در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بلاتکلیفی بیت کوین و نظرات متفاوت تحلیلگران درباره جهت بعدی حرکت

0 2,340

طی چند هفته گذشته، تحلیلگران بیت کوین شاهد نوسانات بسیار ناچیزی در بازار ارز رمزنگاری بوده اند. هیچ چیزی نمی تواند این بی تحرکی قیمت را به خوبی نمودار جاش راجر ، موسس Blockroots، نشان دهد. همان طور که از نمودار پیداست، بیت کوین در هشت هفته گذشته در یک منطقه 15 درصدی گیر افتاده و این برای یک چنین کلاس دارایی، طبیعی نیست.

bitcoin
نمودار 1 روزه قیمت بیت کوین

طبق یک تحلیل جدید، نوسانات به پایین ترین سطح کاهش یافته اند و این نشان دهنده یک حرکت بزرگ قریب الوقوع برای بیت کوین است.

نوسانات بیت کوین در پایین ترین سطح

نوسانات بیت کوین در ماه مارس بسیار بیشتر از حد معمول بودند و این ارز رمزنگاری یکی از بدترین روزهای تاریخ خود را تجربه کرد. قیمت بیت کوین در یک روز 50 درصد کاهش یافت و در حرکت نزولی که موجب نقدینگی میلیاردها دلار شد، به کف 3700 دلار رسید. 

از آن زمان به بعد، نوسانات بیت کوین فروکش کرده اند. همانطور که نمودار فوق نشان می دهد، حرکت این ارز کاملا ایستا بوده و معاملات آن بدون داشتن روند قابل توجهی انجام شده اند. 

یک معامله گر بازار ارز رمزنگاری نمودار زیر را در تاریخ 3 جولای به اشتراک گذاشت . این نمودار شاخص نوسانات تاریخی بیت کوین را طی دو سال گذشته نشان می دهد. براساس داده ها، نوسانات بیت کوین در پایین ترین سطح قرار دارند و از مارس و آوریل سال 2019 تاکنون، چنین کاهشی را شاهد نبوده ایم.

volatility of price
نوسانات تاریخی بیت کوین

برای کسانی که به خاطر نمی آورند که در آن زمان چه اتفاقی رخ داده، باید یادآور شد که بیت کوین تقریبا 4 ماه در سطح 3000 دلار معامله شد و سپس در اول آوریل 2019، قیمت آن 25 درصد افزایش یافت. این حرکت صعودی قیمت را از سطح 4000 دلار به 5000 دلار رساند، بعد یک روند صعودی چند ماهه آغاز شد و قیمت بیت کوین به سطح 14000 دلار رسید.

به گفته تحلیلگران، کاهش سریع نوسانات نشان می دهد که بیت کوین در هفته های آتی حرکت مهم و بزرگی را شروع خواهد کرد. برخی از تحلیلگران اظهار داشته اند که نوسانات بسیار پایین، بیانگر روند صعودی قیمت هستند. برای مثال، اریک تیس (Eric Thies) نمودار زیر را به اشتراک گذاشت و نشان داد که نوسانات بیت کوین در یک منطقه محدود برای مدت طولانی، ممکن است نشانه روند صعودی آن باشد. وی گفت:

بیت کوین از لحاظ ساختاری شباهت کمتری به یک سقف محلی دارد و اکنون بیشتر به یک سکوی پرتاب شبیه است. به طور طبیعی، ممکن است که قیمت قبل از افزایش ، با کاهش مواجه شود، اما این بار فرق می کند.

مایکل مک گلون ، استراتژیست ارشد در بلومبرگ، نیز معتقد است که کاهش نوسانات نشانه مثبتی است و منجر به افزایش قیمت بیت کوین خواهد شد.

bitcoin chart
نمودار قیمت بیت کوین

احتمال کاهش قیمت بیت کوین

حرکت قیمت بیت کوین در هشت روز گذشته یکنواخت بوده است. اما یک شاخص مهم، روند نزولی به زیر سطح فعلی را نشان می دهد در حالی که قیمت این ارز در حدود سطح 9000 دلار در نوسان است.

یک معامله گر نمودار زیر را در تاریخ 3 جولای به اشتراک گذاشت. این نمودار نشان می دهد که  براساس الگوی توالی تام دیمارک، بیت کوین در حال تشکیل یک روند نزولی است. TD Sequential یک شاخص مبتنی بر زمان است که روند ها را پیش بینی می کند و تعیین کننده نقاطی است که روند در آنها صعودی می شود یا اصلاح قیمت رخ می دهد:

با نزدیک شدن به زمان بسته شدن نمودار هفتگی، شمع قرمز دوم بیت کوین در زیر شمع قرمز اول قرار دارد که معاملات فروش استقراضی را در بازه زمانی یک هفته ای نشان می دهد،  همه این ها در شرایطی رخ می دهند که بیت کوین در هفته اول ماه ژوئن یک TD9 سبز داشت.

آخرین باری که بیت کوین یک  TD Sequential کامل داشت، اوایل ماه مارس و قبل از کاهش قیمت به سطح 3700 دلار بود.

weekly chart
نمودار یک هفته ای قیمت بیت کوین

دیگر سیگنال های نزولی

نمودار زیر که متعلق به یک متخصص ابر ایچیموکو است، نشان می دهد که بیت کوین از لحاظ ساختاری شباهت زیادی به قبل از کاهش شدید قیمت در ماه مارس دارد. این معامله گر توضیح داد که چهار ابر ایچیموکو که در آن زمان وجود داشتند، اکنون نیز ظاهر شده اند.

Ichimoko
نمودار بیت کوین وابر ایچیموکو

با توجه به این سیگنال ها، جای تعجب نیست که معامله گران نهادهای سرمایه گذاری درگیر بیت کوین، بیشتر مراقب باشند. داده های قراردادهای آتی CME نشان می دهند که این نهادها در حال ایجاد یک موقعیت فروش استقراضی عمده در بیت کوین هستند. به گفته یکی از معامله گران، هم اکنون نهادهای سرمایه گذاری اقدام به فروش استقراضی 2038 قرارداد کرده اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.