در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

شاخصی که نشان می دهد قیمت فعلی بیت کوین کمتر از ارزش واقعی آن است

0 2,904

قیمت بیت کوین در دو ماه گذشته بیش از 100 درصد افزایش یافته است. با این وجود، یک معیار که بعد از هاوینگ کاملا به صعودی تبدیل شده نشان می دهد که قیمت این ارز همچنان کمتر از ارزش واقعی آن است و جا برای افزایش بیشتر را دارد.

در حال حاضر، بیت کوین در حدود سطح 9740 دلار معامله می شود که نسبت به کف قیمت 3867 دلار در 12 مارس 150 درصد افزایش یافته است. اگر چه ممکن است که این افزایش سبب شود تا برخی از سرمایه گذاران فکر کنند که این ارز بیش از حد خریداری شده یا قیمت آن بیش از ارزش واقعی است، یک معیار روی زنجیره به نام “Puell Multiple” که کف قیمت در ماه مارس را مشخص کرد، عکس این را نشان می دهد.

Puell Multiple از تقسیم ارزش روزانه بیت کوین های تولید شده (بر حسب دلار) بر میانگین متحرک 365 روزه ارزش صدور روزانه بدست می آید. طبق داده های ارائه شده توسط شرکت گلس نود، این شاخص زیر عدد 0.5 است.

  Puell Multiple  در سال 2020
Puell Multiple در سال 2020

عدد زیر 0.5 نشان می دهد که طبق استانداردهای تاریخی، ارزش ارزهای تازه تولید شده روزانه بسیار پایین است. داده های تاریخی نشان می دهند که با کاهش Puell Multiple به زیر 0.5 روندهای نزولی بازارها به پایان می رسند. این شاخص معمولا تحت تاثیر تغییر جهت های قیمت قرار می گیرد. برای مثال، کاهش ارزش دلاری قیمت ارزهای تولید شده روزانه باعث کاهش این نسبت می شود.

صدور یا تولید روزانه، تعداد ارزهایی است که توسط استخراج کنندگان به شبکه اضافه می شوند.  این ارزها در ازای استخراج بلاک ها در شبکه بلاک چین بیت کوین به استخراج کنندگان پاداش داده می شوند. آنها عمدتا با پول نقد کار می کنند و برای تامین هزینه های استخراج، ارزهای تولید شده خود را برای فروش در بازار عرضه می کنند.

با این وجود، کاهش عرضه از طرف استخراج کنندگان می تواند بر روی Puell Multiple تاثیر بگذارد. به نظر می رسد که دلیل کاهش اخیر این نسبت کاهش عرضه بوده است.

کاهش به زیر عدد 0.5 از هاوینگ بیت کوین

کاهش اخیر Puell Multiple  به زیر عدد 0.5 ناشی از کاهش برنامه ریزی شده صدور روزانه است. هاوینگ بیت کوین در تاریخ 11 مه سال جاری برگزار شد و بعد از آن پاداش استخراج هر بلاک از 12.5 به 6.25 بیت کوین کاهش یافت. این معیار مستقل از قیمت، بلافاصله پس از هاوینگ از 1.13 به 0.41 کاهش یافت و در تاریخ 17 ماه مه به عدد 0.37 رسید.

به عبارت دیگر، میزان عرضه روزانه توسط استخراج کنندگان از 11 ماه مه به دلیل هاوینگ به طور قابل توجهی کاهش یافت و نتیجه آن کاپیتولاسیون استخراج کننده شد. این کاپیتولاسیون زمانی رخ می دهد که عملیات استخراج دیگر سودآور نیست. استخراج کنندگان کوچک و بی بازده به دلیل پایین بودن میزان سودآوری، در حال کاهش استخراج هستند.

طبق داده های کوین متریکس، میانگین هفت روزه نرخ هش شبکه از 120 اگزاهش در ثانیه به زیر 100 اگزاهش کاهش یافته است. 

کاهش یافتن Puell Multiple بعد از هاوینگ ماه نوامبر سال 2012 و ژوئیه سال 2016 ، آغاز دوره های جدید روند صعودی قیمت بیت کوین را مشخص کرد.

Puell Multiple در سال 2016

دومین هاوینگ بیت کوین در تاریخ 9 ژوئیه سال 2016 برگزار شد و چهار روز بعد از آن  Puell Multiple  از 1.59 به 0.72 کاهش یافت. در اواسط ماه اوت این شاخص به کف 0.59 رسید. قیمت پایین 450 دلاری که در هفته اول ماه اوت مشاهده شد، تا به امروز هرگز تست نشده است.

به همین ترتیب،  Puell Multiple دو روز بعد از اولین هاوینگ در 28 نوامبر سال  2012، از 1.57 به 0.70 کاهش یافت و سه هفته بعد به عدد 0.62 رسید. قیمت پایین 12.30 دلاری این ارز در روز هاوینگ، بعدا دیگر تکرار نشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.