در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

افراد سودجو چگونه قیمت ها را در بازار دستکاری می کنند؟

0 1,646

بیت کوین در حال از دست دادن حرکت صعودی خود در نزدیکی یک سطح مقاومت کلیدی است، اما نهنگ های بیت کوین در حال نظاره کردن هستند. آیا یک کاهش سریع دیگر برای بیت کوین در راه است؟

قیمت بیت کوین در روز یک شنبه (2 آگوست) تنها در 5 دقیقه 12 درصد کاهش یافت. در همین مدت، اتریوم  شاهد کاهش 21 درصدی قیمت بود.بسیاری از آلت کوین ها هم کاهش های مشابهی داشتند.

با نگاهی به گذشته می توان دریافت که اجماع عمومی درباره علت این کاهش سریع یک نهاد ناشناخته بوده که تقریبا یک میلیارد دلار را در بازار آزاد و در زمان حجم و نقدینگی پایین فروخته است.

در ابتدا فکر می کنیم که فروش چنین مبلغ هنگفتی در بازار غیر نقدینه به ضرر فروشنده خواهد بود. اما با توجه به اندازه حرکت در می یابیم که فروشنده از آنچه اتفاق می افتد خبر دارد.

در حقیقت، امکان دارد که این حرکت هدایت شده 100 درصد عمدی باشد.در ادامه بررسی خواهیم کرد که چگونه بازار ارز رمزنگاری با یک فروش بزرگ دچار اصلاح شدید قیمت می شود.

چگونه ممکن است که کاهش سریع قیمت عمدی باشد

این یک حرکت کاملا حساب شده است و باعث  می شود تا خریدار در زمان نزدیک شدن قیمت دارایی به یک سطح مقاومت تکنیکال کلیدی وارد موقعیت خرید در بازار نقدی شود.

بعد از این که سرمایه گذار موقعیت ایجاد کرد، یک سفارش بزرگ ارائه می کند تا تمام پیشنهادهای دفتر سفارش را حذف کند و قیمت را خیلی سریع به زیر یک سطح مقاومت کلیدی کاهش می دهد.

این اقدام باعث می شود تا سایر سرمایه گذارانی که در بالای سطح مقاومت خرید را متوقف کرده اند، اقدام به ثبت تعداد زیادی سفارش خرید کنند.در همین زمان، برخی ازمعامله گرانی که در این سطح مقاومت وارد موقعیت فروش شده اند برای خرید هجوم می آورند تا ضررهای خود را جبران کنند.

با آغاز روند صعودی، سرمایه گذاری که سفارش بزرگی ارائه کرده بود، از افزایش قیمت ارزهای خریداری شده قبل از شکست به بالای این سطح مقاومت سود کسب می کند.

این سرمایه گذار بعد از مدتی تصمیم می گیرد که وارد موقعیت فروش شود. بنابراین، وی بدون سر و صدا و با استفاده از حساب های  پنهانی مختلف در چند صرافی موقعیت های فروش استقراضی ایجاد می کند.

این سرمایه گذار با اهرم 30 تا 50 برابری می تواند موقعیت  خود را حفظ کند، حتی اگر قیمت دارایی مربوطه 2 یا 3 درصد افزایش یابد.

به محض این  که وی یک موقعیت فروش نسبتا بزرگی را  بدست بیاورد، بیت کوین های خریداری شده قبلی (در زمان نقدینگی پایین) را به نرخ بازار می فروشد.

با این کار، تمام پیشنهادات موجود در دفتر سفارش حذف می شوند و این کاهش شدید قیمت را در پی دارد.  

نمونه ای از این قبیل اقدامات

فرض می کنیم که بیت کوین در سطح 9900 دلار معامله می شود و سطح مقاومت در 10000 دلار است.

یک معامله گر در سطح 9900 دلار یک موقعیت مخفی 100 بیت کوینی با مبلغ تقریبی 1 میلیون دلار ایجاد می کند. سپس وی یک سفارش خرید 100 بیت کوینی در زمان نقدینگی پایین بازار به ثبت می رساند. همین منجر به افزایش فوری قیمت به سطح 10400 دلار می شود.

این بدان معناست که میانگین موقعیت او 200 بیت کوین با قیمت 10150 دلار است. حرکت به بالای سطح مقاومت سایر معامله گران را ترغیب به خرید در بالای سطح 10000 دلار می کند. این حرکت همچنین باعث می شود تا دارندگان قراردادهای فروش استقراضی جهت محافظت از موقعیت های خود و توقف ضرر برای خرید هجوم بیاورند. این اقدام افزایش بیشتر قیمت را در پی دارد و در نتیجه مرحله اول از برنامه نهنگ ها کامل می شود.

استفاده از اهرم

در حال حاضر، قیمت بیت کوین 11670 دلار است و معامله گر با دستکاری در بازار شروع به ایجاد یک موقعیت فروش استقراضی با اهرم 30 تا 50 برابری می کند. برای سادگی، اهرم 50 برابر را بررسی می کنیم. به این معنا که با 1 دلار سرمایه گذاری می توان 50 دلار از دارایی مربوطه را بدست آورد.

معامله گر دوباره با استفاده از چندین حساب یک موقعیت فروش مخفی در صرافی های مختلف ایجاد می کند. از آنجا که وی از اهرم 50 برابری استفاده می کند، می تواند تنها 4 بیت کوین خود را بفروشد تا از موقعیت خرید 200 بیت کوین خود به ارزش 2.36 میلیون دلار محافظت کند. 

سپس این معامله گر از سود بدست آمده در خرید اولیه خود استفاده می کند تا تفاوت قیمت قراردادهای آتی به ارزش 4 بیت کوین را پوشش دهد.

البته او می تواند قراردادهای آتی بیشتری را به منظور تقویت بیشتر حرکت و دستیابی به سود کلان بفروشد.

اقدام آخر

معامله گر استراتژی زیرکانه خود را با فروش 200 بیت کوین خریداری شده در زمان نقدینگی پایین بازار تکمیل می کند.

این منجر به کاهش شدید قیمت از سطح 11800 دلار به سطح 10100 دلار می شود. قیمت موقعیت خرید وی 10150 دلار بود، اگرچه او در این موقعیت اندکی ضرر می کند، اما از قراردادهای آتی فروخته شده سود قابل توجهی بدست می آورد. نتیجه این که سود خالص وی 330000 دلار یا 16.5 درصد از سرمایه گذاری 2 میلیون دلاری اولیه است. همه این ها با حداقل ریسک انجام می شوند.

نتیجه

در واقع این یک نمونه خیلی ساده از نحوه دستکاری بازار و سود بردن از تعطیلات آخر هفته است. چون حجم معاملات و نقدینگی بازار در پایان هفته پایین است.

اجرای چنین برنامه ای  نیاز به مقدار قابل توجهی سرمایه اولیه و زیر ساخت های معاملاتی مناسب دارد. اما با توجه به نقدینگی و نوسانات بازار ارز رمزنگاری در مقایسه با بازارهای سنتی، فقط 10 میلیون دلار سرمایه می تواند منجر به  بازده مناسب با حداقل ریسک شود.

احتمال ادامه این گونه دستکاری ها، حداقل تا زمانی که قانونگذاران وارد عمل شوند، وجود دارد.

با این حال، چنین اقداماتی نیاز به شرایط خاص بازار ( یعنی ابزار دقیق و نزدیک بودن قیمت به یک نقطه تکنیکال کلیدی)  و یک ابزار ساده برای دستکاری ( یعنی ابزاری که برای آن مشتقات موجود است) دارند. البته، این برنامه ها همیشه قابلیت اجرایی ندارند.

اصولا، کل این حرکت، دستکاری در بازار به حساب می آید و در بازارهای سنتی کاملا غیر قانونی است. در عین حال، در دنیای ارز رمزنگاری معامله گران حیله گر هنوز هم می توانند با نگرانی کم به کار خود ادامه دهند. امیدواریم که با رشد بازارهای ارز رمزنگاری، این نوع دستکاری های قیمت از بین بروند. 

فروش تعداد زیادی بیت کوین توسط یک نهنگ

یک نهنگ بیت کوین بعد از دو سال سود کسب کرد. داده های Whalemap  نشان می دهند که این نهنگ در سه ماهه سوم سال 2018 تقریبا 9000 بیت کوین خریده است.

یک معامله گر با نام مستعار ” Byzantine General ” با انتشار این اطلاعات گفت:

این یک نهنگ اسطوره ای است. آیا آن حباب بزرگ در حدود سطح 6000 دلار در سال 2018  را به خاطر دارید؟ این نهنگ  تقریبا 9000 بیت کوین در آن زمان انباشت کرد. او سرانجام پس از دو سال و دو کاهش شدید قیمت سود کسب کرد.

نهنگ بیت‌کوین
تعداد بیت کوین هایی که توسط یک نهنگ نگهداری می شوند

این نهنگ تقریبا 22 ماه بیت کوین های خود را نگه داشت. در طی این دوره شاهد دو مرحله کاهش شدید قیمت به سطح 4000 دلار (اولی در ژانویه 2019 و دومی در مارس 2020) بود. ولی وی منتظر ماند و بالاخره  ارزهای خود را در حدود سطح 12000 دلار فروخت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.