در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

توقف رشد تدر؛ آیا تدر روند صعودی بیت کوین را متوقف کرد؟

0 651

رشد پارابولیک ارزش بازار تدر(USDT) در پایان ماه مه سال جاری (درست بعد از کاهش قیمت بیت کوین از بالاترین سطح خود) متوقف شد. با توجه به نوسان بیت کوین در منطقه 30000 تا 40000 دلار، شایعات جدیدی در حال دست به دست شدن هستند که این دو رویداد را به هم ربط می‌دهند و یک حدس قدیمی را تکرار می‌کنند: آیا تدر روند صعودی بیت کوین را متوقف کرد؟

تدر
ارزش بازار تدر در برابر قیمت بیت کوین

در اینجا سه دلیل برای توقف رشد بازار تدر وجود دارد: توقف خرید تدر با ارزهای فیات در کشور چین، یواس‌دی‌‌کوین در حال بدست آوردن سهم بازار تدر، فشار فزاینده جهانی برای تنظیم قوانین ارز رمزنگاری.

یک مدیر اجرایی از تدر با تایید کاهش تقاضا برای تدر، اظهار داشت که این روند منحصر به این ارز پایدار نیست. پائولو آردوینو، مدیر ارشد فناوری در شرکت تدر در یک پاسخ کتبی که از طریق سخنگوی آن منتشر شد، گفت:

تقاضا برای تدر افت و خیز داشته و تحت تاثیر تقاضای پایین در هفته‌های اخیر بوده است. تدر تنها ارز پایداری نیست که تقاضا برای آن کاهش یافته است.

اقدامات سختگیرانه چین در مورد ارزهای رمزنگاری

اقدامات سختگیرانه چین علیه ارز رمزنگاری (چه در زمینه استخراج بیت کوین و چه در معاملات) تاثیر زیادی بر قیمت بیت کوین داشته اند و باعث کاهش 52 درصدی قیمت آن از رکورد 64928.14 دلار و رسیدن آن به حدود سطح 31000 دلار شدند.

اما  یکی دیگر از قربانیان اقدامات سختگیرانه جدید چین، تدر است؛ ارز پایداری که موفقیت آن را می‌توان تا حد زیادی ناشی از اعتبار و محبوبیت آن در بین معامله‌گران و سرمایه‌گذاران چینی دانست. آنها به طور معمول از ارز پایدار برای ورود به بازار ارز رمزنگاری از طریق کارگزاران فرابورس (OTC) استفاده می‌کنند. چون طبق قوانین این کشور، تبدیل ارز فیات به ارز رمزنگاری یا خرید دارایی‌های دیجیتال با پول نقد صادر شده توسط دولت، غیرقانونی است.

ماه گذشته، پلیس چین بیش از 100 نفر را به اتهام پولشویی دستگیر کرد و مدعی شد که آنها برای دور زدن قانون، از ارز رمزنگاری استفاده کرده اند. چنین اقدامی علیه معامله‌گران فرابورس می‌تواند توضیح دهد که چرا رشد تدر در چین به طور قابل توجهی کند شده است.

آنابل هوانگ، شریک مدیر دارایی ارز رمزنگاری آمبر گروپ (Amber Group)، گفت:

تبدیل ارز فیات به ارز رمزنگاری و بالعکس در چین بسیار دشوار است. بسیاری از معامله‌گران فرابورس معاملات خود را متوقف کرده اند.

در حالی که بیت کوین تلاش می‌کند تا  به بالای منطقه فعلی 30000 تا 35000 دلار برسد، در کشور چین هیچ انگیزه ای برای ورود سرمایه جدید به بازار ارز رمزنگاری وجود ندارد.

راشل لین، معاون سابق رئیس و شریک موسس شرکت سرمایه‌گذاری ماتریکس‌پورت (Matrixport)، گفت:

خرید و فروش تدر در آسیا بیشتر توسط معامله‌گران فرابورس انجام می‌شود. با توجه به ورود سرمایه کم‌تر به بازار، تقاضای کمی برای این ارز پایدار وجود دارد.

پلتفرم وام دهی ارز رمزنگاری Babel در هنگ کنگ اخیرا اعلام کرد که به خاطر کم شدن تقاضا برای تدر، نرخ بهره خود را برای این ارز پایدار کاهش داده است.

سخنگوی این پلتفرم توضیح نداد که چرا اخیرا تقاضا برای تدر کاهش یافته است. به نظر می‌رسد که اقدامات سختگیرانه علیه فعالیت‌های پولشویی مربوط به ارز رمزنگاری همچنان ادامه دارد. روزنامه “ساوث چاینا مورنینگ پست” در اواخر روز چهارشنبه هفته قبل گزارشی منتشر کرد مبنی بر این که گمرک هنگ کنگ یک سندیکای پولشویی را که از ارز رمزنگاری (مخصوصا تدر) برای پردازش وجوه غیر قانونی به ارزش 155 میلیون دلار استفاده می‌کرد، تعطیل کرد.

دن بورک، مدیر عامل فروش بخش آسیا و اقیانوسیه شرکت سرمایه‌گذاری بیتگو (BitGo) گفت که اخبار در هنگ کنگ می‌توانند میزهای معاملاتی سنگاپور و هنگ کنگ را تحت فشار قرار دهند تا در معاملات جفت تدر/ دلار تجدید نظر کنند.

رشد یواس‌دی‌‌کوین

در حالی که به نظر می‌رسد تقاضا برای تدر کاهش یافته، یواس‌دی‌‌کوین ستاره در حال رشد بازار ارزهای پایدار شده است. این ارز پایدار توسط شرکت خدمات مالی ارز رمزنگاری Circle عرضه می‌شود.

شرکت Circle  اخیرا برنامه‌های خود را برای عرضه عمومی با استفاده از “شرکت با هدف ویژه تملک (SPAC)” رسما اعلام کرده است. این شرکت قبل از این اعلامیه، از هدف خود برای عرضه یواس‌دی‌‌کوین در بیش از 10 بلاک چین به غیر از شبکه اتریوم پرده برداشت.

بلاک چین ترون که توسط جاستین سان هدایت می‌شود، از جمله بلاک چین‌هایی است که اخیرا پشتیبانی از یواس‌دی‌‌کوین را شروع کرده و براساس اعلام وب سایت شرکت Circle، یکی از اهداف انجام این کار امکان رشد این ارز پایدار در آسیا و سراسر جهان است.

در حال حاضر، تعداد تدر در بلاک چین ترون بیشتر از تعداد اتریوم است، چون معامله‌گران در آسیا طرفدار بلاک چین‌هایی هستند که معاملات سریع‌تر و ارزان‌تری ارائه می‌دهند. این باعث می شود تا ورود یواس‌دی‌‌کوین به ترون پیشنهاد فریبنده‌تری باشد.

سان گفت:

من فکر می‌کنم که فرصتی برای یواس‌دی‌‌کوین فراهم شده تا در بازار ارزهای پایدار آسیا با تدر رقابت کند. در حال حاضر، بازار ارزهای پایدار در آسیا به زیرساخت‌های متنوعی نیاز دارد و مشتریان در این قاره به دنبال ارزهای پایدار بیشتری هستند.

طبق گفته لین، بر خلاف تدر که عمدتا به بازار فرابورس (OTC ) متکی است، سرمایه‌گذاران به لطف شرکت Circle (شرکتی که معاملات ارز پایدار را انجام می‌دهد) به راحتی می‌توانند یواس‌دی‌‌کوین را بخرند.

لین گفت:

انجام معامله با یواس‌دی‌‌کوین بسیار سریع است. هنگامی که مدارك لازم را ارسال می‌کنید، آنها معمولا مدیری دارند که می‌تواند از طریق ایمیل با شما همکاری کند.

شاید خیلی زود باشد نتیجه بگیریم که آیا یواس‌دی‌‌کوین می‌تواند بر تسلط تدر در آسیا پایان دهد یا خیر. اما توجه داشته باشید که یواس‌دی‌‌کوین در یک بخش داغ دیگر ارز رمزنگاری (یعنی امور مالی غیر متمرکز) پیروز میدان شده است.

طبق داده‌های شرکت گلس نود، تقریبا 50 درصد از عرضه یواس‌دی‌‌کوین در قراردادهای هوشمند قفل شده است. در حالی که 20 درصد از عرضه تدر در این قراردادها قفل شده اند.

یو اس دی کوین
درصد عرضه تدر و یواس‌دی‌‌کوین در قراردادهای هوشمند

رایان واتکینز، تحلیل‌گر در شرکت مساری، گفت:

از یواس‌دی‌‌کوین به طور فزاینده ای برای پرداخت‌های درون زنجیره ای استفاده می‌شود و این رشد همچنان ادامه دارد. در حالی که از تدر برای تسویه داخلی صرافی‌ها و مارجین برای مشتقات استفاده می‌کنند. با آرام شدن بازار، این موارد هم شاهد کاهش تقاضا بوده اند.

بازار نزولی ارز رمزنگاری در برابر آسیب پذیری تدر

یکی از مشکلات همیشگی تدر، یعنی اعتبار آن در بین جامعه ارز رمزنگاری، سومین مانعی است که این ارز پایدار بزرگ بازار با آن روبرو است.

به گفته نوئل آچسون، احساسات نزولی بر بازار حاکم هستند و معامله‌گران به دنبال یک دلیل هستند. آن دلیل دوره FUD  (ترس، عدم اطمینان و تردید) است و آسیب پذیری‌های تدر تقریبا همیشه بخشی از این مکالمات هستند.

توضیحی درباره این که چرا قیمت “سست و بی رمق” است، وجود ندارد و تدر یک هدف عالی است تا زمانی که شرکت پشت این ارز پایدار میزان ذخایر خود را به صورت راز نگه دارد.

اخیرا، سوالات زیادی از سوی نهادهای نظارتی و دولت‌ها در سراسر جهان در مورد تدر و سایر ارزهای پایدار مطرح شده اند. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در روز چهارشنبه در اظهارات خود در برابر کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا، سوالی از نماینده آنتونی گونزالس در مورد دارایی‌های تدر پرسید که طبق عرضه آن در ماه مه، تقریبا نیمی از آن به صورت اوراق تجاری  نامشخص منتشر شد.

به گفته پاول، اوراق تجاری تعهدات کوتاه مدت یک شبه از طرف شرکت‌ها هستند و بیشتر اوقات نوعی سرمایه‌گذاری هستند، بیشتر اوقات نقدشوندگی سریع دارند و همه این فاکتورها خوب هستند. اما در برابر بحران، فقط بازار از بین می‌رود. آن وقت است که مردم پول خود را می‌خواهند. بسیار ساده است: این فعالیت‌های اقتصادی بسیار شبیه سپرده‌های بانکی و صندوق‌های پول هستند و باید به روش‌های قابل مقایسه تنظیم و قانونمند شوند.

برخی از این احساسات نزولی ناشی از نگرانی‌های نظارتی در رشد جفت معاملاتی تدر/دلار در صرافی بایننس منعکس شده اند. در حال حاضر، این جفت معاملاتی فعال‌ترین جفت در بازار اسپات است. به عبارت دیگر، معامله‌گران بایننس به جای تدر از یواس‌دی‌‌کوین استفاده می‌کنند. احتمالا دلیلش این است که قیمت تدر کاهش می‌یابد و آنها سود بیشتری در یواس‌دی‌‌کوین بدست می‌آورند.

به گفته لین، دلیل رشد حجم معاملات در جفت تدر/ یواس‌دی‌‌کوین در صرافی بایننس این است که بسیاری از توکن‌های کوچک موجود در این صرافی فقط دارای جفت معاملاتی تدر هستند.

در واقع، توکن اکسی اینفینیتی (AXS)، آخرین توکنی است که در روز چهارشنبه به بالاترین رکورد خود رسید. جفت‌های معاملاتی بایننس یو اس دی، بایننس کوین و تدر برای این توکن  در بایننس در دسترس هستند. در حالی که تقریبا هیچ جفت معاملاتی یواس‌دی‌‌کوین/ اکسی اینفینیتی در صرافی‌های متمرکز وجود ندارد. جفت معاملاتی یواس‌دی‌‌کوین/ بایننس یو اس دی یکی دیگر از جفت‌های معاملاتی محبوب بایننس است. این جفت معاملاتی از نظر حجم معاملات 24 ساعته، بعد از جفت‌های یواس‌دی‌‌کوین/ تدر، بیت کوین/یواس‌دی‌‌کوین و اتریوم/ یواس‌دی‌‌کوین قرار دارد.

به گفته حسن بصیری (معاون رئیس شرکت Arca)، معامله گران در واکنش به “FUD ” در حال فروش تدر هستند. با این حال، او نگرانی ها در مورد این ارز پایدار را رد کرد.

منبع coindesk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.