در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

پولکادات در مقابل اتریوم

0 134

پولکادات و اتریوم بلاک چین هایی هستند که نقش های متفاوتی را ایفا می کنند و به عنوان پیشتازان صنعت ظاهر شده اند و توجه و کشش قابل توجهی از معامله گران را به خود جلب کرده اند.

پولکادات یک پروتکل چند زنجیره ای ناهمگن است که قادر به میزبانی چندین لایه بلاک چین است و به آنها این امکان را می دهد که در امنیت مشترک سهیم شوند. از سوی دیگر، اتریوم یک بلاک چین همه منظوره است که میزبان ماشین مجازی اتریوم (EVM) است.

پولکادات چیست؟

یک پلت فرم منحصر به فرد است که به بلاک چین های مختلف اجازه می دهد تا از طریق ویژگی جدیدی به نام پاراچین با هم کار کنند. هدف اولیه این پلتفرم تسهیل ارتباطات و به اشتراک گذاری منابع در یک محیط امن است. این پروتکل مسلماً یکی از موفق ترین پروژه هایی است که برای بهبود فناوری نیروبخش برنامه های غیرمتمرکز (dApps) کار می کند.

پولکادات موانع بین اکوسیستم های مختلف بلاک چین را از بین می برد و امکان ارتباط بین شبکه ها را بدون واسطه فراهم می کند که اغلب به آن شبکه، شبکه‌ها می‌گویند زیرا حتی به بلاک‌چین‌هایی که با معماری بلاک‌چین بسیار متفاوت است این اجازه را می‌دهد تا با یکدیگر تعامل داشته باشند. این شبکه از طریق استفاده از پاراچین ها و بلاک چین های تخصصی به عملکرد و توکن های خاص خود دست می یابد. پولکادات از نوعی مکانیزم اجماع اثبات سهام که به نام (اثبات سهام نامزد) شده است، استفاده می کند.

پیتر چابان و گاوین وود، بنیانگذار اتریوم، این پروتکل را پایه گذاری کردند و وایت پیپر در سال 2016 منتشر کرد. وود و چاپان همچنین بنیاد Web3 را در سال 2017 راه اندازی کردند و با جمع آوری 145 میلیون دلار از طریق فروش توکن های DOT برای توسعه پولکادات استفاده کردند.

اتریوم چیست؟

اتریوم را می توان به عنوان یک پلتفرم نرم افزاری غیرمتمرکز جهانی که از فناوری بلاک چین پشتیبانی می کند، توصیف کرد. به دلیل استفاده در فناوری بلاک چین و توسعه برنامه های مالی غیرمتمرکز (DeFi) شناخته شده است. اتریوم، در بین سرمایه گذاران بسیار محبوب است و دومین ارز دیجیتال بزرگ در بازار است. اتریوم به گونه ای طراحی شده است که مقیاس پذیر، قابل برنامه ریزی، ایمن و غیرمتمرکز باشد و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که هر فناوری دیجیتالی ایمن را ایجاد کنند.

اتریوم توسط ویتالیک بوترین طراحی شد، که وایت پیپر خود را در سال 2014 منتشر کرد. این پلتفرم در سال 2015 راه اندازی شد. از زمان راه اندازی، پروتکل چندین رویداد و ارتقاء قابل توجه را تجربه کرده است. اینها شامل حمله به DAO است که منجر به یک هارد فورک تاریخی شد. اتریوم همچنین انتقال خود به Proof-of-Stake را در سال 2022 تکمیل کرد و شاهد معرفی proto-danksharding از طریق ارتقاء دنکن در سال 2024 بود.

بلاک چین با اهداف متفاوت

اتریوم و پولکادات اهداف بسیار متفاوتی دارند. اتریوم یک بلاک چین همه منظوره است. این برنامه تخصصی نیست یا برای هیچ برنامه یا پروتکل خاصی بهینه نشده است. در عوض، ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند را از طریق ماشین مجازی اتریوم تسهیل می کند. وقتی صحبت از مقیاس پذیری به میان می آید، اتریوم از مجموعه ها و پروتکل های ثانویه استفاده می کند که از اتریوم به عنوان یک لایه تسویه استفاده می کنند.

از سوی دیگر، پولکادات به عنوان یک پروتکل چند زنجیره ای عمل می کند و امنیت و قابلیت همکاری مشترک را برای پاراچین های خود فراهم می کند. هر پاراچین به شیوه ای خاص تخصص دارد و برای رسیدن به هدف خود بسیار بهینه شده است. همه پاراچین های پولکادات تحت پروتکل پاراچین ها هستند. در حالی که پولکادات مستقیماً ماشین مجازی را برای قراردادهای هوشمند اجرا نمی کند، چندین پاراچین عملکرد قرارداد هوشمند را ارائه می دهند. در واقع، برخی از پاراچین های پولکادوت حتی می توانند از یک EVM برای اجرای قراردادهای هوشمند نوشته شده در Solidity با استفاده از Frontier استفاده کنند.

مقیاس پذیری پولکادات و اتریوم

همانطور که قبلاً بحث شد، اتریوم یک رویکرد جمع‌آوری محور برای مقیاس‌بندی اتخاذ کرده است. ارتقاء دنکن برای کمک به تسهیل و تطبیق فعالیت‌های جمع‌آوری با ارائه ابزارهای بهتر، Pro-dankharding را معرفی کرده است. Proto-Dankharding اجازه می دهد تا فضای بسیار بیشتری در هر بلوک استفاده شود. لکه های داده را می توان برای مدت کوتاهی قبل از حذف از شبکه تأیید کرد. چنین رویکردی در دسترس بودن داده ها در Layer1 را تضمین می کند و پروتکل های Layer2 را قادر می سازد تا پیشرفت کنند.

در همین حال، پاراچین های پولکادات باید ثبت نام کرده و از دستورالعمل های مندرج در پروتکل پاراچین پیروی کنند. هنگامی که آنها ثبت شدند، پولکادات انتقال حالت هر پاراچین را مطابق با تابع اعتبارسنجی پاراچین (PVF) تأیید می کند. در دسترس بودن داده ها برای اعتبار سنجی وضعیت پاراچین بسیار مهم است و تعاملات موازی بین پاراچین ها را ممکن می سازد.

در حالی که اتریوم در درجه اول بر روی بهینه سازی خود برای جمع آوری تمرکز می کند، پاراچین در پولکادات اعتبار سنجی را در سطح پروتکل بدون نیاز به راه حل لایه 2 امکان پذیر می کند.

آینده

هم پولکادوت و هم اتریوم پتانسیل قابل توجهی دارند و ایده های جدیدی را به اکوسیستم بلاک چین می آورند. معماری منحصر به فرد پولکادات به آن اجازه می دهد تا با بلاک چین های مختلف ارتباط برقرار کند و سطح بالایی از تراکنش ها را انجام دهد. اتریوم که در حال حاضر یکی از بهترین انتخاب ها در میان توسعه دهندگان است، با ارتقای دنکن و معرفی proto-danksharding که به رفع کاستی های فاحش کمک کرده است، خود را بیشتر بهبود بخشیده است.

در پایان، پولکادات و اتریوم پلتفرم های مهم بلاک چین با نقاط قوت و اهداف متفاوت هستند.

منبع cryptodaily.co.uk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.