در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

سفارش کوه یخ (iceberg) چیست و چه کسانی از آن استفاده می کنند؟

0 585

سفارش کوه یخ یا آیس برگ (iceberg order) یک سفارش معاملاتی بزرگ است که به چندین سفارش کوچک تر تقسیم می شود تا زیاد جلب توجه نکند.

سفارش کوه یخ روشی برای خرید یا  فروش مقدار زیادی ارز رمزنگاری در مقادیر از پیش تعیین شده کوچک تر است. اگر انتقالات بزرگی در بازار وجود داشته باشند (برای مثال خرید یا فروش فوری 50000 بیت کوین)، این تراکنش در دفتر سفارش مورد توجه قرار می گیرد. معمولا، کاهش شدید قیمت ارزهای رمزنگاری در بازار اختلال و بی نظمی ایجاد می کنند. 

زمانی که سرمایه گذاران می خواهند تراکنش های بزرگی را انجام دهند، آنها را به سفارشات کوچک تر تقسیم می کنند. در میان تمام فعالیت های موجود در بازار، هیچ کس متوجه یک سری تراکنش های کوچک تر نمی شود و زمانی همه متوجه می شوند که سرمایه گذار تراکنش خود را انجام داده است.

چرا سرمایه گذاران از سفارش های کوه یخ استفاده می کنند؟

سفارش کوه یخ از تغییرات عمده در بازار ارزهای رمزنگاری مانند اختلالات قیمتی، جلوگیری می کند. این نوع سفارش یک روش ساده برای جلوگیری از وحشت در بازار است. براساس یک طرح لجستیکی، تراکنش ها به صورت ساختار یافته انجام می شوند. این مانع تغییرات عمده در ارزهای رمزنگاری و تقاضا می شود. معمولا یک کارگزار معاملات را انجام می دهد.

در اینجا به نمونه ای از سفارش کوه یخ اشاره می کنیم: اگر می خواهید 1000 بیت کوین بفروشید، آن را به چندین سفارش کوچک تر تقسیم می کنید. با سفارش 300 بیت کوین شروع می کنید. سپس 200 بیت کوین، دوباره 250 بیت کوین و در نهایت 250 بیت کوین باقیمانده را می فروشید.

حال این سوال مطرح می شود که سفارش های پنهان چه هستند؟ آیا آنها مشابه سفارش های کوه یخ هستند؟ سفارشات کوه یخ در واقع سفارشات پنهان هستند، اما با یک تفاوت: بخش پنهان یک سفارش پس از نمایان شدن در دفتر سفارش، اجرا می شود، در حالی سفارشات کوه یخ مستقیما انجام می شوند.

چه کسانی از سفارش کوه یخ استفاده می کنند؟

معمولا نهادهای سرمایه گذاری بزرگ سفارشات کوه یخ را انجام می دهند. سفارشات کوه یخ که به “سفارشات معکوس” نیز معروف هستند، بیشتر توسط  بازارگردان ها استفاده می شوند. بازارگردان نام دیگری برای فرد یا شرکتی است که سفارشات خرید و فروش را با قیمت دلخواه خود ارائه می دهد. وقتی صحبت از چنین تراکنش های بزرگ ارز رمزنگاری می شود، منظور بیشتر نهادهای سرمایه  گذاری هستند. آنها معمولا مقادیر زیادی از ارزهای رمزنگاری را معامله می کنند که ممکن است تاثیر زیادی بر بازار داشته باشند.

ناظران می توانند سفارش را در دفترهای سفارش جستجو کنند، اما تنها بخش کوچکی از سفارشات کوه یخ بازارگردان در دفتر سفارش سطح 2 قابل مشاهده است. دفترهای سفارش سطح 2 در بازار ارز رمزنگاری، شامل همه سفارشات خرید و فروش به همراه قیمت، حجم و برچسب زمانی هستند.

آنها آن را نوک کوه یخ می نامند، چون بقیه سفارش “زیر سطح آب (به عبارتی مخفی)” است. معمولا، سرمایه گذاران کوچک مانند معامله گران شخصی سفارش کوه یخ ثبت نمی کنند.

سفارشات کوه یخ چگونه کار می کنند؟

وقتی سرمایه گذاران می خواهند مقادیر زیادی ارز رمزنگاری را بخرند یا بفروشند، از سفارشات کوه یخ استفاده می کنند. آنها می خواهند معاملات خود را انجام دهند، اما نمی خواهند بازار را آشفته کنند. آنها با تقسیم سفارش خود به سفارشات کوچک تر، بر تقاضا یا عرضه در بازار تاثیر نمی گذارند، زیرا زیر ذره بین نیستند.

هدف اصلی این سرمایه گذاران این است که تمام سفارشات خود را با قیمت دلخواه خود انجام دهند. اما چگونه می توان یک سفارش کوه یخ را شناسایی کرد؟ ابتدا باید دفترهای سفارش سطح 2 را به دقت بررسی کرد. دفترهای سفارش سطح 1 داده های قیمت پایه را ارائه می دهند و هیچ اطلاعاتی را ثبت نمی کنند. دفترهای سفارش سطح 2 اطلاعات بسیار بیشتری ارائه می کنند و عمق بازار را تا 10 مورد از بالاترین سطح قیمتی پیشنهاد شده برای خرید و فروش نشان می دهند.

وقتی به دنبال سفارشات کوه یخ هستید، باید از دفتر سفارش سطح 2 استفاده کنید. چون وقتی اولین سفارش در صف انجام می شود، سفارش  بعدی پر می شود. برای شناسایی سفارش کوه یخ، در ستون های معاملاتی جستجو کنید و به دنبال سفارش هایی با قیمت مشابه باشید. 

کوه یخ
نمونه ای از سفارش کوه یخ

چگونه یک سفارش کوه یخ را ثبت کنیم؟

از پلتفرمی استفاده کنید که در آن دسترسی مستقیم به دفترهای سفارش و بازار دارید. یک حساب در آن ایجاد کرده و در مراحل کوچک معاملات مقادیر بزرگ را شروع کنید.

سفارشات کوه یخ در پلتفرم‌های معاملاتی معمولی امکان پذیر نیستند. شما فقط می توانید این سفارشات را در پلتفرم هایی ثبت کنید که امکان دسترسی مستقیم به بازار (DMA) را فراهم می کنند. DMA به یک پلتفرم قوی و از نظر فناوری، توسعه یافته نیاز دارد که در آن شما به دفترهای سفارش مانند بیتمکس یا بیتفینکس دسترسی دارید.

پس از ایجاد حساب در یک پلتفرم، می توانید معاملات خود را شروع کنید. ابتدا باید نوع سفارش را انتخاب کرده و به جای سفارش فوری، لیمیت (limit) یا استاپ (stop)، سفارش کوه یخ (iceberg) را انتخاب کنید. در نمونه زیر می بینید که چند فیلد برای پر کردن وجود دارد. در این مثال، کاربر در حال خرید 1000 بیت کوین است. این پلتفرم به طور خودکار مقدار مورد نظر کاربر را خریداری می کند.

سفارش کوه یخ
نمونه ای از ثبت سفارش کوه یخ در یک پلتفرم معاملاتی

برای آشنایی با انواع سفارش ها می توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید:
بررسی انواع سفارش‌ها در صرافی های رمزنگاری

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.