در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .
Bitcoin
Ethereum
+2.57%
Ripple
+0.54%
Bitcoin Cash \/ BCC
Litecoin
EOS
Binance Coin
+0.74%
Tether
-0.1%
Stellar
Cardano
Tronix
Monero
DigitalCash
+1.7%
Tezos
-0.1%
Ethereum Classic
NEO
+1.05%
Maker
Ontology
ZCash
+4.24%
Dogecoin
+0.28%

ساتوشی، کوچکترین واحد بیت کوین

0 695

ساتوشی (SAT) از پرداخت هزینه یک پیتزا گرفته تا برای هر بار انتقال مشعل لایتنینگ مورد استفاده قرار می گیرد. در هر انتقال 10000 ساتوشی به مشعل لایتنینگ اضاف می شود.

نکته: مشعل لایتنینگ همانند مشعل المپیک بین اعضای جامعه شبکه لایتنینگ انتقال داده می شود.

ساتوشی کوچکترین واحد ثبت شده در شبکه بلاک چین بیت کوین است: یک ساتوشی نشان دهنده یک رقم اعشاری دارای هفت عدد 0 و یک عدد 1 است که تمام فورک های بیت کوین مانند بیت کوین (BTC)، بیت کوین اس.وی. (BSV) یا بیت کوین کش (BCH) تابع آن هستند. به عبارتی دیگر این رقم برابر با 0.00000001 بیت کوین است.

واژه ساتوشی در بحث و گفتگوهای روزانه بیت کوین و بلاک چین در حال رواج است. به عنوان مثال نرم افزار استخراج بیت کوین به نام  هانی ماینر (HoneyMiner) پاداش استخراج را با استفاده از ساتوشی پرداخت می کند. StackingSats# نیز یک هشتگ رایج در توییتر است و همچنین مشعل لایتنینگ با استفاده از ساتوشی محاسبه می شود.

بسیاری از افراد به خصوص آن دسته که به تازگی وارد فضای بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده اند با مشاهده رویدادهای حاضر از خود خواهند پرسید که “ساتوشی چیست؟”

ساتوشی چیست و چه کسی آن را اختراع کرده است؟

زمانی که واژه ساتوشی را خطاب می کنیم، در واقع منظور ما شخص ساتوشی ناکاموتو، خالق مجهول الهویت بیت کوین نیست. مقصود ما به روزهای اولیه بیت کوین و تالار گفتگوی بیت کوین تاک بازمیگردد.

همه ماجرا از زمانی شروع شد که در تاریخ 15 نوامبر 2010، یک کاربر در تالار گفتگوی بیت کوین تاک به نام ریباک اعلام کرد، یک صدم بیت کوین (0.01) کمترین مقدار قابل مشاهده در این رابط کاربری است. با اینکه ریباک این گفته را بیان کرد، هیچ کدام از کاربران انجمن بیت کوین تاک این بیانیه را تایید یا تکذیب نکردند. علت شاید این بود که موضوع اصلی مورد بحث در این تالار گفتگو، رای گیری برای بهترین شخصیت یونیکد بیت کوین بود که هیچ ربطی به واحدهای پولی بیت کوین نداشت و از این رو احتمال می رود اظهار نظر ریباک بی جا به نظر رسیده است.

ریباک ورود خود را به موضوع یونیکد در تالار گفتگو با یک سوال شروع کرد:

برنامه برای تقسیم بیت کوین (به واحدهای کوچکتر) چیست؟ آیا مانند سیستم متریک، آن را به هزاران واحد تقسیم خواهیم کرد (میلی بیت، میکرو بیت، نانو بیت)؟

این یک سوال خوب بود، اما هیچ کس تمایل به پاسخ، تایید و یا تکذیب آن را نداشت. در نتیجه، این ایده منقضی شد و هیچ اقدامی حداقل در نخست برای پیشنهاد ریباک صورت نگرفت.

ریباک سه ماه بعد در تاریخ 10 فوریه 2011 یک نظر مشابه را در رابطه با واحد های پولی بیت کوین ارائه کرد. اما این دفعه نظر ریباک با عنوان “تقسیم پذیری بیشتری مورد نیاز است. رقم اعشار را جابجا کنید”، مطرح شد که بیشتر مورد توجه قرار گرفت. این بار نظر ریباک متوجه بازخورد شد. یک کاربر از بیت کوین تاک به نام کولباس، هشت روز بعد در یک بحث جدید با موضوع “بیت سنت”  بیان کرد، اکنون زمان فکر کردن در مورد واحد های پولی کوچکتر برای بلاک چین بیت کوین است.

در بحث بیت سنت، یک کاربر اولین بیانیه ریباک را دوباره بیان کرد. این کاربر گفت:

1 ساتوشی = 1 میکروبیت سنت (کوچکترین واحد پولی)

100 میلیون = 1 بیت کوین

آیا موافقید؟

یک کاربر دیگر واکنش “مثبت” به این گفته نشان داد و سپس مسائل زیادی در این باره ایراد شد. 0.00000001 کوچکترین واحد بیت کوین است که می تواند در بلاک چین بیت کوین ثبت شود. این واحد از آن زمان به بعد به نام ساتوشی معروف شد.

چرا پذیرش ساتوشی با تاخیر همراه بود؟

با این حال، ساتوشی در سال 2011 به واژگان صنعت رمزنگاری و بلاک چین وارد شد و نتوانست تا همین اخیرا معروف شود. به تازگی افراد بیشتر و بیشتری به واژه ساتوشی رجوع می کنند و آن را در پادکست های خود استفاده می کنند. آنها نیز دارای کمپین هایی هستند که در حیطه ساتوشی فعالیت می کنند. به عنوان مثال، استفاده از هشتگ StackingSats# یا منظور قیمت کالاها و خدماتی است که با ساتوشی محاسبه می شوند.

کریس مزاکاپا، مدیرعامل بیت کنسالت که یک شرکت مشاوره بیت کوین است علت این تاخیر را تعصب قیمت عنوان کرد:

با توجه به اینکه من با پیش زمینه سرمایه گذاری به این فضا وارد شده ام، به طور اتوماتیک به قیمت سهام ها و تقسیمات آنها فکر می کنم. در نهایت مردم معمولا مقدار بیشتری از هر چیز را می خواهند و دارای تعصب قیمت هستند.

اگر یک سهام ارزشی نسبتا بالا داشته باشد، شرکت مربوطه آن ممکن است تصمیم به تقسیم سهام خود گیرد؛ طوری که خرید آن برای مشتریان ممکن و برای سرمایه گذاران قابل هضم تر باشد. همین روش نیز برای بیت کوین اعمال می شود. اینکه آلت کوین های ارزان تر معمولا جذاب تر و خوش قیمت تر برای خریداران تازه وارد به نظر آیند نیز به همین دلیل است (مانند ریپل یا اتریوم).

مزاکاپا در ادامه گفت:

به همین دلیل تمرکز بر جابجایی رقم اعشار بوده است. حتی اگر تعصب قیمت را کنار بگذاریم اینکه بخواهیم چیزی را به صورت آنلاین با قیمت 0.001 بیت کوین خریداری کنیم مسخره به نظر می آید. بعید به نظر می رسد واحد پول ساتوشی آخرین پاسخ نهایی به این مشکل باشد. به ذهن سپردن اینکه بیت کوین چند ممیز در پشت خود دارد کاری دشوار است.

ما به عنوان مشتریان عادت به خرید کالاها و خدماتی داریم که دارای قیمت های کاربر پسندانه، اعداد صحیح و رند هستند. اما به علت قیمت تقریبا بالای بیت کوین نسبت به بسیاری از کالاها و خدمات مصرفی روزانه، هنگامی که این اقلام با بیت کوین قیمت گذاری می شوند، معمولا قیمت ناخوشایندی به وجود می آید. به عنوان مثال با نرخ فعلی، 5 دلار برابر است با 0.00057206 بیت کوین. هر چند، ساتوشی توانست این وضعیت را تغییر دهد و یک رقم کاربر پسندانه تر در اختیار مشتریان قرار داد برای مثال با نرخ فعلی، 5 دلار برابر است با 57206 ساتوشی که البته رقم آن خیلی شسته رفته نیست اما از رقم قبلی (0.00057206) بهتر است.

جسی یانگ، نماینده بانک جی.پی . مورگان(JPMorgan Chase Quorum Ambassador) عقاید یکسانی با مزاکاپا دارد. یانگ معتقد است که ساتوشی محبوب تر شده است. زیرا راحت بگوییم مردم از کار با ارقام اعشار می ترسند.

اکثر مردم علاقه ای به کار با اعداد کسری و اعشار ندارند. اگر اقلام فقط با استفاده از بیت کوین قیمت گذاری شوند، بازرگانان مجبور به استفاده از قیمت غیرجذاب که احتمالا مشتریان را هنگام پرداخت گیج و سردرگم خواهند کرد، هستند.

اگر چه واحد پولی ساتوشی برای مدت کوتاهی آمده، شما باید با آن آشنا شوید زیرا دلیل آمدن آن، ماندن است و به منظور استفاده شدن آمده است. پس از 8 سال، ساتوشی محبوبیت خود را بدست آورد. ساتوشی یک واحد راحت تر برای قیمت گذاری کالاها و خدمات با استفاده از بیت کوین ایجاد کرد. هر دو عامل قیمت و تعصب قیمت به نظر می رسد محبوب شدن ساتوشی را به تاخیر انداختند. اما در کل به نظر می‎رسد قصد این صنعت از واحد پولی ساتوشی ایجاد یک یادبود برای خود است و به دنبال کشف راه های منحصر به فرد خود مانند مشعل لایتنینگ برای وارد کردن ساتوشی به داخل زندگی ما است.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.