در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

آیا استخراج بیت کوین در سال 2020 هنوز هم سودآوری دارد؟

0 944

اگر به سخت افزار و یا برق ارزان دسترسی دارید، استخراج بیت کوین هنوز هم می تواند سودآور باشد.

  • قیمت بیت کوین از ماه مارس تاکنون بیش از دو برابر شده است. اما هاوینگ، پاداش بلاک آن را به نصف کاهش داد.
  • نرخ هش بیت کوین نیز اخیرا به بالاترین سطح خود رسیده و استخراج کنندگان کوچکتر را در معرض ضرر و زیان قرار داده است.
  • سودآوری استخراج بیت کوین به دلیل هزینه های خرید و راه اندازی دستگاه های سخت افزاری کاهش می یابد. در حال حاضر،سود آوری بیشتر دستگاه های استخراج جدید از لحاظ بازده روزانه مثبت است.

قیمت بیت کوین در ماه مارس سال جاری به پایین ترین سطح خود رسید. اما از آن زمان به بعد روند صعودی داشته و قیمت آن طی 5 ماه گذشته بیش از دو برابر شده است.

قیمت بیت‌کوین
نمودار قیمت بیت کوین

در عین حال، نرخ هش بیت کوین از ماه مارس به بعد بیش از 25 درصد افزایش یافته و اخیرا به بالاترین رکورد خود رسیده است. همچنین هاوینگ این ارز در ماه مه سال 2020 برگزار شد و مقدار بیت کوین های استخراج شده در هر روز را به نصف کاهش داد.

از آنجا که همه این وقایع یکی پس از دیگری رخ داده اند، پی بردن به این که آیا استخراج بیت کوین هنوز هم در سال جاری میلادی سودآور است یا نه، مشکل است. در این جا مطالبی در این خصوص ارائه شده اند که می توانند مفید باشند.

افزایش سختی استخراج به مرور زمان

یکی از مهمترین مواردی که استخراج کنندگان باید در هنگام استخراج بیت کوین مد نظر داشته باشند، تنظیم سختی است. به طور خلاصه، سختی استخراج تعیین می کند که یک استخراج کننده چقدر باید برای حل یک مسئله پیچیده ریاضی تلاش کند تا یک بلاک جدید از تراکنش ها را به بلاک چین اضافه کند.

سختی استخراج بعد از هر 2016 بلاک (تقریبا هر 14 روز) افزایش یا کاهش می یابد و به این بستگی دارد که چقدر سریع 2016 بلاک قبلی پیدا شده اند. اگر کشف این بلاک ها کمتر از 14 روز طول بکشد، سختی افزایش می یابد. اگر پیدا کردن آنها بیش از 14 روز طول بکشد، سختی کاهش می یابد. در ضمن، کشف هر بلاک حدود 10 دقیقه طول می کشد.

از آنجا که نرخ هش به مرور زمان افزایش می یابد، کشف بلاک نیز سخت می شود. این به نوبه خود ادامه کار را برای استفاده کنندگان از سخت افزارهای قدیمی سخت تر می کند، زیرا سهم آنها از کل نرخ هش با گذشت زمان کاهش می یابد.

چون قیمت بیت کوین با افزایش نرخ هش افزایش می یابد، افزایش سختی استخراج همیشه به معنای کاهش سودآوری نیست. البته برخی اقدامات وجود دارند که استخراج کنندگان با اتخاذ آنها می توانند بازگشت سرمایه (ROI) را سریعتر کنند و سود خود را به حداکثر برسانند.

سودآوری استخراج بیت کوین به عوامل مختلفی بستگی دارد

بهترین راه برای ادامه فعالیت استخراج  و به حداکثر رساندن شانس دستیابی به سود بعد از افزایش سختی، خرید جدیدترین و کارآمدترین سخت افزارهای استخراج با قیمت مناسب است.

کسانی که با سرمایه گذاری در سخت افزارهای جدید به دنبال سود هستند باید قیمت هزینه حمل ونقل (و هر گونه تاخیر احتمالی)، مالیات واردات و هزینه های برق این سخت افزارها را در نظر بگیرند. دستگاه استخراج ایده آل هم بهره وری انرژی و هم تولید نرخ هش بالایی دارد.

طبق کریپتوکامپر(محاسبه کننده سودآوری استخراج)، نرخ هش 1 تراهش بر ثانیه تقریبا 0.00000742 بیت کوین یا حدود 0.08639 دلار (با قیمت 11763 دلار) سود در هر روز تولید می کند.به همین دلیل، دستگاه آنتماینر +S17 با نرخ هش 73 تراهش در ثانیه  حدود 6.30 دلار در هر روز درآمد دارد. در حالی که درآمد روزانه دستگاه استخراج++ S30 M با نرخ هش 112 تراهش در ثانیه تقریبا 9.68 دلار است.

البته، استخراج کنندگان بیت کوین باید هزینه های برق و نگهداری را از این درآمد کسر کنند. این بسته به کشور و هزینه های انرژی آنها می تواند متغیر باشد.

قیمت برق و تاثیر آن بر سودآوری استخراج

با فرض متوسط مصرف برق 30 وات در هر تراهش بر ثانیه و متوسط هزینه برق 0.10 دلار برای هر کیلو وات، استخراج کنندگان باید هر روز برای هر تراهش حدود 0.072 دلار پرداخت کنند. این مبلغ برای یک دستگاه استخراج با نرخ هش 73 تراهش در ثانیه 5.26 دلار و برای دستگاه دارای نرخ هش 112 تراهش در ثانیه 8.10 دلار است.

این بدان معناست که استخراج کنندگان بیت کوین می توانند با استفاده از سخت افزارهای نسل فعلی انتظار حدود 20 درصد سود در هر روز را داشته باشند. چون هزینه های برق بخش قابل توجهی از سود استخراج بیت کوین را به خود اختصاص می دهند، تعیین یک برنامه انرژی کم هزینه یا استقرار در منطقه ای با برق ارزان تر سریع ترین راه برای افزایش سودآوری است.

همچنین استخراج کنندگان باید هزینه های خرید دستگاه ها را در نظر بگیرند تا مشخص شود که بازگشت کامل سرمایه آنها چه مدت طول می کشد.

سخت افزار استخراج خریداری شده نزدیک تر به تاریخ راه اندازی اولیه یا زیر قیمت پیشنهادی خرده فروشی بازگشت سرمایه سریع تری نسبت به سخت افزارهای خریداری شده در زمان افزایش قیمت دارند.

از آنجا که بیشتر استخراج کنندگان بیت کوین هزاران دلار سرمایه گذاری می کنند، به جرات می توان گفت که اکثر آنها حداقل تا چند ماه به بازگشت کامل سرمایه دست نخواهند یافت.اما آنها می توانند بعد از خرید تجهیزات جدید و فروش دستگاه های قدیمی خود بخشی از هزینه های اولیه خود را جبران کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.