در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

اصلاح شدید قیمت بیت‌کوین؛ هجوم نهنگ‌ها برای خرید و انباشت

0 1,058

پس از آن که بازارهای سهام آسیا و معاملات آتی سهام ایالات متحده به دلیل ترس از گونه جدید کروناویروس (که در آفریقای جنوبی کشف شده و به سرعت در حال گسترش است) سقوط کردند، فشار فروش بار دیگر بر بازار ارزهای رمزنگاری حاکم شد.

قیمت بیت‌کوین
نمودار روزانه قیمت بیت‌کوین

طی سال های 2020 و 2021 شاهد همبستگی بالای بیت‌کوین با بازارهای مالی سنتی بوده ایم. بنابراین، یکی از دلایل فشار فروش و روند نزولی این ارز بزرگ بازار ممکن است نگرانی سرمایه گذاران از مرحله جدید قرنطینه برای جلوگیری از شیوع گسترده گونه جدید کووید 19 باشد.

قیمت بیت‌کوین در هفته های اخیر روند نزولی داشته و از حدود سطح 69000 دلار در 10 نوامبر به زیر سطح 54000 در 26 نوامبر کاهش یافته است. شاید دلیل دیگر کاهش قیمت در نتیجه فشار فروش از سوی سرمایه گذارانی باشد که معتقدند این ارز در این چرخه به اوج خود رسیده است. 

برخی نیز ضعیف شدن روند صعودی بیت کوین در هفته های گذشته را به قوی شدن شاخص دلار نسبت داده اند. اگر شاخص دلار از سطح های فعلی اصلاح شود و بیت کوین بتواند در کوتاه مدت از کاهش بیشتر جلوگیری کند، انتظار می رود که روند صعودی خود را به سمت 60000 دلار دوباره از سر بگیرد.

چشم انداز صعودی بیت کوین

در حالی که به نظر می رسد بیت کوین در معرض سقوط بیشتر قرار دارد، اما بیشتر تحلیلگران بازار انتظار افزایش قیمت آن را در  بلند مدت دارند. 

با وجود فشار فروش و کاهش شدید قیمت در بازار ارزهای رمزنگاری، بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران بازار در مورد چشم انداز این بازار خوش بین هستند. برای مثال، هانتر هورسلی، مدیر عامل بیت وایز (Bitwise)، به بلومبرگ گفت که حرکت نزولی فعلی ناشی از “جریان ها و احساسات گذرا” است:

با بررسی فاندامنتال ها و محرک های بازار، می توان دریافت که آنها همچنان صعودی هستند.

این فشار فروش همچنین باعث شد تا برخی از معامله گران و سرمایه گذاران متوجه شوند که مسیر رسیدن به سطح 100000 دلار صاف و هموار نیست و موانع زیادی باید از پیش رو برداشته شوند تا قیمت به این هدف برسد.

مایکل ون د پوپ در توییتر با اشاره به پیش بینی مدل موجودی به جریان PlanB گفت:

با وجود این که PlanB پیش بینی کرده که قیمت تا پایان سال جاری میلادی به 98000 دلار می رسد، شاید تا آن موقع به این هدف نرسیم . امکان یک چرخه صعودی طولانی تر وجود دارد. اوضاع هنوز هم خوب است، حتی اگر قیمت مقداری دیگر کاهش یابد. فقط یک چرخه طولانی تر برای بیت کوین.

چرا این اصلاح برای بازار خوب است

اگرچه اصلاح اخیر بیت کوین از بالاترین سطح خود بازار را به وحشت انداخته است، برخی تحلیلگران نگران این اصلاح نیستند و آن را نشانه خوبی برای بازار می دانند. با این وجود، این اصلاح قیمت پس از یک روند صعودی قوی رخ داد و چنین حرکتی طبیعی و مورد انتظار است. از نظر تحلیلگران بازار، این اصلاح می تواند پیامدهای مثبتی برای بیت کوین در آینده داشته باشد.

تحلیلگران BOOX Research با انتشار تحلیل خود از بازار توضیح دادند که اصلاح اخیر برای بیت کوین خوب بود و این اصلاح برای بازار “سالم و طبیعی” مهم است که گاوها باید قدردان آن باشند.

این که برخی معتقدند بیت کوین در این چرخه به اوج خود رسیده، درست نیست. با وجود کاهش 20 درصدی قیمت این ارز، نشانه هایی از “زمستان ارزهای دیجیتال” به چشم نمی خورد. علاوه بر این، قیمت هنوز در بالای سطح 50000 دلار نگه داشته شده که یک سطح روانی مهم  و قوی برای بیت کوین است.

تحلیلگران BOOK Research خاطرنشان کردند که اگر قیمت به زیر سطح 50000 دلار کاهش یابد، احتمال سقوط شدید قیمت و تست مجدد سطح 30000 دلار وجود خواهد داشت. در عین حال، آنها پیش بینی رسیدن به سطح 100000 دلار را تکرار کردند. از نظر آنها، قیمت در سال 2022 به این سطح خواهد رسید و برای شروع روند صعودی به سمت این سطح ، بیت کوین باید برخی موانع را کنار بزند. این تحلیلگران در گزارش خود بیان کردند که این ارز ابتدا باید به بالای سطح 60000 دلار برسد و رکورد اخیر خود را مجدد تست کند. سپس، روند صعودی آن به سمت سطح 75000 دلار شتاب خواهد گرفت و در سال آینده میلادی  به هدف 100000 دلار خواهد رسید.

 این اصلاح برای بیت کوین مفید بوده است. قیمت این ارز تا حدودی تثبیت شده و احتمال جهش آن به بالای سطح 60000 دلار وجود دارد.

انباشت توسط نهنگ‌ها در هفته های اخیر

شرکت تجزیه و تحلیل داده سانتیمنت اخیرا گزارشی را منتشر کرده که نشان می دهد نهنگ ها در زمان رسیدن قیمت بیت کوین به سطوح پایین تر، اقدام به خرید و انباشت کرده اند. این شرکت در این گزارش خاطرنشان کرد که با وجود فشار فروش در بازار، نهنگ ها به میزان قابل توجهی دارایی های خود را افزایش داده اند.

طی هفته گذشته، نهنگ های دارای 100 تا 10000 بیت کوین بیشترین سود را از کاهش قیمت بردند و حدود 59000 بیت کوین به دارایی های کیف پول خود اضافه کردند.

طبق گزارش ها، سومین نهنگ بزرگ بیت کوین نیز در 9 روز گذشته در حال خریداری و انباشت بوده است. این نهنگ 6770 بیت کوین دیگر به ارزش 384.29 میلیون دلار را به کیف پول خود اضافه کرده است.

این رقم نشان می دهد که تنها در یک هفته، نهنگ ها حدود 3.3 میلیارد دلار بیت کوین را جمع آوری کرده اند که معادل 0.29 درصد از عرضه در گردش این ارز است.

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می کنید، نهنگ ها پس از آرام شدن روند صعودی و کاهش قابل توجه قیمت، تمایل به خرید ارزهای بیشتری دارند. در اوایل جولای و سپتامبر (زمانی که دارایی های آنها کاهش یافته بود) آنها اقدام به خرید در سطوح پایین تر کردند. هنگامی که آنها شروع به انباشت کردند، قیمت نیز افزایش یافت.

افزایش فشار خرید از سوی نهنگ ها در هفته گذشته با کاهش قابل توجه تعداد کل کوین های نگهداری شده در صرافی های ارز رمزنگاری همزمان شد. از 18 نوامبر تاکنون تقریبا 16000 بیت کوین از صرافی ها و پلتفرم های معاملاتی خارج و به کیف پول های سرد منتقل شده اند. این اولین بار در سه سال گذشته است که موجودی صرافی ها به زیر 2.43 میلیون بیت کوین کاهش می یابد.

بیت‌کوین
موجودی بیت کوین در صرافی ها

بیت‌کوین آماده صعود به ارتفاعات

بیت‌کوین برای یک حرکت صعودی آماده است. کاهش موجودی این ارز در صرافی ها و فشار خرید از سوی نهنگ ها، تصویر مثبتی را برای رشد قیمت آن در آینده ترسیم می کنند. با کاهش تعداد بیت کوین های موجود برای فروش، احتمال روند نزولی کم تر می شود و شرایط بهینه را برای شوک عرضه ایجاد خواهد کرد.

ویل کلمنته تاکید می کند که چنین پویایی های شبکه منجر به ایجاد “واگرایی صعودی واضح بین انتقال عرضه بیت کوین به دارندگان بزرگ و قیمت” شده است.

با این حال، بیت کوین باید بر مانع عرضه قابل توجه غلبه کند تا بتواند روند صعودی خود را از سر بگیرد. مدل IOMAP از IntoTheBlock نشان می دهد که بیش از 1.18 میلیون آدرس بیش از 555000 بیت کوین را قبلا بین 60330 تا 62090 دلار خریداری کرده اند. رسیدن قاطعانه قیمت به بالای این منطقه مقاومت می تواند به افزایش قیمت به سمت سطح 70000 دلار کمک کند.

شایان ذکر است که بیت کوین بالاتر از یک سد تقاضای قابل توجه معامله می شود که می تواند هرگونه فشار فروشی را جذب کند. بیش از 3.41 میلیون آدرس نزدیک به 2 میلیون بیت کوین را بین 55000 تا 58500 دلار خریده اند. علاوه براین، دارندگان بلند مدت نیز از فروش بخش قابل توجهی از دارایی های بیت کوین خود در طول اصلاح اخیر خودداری کرده اند.

سقوط شاخص ترس و طمع به منطقه ترس

وحشتی که پس از شروع روند نزولی بیت کوین بر بازار حاکم شد، در شاخص ترس و طمع مشهود بود. این شاخص در بیشتر ماه گذشته در منطقه طمع قرار داشت، اما اخیرا پس از اولین نشانه های اصلاح بازار تغییر کرد. احساسات بازار به حدی منفی شده اند که این شاخص در عرض یک هفته به منطقه خنثی و سپس به منطقه ترس برگشته است.

شاخص ترس و طمع پس از سقوط به عدد 32 در روز پنجشنبه، به پایین ترین حد خود در دو ماه اخیر رسید. احتمالا ترس شدید بازار را فرا خواهد گرفت و منجر به فشار فروش بیشتری خواهد شد. با این حال، نهنگ ها از این فرصت خرید بوجود آمده نهایت استفاده را می برند.

منبع news.bitcoin.com cryptopotato newsbtc

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.