در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بررسی سناریوهای صعودی ونزولی 5 ارز برتر این هفته

0 664

بیت کوین هنوز در زیر یک منطقه قابل پیش بینی گیر افتاده، در حالی که بایننس کوین، کاردانو، لایت کوین و چین لینک الگوهای صعودی تشکیل داده اند و احتمالا قیمت این ارزها افزایش خواهد یافت.

طی هفته گذشته، چندین معامله گر  قبل از حضور ایلان ماسک در برنامه “Saturday Night Live ” اقدام به خرید دوج کوین کردند، چون انتظار افزایش قیمت آن را داشتند. اما ذکر نام دوج کوین توسط ماسک در این برنامه منجر به روند صعودی مورد انتظار این معامله گران نشد و احتمالا معامله گران حرفه ای موقعیت‌های خود را به معامله گران تازه واردی فروخته اند که منتظر یک شکست صعودی بودند.

قیمت دوج کوین در روز یکشنبه بیش از 34 درصد کاهش یافت و به پایین ترین سطح روزانه 0.41 دلار رسید. اما در ادامه قیمت به سطح‌های بالاتر بازیابی شد و تا سطح 0.54 دلار افزایش یافت. سقوط شدید قیمت دوج کوین نشان می‌دهد که خرید به خاطر هیجانات و تبلیغات (بدون هیچ دلیل فاندامنتال) می‌تواند منجر به نوسانات شدیدی شود.

از طرف دیگر، اتریوم روند صعودی خود را ادامه داد و  قیمت آن به بالای سطح 4000 دلار افزایش یافت. در حالی که بیت کوین باز هم از نزدیک سطح 60000 دلار اصلاح شد و این نشان دهنده فشار فروش شدید در هر روند صعودی جزئی است. چند روز نوسان در یک منطقه محدود نشانه مثبتی است و احتمالا زمینه را برای شروع مرحله بعدی روند صعودی فراهم می‌کند.

بیت کوین

بیت کوین در 8 مه به بالای خط روند نزولی شکست، اما روندهای صعودی برای شکستن سطح 58966.53 دلار با مشکل مواجه شدند. حمایت اولیه در صورت نزولی شدن روند در میانگین متحرک ها خواهد بود. اگر قیمت از میانگین متحرک نمایی 20 روزه (سطح 56387 دلار) برگشت کند، روندهای صعودی بار دیگر تلاش خواهند کرد تا قیمت را به بالای سطح مقاومت 58966.53 دلار برسانند.

بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین

در صورت موفقیت، بیت کوین می‌تواند حرکت خود را به سمت خط مقاومت کانال صعودی در 67000 دلار آغاز کند. قبلا دو بار قیمت از این خط مقاومت کاهش یافته بود، بنابراین روندهای نزولی دوباره از این سطح دفاع خواهند  کرد. در صورتی که قیمت به بالای این کانال برسد، روند صعودی شتاب بیشتری خواهد گرفت.

با این حال، میانگین متحرک‌های مسطح و نزدیک شدن شاخص قدرت نسبی به نقطه میانی، عدم شتاب صعودی را نشان می‌دهند. اگر روندهای نزولی قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه برسانند، احتمالا بیت کوین تا سطح 52323.21 دلار کاهش خواهد یافت.

بازگشت قوی از این سطح نشان دهنده خرید در سطح‌های پایین تر خواهد بود و این می‌تواند منجر به گیر افتادن بیت کوین در منطقه محدود 52323.21 تا 58966.53 دلار برای چند روز دیگر شود.

برعکس، شکست به زیر سطح 52323.21 دلار ممکن است درها را برای کاهش به خط حمایت کانال صعودی و سپس سطح حمایت 46985 دلار باز کند و احتمالا خریداران در این سطح وارد عمل خواهند شد تا از کاهش بیشتر قیمت جلوگیری کنند.

نمودار 4 ساعته بیت کوین

قیمت بیت کوین
نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین

نمودار 4 ساعته نشان می‌دهد که روندهای نزولی از سطح مقاومت 58966.53 دلار دفاع می‌کنند. اگر آنها بتوانند قیمت را به زیر میانگین متحرک ساده 50 روزه برسانند، بیت کوین احتمالا به سطح 55000 دلار و سپس به سطح 52323.21 دلار کاهش خواهد یافت.

میانگین متحرک‌های مسطح و نزدیک شدن شاخص قدرت نسبی به نقطه میانی، حاکی از تعادل بین عرضه و تقاضا هستند. با این حال، اگر قیمت از سطح فعلی بازگردد و به بالاتر از سطح 58966.53 دلار برسد، روند صعودی بیت کوین شتاب خواهد گرفت و قیمت احتمالا تا سطح 65012.18 دلار افزایش خواهد یافت.

بایننس کوین

بایننس کوین در یک روند صعودی قوی قرار دارد و میانگین متحرک‌ها نشان می‌دهند که در مسیر حرکت صعودی مقاومت‌های کمی وجود دارند. اگرچه واگرایی منفی در شاخص قدرت نسبی یک سیگنال هشدار دهنده است، تا زمانی که قیمت اصلاح نشود و روندهای صعودی از خود ضعف نشان ندهند، این سیگنال بی اثر خواهد بود.

بایننس کوین
نمودار روزانه بایننس کوین

اگر روندهای صعودی قیمت را به بالای سطح مقاومت 680 دلار برسانند، بایننس کوین احتمالا مرحله بعدی روند صعودی خود را شروع خواهد کرد و هدف آن سطح 808.57 دلار خواهد بود.در صورتی که قیمت این ارز کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه (سطح 592 دلار) برسد، این دیدگاه صعودی بی اعتبار خواهد شد.

اگر این اتفاق رخ دهد، معامله گران کوتاه مدت ممکن است موقعیت‌های خود را بفروشند و در نتیجه قیمت به میانگین متحرک ساده 50 روزه (466 دلار) سقوط خواهد کرد. این یک سطح حمایت قوی به حساب می‌آید، چون نمودار روزانه قیمت از 13 دسامبر سال 2020 تاکنون در زیر این میانگین متحرک بسته نشده است.

نمودار 4 ساعته بایننس کوین

قیمت بایننس کوین
نمودار 4 ساعته بایننس کوین

نمودار 4 ساعته نشان می‌دهد که بایننس کوین در منطقه 600 تا 680 دلار گیر افتاده است. میانگین متحرک نمایی 20 روزه شروع به افزایش کرده و شاخص قدرت نسبی در منطقه مثبت قرار دارد، این حاکی از برتری روندهای صعودی است. اگر آنها بتوانند قیمت را به بالای سطح 680 دلار برسانند و نمودار در بالای این سطح بسته شود، قیمت بایننس کوین احتمالا به سطح 760 دلار خواهد رسید.

اگر قیمت از سطح فعلی کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک‌ها برسد، بایننس کوین احتمالا به سطح 600 دلار کاهش خواهد یافت. بازگشت از این سطح می‌تواند منجر به نوسان این ارز در یک منطقه محدود برای چند روز دیگر شود.

کاردانو

کاردانو طی هفته‌های گذشته در منطقه 1 تا 1.48 دلار گیر افتاده بود، ولی در 6 مه قیمت به بالای این منطقه شکست. این برتری روندهای صعودی را نشان می‌دهد.

کاردانو
نمودار روزانه قیمت کاردانو

البته، این به معنای تسلیم شدن روندهای نزولی نیست. آنها در 7 مه تلاش کردند تا قیمت را به زیر 1.48 دلار برسانند. با این حال، دنباله بلند شمع روزانه نشان می‌دهد که روندهای صعودی توانسته اند سطح 1.48 دلار را به حمایت تبدیل کنند.

اگر روندهای صعودی بتوانند قیمت را در بالای سطح 1.74 دلار نگه دارند، احتمالا کاردانو به سطح 2 دلار و سپس سطح 2.25 دلار افزایش خواهد یافت. اگر قیمت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه (سطح 1.42 دلار) برسد، این سناریوی صعودی باطل خواهد شد. این حرکت می‌تواند خریداران را در تله صعودی گرفتار کند و منجر به کاهش قیمت به سطح 1 دلار شود. بازگشت از این سطح می‌تواند کاردانو را برای چند روز دیگر در یک منطقه محدود نگه دارد.

نمودار 4 ساعته کاردانو

قیمت کاردانو
نمودار 4 ساعته قیمت کاردانو

میانگین متحرک‌ها در نمودار 4 ساعته در حال حرکت به سمت بالا هستند و شاخص قدرت نسبی در منطقه مثبت قرار دارد. این نشان می‌دهد که روندهای صعودی کنترل حرکت را در اختیار دارند. اگر قیمت در بالای سطح 1.75 دلار نگه داشته شود، حرکت صعودی احتمالا شتاب بیشتری خواهد گرفت.

برعکس، اگر قیمت از سطح فعلی کاهش یابد، کاردانو احتمالا به میانگین متحرک نمایی 20 روزه و سپس به سطح حمایت 1.48 دلار سقوط خواهد کرد. بازگشت از این سطح حمایت می‌توان منجر به نوسان قیمت در منطقه محدود 1.48 تا 1.75 دلار شود. اگر روندهای نزولی قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه برسانند، این دیدگاه صعودی کوتاه مدت باطل خواهد شد.

لایت کوین

معاملات لایت کوین در داخل یک گُوه صعودی در حال انجام شدن هستند. اگرچه روندهای نزولی طی چند روز گذشته از خط مقاومت گُوه دفاع کرده اند، تسلیم نشدن روندهای صعودی یک نشانه مثبت است.

لایت کوین
نمودار روزانه قیمت لایت کوین

اگر روندهای صعودی بتوانند قیمت را به بالای سطح 372.53 دلار برسانند و در بالای این سطح نگه دارند، لایت کوین مرحله بعدی روند صعودی خود را آغاز خواهد کرد و قیمت آن به سطح 400 دلار و سپس به سطح 463.31 دلار خواهد رسید. افزایش میانگین متحرک‌ها و قرار گرفتن شاخص قدرت نسبی در منطقه اشباع خرید، حاکی از کمترین مقاومت در مسیر حرکت صعودی هستند.

بر خلاف این فرض، اگر روندهای صعودی نتوانند قیمت را در بالای خط مقاومت نگه دارند، معامله گران کوتاه مدت ممکن است اقدام به فروش موقعیت های خود کنند. این احتمالا منجر به کاهش قیمت به میانگین متحرک نمایی 20 روزه (298 دلار) خواهد شد.  شکست به زیر این سطح حمایت می‌تواند مسیر را برای کاهش به میانگین متحرک 50 روزه (247 دلار) هموار کند.

نمودار 4 ساعته لایت کوین

قیمت لایت کوین
نمودار 4 ساعته قیمت لایت کوین

لایت کوین در منطقه 330.50 تا 372.50 دلار نوسان می‌کرد. اگر چه روندهای نزولی با قدرت از این منطقه مقاومت دفاع می‌کردند، روندهای صعودی موفق شدند این مقاومت را بشکنند و قیمت را به سطح 400 دلار برسانند. 

با این حال، روندهای نزولی تلاش می‌کنند قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه (سطح 347.2296 دلار) برسانند. در صورت موفقیت، قیمت به سطح 330.50 دلار کاهش خواهد یافت. 

چین لینک

چین لینک در یک روند صعودی قرار دارد و  قیمت این ارز در 7 مه به سطح 51.96 دلار افزایش یافت. در طول یک روند صعودی قوی، اصلاح قیمت سطحی است و ارز رمزنگاری قبل از شروع مجدد روند صعودی خود، تمایل به نوسان در یک منطقه محدود  دارد.

چین لینک
نمودار روزانه قیمت چین لینک

فتیله بلند شمع 7 مه فروش در سطح‌های بالاتر را نشان می‌دهد و الگوی شمع 8 مه حاکی از بلاتکلیفی بین روندهای صعودی و نزولی بود. با این وجود، حرکت رو به بالای میانگین متحرک نمایی 20 روزه ( سطح 42 دلار) و قرار گرفتن شاخص قدرت نسبی در منطقه اشباع خرید، نشان دهنده برتری روندهای صعودی هستند.

اگر روندهای صعودی بتوانند قیمت را در بالای سطح 51.96 دلار نگه دارند، چین لینک احتمالا به روند صعودی خود ادامه خواهد داد و هدف بعدی آن سطح 66.74 دلار خواهد بود.

برعکس، اگر قیمت از سطح فعلی کاهش یابد و سطح حمایت 46 دلار شکسته شود، چین لینک به میانگین متحرک نمایی 20 روزه سقوط خواهد کرد. شکست به زیر این میانگین متحرک، نشان دهنده ضعیف شدن حرکت صعودی خواهد بود و احتمال کاهش به میانگین متحرک ساده 50 روزه ( سطح 35 دلار) وجود دارد.

نمودار 4 ساعته چین لینک

قیمت چین لینک
نمودار 4 ساعته قیمت چین لینک

نمودار 4 ساعته شکست به بالای منطقه 46 تا 50 دلار را نشان  می‌دهد. احتمالا روند صعودی قیمت در بالای این منطقه ادامه خواهد یافت و هدف بعدی سطح 54 دلار خواهد بود. میانگین متحرک نمایی 20 روزه شروع به افزایش کرده و شاخص قدرت نسبی بالاتر از عدد 67 است، این بدان معناست که روندهای صعودی کنترل حرکت را  در اختیار دارند.

با این حال، اگر قیمت کاهش یابد و به زیر سطح 50 دلار برسد، نشانه اصلاح قیمت از سطح‌های بالاتر خواهد بود. این ممکن است فشار فروش را بیشتر کند و در نتیجه قیمت به میانگین متحرک ساده 50 روزه کاهش خواهد یافت. شکست به زیر این سطح نشان دهنده تسلط روندهای نزولی خواهد بود.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.