در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

چهار معیاری که نشان دهنده صحت و قدرت بیت کوین هستند

0 871

اگر در چند ماه گذشته نگاهی به نوسانات قیمت بیت کوین داشته باشید، متوجه خواهید شد که این مهم ترین ارز رمزنگاری، در معرض مشکلات جدی است. تنها از اوایل ماه سپتامبر این ارز ارائه شده توسط ساتوشی ناکاموتو، از 7800 دلار به کمتر از 4000 دلار سقوط کرده است.

رویدادهای اخیر بازار باعث دلسردی کسانی شده که امیدوار بودند قیمت بیت کوین به شدت افزایش یابد. اما معیارها و شاخص های دیگری هم وجود دارند که نشان دهنده درستی و سلامت ارزهای رمزنگاری است. این شاخص ها نشان می دهد که بیت کوین و ارزهای رمزنگاری بسیار بهتر از چیزی هستند که مردم فکر می کنند.

نرخ هش

نرخ هش مسلما یکی از مهمترین این شاخص ها است. اما متاسفانه آن توجهی را که سزاوارش است، دریافت نمی کند. طبق داده هایی که بیت اینفو چارت نشان می دهد، این نرخ(که اساسا نشان دهنده میزان قدرت محاسباتی مورد نیاز برای حفظ شبکه بیت کوین است) در طول سال به طور پیوسته افزایش یافته است و از 15 هش/ ثانیه در اول ژانویه به بیش از 60.4 هش/ ثانیه در ابتدای ماه نوامبر رسیده است.

همانطور که هوگو می، کارشناس سرمایه گذاری در اینویکتوس کپیتال(Invictus Capital) می گوید (به غیر از شاخص افزایش قیمت) حداقل یک دلیل برای این که افزایش نرخ هش یک خبر خوب است وجود دارد. این که هر چه نرخ هش افزایش یابد هکرها باید هزینه بیشتری را برای حمله به شبکه بپردازند.

به همین ترتیب کاهش اخیر نرخ هش از 60.4 هش/ ثانیه به 35 هش/ ثانیه در 14 دسامبر، می تواند یک خبر بد باشد. زیرا به این معنی است که انجام حمله به شبکه ارزان تر شده است. با این حال هنوز هم حمله بسیار بعید است. علاوه بر این در طی دو هفته اخیر نرخ هش دوباره در حال رشد است.

توزیع ثروت

یکی دیگر از معیارهای جالب در مورد بیت کوین توزیع مالکیت آن است که نشان دهنده میزان تمرکز ثروت است. در سپتامبر سال 2017 بامبو کلاب در مورد توزیع بیت کوین تحلیلی را منتشر کرد.

در آن زمان 0.1 درصد از دارندگان کیف پول های برتر، صاحب 21.32 درصد از کل بیت کوین در گردش بودند، در حالی که در حال حاضر آنها 20.79 درصد از کل بیت کوین را در اختیار دارند. به طور مشابه کیف پول های حاوی 100 تا 1000 بیت کوین در سپتامبر گذشته در حدود 23.31 درصد بودند، در حالی که در حال حاضر 21.42 درصد از کیف پول ها هستند. برعکس پنج کیف پول برتری که دارای 100 هزار تا یک میلیون بیت کوین بیت کوین هستند، که متعلق به صرافی های رمزنگاری و مشتریان آنها است، 0.72 درصد از کل بیت کوین ارائه شده را در ماه سپتامبر 2017 در اختیار داشتند، در حالی که اکنون به 3.28 درصد افزایش یافته اند.

با این حال لیزا چنگ، بنیانگذار بلاک چین ونبکس(Vanbex) و پلتفرم قراردادهای هوشمند اترپارتی(Etherparty)، از جمله کارشناسانی است که در مورد معیار کاهش تمرکز ثروت هشدار می دهد. وی می گوید:

من معتقد نیستم که این روندی باشد که بتوان در بلند مدت به آن اتکا کرد. با توجه به این که این یک بازار احتمالی است، می توان گفت که این روند تنها بازتاب رفتار نهنگ های بیت کوین در برابر سرمایه گذاران جزء است. منظورم این است که نهنگ ها دارای قدرت بیشتری بوده و سرمایه گذاران پیچیده تری در این اکوسیستم هستند. آنها می بینند که بازار افت کرده است و ممکن است بخواهند بیت کوین یا سایر ارزهای خود را برای حفظ سود خود بفروشند. اما به محض این که بازار دوباره حرکت خود را آغاز کند، می توانند دوباره برگردند.

پذیرش عمومی و تراکنش ها

پذیرش و علاقمندی عمومی معیاری محکم است. با توجه به این واقعیت که در ماه دسامبر قیمت بیت کوین تا 3200 دلار کاهش یافت، ممکن است فکر کنید که علاقه و پذیرش بیت کوین به شدت کاهش یافته است.

با این حال شاخص هایی وجود دارند که میزان توجه به بیت کوین را در اینترنت و رسانه های اجتماعی نشان می دهند. به عنوان مثال در سپتامبر 2017 یک کاربر شبکه اجتماعی ردیت پستی را ساخت که تعداد مشترکین و فعالان در زمینه بیت کوین را در این شبکه اجتماعی نشان می داد. در آن زمان این تعداد برابر 336903 بود. اما با توجه به این که این تعداد در پایان ماه اکتبر سال جاری برابر 970000 بود، می توان گفت که در حال حاضر این تعداد بیش از یک میلیون است.

پذیرش و علاقه عمومی چیزی است که آنجل ورستی، مدیر عامل پلتفرم غیرمتمرکز آمبروسوس(AMB)، به عنوان یک نقطه کلیدی از درک درست در مورد درستی و صحت بیت کوین به آن اشاره می کند. وی می گوید:

صحت و سلامت بیت کوین را می توان از طریق سه متغیر کلیدی بررسی کرد: کل مقدار معاملات انجام شده در شبکه(مقدار تراکنش های روزانه)، ارزش کل تراکنش های انجام شده در شبکه(مقدار ارزش روزانه) و سطح اجتماعی و فرهنگی شبکه بیت کوین در کل سیستم های حقوقی، مالیاتی و مالی. به طور کلی این سه شاخص به هم وابسته اند و احتمالا در سال های آتی بر یکدیگر تاثیر خواهند گذاشت.

خبر خوب این است که پس از کاهش جزئی تراکنش های روزانه در یک آوریل به 135000، اکنون با یک افزایش تدریجی به حدود 270000 تراکنش در روز رسیده است. این نشان می دهد که علیرغم کاهش قیمت، باز هم افراد زیادی هستند که می خواهند مبادلات بیت کوین را انجام دهند.

منبع cryptonews

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.