در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

چگونه در تراست ولت استکینگ کنیم

0 1,416

استکینگ در ارزهای رمزنگاری برای سرمایه گذاران راهی است برای کسب درآمد از طریق این ارزها. در این راهنما قصد داریم نحوه استکینگ در تراست ولت را بررسی کنیم. این که چگونه کار می کند و مزایا و خطرات آن چیست. در نهایت اینکه چطور می توان در تراست ولت به روشی ساده استیکینگ را انجام داد، بررسی می کنیم.

استکینگ ارز رمزنگاری چیست؟

استکینگ به فرایند قفل کردن یک دارایی دیجیتال بر روی بلاک چین همان ارز به منظور کسب پاداش گفته می شود. استکینگ معمولا در ارزها و بلاک چین هایی استفاده می شود که از الگوریتم اثبات سهام(PoS) استفاده می کنند.

اثبات سهام یک مکانیسم توافق است که اولین بار در ارز پیرکوین(PPC) استفاده شد. این برنامه در سال 2012 و توسط سانی کینگ و برای جایگزین شدن به جای الگوریتم اثبات کار ارائه شد.

بر خلاف الگوریتم اثبات کار که با حل معادلات پیچیده ریاضی و مصرف مقادیر زیاد انرژی امکان دستیابی به بلاک ها فراهم می شود، در اثبات سهام از مشارکت کنندگان در شبکه خواسته می شود تا مقدار از پیش تعیین شده ای از توکن اصلی شبکه را در بلاک چین قفل کنند تا امکان بررسی درستی تراکنش ها و اضافه کردن آنها به بلاک چین را داشته باشند. در ازای انجام این کار به آنها پاداش داده می شود.

در PoS ماینر یا استخراج کننده وجود ندارد و فقط اعتبار سنجی انجام می شود. اعتبار سنج به افراد یا اصطلاحا نودهایی گفته می شود که به منظور ایمن سازی شبکه، توکن های خود را قفل و یا به اشتراک می گذارند. در عوض، این نودها از شبکه پاداش دریافت می کنند. 

اگر چه یک حداقل مقدار برای مشارکت باید رعایت شود، اما انگیزه برای قفل کردن مقادیر بیشتر نیز وجود دارد. در واقع هر چه مقدار توکن بیشتری قفل شود، پاداش بیشتری داده خواهد شد.

در طول این سال ها اشکال دیگری از اثبات سهام به وجود آمده اند، از جمله DPoS که در اییاس استفاده می شود یا PPoS که مربوط به بلاک چین الگوراند است.

اما شبکه هایی هستند که از PoS به عنوان مکانیزم اجماع استفاده نمی کنند اما از اصول آن بهره می برند. در این شبکه ها معمولا از ویژگی استکینگ برای افزودن نوآوری به یک بلاک چین استفاده می شود.

این مورد اولین بار در اکوسیستم دش مشاهده شد که از استکینگ برای انجام تراکنش های خصوصی شبکه استفاده شد. در واقع توسعه دهندگان دش مستر نود(masternodes) را معرفی کردند که یک نود بسیار تخصصی در شبکه دش است. در حال حاضر بیش از 300 شبکه وجود دارد که امکان استکینگ را از طریق مستر نود فراهم می کنند.

برای شناخت بیشتر الگوریتم اثبات سهام و نحوه کار آن می توانید به مطلب زیر مراجعه کنید:
الگوریتم اثبات سهام یا PoS چیست؟

مزایا و معایب استکینگ

اما مزایا و معایب استکینگ چه چیزهایی هستند:

مزایا

 • سرمایه گذاران ارزهای رمزنگاری که در واقع ارزهای خود را اصطلاحا هودل می کنند می توانند با استکینگ نیز به درآمدی پویا دست پیدا کنند.
 • شرکت در استیکینگ نیاز به تجهیزات خاصی ندارد و انجام آن بسیار آسان تر و ارزان تر از استخراج در الگوریتم PoW  است. 
 • استکینگ در ارزهای رمزنگاری به کاربران اجازه می دهد تا با فناوری بلاک چین تعامل بیشتری داشته باشند و اغلب باعث می شود دانش بیشتری را در این صنعت کسب کنند. 

خطرات استکینگ

 • ممکن است بازار به گونه ای حرکت کند ارزش ارزهای قفل شده کاهش یابد. ارزی که امروز 1000 دلار ارزش دارد ممکن است فردا به ارزش 100 دلار کاهش یابد. با این حال در مورد همه ارزها این صادق نیست.
 • ممکن است توکنی که به عنوان پاداش دریافت می کنید در هیچ صرافی پشتیبانی نشود و برای تبدیل آن به ارزهایی مثل بیت کوین و اتریوم یا پول فیات با مشکل مواجه شوید.
 • در مدت زمانی که ارز شما قفل است امکان دسترسی به توکن های خود را نخواهید داشت. بنابراین در شرایط اضطراری که به پول نیاز دارید، به دارایی خود دسترسی ندارید. از طرف دیگر ممکن است امکان دسترسی را با اعمال جریمه به شما بدهد.
 • برخی از شبکه ها پس از مدت زمان مشخص پاداش پرداخت می کنند، به این معنی که سود روزانه پرداخت نخواهد شد و فقط پس از مدت زمان مشخص امکان برداشت فراهم می شود. برای کاهش این ریسک باید از قبل تحقیق کنید و در انتخاب ارز خود دقت نمایید. بنابراین می توانید در ارزهایی سرمایه گذاری کنید که سود را به صورت روزانه پرداخت می کنند و یا بخشی را سرمایه گذاری کنید که در مواقع اضطراری به آن نیاز نخواهید داشت.
 • اگر نود طبق چارچوب تعیین شده راه اندازی نشود، ممکن است مشمول جریمه شود. بنابراین اگر ارزهای خود را قفل می کنید، اطمینان حاصل کنید که نود شما همیشه همانطور که باید، اجرا می شود تا از این احتمال جلوگیری کنید.

چرا استکینگ جزو استراتژی های سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری است؟

استکینگ به دارندگان و نگهدارندگان ارزهای رمزنگاری این امکان را می دهد تا از طریق سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری مورد نظر خود، سود کسب کنند.

قفل کردن و نگهداری توکن در PoS تقریبا مشابه سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذاری در بورس است که سود سهام را سه ماهه، 6 ماهه و یا سالانه پرداخت می کنند. آنها از این طریق افزایش سرمایه و کسب درآمد از سرمایه گذاری را فراهم می کنند.

علاوه بر این بازده سالانه سرمایه در ارزهای رمزنگاری بسیار بالاتر از روش های سنتی سرمایه گذاری با ارزهای فیات است(البته با سطح ریسک بالاتر).

استکینگ در تراست ولت

از جمله ارزهای مهمی که امکان استکینگ آنها در تراست ولت وجود دارد می توان به الگوراند(ALGO)، کاوا(KAVA)، تزوس(XTZ)، کازموس(ATOM)، ترون(TRX) و بایننس کوین(BNB) اشاره کرد. 

بایننس کوین توکن بومی اکوسیستم صرافی بایننس است که در دو بلاک چین بایننس و بایننس اسمارت چین در تراست ولت پشتیبانی می شود. بایننس کوین با بازده سالانه 20 درصد از پربازده ترین ارزها در میان ارزهای برتر بر اساس ارزش بازار است.

الگوریتم الگوراند بر اساس PPoS است و بازده سالانه حدود 6 درصد برای سرمایه گذاران این ارز دارد. توکن کازموس نیز به دلیل پشتیبانی گسترده در بین ارائه دهندگان خدمات استکینگ، دارای بازده سالانه 7 درصد است.

تزوس پلتفرم بلاک چین نسل جدید برای قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز است. بازدهی سالانه این توکن حدود 6 درصد است. توکن کاوا دارای بازدهی سالانه 11 درصد است. توکن ترون نیز بازده سالانه 5 درصدی دارد.

برای ساخت با کیف پول تراست والت و بررسی نحوه استفاده از آن حتما مطلب زیر را مطالعه کنید:
همه چیز درباره کیف پول تراست والت(trust wallet)؛ نحوه نصب، راه اندازی و کار با تراست والت

در ادامه قصد داریم روش استکینگ بایننس کوین را در تراست ولت بررسی کنیم. اما قبل از آن لازم است با برخی اصطلاحات آشنا شوید.

اعتبار سنج ها(Validators)

اعتبارسنج ها در شبکه بایننس اسمارت چین(BSC)، به نوبت بلاک ها را به روش PoA ایجاد می کنند. در واقع آنها افراد و گروه هایی هستند که نودهای سخت افزاری را برای پردازش تراکنش های شبکه BSC و بررسی بلاک ها جهت دریافت کارمزد تراکنش  ها، اجرا می کنند.

توجه داشته باشید که 21 اعتبار سنج برتر ممکن است بر اساس مقدار BNB که نگهداری می کنند، تغییر کنند. می توانید لیست اعتبار سنج های برتر را از طریق لینک زیر بررسی کنید. این لیست هر روز ساعت 24 به وقت جهانی به روز می شود.

اعتبارسنج ها

از سوی دیگر نمایندگان(Delegators) کاربرانی هستند که توکن های BNB خود را از طریق کیف پول بایننس چین برای حمایت از اعتبارسنج مورد نظر خود و کمک به اعتبار دهنده برای دستیابی به حداقل سهام مورد نیاز جهت شرکت در استکینگ به اشتراک می گذارند. نمایندگان بر اساس مقدار سهامی که به اشتراک گذاشته اند، بر حسب BNB سود دریافت می کنند.

استکینگ BNB در تراست ولت

برای شرکت در استکینگ بایننس کوین باید بر روی بلاک چین بایننس توکن BNB داشته باشید. همچنین باید جدیدترین نسخه تراست ولت را در اختیار داشته باشید. 

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای شرکت در استکینگ بایننس کوین باید حداقل 1 بایننس کوین داشته باشید. پس از شرکت در استکینگ، توکن BNB بر روی اعتبارسنجی که انتخاب کرده اید قفل می شود. در صورتی که قصد خارج کردن توکن خود از استکینگ را داشتید، مطلع باشید که خارج کردن توکن از اعتبار سنج، 7 روز طول می کشد.

1)ابتدا ارز BNB را انتخاب کنید و روی More بزنید. سپس از منوی پاپ آپ روی Stake کلیک کنید. همچنین می توانید روی  Stake Details بزنید و سپس روی Stake بزنید.

2) حالا باید اعتبارسنج را انتخاب کنید. برای مشاهده لیست اعتبارسنج های فعال روی فلش بزنید. برای ادامه کار باید یکی از اعتبارسنج ها را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که اگر اعتبارسنج انتخابی شما غیرفعال شود، نمی توانید پاداش های استکینگ خود را دریافت کنید.

3) مقدار توکن BNB که می خواهید قفل کنید را وارد کنید. سپس روی Next بزنید.

4) در صفحه مربوط به تایید(confirm) روی Send بزنید تا فرایند استکینگ تکمیل شود. تراکنش مربوط به استکینگ در لیست تراکنش ها نمایش داده می شود.

5) حالا صفحه خود را رفرش کنید تا نوار Staking Status را ببینید. روی آن ضربه بزنید تا پنجره Stake Details باز شود. تمام شد. شما حالا در استکینگ بایننس کوین سرمایه گذاری کرده اید.

پرداخت پاداش در استکینگ

از آنجا اطلاعات اعتبارسنج ها هر روز ساعت 24 به وقت جهانی(3:30 به وقت ایران) به روز می شود، برای جلوگیری از خطاها، پاداش ها روز بعد پرداخت می شود. بنابراین اولین پاداش استکینگ 2 روز بعد از مشارکت در ساعت 24 به وقت جهانی پرداخت خواهد شد. پس از آن هر روز ساعت 24 پاداش خود را دریافت می کنید. توجه داشته باشید که اگر اعتبار سنج انتخابی شما غیرفعال شود، پاداشی دریافت نمی کنید.

خارج کردن BNB از استکینگ

قبل از این که توکن خود را از استکینگ خارج کنید، نکات مهمی وجود دارند که باید حتما به آنها توجه کنید. این راهنما در صورتی قابل استفاده است که توکن های خود را بر روی بلاک چین بایننس چین قرار داده باشید.

 • بعد از این که درخواست لغو را ارسال می کنید، فرایند لغو از ساعت 24:00 به وقت جهانی روز بعد شروع می شود.
 • 7 روز طول می کشد تا توکن های BNB شما در دسترس قرار گیرند. پس از شروع فرایند خروج از استکینگ، در این مدت هیچ سودی دریافت نخواهید کرد. در طول این فرایند نمی توانید هیچ کاری با توکن خود انجام دهید. پس حتما از قبل برنامه ریزی کنید.
 • اگر میخواهید بخشی از توکن های خود را از استکینگ خارج کنید، مطلع باشید که مقدار کمتر از 1 توکن BNB را نمی توانید خارج کنید. شبکه بایننس چین برای تایید و ارسال تراکنش ها نیاز به حداقل یک BNB دارد.
 • برای پرداخت کارمزد تراکنش باید مقدار کمی توکن BNB در کیف پول خود موجودی داشته باشید. حداقل کارمزد تراکنش در حال حاضر 0.002BNB است.

چطور توکن های BNB را از استکینگ خارج کنیم

1)در کیف پول تراست ولت توکن BNB را انتخاب کنید. در قسمت بالا روی More بزنید و سپس Unstake را انتخاب کنید.

2) مقدار BNB که می خواهید خارج کنید در نمایید. در صورتی که می خواهید تمام توکن های خود را خارج کنید، روی Max بزنید. برای انجام ادامه فرایند روی Next بزنید.

نکته: تراست ولت به طور پیش فرض اعتبارسنجی را نشان می دهد که توکن های خود را روی آن قفل کرده اید. در صورتی که توکن ها را در چند اعتبارسنج  قرار داده اید، روی Validator Menu بزنید تا لیست Validator باز شود. اعتبارسنج مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس روی Unstake BNB در بالای صفحه بزنید.

3) حال باید تراکنش خود را تایید کنید.

قبل از خروج توکن های خود از استکینگ نکات مهمی هستند که باید مجددا متذکر شد:

 • در طی انجام فرایند هیچ پاداشی دریافت نمی کنید.
 • فقط می توانید هر 7 روز یک بار از یک اعتبارسنج(validator) توکن خارج کنید.
 • در دسترس قرار گرفتن توکن ها 7 روز طول می کشد.
 • زمان شروع فرایند از ساعت 24:00 به وقت جهانی روز بعد شروع می شود.
 • در طول انجام این فرایند به توکن های خود دسترسی ندارید و نمی توانید کاری با آنها انجام دهید.

جزئیات تراکنش را بررسی کنید. برای ادامه کار روی Send بزنید تا درخواست به شبکه ارسال شود. مدت کوتاهی پس از ثبت درخواست یک تراکنش Unstake در لیست خود مشاهده خواهید کرد. با ضربه زدن روی آن یک تراکنش ورودی مشاهده خواهید کرد.

4) صفحه کیف پول BNB وضعیت انتظار(Pending) را نشان می دهد، یعنی تراکنش خروج از استکینگ شما در حال پردازش است. برای مشاهده جزئیات بیشتر در مورد تراکنش خود روی More و سپس Stake Details بزنید.

در نسخه های جدیدتر تراست والت می توانید ببینید تا خارج شدن توکن از استکینگ چه مدتی باقی مانده است.


تراست ولت
منبع trustwallet.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.