در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

چطور از عرضه و ارزش بازار برای تعیین ارزش واقعی یک ارز استفاده کنیم

1 1,241

خرید ارزهای ارزان قیمت از بازار ارزهای رمزنگاری درست مانند سهام ارزان بازارهای سهام، طرفداران زیادی دارد. اما باید توجه داشت که بازارهای سهام و ارزهای رمزنگاری کاملا متفاوت هستند. فقط با قرض گرفتن اصطلاحاتی نظیر قیمت سهام یا قیمت ارز رمزنگاری و ارزش بازار نمی توان آنها را شبیه به هم دانست.

به همین دلیل افراد زیادی سردرگم می شوند و نمی توانند ارتباط دقیق بین ارزش بازار، عرضه و قیمت را درک کنند. این مقاله به بررسی این فاکتورها پرداخته است.

ارزش بازار در بازار ارز رمزنگاری چیست؟

تعریف عمومی ارزش بازار در ارز رمزنگاری: به مقدار پولی گفته می شود که بر روی یک ارز خاص سرمایه گذاری می شود. برای مثال، اگر ارزش بازار ارز “الف” یک میلیارد دلار باشد، می توان فهمید که میزان سرمایه گذاری روی این ارز یک میلیارد دلار بوده است.

البته، این یک تصور غلط است. آیا فکر می کنید وقتی که ارزش بازار بیت کوین به 250 میلیارد دلار رسید ، 250 میلیارد دلار در آن سرمایه گذاری شد؟ البته که این طور نبود.

وقتی ارزش بازار افزایش می یابد، قیمت هم افزایش پیدا می کند و باید دانست که پول جدیدی به سبد ارزهای شما یا هر شخص دیگری وارد نشده است. با فرمول زیر می توان ارزش بازار را محاسبه کرد:

عرضه در گردش ارز  x قیمت ارز = ارزش بازار

می توان فرمول فوق را به صورت زیر نیز در آورد:

عرضه در گردش ارز ÷ارزش بازار= قیمت ارز 

با ثابت نگه داشتن ارزش بازار، انتظار می رود که قیمت ارز “الف” و “ب” بالا یا پایین باشد. برای مثال، فرض کنید که ارزش بازار هر کدام از ارزهای “الف” و “ب” 100 میلیون دلار است، اما عرضه در گردش ارز “الف” 10 میلیون و ارز “ب” 100 میلیون است. با استفاده از فرمول فوق داریم:

$10= 10000000 ÷ 100000000 = قیمت ارز “الف”

1$= 100000000 ÷ 100000000 = قیمت ارز “ب”

بنابراین می بینید که ارز “ب” ارزان به نظر می رسد، اما باید تعداد ارزهای در گردش را در نظر گرفت. 

درپاسخ به این سوال که کدام ارز کمیاب است، باید گفت ارزی که عرضه آن محدود است. بنابراین، یک ارز به ظاهر گران می تواند ارزان باشد، چون عرضه آن بسیار محدود است. اما یک ارز به ظاهر ارزان، بخاطر حجم عرضه آن می تواند گران باشد.

اجازه دهید تا این ارتباط را در کوین مارکت کپ (CoinMarkeCap ) بررسی کنیم.

لیست قیمت
لیست قیمت

در جدول فوق، 10 ارز برتر بازار به همراه قیمت و عرضه در گردش آنها ارائه شده است. در جدول زیر 10 ارز برتر به ترتیب عرضه در گردش آنها را مشاهده می کنید.

عرضه در گردش
عرضه در گردش

نکته مشترک این است که با افزایش عرضه در گردش، قیمت هر توکن کاهش می یابد و برعکس. به ترون و دش در جدول های فوق نگاه کنید. ارزش بازار آنها تقریبا شبیه به هم و به ترتیب 1.6 و 1.8 میلیارد دلار است. باید توجه داشت که عرضه در گردش ترون 8000 بار بیشتر از دش و در حدود 8.3 میلیون ارز است. بنابراین، اگر قیمت دش را بر 8000 (بار) تقسیم کنید، قیمت ارز ترون را بدست خواهید آورد. خوب، این به چه معناست؟

این بدان معناست که اگر به فاکتورهای دیگری مانند ارزش بازار و متغیر عرضه ارز توجه کنیم، می توانیم به اطلاعات واقعی دست پیدا کنیم. در این حالت، یک دش یا 8000 ترون یکسان هستند، چون بازار آنها را به طور مشابه ارزیابی می کند.

حال بحث دیگری که مطرح می شود این است که اگر من 8000 ترون داشته باشم، 10 تا 50 درصد شانس افزایش قیمت از سطح 0.024 درصد وجود دارد، در حالی که ممکن است این مقدار افزایش در دش به راحتی صورت نگیرد.

اما تجزیه و تحلیل به این روش نیز اشتباه است، زیرا اگر احساسات بازار خوب باشند، دش در مقایسه با ترون به پول کمی نیاز دارد تا قیمت را افزایش دهد. این به دلیل عرضه در گردش کمتر دش نسبت به ترون است. بنابراین در مورد دش، نیروهای عرضه و تقاضا در بازار به دلیل کم بودن عرضه قوی تر خواهند بود.

نتیجه

فرمول های اصلی قیمت و ارزش بازار که در این مقاله ذکر شدند، سفسطه آمیز هستند. هیچ روش مشخصی برای اثبات این مسئله که این فرمول ها همیشه تصویر صحیحی به شما می دهند، وجود ندارد.

اگر عرضه توکن 1 میلیون و ارزش بازار آن ا میلیون دلار باشد، برای دو برابر کردن قیمت توکن به 1 میلیون دلار نیاز ندارید. ممکن است این افزایش قیمت با 10000 دلار اتفاق بیفتد یا حتی با 2 میلیون دلار این افزایش رخ ندهد. کل پول سرمایه گذاری شده در یک ارز ، ارزش بازار آن نیست.

همه چیز براساس قیمت تعیین می شود و فاکتورهای قابل مشاهده و غیرقابل مشاهده قیمت را مشخص می کنند. 

در حالت کلی، عرضه 10 تا 50 میلیون توکن یا ارز برای یک پروژه رمزنگاری مناسب به نظر می رسد. بیشتر از آن معنایی ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. Mohamad می گوید

    جناب صادقی سپاسگزارم از مطالب مفید وموثر شما …موفق باشید