در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

شبکه سویی چیست و چگونه کار می کند

0 303

سویی یک بلاک چین اثبات سهام لایه یک و غیرمتمرکز است؛ به این معنی که مشابه بیت کوین و اتریوم به عنوان زیرساختی برای تایید و پردازش تراکنش ها عمل می کند. بلاک چین های لایه یک زنجیره اصلی هستند که از یک توکن خاص یا مجموعه ای از توکن های مختلف پشتیبانی می کنند.
تفاوت بلاک چین لایه یک و لایه دو چیست؟

شبکه سویی توسط میستن لبز(Mysten Labs)، گروهی از کارمندان سابق شرکت متا، ایجاد شده است. آنها این شبکه را برای کاهش مدت زمان لازم برای اجرای قراردادهای هوشمند و کمک به مقیاس پذیری اپلیکیشن های غیرمتمرکز طراحی کرده اند. میستن لبز اعتقاد دارد که کد اجرای قراردادهای هوشمند را از نظر سرعت، امنیت بالا و هزینه گس کارآمدتر کرده است. این امر به دلیل زبان برنامه نویسی موو(Move) که سویی براساس آن ایجاد شده، امکان پذیر است. موو یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر راست (Rust) است که اجرای سریع و ایمن تراکنش ها را در اولویت قرار می دهد.
قرارداد هوشمند چیست؟

طبق وایت پیپر سویی، نام این شبکه از عنصر آب در فلسفه ژاپنی گرفته شده که به تغییر پذیری و انعطاف پذیری آن اشاره دارد و توسعه دهندگان می توانند از آن برای توسعه وب 3.0 استفاده کنند. شبکه سویی بر روی تاخیر پایین و مقیاس پذیری بالا تمرکز دارد و حامیان این شبکه نام آن را “قاتل سولانا” نامیده اند.
سولانا چیست؟ آنچه باید درباره این شبکه و توکن SOL بدانید

میستن لبز پروژه سویی را در سپتامبر 2021 معرفی کرد و در دسامبر همان سال 36 میلیون دلار در این پروژه سرمایه گذاری کرد. پس از آن، مرحله جذب سرمایه 300 میلیون دلاری سری B با تعهد 140 میلیون دلاری اف‌تی‌ایکس در سال 2022 انجام شد که ارزش این استارتاپ را به 2 میلیارد دلار رساند.

دلیل ایجاد شبکه سویی

به گفته ایوان چنگ (مدیرعامل سویی و یکی از بنیانگذاران آن)، زیرساخت فعلی وب 3.0 کند، گران و نامطمئن است. چنگ با اشاره به این موضوع، گفت که این شبکه ایجاد شده تا با برخی به روزرسانی های سطح 5G تغییراتی در بخش وب 3.0 به وجود آورد و این امکان را برای توسعه دهندگان فراهم کند تا اپلیکشین های مبتنی بر بلاک چین مقیاس پذیرتری ایجاد کنند و آنها فقط می توانند با مراکز فناوری متمرکزی که بر وب 2.0 تسلط دارند، ارتباط برقرار کنند.

به عبارت دیگر، شبکه سویی برای حل مشکلات وب 3.0 از طریق بهسازی و ساده سازی ایجاد اپلیکیشن ها و ویژگی های مختلف در بخش وب 3.0 ایجاد شده که شایع ترین مشکلات این بخش، یعنی سرعت، امنیت و ثبات، را حل می کند.

شبکه سویی چگونه کار می کند؟

سویی یک بلاک چین لایه یک است که بر بهینه سازی انتقالات سریع در بلاک چین تمرکز دارد. این شبکه اهمیت بسیار زیادی به نهایی سازی فوری تراکنش ها می دهد و به همین دلیل یک پلتفرم ایده آل برای اپلیکیشن های بلاک چینی مانند امور مالی غیرمتمرکز (دیفای)، بازی ها و سایر کاربردهای دنیای واقعی است.
دیفای چیست؟ اهداف، مزایا و موارد استفاده آن چه هستند؟

برخلاف بلاک چین های لایه یک فعلی که تراکنش ها یکی پس از دیگری اضافه می شوند (که اضافه شدن تراکنش های بیشتر به بلاک چین باعث کند شدن آن می شود)، سویی هر تراکنش را از طریق تمام کامپیوترهای متصل به شبکه انجام نمی دهد. بلکه، بخش مورد نظر از داده هایی را که باید بررسی کند، انتخاب می کند و این کار مشکل ازدحام در بلاک چین را برطرف می کند و هزینه های گس تراکنش ها را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

شبکه سویی برای کاهش تاخیر از مجموعه ای از تاییدکننده های بدون نیاز به مجوز و پروتکلی به نام اثبات سهام نیابتی (DPoS) استفاده می کند. این شبکه دوره هایی دارد (هر کدام شامل 24 ساعت)، که طی آن دارندگان توکن SUI تعدادی اعتبارسنج یا تایید کننده را انتخاب می کنند. سپس این اعتبارسنج ها مسئول انتخاب و تایید تراکنش ها می شوند.

تیم پشت شبکه سویی

ایوان چنگ مدیرعامل شبکه سویی و یکی از بنیانگذاران آن است. چنگ قبلا به مدت 10 سال درشرکت اپل مشغول به خدمت بوده و همچنین رئیس سابق توسعه و تحقیق در نووی (Novi) و مدیر فنی شرکت متا بوده است.

جورج دانزیس (George Danezis) دانشمند ارشد در شبکه سویی است. وی محقق سابق درپروژه  نووی شرکت متا بوده و قبلا در پلتفرم چین اسپیس (Chainspace) کار کرده است.

آدنی ابیودون (Adeniyi Abiodun) مدیر ارشد تولید شبکه و مدیر سابق توسعه محصولات نووی متا است. وی قبلا در VMware، اوراکل، پیرنووا (PeerNova)، اچ‌اس‌بی‌سی (HSBC) و جی پی مورگان خدمت کرده است.

کوستاس چالکیاس (Kostas Chalkias) رمزنگار سابق در نووی است. وی قبلا در آرتری (R3)، اریبو (Erybo)، سیف‌مارکت (Safemarket) و نیوکریپت (NewCrypt) بوده است.

سام بلک‌شیر(Sam Blackshear) مدیر ارشد فناوری شبکه است. وی مهندس ارشد سابق نووی بوده که در زبان برنامه نویسی موو تخصص دارد.

تیم سویی

سرمایه گذاران و شرکت های پشتیبان شبکه سویی

پس از این که اف‌تی‌ایکس ونچرز 140 میلیون دلار به پروژه سویی اختصاص داد، ارزش آن به 2 میلیارد دلار رسید. اما سویی سرمایه گذاران معتبر دیگری نیز دارد که در این پروژه سرمایه گذاری کرده اند. بایننس لبز (بازوی سرمایه گذاری صرافی بایننس) و کوین‌بیس ونچرز (بازوی سرمایه گذاری صرافی کوین بیس) در شبکه سویی سرمایه گذاری کرده اند.

سرمایه گذاران دیگر سویی عبارتند از: فرانکلین تمپلتون (یک شرکت پیشرو در مدیریت سرمایه با بیش از هفت دهه تجربه) و جامپ کریپتو (یک تیم باتجربه از سازندگان، توسعه دهندگان و معامله گران)، آپولو (Apollo)، لایت‌اسپید ونچر(Lightspeed Venture)، سیرکل ونچرز (Circle Ventures)، پارتنرز (Partners)، سینو گلوبال (Sino Global)، دنتسو ونچرز (Dentsu Ventures)، گرینوکس کاپیتال (Greenoaks Capital) و اولیری ونچرز ( O’Leary Ventures) نیز در این بلاک چین سرمایه گذاری کرده اند.

موارد استفاده ارز SUI

ارز SUI نقش مهمی در شبکه سویی ایفا می کند و کاربردهای مختلفی دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است.

سیستم مدیریت شبکه: دارندگان ارز SUI می توانند در تصمیم گیری های مدیریتی از قبیل تنظیمات پارامتر، به رزورسانی پروتکل و سایر تغییرات مهم شبکه شرکت کنند. این بدان معناست که دارندگان این ارز در جهت پیشرفت و توسعه شبکه سویی حق اظهار نظر دارند.

کارمزد تراکنش: ارز SUI برای پرداخت کارمزد تراکنش ها در شبکه سویی استفاده می شود. این ارز نوعی ابزار مبادله است که تمام کارمزدهای مرتبط، از جمله تعامل با قراردادهای هوشمند، انتقال دارایی ها و شرکت در فعالیت های درون شبکه، را پوشش می دهد.
کارمزد تراکنش چیست و به چه عواملی بستگی دارد؟

کاربرد: ارز SUI در اپلیکیشن های غیرمتمرکز، اپلیکیشن های بازی و سایر پروژه های ساخته شده در شبکه سویی و همچنین خرید آیتم ها و تجهیزات درون بازی و NFTها استفاده می شود. 

استیکینگ: استیکینگ توکن SUI به امنیت شبکه سویی و اجماع آن کمک می کند. دارندگان SUI می توانند توکن های خود را استیکنگ کنند و در ازای آن پاداش دریافت کنند.

سرمایه گذاری: سرمایه گذاران می توانند SUI را مانند بیت کوین، اتریوم، سولانا، کاردانو و سایر ارزها، در صرافی های متمرکز خریداری، نگهداری یا معامله کنند.

هدف سویی بهبود بخش وب 3.0 

سرعت تراکنش ها

هدف شبکه سویی بر طرف کردن مشکل سرعت پایین پردازش تراکنش ها در بخش وب 3.0 است. این شبکه براساس زبان برنامه نویسی مبتنی بر راست به نام موو ساخته شده که اجرای سریع و ایمن تراکنش ها را در اولویت قرار می دهد. تراکنش ها در شبکه سویی در دوره های 24 ساعته تایید می شوند و هر دوره می تواند به طور مستقل تایید شود.

اجرای موازی تراکنش ها، سرعت پردازش تراکنش در شبکه سویی را به 297000 تراکنش در ثانیه و زمان نهایی 40 میلی ثانیه افزایش می دهد. در حالی که سرعت شبکه اتریوم 20 تراکنش در ثانیه و زمانی نهایی 6 دقیقه و شبکه سولانا 10000 تراکنش در ثانیه و زمان نهایی 2.5 ثانیه است.

تمرکز بر وب 3.0 و مالکیت دارایی

شبکه سویی با تامین نیازهای میلیون ها کاربر که شامل سرعت و امنیت است بر بهبود بخش های وب 2.0 و وب 3.0 تمرکز دارد. این شبکه امکان ایجاد، ارتقا و انتشار اپلیکیشن های غیرمتمرکز و NFTها را برای کاربران فراهم می کند.

مقیاس پذیری

شبکه سویی با پردازش یا انجام موازی تراکنشها قصد دارد وب 3.0 را مقیاس پذیرتر کند. این بدان معناست که شبکه سویی تراکنش های مستقل را شناسایی کرده و آنها را به طور همزمان پردازش می کند. در نتیجه، این شبکه زمان انجام تراکنش راکاهش داده و هر بار تراکنش های بزرگ تری را بارگذاری کرده و در خود جای می دهد. این امر به دلیل اجرای زبان برنامه نویسی موو و الگوریتم “Narwhal-Bullshark-Tusk” امکان پذیر شده که به جای کل زنجیره تراکنش ها بر جزئیات تراکنش متمرکز است.

توکنومیکس SUI

توکن شبکه سویی، SUI نام دارد که موارد استفاده زیادی دارد. طبق داده های وب سایت کوین‌مارکت‌کپ، حداکثر و کل عرضه این توکن 10 میلیارد و عرضه در گردش آن 1.162 میلیارد است. همچنین، توکن SUI در زمان انتشار این مطلب با  قیمت 1.74 دلار و ارزش بازار حدود 2 میلیارد دلار در رتبه چهل و چهارم جدول ارز رمزنگاری قرار داشت.
بررسی عرضه ارز رمزنگاری و سه مفهوم رایج آن در بازار

SUI در روز عرضه به اوج 2.16 دلار رسید. در حال حاضر، این ارز در حدود 1.74 دلار معامله می شود که نسبت به پایین ترین سطح 0.364 دلار در 19 اکتبر 2023 بیش از 320 درصد افزیش یافته است. 

توکنومیکس SUI شامل اختصاص 6 درصد از عرضه به برنامه دسترسی جامعه و تست کننده های اپلیکیشن، 10 درصد به خزانه داری میستن لبز، 14 درصد به سرمایه گذاران این توکن و 20 درصد به مشارکت کنندگان اولیه این پروژه است. 50 درصد از کل عرضه برای جامعه SUI کنار گذاشته شده است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، هدف و توزیع سهم اختصاص یافته به جامعه، شامل برنامه های پاداش، تحقیق و توسعه و اعطای پاداش به اعتبارسنج ها است.

شبکه سویی

در زمان راه اندازی شبکه اصلی سویی تنها 5 درصد از عرضه توکنSUI وارد بازار شد، در حالی که بقیه عرضه آن به تدریج طبق برنامه ریزی انجام شده منتشرخواهد شد.

منبع newsbtc

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.