در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

فوربس: بیش از نیمی از حجم معاملات بیت کوین جعلی هستند

0 762

در بازار نوظهور ارز رمزنگاری که بیش از 10000 توکن دارد، بیت کوین بزرگ ترین ارز است که 40 درصد از ارزش بازار 1 تریلیون دلاری را تشکیل می دهد. طبق گزارش شرکت نیویورک دیجیتال اینوستمنت گروپ (NYDIG)، حدود 46 میلیون آمریکایی بزرگسال در حال حاضر مالک بیت کوین هستند و تعداد بسیار زیادی از نهادهای سرمایه گذاری و شرکت ها به سمت این ارز و بازار ارز رمزنگاری گرایش پیدا کرده اند.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین

اما آیا می توانید به آنچه صرافی های ارز رمزنگاری یا کارگزاری های الکترونیکی در مورد حجم معاملات بزرگ ترین ارز بازار اعلام می کنند، اعتماد کنید؟

یکی از رایج ترین انتقادات به بیت کوین، معامله شویی فراگیر (شکلی از حجم جعلی) و نظارت کم بر صرافی های ارز رمزنگاری است. کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده، معامله شویی را این گونه تعریف می کند:

ورود به معاملات یا ادعای وارد شدن به معاملات برای نشان دادن این امر که خرید و فروش انجام شده است، بدون این که متحمل ریسک بازار یا تغییر موقعیت معامله گر شود.

دلیل این که برخی از معامله گران به معامله شویی می پردازند این است که حجم معاملات یک دارایی را افزایش دهند تا محبوبیت آن را  بالا ببرند. در برخی موارد، ربات های معامله گر معامله شویی های یک توکن را انجام می دهند و حجم معاملات آن را بالا می برند، در حالی که کارمندان پلتفرم یا صرافی فعالیت های معاملاتی را با اظهار نظرهای صعودی خود تقویت می کنند و قیمت را با یک طرح پامپ و دامپ افزایش می دهند. معامله شویی همچنین به نفع صرافی ها است، چون حجم آنها را بیشتر از آنچه که هست، نشان می دهد.

هیچ روش پذیرفته شده جهانی برای محاسبه حجم روزانه بیت کوین (حتی در بین معتبرترین شرکت های تحقیقاتی جهان) وجود ندارد. برای مثال، در زمان انتشار این مطلب، حجم معاملات 24 ساعته بیت کوین در وب سایت های مختلف به این شرح بود: کوین مارکت کپ 32 میلیارد دلار، کوین گکو 27 میلیارد دلار، نامیکس 57 میلیارد دلار و مساری 5 میلیارد دلار.

نگرانی های مداوم در مورد ورشکستگی صرافی ها و شرکت های ارز رمزنگاری (از جمله سلسیوس و Voyager) را باید به این مشکل نیز اضافه کرد. سام بانکمن فرید، مدیر عامل صرافی اف تی ایکس، در اواخر ماه ژوئن در مصاحبه ای اختصاصی با فوربس اظهار داشت که صرافی های زیادی ورشکسته خواهند شد.

یکی از دلایل مهم این عدم اطمینان در بازار، امتناع کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از تایید صندوق قابل معامله در بورس(ETF) بیت کوین است. متاسفانه برای امیدواران به ETF بیت کوین، بسیاری از این ترس ها و انتقادات درست هستند. فوربس اخیرا برای پاسخ به چند سال مبرم، بررسی عمیق تری در مورد معاملات بیت کوین انجام داده است. این سوال ها عبارتند از:

  • بیت کوین در کجا معامله می شود؟
  • روزانه چقدر بیت کوین معامله می شود؟
  • بیت کوین چگونه معامله می شود؟

نتایج به دست امده توسط فوربس

فوربس 157 صرافی در سراسر جهان را مورد بررسی قرار داده و به نتایج زیر رسیده است:

1. بیش از نیمی از کل حجم معاملات گزارش شده احتمالا جعلی یا غیر واقعی هستند. فوربس تخمین می زند که حجم روزانه معاملات بیت کوین در سراسر جهان در 14 ژوئن 128 میلیارد دلار بوده است. این 51 درصد کم تر از 262 میلیارد دلاری است که از مجموع حجم گزارش شده توسط منابع مختلف به دست آمده بود.

2. تدر (یا تتر) که بزرگ ترین ارز پایدار بازار است، در معاملات ارز رمزنگاری (به ویژه جفت BTC/USDT) همچنان بیشترین تسلط را دارد. ارزش بازار فعلی آن با وجود برخی تردید ها در مورد ذخایرش، حدود 68 میلیارد دلار است.
ارز پایدار یا استیبل کوین چیست؟
تتر چیست؟ راهنمای کامل تتر

3. از نظر میزان معاملات بیت کوین در این شرکت ها، حجم معاملات روزانه 21 صرافی ارز رمزنگاری یک میلیارد دلار یا بیشتر بود، در حالی که 33 صرافی بعدی دارای حجمی بین 200 تا 999 میلیون دلار در همه نوع معاملات (اسپات، قراردادهای آتی و دائمی) بودند. قراردادهای آتی دائمی قراردادهای آتی هستند که سرمایه گذاران را ملزم به تغییر موقعیت خود نمی کنند. صرافی بایننس با 27 درصد از حجم معاملات بیت کوین، پیشگام است و صرافی اف تی ایکس بعد از آن در رتبه دوم قرار دارد. از لحاظ حجم معاملات اسپات، بایننس، اف تی ایکس و اوکی ایکس در صدر قرار دارند.  گروه بورس بازرگانی و کالای شیکاگو (CME) پیشگام در حجم معاملات آتی بیت کوین است.
قرارداد آتی بیت کوین چیست؟

4. بزرگ ترین حوزه های مشکل در مورد حجم جعلی، شرکت هایی هستند (به طور خاص بایننس، بای بیت و MEXC )که حجم زیادی را اعلام می کنند، اما با نظارت اندک یا بدون نظارت مقامات نظارتی فعالیت می کنند. در مجموع، صرافی های کمتر نظارت شده در این بررسی، تقریبا 89 میلیارد دلار از حجم واقعی را تشکیل می دهند، در حالی که خودشان حجم 217 میلیارد دلار را اعلام کرده اند.

5. ایجاد دارایی ها و محصولات معاملاتی جدید مانند ارزهای پایدار و معاملات آتی دائمی به مشکلات مقامات دولتی که به دنبال وضع قوانین برای بازار ارزهای رمزنگاری هستند، می افزاید. صرافی های بزرگ آمریکا در هیچ یک از معاملات خود از این ابزارها یا قراردادها استفاده نمی کنند. اما صرافی های خارج از این کشور از این ابزارها و قراردادها برای ایجاد نقدینگی مصنوعی دلار آمریکا در پلتفرم های خود استفاده می کنند.

6. منطقی است که فکر کنیم بیت کوین در دنیای غرب و به ویژه آمریکا، فقط در برابر دلار، یورو یا پوند انگلیس معامله شود. اما برخی از بزرگ ترین فعالیت های جفت معاملاتی در برابر ارزهای فیات مانند ین ژاپن و وون کره جنوبی و در برابر ارزهای پایدار بزرگ مانند بایننس یو اس دی و یو اس دی کوین انجام می شوند.

7. حدود 573 میلیون نفر به صورت ماهانه از وب سایت های صرافی های ارز رمزنگاری بازدید می کنند.

لازم به ذکر است که محققان شرکت Bitwise در سال 2019 تحقیقی در این مورد انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که  95 درصد از حجم معاملات بیت کوین در کوین مارکت کپ جعلی یا غیر واقعی بوده است.

منبع Forbes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.