در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بانک مرکزی در حال بررسی رمزارز ملی

0 5,269

عضو شورای عالی فضای مجازی با اشاره به بررسی موضوع رمزارز ملی توسط بانک مرکزی گفت: 

رمز ارز ملی فرصتی بزرگ در شرایط تحریم برای افزایش سرعت مبادلات اقتصادی میان ایران با کشورهای منطقه است.

رضا تقی پور با اشاره به تاثیرات رمز ارزها در نظام اقتصادی گفت: 

ارزهای رمزنگاری شده یکی از محصولات فناوری بلاک چین هستند که در نظام اقتصاد کلان تاثیرات بسیار زیادی خواهند داشت. همچنین ارزهای رمزنگار در تغییر مدل پرداخت و تجاری کسب و کارها تاثیراتی به دنبال دارند که دولت‌ها و کسب و کارها در مواجهه با آنها باید اقدامات لازم را انجام دهند. متاسفانه در ایران موضوع فناوری بلاکچین و ارزهای رمزنگاری صرفا به بیت کوین و استخراج رمز ارز محدود شده در حالی که این یک صنعت نوین جدید است و باید به تمامی بخش‌های آن برای بهره‌گیری از فرصت‌ها و مزایا توجه داشت که نیازمند اقدامات جدی دولت و همیاری شورا و مرکز ملی فضای مجازی است.

عضو شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: 

دولت‌ها در ایران همواره در برابر فناوری‌های جدید گارد داشته‌اند و همین موضوع باعث شده تا تهیه سند برای قانونگذاری و استفاده از فرصت فناوری‌های جدید زمان بسیار زیادی ببرد که علاوه بر از دست رفتن فرصت‌های متعدد سبب ایجاد مخاطرات اقتصادی و اجتماعی می‌شود؛ در زمینه فناوری بلاک‌چین و رمز ارزها در سطح ملی باید سندی تهیه شود تا چارچوب فعالیت و استفاده از این فناوری‌های جدید در بخش‌ها و سطوح کسب و کاری مختلف مشخص شود؛ همچنین باید بررسی شود که فناوری بلاک‌چین و ارزهای رمزنگاری شده برای سیستم بانکی و نظام پرداخت کشور چه فوایدی به دنبال دارد و در عین حال باعث ایجاد چه مخاطراتی خواهد شد تا از آنها در چرخه مثبت استفاده کنیم.

وی در خصوص وضعیت قانونگذاری برای رمز ارزها و گفتگو پیرامون ارزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین در شورای عالی فضای مجازی گفت: 

در خصوص ارزهای رمزنگاری شده در شورای عالی فضای مجازی به صورت مختصر صحبت‌هایی مطرح شد و گزارشی نیز از سوی شورا به دولت در زمینه استخراج بیت کوین و ارزهای رمزنگار و سوءاستفاده ماینرها از برق ارزان صنعتی و کشاورزی ارائه شد و تاکید شد باید فضای ماینینگ ساماندهی شود که در همین راستا نیز از سوی دولت اقداماتی انجام شد، اما در ادامه دولت قرار بود در حوزه رمز ارزها و فناوری دفتر کل توزیع شده با اعلام چارچوب‌هایی، ساماندهی انجام شود و لایحه‌ای به مجلس برود که این مسئله هنوز محقق نشده و دیگر بحثی در شورای عالی فضای مجازی در این زمینه تا به امروز نبوده است.

تقی پور در خصوص استفاده از ارزهای رمزنگار در نظام اقتصادی و مالی گفت: 

با توجه به اینکه فناوری بلاکچین تحریم شدنی نیست و ارزهای رمزنگار نیز قابلیت دور زدن تحریم ها و جابه جایی اعتبار به صورت خُرد را دارند می‌توانند در نظام اقتصادی و مالی در شرایط تحریمی و محدودیت‌های بانکی برای استفاده‌های نچندان عمده مورد استفاده قرار بگیرند، اما باید توجه داشت که برای ارزهای رمزنگاری تحقیقات انجام داد و نمونه‌های مناسب از رمز ارزهای جهان روا را مجاز دانست و از آنها استفاده کرد تا از طریق رمز ارزهای دارای نوسانات متعدد یا بدون پشتوانه نظام اقتصادی متضرر نشود و کلاهبرداری برای شهروندان رخ ندهد.

عضو شورای عالی فضای مجازی تاکید کرد: 

رمز ارز ملی که از سوی بانک مرکزی با تاکید دولت در حال پیگیری است، می‌تواند فرصتی بزرگ در شرایط تحریم برای افزایش سرعت تبادل اعتبار و مبادلات پولی میان ایران با کشورهای منطقه و مورد طرف قرار داد باشد و باید ارز رمزنگار ملی از سوی بانک مرکزی کشور سریعتر و به صورت جدی مورد بهره‌برداری قرار گیرد. اعتقاد دارم که بیت کوین به دلیل عدم پشتوانه می‌تواند برای کشور مشکل ساز باشد و باید با داخلی سازی نسبت به رفع مشکلات اقدام کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.