.

گفته می شود که این مقدار تنها 27 درصد از دارایی های ریپل مک کالب است که در یک حساب نزد شرکت ریپل لبز نگهداری می شود و این همچنین بزرگترین فروش وی تا به امروز بوده است. او طی 5 سال بین 2014 تا 2019 تقریبا یک میلیارد ریپل فروخت.

طبق برآوردهای Whale Alert، ارزش دارایی های ریپل فعلی و فروخته شده مک کالب حدود 1.2 میلیارد دلار است و همین او را در فهرست ثروتمندان ارز رمزنگاری قرار می دهد.

با توجه به شکایت های اخیر از ریپل، به نظر می رسد که مک کالب فروش خود را به موقع انجام داده است. مک کالب هنگام ترک شرکت ریپل لبز در سال 2014 به طور بحث برانگیزی از بنیانگذاران این پروژه 9.5 میلیارد ریپل پاداش دریافت کرد. در همان سال، مک کالب توافق نامه ای با این شرکت امضا کرد که طبق آن وی ملزم به فروش تعداد محدودی ریپل در هر هفته شد تا از فشار فروش در بازار جلوگیری شود.

مک کالب با وجود روبرو شدن با انتقادات گسترده ای، بارها تلاش کرده تا سرمایه گذاران را مجاب کند که فروش وی تاثیری در قیمت ریپل نداشته است. توافق او با شرکت ریپل لبز در سال 2023 به پایان می رسد.

در تاریخ 1 ژانویه سال 2020، مک کالب 477.7 میلیون ریپل از حساب خود در شرکت ریپل لبز دریافت کرد.کیف پول وابسته به او هنوز 652.1 میلیون ریپل دارد که ارزش تقریبی آن با قیمت فعلی 142 میلیون دلار است.

منبع Cointelegraph cointelegraph coindesk
از طريق Cointelegraph coindesk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.