در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بیسیک اتنشن توکن (BAT) چیست و چگونه کار می کند؟

0 1,581

یکی از پروژه‌هایی که بازار ارزهای رمزنگاری را غافلگیر کرده، بیسیک اتنشن توکن (BAT) است. این پروژه پیشرفت‌های زیادی را در فضای تبلیغات دیجیتال و حتی حوزه‌های مرتبط با آن داشته است و مطمئنا در آینده رشد بیشتری خواهد کرد. در این مطلب این پروژه و ویژگی‌های منحصر به فرد آن را بررسی خواهیم کرد.

بیسیک اتنشن توکن چیست؟

بیسیک اتنشن توکن یک پلتفرم غیرمتمرکز تبلیغات دیجیتال است که در سال 2015  برای مرورگر بریو (Brave) ایجاد و بر روی شبکه اتریوم توسعه داده شد. این پلتفرم به دنبال پاداش دادن به کاربران و آگهی‌دهندگان است. کاربران تبلیغات را تماشا می‌کنند و براساس  میزان توجهی که به تبلیغات می‌کنند پاداش می‌گیرند. در حالی که به آگهی‌دهندگان طبق میزان توجه کاربران به تبلیغات، پاداش داده می‌شود. ویژگی پاداش BAT فقط در مرورگر بریو موجود است. این پروژه همچنین راه‌حلی برای برخی از مشکلات موجود در فضای تبلیغات آنلاین است. از توکن BAT برای خرید فضای تبلیغاتی و انعام دادن به تولیدکنندگان محتوا در بریو استفاده می‌شود.

بیسیک اتنشن توکن پروژه‌ای است که به محض ورود به فضای ارز رمزنگاری، توجه همگان را به خود جلب کرد. مغز متفکر زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت این پروژه را ایجاد کرد که هدفش جلب توجه عموم مردم بود. بیسیک اتنشن توکن با ایجاد یک واحد مبادله جدید بین آگهی‌دهندگان، ناشران تبلیغات و کاربران، کارایی تبلیغات دیجیتال را بهبود می‌بخشد. 

تیم توسعه بیسیک اتنشن توکن

 بیسیک اتنشن توکن توسط  برندان آیک (Brendan Eich)، مخترع زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت واز بنیانگذاران موزیلا و فایرفاکس، ایجاد شده است. افراد مشهور دیگری که در توسعه این پروژه نقش داشته‌اند عبارتند از: یان ژو (Yan Zhu) مهندس فناوری و مدیر ارشد امنیت اطلاعات و مارشال رُز (Marshall Rose)، مخترع پروتکل مدیریت شبکه ساده (SNMP) و مشارکت کننده در کارگروه مهندسی اینترنت (IETF).

بنیانگذاران بیسیک اتنشن توکن امیدوارند که این پروژه در مدت 10 سال به درجات عالی برسد. توانایی BAT برای تغییر دادن فضای تبلیغات آنلاین، آن را به یک پروژه بی نظیر تبدیل خواهد کرد. توسعه‌دهندگان طبق هدف تعیین شده پروژه را پیش برده‌اند و این پروژه نیز مسیر رو به رشد خود را در طول زمان حفظ کرده است. در حال حاضر، این پلتفرم بیش از 5.5 میلیون کاربر فعال ماهانه دارد.

بیسیک اتنشن توکن چگونه کار می‌کند؟

هدف بیسیک اتنشن توکن حل برخی از مشکلات در فضای تبلیغات دیجیتال و سود رساندن به کاربران، آگهی‌دهندگان، ناشران تبلیغات و همه افراد دخیل در این فضا است. با توجه به پیشرفت تکنولوژیکی این پلتفرم تبلیغاتی در سطح جهان، انتظار می‌رود که پروژه‌های بیشتری برای تقویت این فضا وارد عمل شوند.

از آنجا که مردم با شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات و ابزارهای مرتبط با آن بیشتر آشنا شده‌اند، نیاز به برخی تغییرات احساس می‌شود. برای مثال، کاربران گوشی‌های هوشمند و کامپیوتر متقاضی نرم افزار مسدود کننده تبلیغات آزاردهنده هستند.

پلتفرم تبلیغات دیجیتال بیسیک اتنشن توکن شامل اجزای مختلفی از جمله تبادل تبلیغات دیجیتالی، سیستم‌های سنجش توجه کاربران، داشبورد تجزیه و تحلیل و الگوریتم‌های یادگیری ماشین است. این پروژه از بلاک‌چین اتریوم برای انتشار و توزیع توکن‌های BAT استفاده می‌کند. 

برای به دست آوردن توکن‌های BAT، کاربران باید پس از دانلود مرورگر “Brave” از “Brave Rewards” استفاده کنند. آنها با مشاهده تبلیغات در این مرورگر می‌توانند توکن BAT را دریافت کنند. آگهی‌دهندگان نیز براساس میزان توجهی که تبلیغات‌شان جلب می‌کنند، پاداش می‌گیرند. کاربران همچنین می‌توانند توکن BAT را به توسعه‌دهندگان مورد علاقه خود انعام دهند. آگهی‌دهندگان هم می‌توانند BAT را برای بخشی از فضای صفحه نمایش کاربران خرج کنند.

انتقال توکن BAT از “Brave Rewards” از طریق پلتفرم “Uphold” انجام می‌شود. این پلتفرم هزینه گس را پوشش می‌دهد. به طور پیش فرض، برای فعال کردن و استفاده از “Brave Rewards” نیازی به تایید هویت نیست. با این حال، برای برداشت درآمد خود یا واریز بیش از 1000 دلار به این پلتفرم، باید احراز هویت کنید.

کاربران به چند طریق می‌توانند توکن‌های BAT را خرج کنند. آنها می‌توانند به تولیدکنندگان محتوا پاداش بدهند یا از این توکن برای دسترسی به مقالات و داده‌ها استفاده کنند. 

“توجه” چگونه ارزیابی می شود؟

مبنای کار بیسیک اتنشن توکن میزان توجه (Attention) کاربران است. در مدل ارائه شده توسط تیم بت، توجه کاربران ارزش بالایی دارد. البته، برای بهبود کارایی تبلیغات دیجیتال، پلتفرم و واحد مبادله جدیدی نیاز خواهد بود. به همین خاطر، تیم توسعه این پروژه مرورگر بریو را توسعه داده تا با تمرکز بر روی حریم خصوصی، تبلیغات آزاردهنده را مسدود  کند.

مرورگر بریو، رویکردی خاص برای ارزیابی میزان توجه در سطح مرورگر اتخاذ کرده است. بدین معنا که مشارکت کاربر را در یک سربرگ (tab) فعال در مرورگر به صورت لحظه‌ای دنبال می‌کند. این مرورگر، تبلیغات مرتبطی را براساس زمان جستجو شده در مورد محتوای خاص در آن صفحه نشان می‌دهد.

مرورگر بریو و مدل بیسیک اتنشن توکن مزایای زیادی برای آگهی‌دهندگان، ناشران تبلیغات و کاربران (بینندگان تبلیغات) به همراه دارد. کاربران با حفظ حریم خصوصی در وب گشت و گذار می‌کنند و براساس میزان توجهی که از خود نشان می‌دهند، توکن BAT دریافت می‌کنند. آگهی دهندگان بازخوردهای موثرتری دریافت می‌کنند و با استفاده از آنها جامعه هدف خود را بهتر انتخاب می‌کنند. درآمد ناشران تبلیغات که به دلیل وجود واسطه‌ها و ربات‌ها کاهش یافته بود، بار دیگر افزایش می‌یابد.

آگهی‌دهندگان و ناشران

BAT تجربه کاربران و همچنین درآمد آگهی‌دهندگان و ناشران تبلیغات را به میزان قابل توجهی بهبود بخشیده است. با BAT سطح دقت و توجه نیز افزایش یافته است.

آگهی‌دهندگان می‌توانند از ناشران تبلیغات بخواهند که  پست‌های تبلیغاتی آنها را به قیمت یک توکن به دست کاربران هدف برسانند. بنابراین، آگهی‌دهندگان می‌توانند علاوه بر تولید تبلیغ‌های با کیفیت برای مخاطبان خود، درآمد بیشتری کسب کنند. 

کاربران می‌توانند حین استفاده از اینترنت درآمد کسب کنند. آنها با مشاهده تبلیغات در مرورگر بریو می‌توانند توکن BAT را به دست آورند. مرورگر بریو از فناوری یادگیری ماشین ML برای پایش میزان توجه استفاده می‌کند. 

پروژه بیسیک اتنشن توکن با برندهای مشهور و معتبری مانند آمازون، اپل، استارباکس و اوبر همکاری کرده و همه آنها استفاده از این توکن را در وب‌سایت‌های خود پذیرفته‌اند. این مشارکت‌ها پروژه بیسیک اتنشن توکن را به میلیون‌ها نفر معرفی کرده‌اند و پذیرش آن در بین کاربران را افزایش داده‌اند.

توکن BAT

توکن BAT یک توکن ERC-20 بوده و حداکثر عرضه آن 1.5 میلیارد کوین است. با توجه به این که این توکن مبتنی بر اتریوم (Ethereum) است و از تمامی مزایای این پلتفرم از جمله توانایی آن در تعامل با اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps) و اکوسیستم دیفای این شبکه برخوردار است ، امکان ایجاد یک پلتفرم تبلیغات دیجیتال شفاف و غیرمتمرکز بر اساس بلاک‌چین را فراهم می‌کند.

در 31 مه 2017  یک میلیارد توکن BAT از طریق عرضه اولیه به فروش رسید و این پروژه  تنها در 30 ثانیه بیش از 35 میلیون دلار سرمایه جذب کرد. البته، 500 میلیون کوین باقیمانده برای رشد پایگاه کاربر و تیم توسعه کنار گذاشته شد.  

صرافی‌ها و کیف‌پول‌هایی که از BAT پشتیبانی می‌کنند

BAT در کیف‌پول Uphold در مرورگر Brave ذخیره می‌شود. این تنها جایی  است که می‌توانید درآمد BAT خود را از Brave Rewards منتقل کنید. همانطور که در بالا اشاره شد، اگر می‌خواهید درآمد خود را از Uphold  برداشت کنید، باید احراز هویت کنید.

با توجه به این که BAT یک توکن ERC-20 است، می‌توان آن را در کیف‌پول‌های زیادی ذخیره کرد. در حال حاضر، کیف‌پول‌های لجر، ترزور، تراست والت، متامسک، اتمیک والت، بایننس چین والت و کوین‌بیس از این توکن پشتیبانی می‌کنند. 

صرافی‌های ارز رمزنگاری زیادی از جمله بایننس، کوکوین، کوین‌بیس، هووبی گلوبال، کراکن، بیت‌استمپ، جمینی، بیت‌فینکس، بیترکس و اوکی‌ایکس این توکن را به فهرست خود اضافه کرده‌اند.

برای اطلاع از ویژگی ها و نحوه کیف پول های متامسک، تراست والت و اتمیک والت به مطالب زیر رجوع کنید:
همه چیز درباره کیف پول تراست والت(trust wallet)؛ نحوه نصب، راه اندازی و کار با تراست والت
نصب، راه‌اندازی و نحوه استفاده از کیف‌پول متامسک
کیف‌پول اتمیک والت ؛ نصب و راه‌اندازی نسخه موبایل و دسک‌تاپ

قیمت توکن BAT

قیمت توکن BAT در ابتدای سال 2021 در حدود سطح 0.24 دلار بود. این توکن نیز مانند سایر ارزهای بازار در چند ماه اول سال جاری روند صعودی داشت. قیمت BAT از حدود سطح 0.18 دلار در ماه ژانویه به بالای سطح 1.5 دلار در ماه آوریل رسید. بازار نزولی در ماه ژوئن باعث شد تا قیمت آن به سطح 0.43 دلار کاهش یابد.

با شروع دوباره روند صعودی بازار، قیمت BAT نیز روند افزایشی خود را از سر گرفت و در ماه نوامبر رکورد 1.90 دلار را ثبت کرد. در زمان نگارش این مطلب، قیمت این توکن در حدود 1.08 دلار در نوسان بود.

سخن پایانی 

هدف پروژه بیسیک اتنشن توکن و مرورگر بریو ایجاد تحول در صنعت تبلیغات دیجیتال است. آنها می‌خواهند یک مدل تبلیغاتی شفاف‌تر و مبتنی بر بلاک‌چین را ارائه دهند که در آن آگهی‌دهندگان، ناشران تبلیغات و کاربران می‌توانند کسب درآمد کنند. البته، این پروژه با قیمت‌گذاری صحیح توجه کاربر، حفظ حریم خصوصی، ناشناس ماندن کاربر و ارائه یک الگوی جدید تبلیغات “برد – برد – برد” برای آگهی‌دهندگان، ناشران و کاربران، سعی می‌کند تا مشکلات فعلی فضای تبلیغات آنلاین را برطرف کند. از طرف دیگر،اگر کاربران بریو زیاد شوند و شرکت‌های زیادی در مزایده‌های تبلیغاتی شرکت کنند، بدون شک پروژه بیسیک اتنشن توکن در آینده شاهد رشد بیشتری خواهد بود.

منبع medium.com cryptopolitan

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.