در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

شبکه ترا بخشی از توکن‌های LUNA را می‌سوزاند

0 589

براساس پیشنهادات 133 و 134، شبکه ترا 4.5 میلیارد دلار از توکن LUNA (برابر با 88.7  میلیون توکن) را از استخر جامعه خود می‌سوزاند. این تصمیم از طریق سیستم حاکمیت زنجیره‌ای گرفته شد. طبق اعلامیه منتشر شده در توییتر، ارز ترا سوزانده خواهد شد و با یو اس تی (UST – ارز پایدار بومی شبکه ترا) سواپ خواهد شد.

توکن‌سوزی ترا

پس از تولید هر 800 بلاک توکن‌های ترا سوزانده می‌شوند. با این توکن‌سوزی، ترا قصد دارد تعداد توکن‌های ارز اصلی خود را در ساختار جدید ارتقا یافته کلمبوس 5 (Columbus 5) کاهش دهد. ارز پایدار یو اس تی بدست آمده از سوزاندن ترا، مجددا به استخر جامعه تخصیص داده شده و در آنجا توزیع می‌شود. سیستم حاکمیتی مسئول تصمیم‌گیری در مورد نحوه استفاده از این وجوه است. اولین تراکنش سواپ در هفته گذشته انجام شد. پس از سوزاندن کل 88.7 میلیون توکن، جامعه تصمیم خواهد گرفت که چه مقدار از آن را برای راه‌اندازی اُزون (Ozone- یک پروتکل بیمه غیرمتمرکز بر روی شبکه ترا) اختصاص دهد.

کلمبوس 5 آخرین ارتقاء شبکه اصلی ترا و مهم‌ترین به روزرسانی از زمان راه‌اندازی این پروتکل است. این به روزرسانی منجر به پیشرفت در قابلیت همکاری و مقیاس‌پذیری این شبکه خواهد شد.

طبق یک توییت از حساب رسمی ترا، اجرای پیشنهادات تایید شده یکی از بزرگ‌ترین توکن‌سوزی‌های یک دارایی لایه یک بزرگ در تاریخ بازار ارز رمزنگاری است. این می‌تواند باعث افزایش قیمت ارز ترا در بلند مدت شود ، چون این ارز کمیاب تر خواهد شد.

ترا بیان کرد که پس از سوزاندن این مقدار توکن، 10 میلیون توکن LUNA برای استخر جامعه باقی خواهد ماند که برای پاسخگویی به تقاضای جامعه کافی است. این توکن‌سوزی، اقتصاد آلت‌کوین‌های الگوریتمی نسبتا پیچیده را ساده‌تر می‌کند و پاداش‌های استیکینگ را افزایش می‌دهد.

انتظار می‌رود که با این توکن‌سوزی، قیمت ترا افزایش یابد. پس از اعلام در فیلد رسمی توییتر ترا، قیمت شروع به افزایش کرد. در زمان انتشار این مطلب، قیمت LUNA با 4 درصد افزایش در حدود سطح 50.90 دلار بود. ترا در هفته گذشته به بالاترین سطح خود در 54.77 دلار رسید. اما از این سطح اصلاح شد و به منطقه 47 دلار کاهش یافت. 

ترا چیست؟

ترا یک شبکه بلاک‌چین  است که به کاربران اجازه می‌دهد تا ارزهای پایدار متصل به ارزهای فیات ایجاد کنند. این ارزها در درجه اول از مکانیسم حق ضرب این شبکه استفاده می‌کنند. توسعه شبکه ترا توسط دُو کوون و دانیل شیم از ترافورم لبز در سال 2018 آغاز شد و شبکه اصلی آن در آوریل 2019 به طور رسمی راه‌اندازی شد. این شبکه از مکانیسم اثبات سهام نمایندگی شده مبتنی بر Tendermint برای اجماع خود استفاده می‌کند. ترا قابلیت قراردادهای هوشمند را برای ایجاد طیف وسیعی از انواع مختلف ارزهای پایدار فراهم می‌کند.

این پروژه در بازارهای آسیایی برای تجارت الکترونیک محبوبیت پیدا کرده و پایگاه کاربری بزرگی در کشور کره جنوبی (محل دفتر مرکزی آن) دارد. برای مثال، کاربران در کشور مغولستان می توانند کرایه تاکسی خود را  با ارز پایدار ترا ام ان تی (MNT) که متصل به ارز توگروگ است، پرداخت کنند. توکن‌هایی که بر روی این پلتفرم ضرب می‌شوند، به عنوان ارزهای ترا شناخته می‌شوند. شبکه ترا ارز اصلی خود با همین نام و نماد LUNA دارد.

ارزهای پایدار در شبکه ترا

در حال حاضر، ترا دارای ارزهای پایداری است که به دلار آمریکا، وون کره جنوبی، یورو و سایر ارزهای فیات متصل هستند. در مدت زمان کوتاهی، این پروژه با ارزهای پایدار ضرب شده در این پلتفرم، محبوبیت زیادی پیدا کرد. اکنون، ترا یو اس دی پنجمین ارز پایدار بزرگ از نظر ارزش بازار است.

 ارزهای پایدار در ترا از روش‌های الگوریتمی برای کنترل عرضه خود استفاده می‌کنند. هر ارز پایدار در واقع توسط شبکه پشتیبانی می‌شود و به  توکن LUNA قابل تبدیل است. ترا برای کسانی که به دنبال سواپ ارز پایدار خود با توکن LUNA و بالعکس هستند، مانند یک طرف قرارداد عمل می‌کند، که این بر عرضه دو توکن تاثیر می‌گذارد.

تصور کنید که می‌خواهید 100 دلار ترا یو اس دی (UST) ضرب کنید. برای صدور این مقدار باید معادل آن توکن LUNA  را تبدیل کنید. سپس، ترا توکن‌های ارسال شده شما را می‌سوزاند. بنابراین، اگر قیمت توکن LUNA معادل 50 دلار باشد، الگوریتم از شما می‌خواهد که برای ضرب 100 یو اس تی، دو توکن LUNA را بسوزانید. پیش از این، ترا تنها بخشی از توکن‌های ارائه شده را می‌سوزاند، اما با انجام بروزرسانی کلمبوس 5 ، کل توکن‌های ارسال شده سوزانده خواهد شد.

همچنین می‌توانید LUNA را با ارزهای پایدار شبکه ترا ضرب کنید.  ضرب 100 دلار LUNA نیاز به سوزاندن 100 یو اس تی دارد. 

توکن LUNA چیست؟

LUNA ارز اصلی شبکه ترا است که چهار نقش مختلف را در این پلتفرم ایفا می‌کند.

  • روشی برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در سیستم گس آن (توکن کاربردی).
  • راهی برای مشارکت در سیستم حاکمیتی این پلتفرم. با استیکینگ توک‌ های LUNA می‌توانید پیشنهاد خود را  در مورد تغییرات در پروتکل مطرح کنید یا  به آن تغییرات رای دهید.
  • جذب کننده نوسانات برای قیمت ارزهای پایدار ضرب شده در شبکه ترا.
  • توکنی برای مشارکت در مکانیسم اجماع DPoS مبتنی بر Tendermint و پشتیبانی از اعتبارسنج‌ها برای پردازش تراکنش‌های شبکه.

حداکثر عرضه توکن LUNA  یک میلیارد است. اگر تعداد این توکن در شبکه از 1 میلیارد بیشتر شود، ترا آنها را خواهد سوزاند تا عرضه آن به تعادل برسد.

دریافت پاداش با استیکینگ LUNA

دارندگان LUNA می توانند توکن‌های خود را در مکانیسم اجماع اکوسیستم ترا سپرده‌گذاری کنند. با استیکینگ LUNA، کاربران پاداش دریافت خواهند کرد که مستقیما از کارمزد تراکنش‌های سواپ انجام شده در پلتفرم ترا گرفته می‌شود. کاربران هر زمان که بخواهند توکن LUNA را با یک ارز پایدار این شبکه تعویض کنند، این کارمزد را پرداخت می‌کنند. البته، بعد از به روزرسانی کلمبوس، سیستم جدید سود حدود 7 تا 9 درصد را ارائه خواهد کرد. این پاداش‌ها به کاربران و  اعتبارسنج‌ها انگیزه می‌دهند تا در مکانیسم اجماع DPoS شرکت کنند.

مکانیسم اجماع DPoS  مبتنی بر Tendrement چگونه کار می‌کند؟

بلاک‌چین ترا با استفاده از کازموس اس دی کِی ( Cosmos SDK) ساخته شد و DPoS  را به یک انتخاب بدیهی تبدیل کرد. این مکانیسم اجماع بخشی از مجموعه فناوری‌های کازموس بوده و جایگزین مناسبی برای الگوریتم اثبات کار است.

Cosmos SDK به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا بلاک‌چین سفارشی خود را بسازند و آن را از طریق پروتکل ارتباطات بین بلاک‌چینی (ITB) متصل کنند. 

تا اکتبر 2021، حداکثر 130 اعتبار سنج تراکنش‌ها را در شبکه ترا پردازش می‌کردند. کاربران با استیکینگ توکن‌های خود از اعتبارسنج‌ها پشتیبانی می‌کنند. آنها با پردازش تراکنش‌ها (مانند آنچه ماینرهای بیت‌کوین انجام می‌دهند)، امنیت شبکه را حفظ می‌کنند. یک نماینده برای پشتیبانی از یک اعتبارسنج، توکن‌های LUNA  خود را استیکینگ می‌کند، چون معتقد است که این اعتبارسنج تراکنش‌های شبکه را با موفقیت پردازش می‌کند. هر اعتبارسنج همچنین می‌تواند درصد پاداش‌های سفارشی را که بین نمایندگان خود توزیع می‌کند، تعیین کند.

اعتبارسنج‌ها نیز باید مقدار مشخصی از توکن LUNA  را برای حداقل 21 روز قفل کنند. نمایندگان هم توکن‌های خود را به مدت 21 روز قفل می‌کنند و اگر اعتبارسنج یک بازیگر مخرب باشد، خطر از دست دادن توکن‌های قفل شده آنها وجود دارد.

در حال حاضر، صرافی‌های زیادی از توکن LUNA پشتیبانی می‌کنند. می‌توانید این توکن را از صرافی‌های بایننس، کوکوین، هووبی گلوبال، بیتفینکس، جمینی،بیترکس، اوککس، کوینکس و غیره خریداری کنید. 

منبع cryptopolitan binance

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.