در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

صفر تا صد استخراج لایت کوین

0 20,675

احتمالا مطالب زیادی را در مورد ارزهای دیجیتال خوانده اید و اکنون به فکر استخراج آنها هستید. در این مقاله استخراج لایت کوین را خواهید آموخت.

یقین دارم همه چیز را در مورد بیت کوین و شهرت آن می دانید. امروزه بیشترِ مردم استخراج لایت کوین را به بیت کوین ترجیح می دهند.

در این مورد، یک واقعیت جالب وجود دارد. هنگامی که افراد بیت کوین را استخراج می کنند، برای تایید هر بلاک ده دقیقه طول می کشد. در حالی که عمل تایید بلاک در لایت کوین 4 برابر سریع تر و فقط در مدت 2.5 دقیقه اتفاق می افتد.

اگر اولین باری است که قصد استخراج لایت کوین را دارید، بهتر از صفر شروع کنیم.

قصد داریم معنی دقیق استخراج، روش های انجام آن و اینکه چرا قبل از شروع به این فعالیت باید سخت افزار مورد نیاز این کار را تهیه کنید، را به شما توضیح دهیم.

می خواهیم راهنمایی های خود را به شیوه ای بسیار آسان و قابل درک توضیح دهیم تا بعد از خواندن این راهنما، قادر به انجام تمام آنچه که برای انجام این کار نیاز است، باشید.

بنابراین، در مرحله اول می خواهیم از اینکه بدانید یک استخراج کننده لایت کوین به چه معناست، اطمینان حاصل کنیم.

استخراج چیست؟

در دنیای واقعی، عملا هر سیستم مالی نیازمند یک قدرت مرکزی جهت تایید و پردازش یک معامله و یا تراکنش است.  برای مثال، اگر قصد دارید مقداری پول به دوست خود ارسال کنید، احتمالا از بانک استفاده خواهید کرد.

با انجام انتقال، پول از حساب شما خارج خواهد شد و  پس از مدتی به حساب دوست شما واریز خواهد شد. خیلی ساده!

اگر چه به منظور انجام این کار به یک شخص ثالث نیاز دارید و آن بانک است. مشکل اینجاست که شما باید به شخص ثالث اطمینان کامل کنید.

شما باید اطلاعات شخصی خود را در اختیار آنها قرار داده و به آنها اعتماد کنید تا از پول شما محافظت کنند.

اگر بحران اقتصادی سال 2008 را به خاطر آورید، بسیاری از بانک ها ورشکسته و پس انداز خود را از دست دادند. قضیه دنیای رمزنگاری متفاوت هستند. تراکنش های بلاک چین غیرمتمرکز هستند به این معنی که هیچ فرد و یا قدرتی بر دارایی ها کنترل ندارد.

احتمالا تعجب خواهید کرد که بدون تایید و پردازش شخص ثالث چگونه انجام تراکنش ممکن خواهد بود؟ این ویژگی به دلیل وجود دفتر حساب توزیع شده امکان پذیر شده است که توسط هزاران استخراج کننده مختلف مدیریت می شود.

به جای اینکه تنها یک شخص یا یک مجموعه (مانند یک بانک) بر دارایی ها کنترل داشته باشد، همه می توانند بر آنها نظارت داشته باشند. مردم به منظور تبدیل شدن به یک استخراج گر، از قدرت محاسباتی زیاد برای حل مسائل ریاضی استفاده می کنند.

دلیل استفاده از کامپیوتر این است که مسائل به گونه ای طراحی شده اند که انسان قادر به حل آنها نیست. پس از حل یک مسئله، بلاک تراکنش مورد تایید قرار می گیرد. چرا مردم با وجود صرف زمان، پول و برق از کامپیوتر خود برای تایید تراکنش ها استفاده می کنند؟

استخراج کنندگان به عنوان پاداش ارز دریافت می کنند. به عنوان مثال، کسانی که لایت کوین را استخراج می کنند، توکن لایت کوین دریافت می کنند. این امر کمک می کند تا شبکه بلاک چین به صورت غیر متمرکز عمل کند.

عمل استخراج علاوه بر حمایت از جامعه رمزنگاری، سود آور نیز هست. هر چه عمل استخراج بیشتر و بیشتر محبوب شود، رقابت نیز بیشتر می شود.

به طوری که هزاران نفر برای حل یک مسئله یکسان تلاش می کنند. هر کدام از استخراج کنندگان که اول از همه بتواند مسئله  را حل کند، پاداش را دریافت خواهد کرد! (این سیستم استخراج به اثبات کار (PoW/Proof-of-Work) معروف است.) علاوه بر این، سیستم های استخراج دیگری مانند بلاک چین نئو (NEO) وجود دارند که از یک نوع استخراج متفاوت به نام اثبات سهام (PoS/Proof-of-Stake) استفاده می کنند.

اکنون می دانید که عمل استخراج چیست. حال بیاید ببینیم این عمل بر روی بلاک چین لایت کوین چگونه کار می کند.

عملکرد استخراج لایت کوین چگونه است؟

امروزه لایت کوین مشهور شده است و مردم بیشتر و بیشتری در حال استخراج آن هستند. در حال حاضر برای استخراج لایت کوین گزینه های مختلف زیادی در دسترس شما قرار دارد که به بودجه شما بستگی دارد. برای شروع، بیاید به تعریف و توضیح استخراج انفرادی بپردازیم.

استخراج انفرادی

اگر قصد دارید تمام تجهیزات لازم را خودتان تهیه کنید و در هیچ مسئولیتی با دیگران سهیم نشوید،  عمل استخراج شما انفرادی نامیده می شود.

مزیت اصلی این کار در این است که لازم نیست پاداش استخراج خود را با شخص دیگری تقسیم کنید. در نتیجه پول بیشتری را بدست خواهید آورد. در استخراج انفرادی بر خلاف استخراج از طریق استخر که در پایین توضیح داده خواهد شد، نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای نیز نمی باشد.

هر چند باید به یاد داشته باشید که خود باید تمام تجهیزات استخراج را تهیه کرده و تمام هزینه برق را پرداخت کنید. این می تواند بسیار پر هزینه باشد و قادر به پرداخت آن نباشید. از اینرو ممکن است روشی دیگر را برای عمل استخراج اتخاذ کنید.

تعداد دفعاتی که موفق به دریافت پاداش استخراج خواهید شد می تواند کاملا متغیر باشد به این معنی که ممکن است چندین روز یا حتی چندین هفته را بدون دریافت هیچ چیز سپری کنید.

استخر استخراج سازی

استخر استخراج لایت کوین

اگر فکر می کنید هزینه استخراج انفرادی بسیار زیاد است، پس به فکر پیوستن به یک استخر استخراج باشید.

استخر استخراج جایی است که شما و سایر استخراج کنندگان منابع خود (مانند قدرت محاسباتی، و هزینه برق) را به اشتراک می گذارید. از آنجائی که قادر به تولید قدرت بیشتری هستید، شانس بیشتری برای دریافت پاداش خواهید داشت. این بدان معنی است که درآمد شما ثابت تر خواهد بود.

استخراج از طریق استخر را مانند یک قرعه کشی تصور کنید. اگر از 100 هزار کارت قرعه کشی موجود، تنها یک کارت در اختیار داشته باشید، احتمالا هرگز پیروز نخواهید شد. اگر پیروز شوید پاداش ها بزرگ خواهند بود.

اگر به یک استخر استخراج دارای 50000 عضو ملحق شوید، هر بار که استخر شما موفق به کسب پاداش شود، شما سهم خود را بر اساس یک کارت قرعه کشی دریافت خواهید کرد. این امر برای استخراج لایت کوین همینطور است و سهم پاداش شما بر اساس مقدار قدرتی است که ارائه داده اید.

گاهی اوقات برای ملحق شدن به یک استخر استخراج لازم است هزینه ای را پرداخت کنید که ممکن است برایتان ناخوشایند باشد.

صدها استخر استخراج لایت کوین برای انتخاب وجود دارند. دو عدد از معروف ترین آنها را در لیست زیر معرفی شدند.

استخر استخراج لایت کوین

استخر استخراج لایت کوین یکی از استخرهای اصلی است که از سال 2011 در حال فعالیت است. یکی از مزایای اصلی استخر استخراج لایت کوین عدم نیاز به پرداخت هزینه در قبال عضو شدن در آنها می باشد.

آنها از سیستم “پرداخت در ازاء سهم” (PPS: pay-per-share) استفاده می کنند که مقدار پاداش دریافتی بر اساس قدرت و برق مصرفی است.

شما از پرداخت های فوری بهره مند خواهید بود و به منظور امنیت، سیستم تایید اعتبار دو عاملی نیز در دسترس شما قرار دارد.

استخر آنت پول

استخر آنت پول (Antpool) در چین قرار دارد و یکی از بزرگترین استخرهای استخراج لایت کوین است. آن نیز برای سایر ارزهای رمزنگاری مانند بیت کوین و اتریوم استخر استخراج دارد.

آنت پول برای عضویت در استخر هیچ هزینه ای نمی گیرد. اما کارمزد تمام تراکنش های یک بلاک که در استخر استخراج انجام می شود را دریافت می کند. در این استخر مانند سایر استخرها تمام پاداش استخراج بلاک تقسیم می شود.

مقدار پول دریافتی شما بر اساس مقدار قدرتی است که اختصاص داده اید. این استخر پاداش ها را به صورت روزانه پرداخت می کند.

استخراج ابری

استخراج ابری

اگر نمی خواهید برای تجهیزات گران قیمت استخراج پول زیادی هزینه کنید، اما همچنان قصد استخراج دارید، گزینه سومی نیز وجود دارد.

در استخراج ابری قادر خواهید بود با استفاد از پرداخت هزینه یک ریگ استخراج لایت کوین، تمام امور برای شما انجام گیرد.

  • نکته: ریگ استخراج اساسا یک گروه از کامپیوتر ها هستند که منحصرا به منظور استخراج ارز رمزنگاری تنظیم شده اند. هر چه کامپیوتر بیشتری در ریگ خود داشته باشید، قادر به استخراج بیشتری خواهید بود.

این نوع استخراج یک گزینه ی عالی برای مبتدیان است. زیرا آنها مجبور به پرداخت هزینه سخت افزارهای گران قیمت و نیز برق نیستند.

البته هیچ چیز در زندگی رایگان نیست. شما باید مبلغ مشخصی را برای دریافت پاداش استخراج ابری سرمایه گذاری کنید. هر چه بیشتر سرمایه گذاری کنید، پول بیشتری را دریافت خواهید کرد.

هر چند در مورد استفاده از نوع شرکت استخراج ابری باید بسیار دقت داشته باشید. در این زمینه کلاهبرداران زیادی وجود دارند که پول شما را گرفته و هیچ خدماتی را ارائه نخواهند داد. قبل از ارسال پول بسیار تحقیق کنید.

یکی از معروف ترین وب سایت های جهت استخرهای استخراج ابری، هش فلر (Hashflare) نام دارد. هش فلر در کشور استونی مستقر است. این شرکت خدمات استخراج ابری لایت کوین را از سال 2014 ارائه می دهد.

اگر قادر به خرید تجهیزات نیستید و یا نمی خواهید ریسک کنید احتمالا استخراج ابری بهترین گزینه برای شما باشد.

اگر تصمیم گرفته اید که به صورت انفرادی استخراج کنید یا اگر قصد ملحق شدن به یک استخر استخراج را دارید، باید سخت افزار مورد نیاز استخراج را خریداری کنید.

تجهیزات سخت افزاری لایت کوین

سخت افزار استخراج لایت کوین

در اوایل، استخراج لایت کوین تنها با استفاده از یک واحد پردازشگر مرکزی (CPU) و یک واحد پردازشگر گرافیکی (GPU) ممکن بود و سود خوبی را به همراه داشت.

این وضعیت بسیار خوب بود، زیرا شما قادر بودید با سرمایه گذاری بسیار ناچیزی کسب درآمد کنید. با این حال، اکنون می توانید با خرید سخت افزارهای تخصصی استخراج لایت کوین به نام اسیک (ASICs)، این کار را برای خود ممکن سازید.

دستگاه های اَسیک (ASIC) بسیار قدرتمند تر از CPU و GPU هستند، یعنی شانس شما برای بردن پاداش استخراج بسیار بیشتر است.

تصور کنید وارد یک مسابقه فرمول یک شده اید. شما یک اتومبیل فورد فیستا دارید در حالی که سایرین فراری دارند، به نظر شما آیا شانس پیروز شدن را خواهید داشت؟ خیر، شما شانسی نخواهید داشت!

اگر قصد استخراج لایت کوین را دارید، باید قطعات سخت افزاری را مورد بررسی قرار دهید.

اَنت ماینر L3+ (Antminer L3): دستگاه اَنت ماینر L3+ تاکنون قدرتمندترین دستگاه استخراج لایت کوین است. نه تنها سریعترین دستگاه است بلکه توسط یک شرکت معروف به نام بیت مین ساخته می شود. هیچ کدام از دستگاه های استخراج لایت کوین قادر به رقابت با این دستگاه نیستند.

میزان محاسباتی که یک سخت افزار در هر ثانیه قادر به انجام است را نرخ هش می گویند. دستگاه استخراج اَنت ماینر +L3 دارای نرخ هش 504MH/s (مگا هش بر ثانیه) است که همیشه مسائل استخراج را سریع تر از هر گونه دستگاه دیگری حل می کنند.

یک دستگاه ارزانتر از شرکت اَنت ماینر به نام L3 وجود دارد. این دستگاه نیز به خوبی عمل می کند. البته سروصدای آن به اندازه ی یک جاروبرقی است.

فراموش نکنید، اگر نمی خواهید پول زیادی را برای سخت افزارهای گران قیمت هزینه کنید، می توانید در عوض از استخراج ابری استفاده کنید.

اکنون که شما اطلاعات کافی در مورد خرید بهترین تجهیزات استخراج لایت کوین دارید. حال بیاید به نرم افزار مورد نیاز برای این کار بپردازیم.

برای استخراج لایت کوین به چه نرم افزاری نیاز است؟

نرم افزار استخراج لایت کوین

همانطور که قبلا گفتم، اگر نظر شما در مورد استخراج لایت کوین جدی است، مناسب ترین دستگاه برای بدست آوردن یک سود خوب، دستگاه اَنت ماینر L3 یا +L3 است.

از ویژگی های عالی این دستگاه نصب و راه اندازی آسان آن است. هنگامی که این محصول به دست شما برسد، همراه آن یک فایل نصب می باشد. سپس شما مختارید که عمل استخراج را به صورت انفرادی انجام دهید یا به استخرهای استخراج ملحق شوید.

در اینجا چندین نکته مفید برای شروع کار بیان می شود.

1. به سایت بیت مین (تولید کننده اَنت ماینر) رفته و برای خود یک حساب ایجاد کنید.

2. در کنترلر اصلی سخت افزار، کلید IP Reporter را برای 5 ثانیه فشار دهید (تا زمانی که صدای بوق را بشنوید).

3. سپس آی پی آدرس (IP address) شما بر روی صفحه نمایش داده خواهد شد. آن را در وب سایت بیت مین وارد کنید.

4. اکنون تمام آنچه که نیاز است انجام دهید وارد کردن آدرس کیف پولی است که پاداش شما به آن ارسال خواهد شد.

اگر می خواهید به یک استخر استخراج ملحق شوید، از دستورالعمل های زیر پیروی کنید.

1. در حساب بیت مین خود بر روی گزینه تنظیمات استخراج کننده ( Miner Configuration) و سپس بر روی تنظیمات عمومی (General Settings) کلیک کنید.

2. سپس لازم است تا URL استخر استخراج، آیدی فعالیت کننده (worker ID) و همچنین رمز (password) خود را وارد نمایید.

حال که شما چگونگی راه اندازی سخت افزار استخراج لایت کوین را یاد گرفتید، بیاید تا برخی از خطرات موجود را مورد بررسی قرار دهیم.

آیا استخراج می تواند گزینه ی خوبی برای شما باشد؟

قبل از اقدام به خرید سخت افزار، توانایی کسب پول را برای خود بررسی کنید. در مواردی که مجبور به پرداخت هزینه های زیاد برای تجهیزات و برق هستید، هیچ سودی وجود ندارد.

هزینه برق

برای انجام استخراج نیاز به استفاده از قدرت محاسباتی دارید و هر چه بیشتر از آن استفاده کنید، پاداش بیشتری را دریافت خواهید کرد. این عمل نیازمند مصرف برق بسیار است.

زمانی که شروع به استخراج بیت کوین کنید به زودی متوجه می شوید که قبض های مصرف برق چقدر زیاد خواهد بود.

هزینه برق بسته به جایی که در آن زندگی می کنید، متفاوت است. برای مثال، بسیاری از استخراج کنندگان در چین مستقر شده اند، زیرا در آنجاهزینه انرژی بسیار پایین است. در مکان هایی مانند آمریکا هزینه برق بشدت گران است.

اینکه چه میزان برق برای این کار استفاده خواهید کرد را باید مورد بررسی قرار دهید. همچنین تا چه اندازه ای لازم است استخراج کنید که ارزشش را داشته باشد.

با بازدید از این لینک، شما قادر خواهید بود جزییات تجهیزات، هزینه برق و هر گونه هزینه استخراج را در آن وارد کرده و سود و یا زیان خود را محاسبه کنید.

سختی هر بلاک

احتمالا به یاد دارید که عمل استخراج مانند حل یک مسئله ی بسیار مشکل است. در حقیقت، این مسئله به قدری دشوار است که هیچ فردی نمی تواند آن را حل کند.

بسیار خوب، با گذر زمان سختی هر مسئله بیشتر می شود. هنگام وقوع این اتفاق، پاداش گرفتن برای کامپیوتر شما سخت تر می شود و  سود شما کاهش خواهد یافت.

فروش مجدد سخت افزار

اگر خودرویی را چند سال گذشته خریدید و حال قصد فروش آن را دارید تا از این طریق بتوانید اقدام به خرید یک خودروی جدید کنید. مطمئنا پول کمتری را از آنچه که ابتدا پرداخت کرده بودید، دریافت خواهید کرد. اما در نهایت پولی را در ازای فروش آن دریافت خواهید کرد. این پول را ارزش فروش دوباره می نامند.

سخت افزار لایت کوین تنها می تواند به منظور استخراج ارزهای رمزنگاری مورد استفاده قرار گیرد. زمانی که دشواری حل مسائل بسیار زیاد شود، سخت افزار شما ممکن است ارزشی نداشته باشد.

اوایل، زمانی که مردم در سال 2011 شروع به استخراج لایت کوین کردند، انجام استخراج با استفاده از دستگاه های GPU ممکن بود. اما اکنون دستگاه های GPU دیگر به اندازه کافی برای این کار قدرتمند نیستند و نمی توانند مورد استفاده قرار گیرند.

ارزش لایت کوین

می دانم که اگر بتوانید با استفاده از سخت افزار جدید لایت کوین استخراج کنید، چقدر خوب خواهد بود. اما اگر ارزش سکه ها کاهش یابد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

این مورد که از اهمیت بالایی برخوردار است، همچنین باید در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، اگر شما در حال استخراج هستید و ارزش هر لایت کوین 100 دلار است، اما در روز بعد ارزش هر لایت کوین به 50 دلار کاهش یابد، شما متحمل ضرر بزرگی خواهید شد(در حال حاضر قیمت لایت کوین در حدود 30 دلار است).

فراموش نکنید که ارزهای رمزنگاری به چه اندازه دارای نوسان هستند. قیمت ها ممکن است در یک شب بسیار تغییر کنند!

روش های دیگر بدست آوردن لایت کوین

اگر به عمل استخراج به عنوان یک روش برای بدست آوردن لایت کوین های بیشتر فکر می کنید، ساده تر این است که آن را خریداری کنید.

در عوض می توانید با استفاده از پول خود لایت کوین خریداری کنید. برای این کار صرافی های زیادی وجود دارند. آنها این امکان را برای شما فراهم می کنند تا با استفاده از کارت اعتباری خود لایت کوین خریداری کنید.

خطرات اصلی

هدف اصلی خرید تجهیزات استخراج، کسب سود است. اگر قرار باشد ضرر کنید هیچ توجیهی برای انجام آن وجود ندارد.

این یعنی ریسک کار بسیار بالاست. به خصوص که اگر شما هزینه بسیار زیادی را صرف خرید سخت افزار کرده اید و قبض برق سنگینی را برای پرداخت دارید.

همیشه سود خود را با استفاده از ابزار محاسبه گر سود که آدرس آن را در بالا قرار داد ایم، محاسبه کنید. اگر ارزش لایت کوین تغییر کند و یا هزینه برق افزایش یابد، اطلاعات جدید را در محاسبه گر وارد کرده تا اطمینان حاصل کنید همچنان سود خواهید کرد.

نتیجه گیری

امیدوارم از این راهنما لذت برده باشید. اکنون درک بسیار خوبی از استخراج لایت کوین دارید.

می دانم که اطلاعات بسیاری را در اختیار شما قرار دادم، اما بهتر است قبل از هر چیز تمام خطرات را در نظر گرفته و بررسی کنید.

اکنون، بهترین کاری که می توانید انجام دهید اجتناب از عجله است. اگر می خواهید قبل از صرف مقدار عظیمی از پول، استخراج را امتحان کنید به سراغ استخراج ابری بروید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.