در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

جهش بیت‌کوین پس از پایان جلسه فدرال رزرو؛ بازار هنوز در کنترل خرس‌ها

0 667

قیمت بیت‌کوین در 10 نوامبر به رکورد 69000 دلار رسید، اما با انتشار گزارش افزایش تورم به بالای 6.2 درصد در آمریکا، وارد روند نزولی شد و به زیر سطح 50000 دلار کاهش یافت. در حالی که افزایش نرخ تورم می‌توانست خبر خوبی برای دارایی‌های غیر تورمی باشد، اما رد شدن صندوق قابل معامله (ETF) اسپات بیت‌کوین VanEck توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا در 12 نوامبر، برخی از سرمایه‌گذاران را ناامید کرد.

قیمت بیت‌کوین
نمودار روزانه قیمت بیت‌کوین

در حالی که انتظار می‌رفت درخواست ETF اسپات بیت‌کوین رد شود، دلایل ارائه شده توسط این نهاد نظارتی ممکن است برای برخی از سرمایه‌گذاران نگران‌کننده باشند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا به ناتوانی در جلوگیری از دستکاری در بازار بزرگ بیت‌کوین به دلیل صرافی‌های قانونگذاری نشده و حجم بالای معاملات بر پایه تدر، اشاره کرد.

همبستگی بیت‌کوین با بازده اوراق قرضه خزانه‌داری

تجزیه و تحلیل ساختار گسترده‌تر بازار اهمیت زیادی دارد، به ویژه اکنون که سرمایه‌گذاران جلسات برگزار شده توسط فدرال رزرو آمریکا را به دقت زیر نظر دارند. صرف‌نظر از برنامه این نهاد برای کاهش بیشتر خرید اوراق قرضه و دارایی‌ها، بیت‌کوین در 12 ماه گذشته از روند بازده اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا پیروی کرده است.

بیت‌کوین
قیمت بیت‌کوین در برابر بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری

این همبستگی تنگاتنگ نشان می‌دهد که سیاست پولی فدرال رزرو تا چه حد برای دارایی‌های پرریسک از جمله بیت‌کوین تعیین کننده بوده است. علاوه بر این، کاهش بازده اوراق قرضه از 1.64 به 1.43 درصد در سه هفته گذشته تا حدودی ضعف مشاهده شده در بازار ارز رمزنگاری را توجیه می‌کند.

انقضای 755 میلیون دلاری قراردادهای اختیار معامله در روز جمعه

بدیهی است که عوامل دیگری نیز وجود داشته‌اند که بر روند بازار تاثیر گذاشته‌اند. برای مثال، اصلاح قیمت دارایی‌ها در 26 نوامبر به خاطر نگرانی‌ها در مورد سویه جدید کووید 19 به نام “اُمیکرون” بود.  در خصوص بازار مشتقات، اگر قیمت بیت‌کوین در زیر سطح 48000 دلار باشد، خرس‌ها در انقضای 755 میلیون دلاری قراردادهای اختیار معامله در روز جمعه دست بالا را خواهند داشت.

اختیار معامله
قراردادهای اختیار معامله باز برای 17 دسامبر

در نگاه اول، قراردادهای اختیار خرید به ارزش 470 میلیون دلاربیشتر از قراردادهای اختیار فروش به ارزش 280 میلیون دلار هستندد. اما نسبت 1.64 قراردادهای خرید به فروش فریبنده است، چون کاهش 14 درصدی قیمت از 30 نوامبر، احتمالا بسیاری از قراردادهای خرید را بی ارزش خواهد کرد.

اگر قیمت بیت‌کوین در 17 دسامبر ساعت 8 صبح به وقت جهانی (26 آذر ساعت 11:30 صبح) در زیر سطح 49000 دلار باقی بماند، تنها 28 میلیون دلار از این قراردادهای اختیار خرید در هنگام انقضا در دسترس خواهد بود. به طور خلاصه، حق خرید بیت‌کوین با قیمت 49000 دلار ارزشی ندارد، اگر قیمت این ارز پایین‌تر از این سطح باشد.

خیال راحت خرس‌ها از قیمت زیر 57000 دلار

در اینجا سه سناریوی محتمل برای انقضای 755 میلیون دلاری قراردادهای اختیار معامله در روز جمعه آورده شده است. سنگینی کفه ترازو به نفع هر طرف، نشان‌دهنده سود بردن آن طرف است. به عبارت دیگر، بسته به قیمت در زمان انقضا، میزان فعال شدن قراردادهای خرید و فروش متفاوت است:

  • بین 45000 تا 47000 دلار: 110 قرارداد خرید در برابر 2400 قرارداد فروش. سود خالص 105 میلیون دلاری  به نفع دارندگان قراردادهای فروش است.
  • بین 47000 تا 48000 دلار: 280 قرارداد خرید در برابر 1900 قرارداد فروش. سود خالص 75 میلیون دلاری  به نفع دارندگان قراردادهای فروش است.
  • بین 48000 تا 50000 دلار: 1190 قرارداد اختیار خرید در برابر 1130 قرارداد فروش. برقرار بودن تعادل بین قراردادهای خرید و فروش و سود برابر آنها.

این برآورد تقریبی، قراردادهای اختیار خرید را که در معاملات صعودی استفاده می‌شوند و قراردادهای اختیار فروش را که منحصرا در معاملات خنثی تا نزولی هستند، در نظر می‌گیرد. البته این برآورد، استراتژی‌های سرمایه‌گذاری پیچیده‌تر را نادیده می‌گیرد.

رسیدن به تعادل در سطح 48000 دلار یا بالاتر از آن

تنها راه برای گاوها جهت جلوگیری از ضرر قابل توجه در انقضای 17 دسامبر، حفظ قیمت بیت‌کوین در بالای سطح 48000 دلار است. با این حال، اگر احساسات منفی کوتاه مدت فعلی ادامه داشته باشند، خرس‌ها  به راحتی می‌توانند قیمت را 4 درصد از سطح فعلی کاهش دهند. در صورتی که قیمت در زیر سطح 47000 دلار باقی بماند، آنها 105 میلیون دلار سود خواهند برد.

در حال حاضر، بازار قراردادهای اختیار معامله اندکی به نفع قراردادهای اختیار فروش است و این می‌تواند فرصت‌هایی را برای فشار نزولی بیشتر ایجاد کند.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.