در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

علل کاهش 6 درصدی اخیر قیمت بیت کوین

0 1,028

آرامش یک هفته ای در بازار بیت کوین با کاهش ناگهانی 800 دلاری قیمت در روز پنجشنبه به پایان رسید. براساس شاخص قیمت بیت کوین در کوین دسک، کاهش بیش از 6 درصدی قیمت بیشترین کاهش یک روزه را در دو هفته گذشته به ثبت رساند. قیمت برای مدت کوتاهی به سطح 9100 دلار کاهش یافت. آخرین باری که قیمت به این سطح رسید، 27 ماه مه سال جاری بود.

سه عامل در این کاهش قیمت نقش داشته اند که در ادامه آنها را بررسی می کنیم:

فروش ارزان و یکجا در بازار سهام

ارزش بازارهای پریشان سهام و پناهگاه های امن سنتی نظیر اوراق قرضه دولتی ایالات متحده و ین ژاپن افزایش یافتند، چون فدرال رزرو آمریکا اظهار داشت که بهبود اقتصاد ممکن است سال ها طول بکشد و همین فرصت بررسی واقعیت را برای سرمایه گذاران امیدوار به بازیابی V شکل فراهم کرد.

بیت کوین در ابتدا با نگه داشتن قیمت در بالای سطح 9700 دلار در ساعت های معاملاتی بازارهای آسیا و اروپا، از خود مقاومت نشان داد. با این حال، فروش ارزان و یکجا در بازار سهام ایالات متحده آمریکا بسیار زیاد بود و معامله گران ارز رمزنگاری نتوانستند آن را نادیده بگیرند. احتمالا برخی از آنها  بیت کوین را از ترس این که بازارهای مالی می توانند شاهد دور دیگری از وحشت مانند ماه مارس باشند، در معرض فروش گذاشته بودند.

شاخص میانگین صنعتی داوجونز (DJIA) در روز پنجشنبه 1800 واحد کاهش داشت و خاطرات کاهش چند هزار واحدی مشاهده شده در نیمه اول ماه مارس را زنده کرد. تعدادی از ناظران درباره کاهش قریب الوقوع قیمت در حین ساعت های کاری بازار اوپا در روز پنجشنبه هشدار داده بودند. در آن زمان، بیت کوین در سطح 9800 دلار معامله می شد.

متیو دیب، یکی از بنیانگذاران موسسه استَک گفت:

تغییر جهت به سمت ” دارایی های بی خطر” در بازارهای جهانی می تواند منجر به فشار نزولی بیشتر برای ارزهای رمزنگاری مهم بازار شود.

ترس از کاهش قیمت 

 تراکنش های بزرگ شبکه، مخصوصا آنهایی که مرتبط با کیف پول ها و آدرس های بحث برانگیز هستند، می توانند موجب ترس و وحشت در بازارهای ارز رمزنگاری شوند. در گذشته، اشخاص کلاهبردار و هکر، ارزهای مسروقه را در بازار می فروختند و باعث کاهش ناگهانی قیمت ها می شدند.

طبق توییت  Whale Alert، هکرها در روز پنجشنبه بیش از 400 بیت کوین (به ارزش 4.1 میلیون دلار) سرقت شده از صرافی بیت فینکس را به کیف پول های ناشناس انتقال دادند.

این انتقال در 20 تراکنش و در حین ساعت های کاری بازار آسیا اتفاق افتاد و مورد توجه جامعه بازار ارز رمزنگاری قرار گرفت. سپس، چند سرمایه گذار  شروع به گمانه زنی درباره کاهش قیمت بخاطر این فروش ارزان و یکجا کردند. در آن زمان، قیمت بیت کوین در حدود سطح 9900 دلار بود.

یک نهنگ ناشناس نیز در روز پنجشنبه یک تراکنش بزرگ دیگر به ارزش 1.3 میلیارد دلار انجام داد که پاسخ مشابهی از طرف جامعه سرمایه گذار دریافت کرد.

ترس از این که نهنگ ها در حال آماده شدن برای فروش ارزان تعداد زیادی ارز هستند، ممکن است باعث خروج برخی از خریداران از بازار شود. علاوه براین، احتمالا معامله گران زرنگ با پیش بینی کاهش قیمت وارد موقعیت های فروش می شوند و این بر فشارهای نزولی تاکید می کند.

نمودارها روند نزولی را نشان می دادند

معامله گران بیت کوین دلیل قوی برای فروش زیاد بیت کوین داشتند، چون نمودار ها ضعیف بودن روند صعودی را نشان می دادند .

بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین

از هاوینگ به بعد، بیت کوین چندین بار تلاش کرده قیمت را در بالای سطح 10000 دلار تثبیت کند اما موفق به این کار نشده است. بازارها معمولا بعد از اصلاح  پی در پی قیمت از سطح کلیدی مقاومت، با کاهش تقاضا روبرو می شوند. 

 واگرایی نزولی یک شاخص کلیدی در نمودار سه روزه نیز منطقه برگشت قیمت را نشان می دهد. کاهش قیمت در روز پنجشنبه فقط  احتمال کاهش بیشتر قیمت را تقویت می کند. کاهش به سطح 9100 دلار، یک شکست نزولی از منطقه محدود معاملاتی از 9350 تا 10000 دلار را نشان داد.

علاوه براین، شاخص قدرت نسبی در نمودار روزانه به منطقه نزولی و زیر عدد 50 سقوط کرد. تحلیلگران سطح 9100 دلار را یک سطح حمایت قوی می دانند که اگر شکسته شود، فشار فروش قوی تری ایجاد خواهد شد.

کریس توماس، رئیس دارایی های دیجیتال در Swissquote Bank گفت:

اولین سطح حمایت، خط مقاومت روند نزولی در نمودار هفتگی است که بیت کوین آن را شکسته و چندین هفته است که در بالای آن قرار دارد. سطح حمایت این هفته در حدود 9000 تا 9100 دلار است، از این رو شاهد خرید خوب در این منطقه خواهیم بود. 8700 و 8200 دلار سطح های دیگر حمایت هستند و منطقه نزولی بعدی 6500 تا 7000 دلار خواهد بود.

در حال حاضر، بیت کوین در حدود سطح 9400 دلار معامله می شود. ممکن است که برگشت قیمت از کف روز پنجشنبه، با افزایش 1 درصدی قراردادهای آتی  S&P 500 ارتباط داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.