در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

عوامل تاثیرگذار بر نوسانات بیت‌کوین و قیمت آن

0 675

بیت‌کوین یک سیستم پرداخت همتا به همتای کاملا غیرمتمرکز است. نوسانات این ارز بزرگ بازار فقط شامل خودش نمی‌شود. در واقع، نوسانات آن جهت حرکت در بازار ارز رمزنگاری را تعیین می‌کند و بر قیمت اکثر ارزهای بازار تاثیر می‌گذارد.

درک عوامل موثر بر نوسانات بیت‌کوین به شما کمک می‌کند تا تحولات و جهت‌های حرکت بازار ارز رمزنگاری را بهتر ارزیابی کنید. در این مطلب برخی از عوامل اصلی نوسانات این ارز بزرگ بازار را بررسی می‌کنیم.

جذابیت سرمایه‌گذاری

براساس تجزیه و تحلیل لادیسلاو کریستوفک که در مقاله تحقیقی‌اش تحت عنوان “محرک‌های اصلی قیمت بیت‌کوین” در سال 2015 منتشر شد، جذابیت متغیر غالب‌تری نسبت به تقاضا و عرضه است.

جذابیت: این را می‌توان به شهرت خوب و علاقه به سرمایه گذاری در بیت‌کوین نسبت داد که عمدتا تحت تاثیر رسانه‌های اجتماعی و تغییرات سیاسی شکل می‌گیرد.

تاثیر رسانه‌های اجتماعی: اخبار مثبتی که توسط رسانه‌های اجتماعی در مورد بیت‌کوین منتشر می‌شوند، نقش بسیار مهمی در جذب سرمایه‌گذاران بالقوه و افزایش پایگاه کاربر این ارز ایفا می‌کنند؛ به ویژه در زمانی که تعداد آلت‌کوین‌ها رو به افزایش است.

تغییرات سیاسی: هرج و مرج‌های سیاسی و بحران‌های اقتصادی اغلب منجر به افزایش پذیرش ارزهای رمزنگاری در بین توده‌های مردم می‌شود.

مردم به دلیل عدم نیاز به بانک برای انجام تراکنش‌ها و چشم انداز آینده سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزنگاری، کاملا به این بازار روی خواهند آورد.

افغانستان، نیجریه، کنیا، ویتنام و آرژانتین برخی از کشورهایی هستند که درآنها استفاده از ارزهای رمزنگاری برای ارسال حواله‌های دیاسپورا و کاهش مشکلات اقتصادی در حال افزایش است.

آشفتگی‌های سیاسی مانند تغییر رژیم، تورم بسیار بالا، فقر زیاد، بیکاری و عدم وجود سرویس‌های مالی در این کشورها مردم را به سمت استفاده از بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها سوق داده‌اند.

عرضه و تقاضا

برای درک عامل عرضه بیت‌کوین، مهم است که به خاطر داشته باشید که عرضه این ارز محدود بوده و تاکنون 90 درصد از کل ارزهای آن استخراج شده است. 

با افزایش عرضه، قیمت بیت‌کوین کاهش می‌یابد. عرضه کل این ارز بزرگ بازار محدود است، اما عرضه آن در بازار را می‌توان از طریق استخراج یا حل الگوریتم‌های پیچیده افزایش داد.

اما تقاضا در مقایسه با عرضه  تاثیر بیشتری بر قیمت بیت‌کوین دارد، زیرا تعداد ارزهای قابل استخراج آن از پیش تعیین شده و تنها 21 میلیون است. افزایش تقاضا از طرف سرمایه‌گذارانی که برای بدست آوردن بیت‌کوین با یکدیگر رقابت می‌کنند، موجب افزایش قیمت این ارز می‌شود. مسلما، در آینده تقاضا برای این ارز برتر بازار افزایش خواهد یافت و در نتیجه انتظار می‌رود که قیمت آن نیز افزایش یابد.

سختی استخراج و نرخ هش

سختی استخراج بیت‌کوین یا نرخ هش هیچ ارتباط مستقیمی با قیمت این ارز ندارد. اما براساس تجزیه و تحلیل شین لی و چانگ الکس وانگ در مقاله منتشر شده در سال 2017 با عنوان “عوامل تعیین کننده فناوری و اقتصادی نرخ ارزهای رمزنگاری” سختی استخراج و نرخ هش تاثیر بسیار کمی بر قیمت دارند.

افزایش نرخ هش در واقع به معنای افزایش هزینه‌های سرمایه‌گذاران برای دستگاه‌های استخراج و مصرف برق است که به طور غیرمستقیم منجر به افزایش قیمت بیت‌کوین می‌شود.

تغییر سیاست‌ها در دولت‌ها و نوسانات بیت‌کوین

سیاست‌ها و قوانین اتخاذ شده توسط دولت‌ها تاثیر مستقیمی بر قیمت بیت‌کوین دارند. تحریم‌ها و اقدامات شدید از سوی دولت‌ها در گذشته، تاثیر منفی بر قیمت این ارز برتر بازار گذاشته‌اند. برای مثال، توقف عملیات استخراج و معاملات ارز رمزنگاری در کشور چین در سال 2021 منجر به کاهش شدید قیمت‌ها در بازار ارزهای رمزپایه شد.

موافقت کاربران با به روزرسانی‌های جدید

موافقت جامعه بیت‌کوین با به روزرسانی‌های جدید یکی دیگر از عوامل افزایش محبوبیت این ارز و در نتیجه قیمت آن است. تصمیمات گرفته شده توسط کاربران بیت‌کوین برای به روزرسانی نکردن نسخه جدید باعث ایجاد هاردفورک و منجر به ارائه دو نسخه متفاوت و دو مجموعه قوانین می‌شود. بیت‌کوین‌کش نتیجه چنین هاردفورکی در سال 2017 است.

منبع timesofindia.indiatimes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.