در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

فردا هاردفورک واسیل شبکه کاردانو؛ چه تغییراتی ایجاد خواهد شد؟

0 1,125

شبکه کاردانو در روز پنج شنبه 22 سپتامبر (31 شهریور) به روزرسانی مورد انتظار هاردفورک واسیل را انجام خواهد داد. این یک به روزرسانی سازگار با نسخه قبلی بوده و به منظور ارتقا قابلیت های قرارداد هوشمند، افزایش توان عملیاتی و کاهش کارمزد تراکنش ها انجام می شود.
قرارداد هوشمند چیست؟

پلوتوس (Plutus) زبان اصلی قرارداد هوشمند شبکه کاردانو است. هاردفورک واسیل نسخه دوم این زبان (Plutus v2) را ارائه خواهد کرد. قراردادهای هوشمند با هاردفورک آلونزو در کاردانو در دسترس قرار گرفتند. پلوتوس یک پلتفرم برای توسعه و اجرای هدفمند قراردادهای هوشمند با استفاده از زبان برنامه نویسی تابعی هاسکل (Haskell) است که کد اجرای قراردادهای هوشمند را (که خارج از زنجیره باقی می ماند و روی دستگاه کاربر انجام می شود) از اعتبارسنجی تراکنش های شبکه جدا می کند. قابلیت های جدید نسخه دوم پلوتوس یک دوره پس از هاردفورک، فردا (احتمالا 27 سپتامبر) در دسترس خواهند بود.

گاهی اوقات از کاردانو انتقاد می شود، چون از لحاظ قابلیت های قراردادهای هوشمند از اتریوم و سایر بلاک چین های لایه یک عقب افتاده است. برخلاف اتریوم که از یک مدل مبتنی بر حساب و تقریبا شبیه مدل بانکی استفاده می کند، کاردانو مانند بیت کوین مدل خروجی تراکنش خرج نشده (UTXO) را به کار گرفته است.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین
تفاوت بلاک چین لایه یک و لایه دو چیست؟

تغییرات در دفتر کل کاردانو

تغییرات واسیل در دفتر کل کاردانو اجازه استفاده از ورودی ها و UTXOها در قراردادهای اسکریپت نویسی را بدون خرج کردن آنها، می دهد. به عبارت دیگر، امکان دسترسی به دادهای ذخیره شده در بلاک چین را بدون نیاز به هزینه و ایجاد مجدد UTXOها فراهم می کند. قبلا این کار هزینه هایی برای کاربران در پی داشت و اغلب داده ها باید دوباره ایجاد می شدند. تغییر در نحوه استفاده از اسکریپت های مرجع باعث کاهش قابل توجه اندازه تراکنش هایی می شود که آنها را اجرا می کنند. 

کاردانو روش حسابداری بیت کوین را برای انجام قراردادهای هوشمند ادامه می دهد. این روش معروف به “تراکنش های خروجی خرج نشده تمدید شده” یا EUTXO است. این یک ویژگی مهم هم در مورد مقیاس پذیری و هم در مورد کاهش حملات و نقض های امنیتی است.

ماتیاس بنکورت، مدیر فنی کاردانو، گفت:

برخی افراد بلاک چین ها را پلتفرم های کاملا قابل برنامه ریزی، پیشران بازی، پایگاه های داده و غیره می دانند. اما واقعا اینطور نیست. آنها دفتر کل هستند و تراکنش ها را پیگیری می کنند. بنابراین، نگه داشتن تراکنش های مهم انجام شده دورن زنجیره در پایین ترین سطح، برای اهداف امنیتی و حسابرسی بسیار مهم است.

سایر پیشرفت‌های پس از واسیل شامل راهکاری به نام “diffusion pipelining” است. این قابلیت امکان انتشار سریع بلاک‌ها را فراهم می کند و ظرفیت و سرعت پردازش تراکنش ها را در شبکه کاردانو افزایش می دهد. هدف استفاده از این راهکار، صرفه جویی در زمان، کاهش حجم بلاک ها و افزایش توان عملیاتی شبکه است.

طبق یک پست وبلاگ، این به‌روزرسانی در مقیاس‌پذیری، فرایند اشتراک گذاری اطلاعات مربوط به بلاک‌های جدید را در بین کاربران شبکه ساده‌تر می‌کند و اطمینان می‌دهد که بلاک‌ها در عرض پنج ثانیه بعد از ایجاد، در سراسر شبکه منتشر می‌شوند.  

منبع coindesk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.