در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

خودداری معامله گران حرفه ای از ورود به موقعیت های لانگ بیت کوین

0 1,531

شرکت های بزرگ با شتاب بیشتری در حال خرید بیت کوین هستند، اما با توجه به قوی شدن شاخص دلار، معامله گران حرفه ای تمایلی به باز کردن موقعیت لانگ (خرید استقراضی) این ارز ندارند.

بیت کوین دوباره سطح 50000 دلار را به حمایت تبدیل کرد، اما هدف صعودی معامله گران حرفه ای به هیچ وجه نزدیک به سطح های مشاهده شده قبل از کاهش 26 درصدی قیمت به سطح 43000 دلار در 28 فوریه نیست.

سناریوی فعلی به دور از نزولی است. با این حال شاخص های مشتقات منعکس کننده خریدهای قابل توجه از جانب نهادهای سرمایه گذاری، از جمله مایکرواستراتژی، مِیتو و اخیرا اَکِر اِیسا (Aker ASA) نیستند.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن Bitcoin-price-USD-1024x508.jpg است
نمودار قیمت بیت کوین

هر چه بیت کوین بالاتر از یک آستانه مشخص بماند، سرمایه گذاران اعتماد بیشتری پیدا می کنند. برای مثال، آخرین نمودار روزانه که در زیر سطح 45000 دلار بسته شد، 28 روز قبل بود. بنابراین، ممکن است دو هفته طول بکشد تا این که سطح حمایت قوی تری ایجاد شود. با افزایش بازده اوراق خزانه داری آمریکا و شاخص دلار، معامله گران حرفه ای ممکن است تمایلی به باز کردن موقعیت های لانگ بیت کوین نداشته باشند.

صرف نظر از دلایل پشت سطح حمایت فعلی بیت کوین در حدود 50000 دلار، اصلاح قیمت از رکورد 58300 دلار باعث لیکوئید شدن گسترده ای شد و همین تا حدی توجیه می کند که چرا نظر معامله گران حرفه ای اخیرا صعودی نبوده است.

این اصلاح قیمت موجب لیکوئید شدن 3.6 میلیارد دلار از قراردادهای آتی لانگ در بازه زمانی 21 تا 25 فوریه شد و حرکت های ناگهانی از این دست تاثیر قابل توجهی در معاملات آربیتراژ دارند، چون نهنگ ها و بازارگردانان مجبور به افزایش مقدار وثیقه (مارجین) می شوند.

اختلاف قیمت قراردادهای آتی با معاملات نقدی در سالم ترین سطح ها

اصطلاح مبنا (Basis) به اضافه قیمت قراردادهای آتی اشاره دارد و اختلاف قیمت بین قراردادهای آتی بلند مدت و سطح های فعلی بازار نقدی را اندازه گیری می کند.

قراردادهای ثابت ماهانه معمولا با اختلاف اندکی معامله می شوند. این نشان می دهد که فروشندگان برای نگه داشتن قرارداد تا مدت طولانی تر، پول بیشتری درخواست می کنند. در بازارهای سالم، معاملات آتی باید اختلاف قیمت (موسوم به کانتانگو) سالانه 10 درصد یا بیشتر داشته باشند.

هر زمان که این شاخص صفر یا منفی شود، یک علامت هشدار دهنده به حساب می آید. به این وضعیت معکوس شدن روند قیمت گفته می شود و نشان دهنده نزولی شدن بازار است.

مبنا
اختلاف قیمت قراردادهای آتی با معاملات نقدی

نمودار فوق نشان می دهد که این شاخص با عبور بیت کوین از سطح مقاومت 50000 دلار در تاریخ 17 فوریه، به اوج خود در 35 درصد رسیده است. البته، در کل دوره اصلاح قیمت تا سطح 43000 دلار، این شاخص در بالای 16 درصد نگه داشته شد.

با توجه به نرخ سود 16 درصدی ارائه شده برای سپرده های ارز پایدار در پلتفرم هایی مانند یرن فایننس، آوه و کرو، می توان فرض کرد که در حال حاضر، نظر معامله گران حرفه ای درباره بیت کوین نه صعودی است و نه نزولی.

تغییر انحراف دلتای قراردادهای اختیار معامله از صعودی به خنثی

برای روشن شدن وضعیت روند، سرمایه گذاران باید به بازار قراردادهای اختیار معامله بیت کوین توجه کنند. قرارداد اختیار خرید به خریدار این امکان را می دهد تا بیت کوین را با قیمت ثابت در تاریخ انقضای قرارداد خریداری کند. از طرفی، قراردادهای اختیار فروش تضمینی برای خریداران هستند و از آنها در برابر کاهش قیمت محافظت می کنند.

هر زمان که بازارگردانان و معامله گران حرفه ای متمایل به روند صعودی باشند، قیمت بالاتری برای قراردادهای اختیار خرید درخواست خواهند کرد. این روند باعث منفی شدن شاخص انحراف دلتای 25 درصد می شود. 

انحراف دلتای منفی 10 درصد مشاهده شده تا 21 فوریه، نشان دهنده اختلاف قیمت بالای قراردادهای اختیار خرید است و صعودی در نظر گرفته می شود. از طرفی، رسیدن این شاخص به منفی 5 در روزهای اخیر خنثی تلقی می شود، چون اختلاف قیمت قراردادهای اختیار خرید و فروش تقریبا برابر است.

برخی می گویند که این نیمه پر لیوان است، چون بازیابی اخیر قیمت برای جلب توجه میزهای آربیتراژ و معامله گران حرفه ای کافی نبود. در هر صورت، این واقعیت که بازار مشتقات در طول کاهش 26 درصدی اخیر برای تست سطح 43000 دلار پایدار باقی ماند، نتیجه مثبتی است.

بیت کوین سطح مقاومت بزرگی را شکست

بیت کوین سطح مقاومت کلیدی 52000 دلار را در 9 مارس شکست. داده های حاصل از کوین تلگراف مارکتس و تریدینگ ویو نشان می دهند که قیمت این ارز به سقف 54500 دلار رسیده و اکنون سطح حمایت آن در 50000 دلار است.

قیمت بیت کوین
نمودار شمعی یک ساعته قیمت بیت کوین

این ارز در تلاش اخیر خود موفق شد تا از منطقه محدود معاملاتی خارج شود و به بالای سطح 50000 دلار رسید. البته، پس از رسیدن قیمت به سقف 54500، اصلاح قیمت رخ داد و به سطح 53500 دلار برگشت کرد. در حال حاضر، بیت کوین در حدود سطح 54120 دلار معامله می شود.

بسیاری از معامله گران شکست سطح مقاومت 52000 دلار را  شروع مرحله بعدی روند صعودی برای قیمت بیت کوین می دانند.

بیت کوین در آخر هفته روند صعودی سالمی را آغاز کرد و موفق شد سطح 50000 دلار را به یک سطح حمایت قوی تبدیل کند. ناگفته نماند که سطح 47000 دلار نیز یک سطح حمایت بسیار قوی است.

از طرفی هودلرها شاهد یک روند صعودی در شاخص میانگین متحرک همگرایی واگرایی روزانه بودند که بیت کوین را در مسیر تکرار حرکت به سمت رکورد ماه فوریه در سطح 58300 دلار قرار داد.

فیلب فیلب نیز با استفاده از سطح های فیبوناچی هدف 70000 دلار و بالاتر  را برای بیت کوین پیش بینی کرد.

منبع Cointelegraph cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.