در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

دلایل رسیدن قیمت بیت کوین به سطح 10000 دلار

0 1,376

از 18 دسامبر 2019 و در کمتر از سه ماه قیمت بیت کوین 68 درصد رشد داشته است. در 9 فوریه قیمت آن از سطح 10000 دلار عبور کرد و افراد زیادی معتقدند که این شروع روند صعودی بازار در حال پیشرفت ارز رمزنگاری است. برخی فاکتورها در این افزایش قیمت نقش داشتند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. سرمایه گذاران دیدگاه های متفاوتی درباره روند صعودی اخیر بیت کوین دارند. برای مثال، Joe 007، یکی از بزرگترین نهنگ های بازار ارز رمزنگاری، اعتقاد دارد که این روند صعودی قیمت نتیجه دستکاری محض بوده است. 

سرمایه گذاران دیگر نظیر ویلی وو، شریک کلی آداپتیو کاپیتال(Adaptive Capital) و سو زو، مدیر عامل شرکت تری آروز کاپیتال(Three Arrows Capital) می گویند:

فاکتورهای تکنیکال و فاندامنتال از همان ابتدا از این روند صعودی حمایت کرده اند.

زو خاطر نشان کرد:

زمانی که قیمت بیت کوین در حدود سطح 7000 دلار بود، قیمت یک مرحله انباشتگی را نشان می داد که از آسیا شروع شده بود.

تفسیرهای مختلفی پیرامون روند صعودی قیمت بیت کوین وجود دارند، اما می توان آنها را در این سه فاکتور خلاصه کرد: انباشتگی از دسامبر 2019 ، افزایش حجم سرمایه گذاری ها بر اساس داده های روی زنجیره و دستکاری احتمالی توسط نهنگ ها.

1. انباشتگی بیت کوین از دسامبر 2019

زو در 28 دسامبر 2019 اظهار داشت که قیمت بیت کوین بر حسب تتر نشان می دهد که سرمایه گذاران در حال انباشت هستند و تا پایان ژانویه 2020 قیمت بیت کوین به سطح 9000 دلار می رسد:

عملکرد و افزایش قیمت بیت کوین نشان از افزایش معاملات و بازگشت جریان نقدینگی دارد و انتظار دارم تا پایان ماه ژانویه قیمت بیت کوین به سطح 9000 دلار برسد.

در آن زمان قیمت بیت کوین در حدود 7200 دلار بود و همانطور که زو پیش بینی کرده بود، قیمت آن در آخر ژانویه به بالای سطح 9500 دلار رسید. زمانی که  قیمت بیت کوین بر حسب تتر در یک منطقه در حال افزایش بود، تقاضا برای بیت کوین و تتر زیاد شد. طبق تحقیقات شرکت تحقیق ارز رمزنگاری Diar، اکثر فعالیت های روی زنجیره ای تتر، در اواسط سال 2019 در چین رخ داده اند. حجم تتر در صرافی های چینی به طور قابل ملاحظه ای بیشتر از صرافی کشورهای غربی بود. در این گزارش آمده:

داده های روی زنجیره نشان می دهند با توجه به این که یک ماه از دوره زمان بندی شده باقیست،  حرکت های تتر در حال رسیدن به بیشترین افزایش در خود هستند. اما نکته قابل توجه این است که حجم وارد و خارج شده به/از صرافی های های چینی، جایگاه کشورهای غربی و تجارت جهانی را تحت الشعاع قرار می دهد و بیش از نصف کل ارزش تراکنش های طرف های شناخته شده را به خود اختصاص می دهد. 

با توجه به افزایش قیمت بیت کوین بر حسب تتر و اختصاص داشتن بخش زیادی از فعالیت های روی زنجیره به صرافی های چینی، می توان به طور منطقی استنباط کرد که بسیاری از سرمایه گذاران آسیایی در ماه های پایانی سال 2019 در حال انباشت سرمایه بوده اند.  انتظار می رود که انباشتگی تدریجی در ماه های منتهی به سال 2020 تحت الشعاع اخبار پیرامون پاداش هاوینگ بیت کوین که در ماه مه رخ می دهد، قرار گیرد و پایه و اساس محکمی را برای یک روند صعودی طولانی ایجاد کند.

2. دستکاری توسط نهنگ ها

از زمانی که قیمت بیت کوین به سطح متوسط 9000 دلار رسید، Joe 007 به طور مداوم گفته که این روند صعودی توسط فروش جعلی و سفارشات تقلبی دستکاری شده است. بعد از این که قیمت به سطح 10000 دلار رسید، این نهنگ بیت کوین نوشت:

من در گذشته یکی از حامیان حرکت های پارابولیک بیت کوین بودم، اما در نهایت پول خود را خارج می کنم . اما اگر قیمت در اثر سپرده گذاری بیش از حد در مواجهه با نقدینگی پایین و جریان ضعیف سرمایه گذاری، افزایش یابد، این امر تحقق نخواهد یافت.

استدلال اصلی Joe007 این است که نهنگ های دیگر باعث این روند صعودی شده اند. آنها سفارش های فریب دهنده (spoof) را در سراسر پلتفرم های معاملاتی مارجین ثبت می کنند و به صورت ساختگی قیمت بیت کوین را افزایش می‌دهند. در معاملات مارجین، سفارش فریب دهنده، یک سفارش جعلی خرید در اندازه بزرگ است که هدفش بالا بردن قیمت و تحریک معامله گران به خرید در بازار است. وقتی قیمت افزایش پیدا می کند این سفارش فریب دهنده از بین می رود. 

در حالی که روند صعودی قیمت بیت کوین با دستکاری نهنگ ها آغاز شد و با توجه به یکنواختی ظهور سفارش های فریب دهنده، هر بار این ارز رمز برتر نشانه ای از عقب نشینی را نشان می داد و هنوز مشخص نیست که آیا حرکت قیمت به سطح 10000 دلار و بالاتر نیز دستکاری خواهد شد. به بیان ساده تر، هر آن چه که با دستکاری  شروع می شود می تواند به صورت سازمانی درآید، اگر سرمایه گذاران جزئی به خاطر ترس از دست دادن(FOMO)، وارد بازار شوند و در آن سرمایه گذاری کنند. کسانی که در تمام مدت روند صعودی قیمت از محدوده قیمت 8000 دلار تا 10000 سود برده اند، سفارش های فروش بزرگی بین 9000 دلار تا 10000 دلار ثبت می کنند که این امر فشار زیادی به بازار وارد می کند.

 افزایش قیمت بیت کوین قراردادهای کوتاه مدت را تحت فشار قرار می دهد و فروشندگان را به سمت خرید در بازار هل می دهد. بعدا به تقاضای خرید تبدیل شده و باعث افزایش قیمت بیت کوین می شوند. لایت، تحلیلگر ارز رمزنگاری، در مورد بازپس گیری سطح روانشناسی 10000 دلاری بیت کوین می گوید:

بازارها به دنبال نقدینگی هستند. میلیون ها سفارش فریب دهنده بر نقدینگی تاثیر می گذارند و هیچ کس از نقدینگی صرف نظر نمی کند.

عدم جریان نقدینگی فیات به عنوان قطعه گمشده حرکت صعودی بیت کوین از 6000 دلار به 10،000 دلار توصیف شده است. اما در چند روز گذشته، صرافی هایی مانند باینانس شاهد جریان نقدینگی بودند که می تواند شرایط لازم برای شروع روند صعودی طولانی مدت بیت کوین را فراهم کند.

3. افزایش فعالیت های سرمایه گذاری در روی زنجیره

ویلی وو که شاخص های مختلفی را ایجاد کرده که فاکتورهای تکنیکال و فاندامنتال بیت کوین را در مورد پیش بینی روند های آن مورد توجه قرار می دهد، گفت:

احتمالا شانس رسیدن قیمت بیت کوین به بالای سطح 10000 دلار صفر است.

وی برای توضیح این نکته یک نمودار از قیمت بیت کوین را در کنار فعالیت های سرمایه گذاری روی زنجیره نشان داد. برای مثال، نسبت حجم مبادلات به قیمت واقعی به عنوان سیگنالی برای پیدا کردن قیمت های کف بازار و بالای آن استفاده می شود. سال گذشته که قیمت بیت کوین به سطح 14000 دلار رسید ، این نسبت تقریبا 0.04 بود. در 10 فوریه این نسبت به حدود 0.018 رسید که ادامه روند صعودی قیمت بیت کوین را نشان می دهد. این عدد وقتی که قیمت بیت کوین در دسامبر 2017 به 20000 دلار رسید، 0.12 بود.

آیا افزایش قیمت می تواند ترکیبی از سه فاکتور فوق باشد؟

افزایش قیمت بیت کوین از سطح 6400 دلار به 10000 دلار احتمالا با دستکاری نهنگ ها و بر اساس فراوانی و ثبات سفارش های فریب دهنده آغاز شده است. این می تواند علاقه سرمایه گذاران جزئی، مخصوصا سرمایه گذاران آسیایی را به خود جلب کند. این سرمایه گذاران به امید این که سه ماه دیگر پاداش هاوینگ بیت کوین است، شروع به انباشتن آن کرده اند. اگرچه قیمت بیت کوین در حال حاضر حدود 10000 دلار است، اما شاخص های تکنیکال خرید بیش از حد و نشانه هایی از سطح محلی را نشان نمی دهند و این امر می تواند قیمت بیت کوین را قبل از این که بیشتر به عقب برگردد، افزایش دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.