در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

چراغ سبز ایران به استفاده از ارزهای رمزنگاری در تجارت بین الملل

1 11,953

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از اتصال سامانه ارزهای رمزنگاری به سامانه‌هایی مانند سامانه جامع تجارت برای استفاده در تجارت بین الملل تا دو هفته آینده خبر داد.

به گزارش کوین سرا به نقل از خبرگزاری مهر، علیرضا پیمان پاک اظهار داشت: 

آنچه را که با بانک مرکزی به توافق رسیدیم استفاده از بلاک چین و ارزهای رمزنگاری در فضای تجارت بین الملل است.

وی با بیان این که یکی از الزامات توسعه تجارت بحث نقل و انتقالات وجوه و تضمین است،  گفت که فعال اقتصادی برای تجارت با طرف مقابل باید سازوکار مالی، بانکی، پولی و بیمه‌ای داشته باشد و در این باره ابزارهای مختلفی مانند گشایش اسناد اعتباری، ارتباطات بین بانکی و صندوق ضمانت صادرات وجود دارد، ضمن اینکه اخیرا یکی از ابزارهای انتقال اعتبار در بحث‌های پرداختی به کار گرفته شده که همان بلاک چین و ارزهای رمزنگاری است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: 

اگر از بحث بانک مرکزی در مسئولیت بحث‌های پولی، مالی و ارزی و این که از رویکرد این بانک و دولت بگذریم، بلاک چین و ارزهای رمزنگاری، بحث‌های کاربردی بسیاری در امور تجاری دارند که اگر از آن غافل شویم بخش عمده‌ای از فرصت‌های تجاری را از دست خواهیم داد.

پیمان پاک گفت:

 استفاده از ارزهای رمزنگاری ایجاد نوعی تضمین برای کسب و کارهای خرد و متوسط است؛ یعنی اگر کسب و کارهای کوچک یا متوسط بخواهند با همتایان خود در دیگر کشورها کار کنند نیازمند نوعی تضمین هستند که بلاک چین های مختلف، می‌توانند این سازوکار را ایجاد کنند و طرفین تجاری بر اساس سازوکار این بلک چین ها به یکدیگر تضمین متقابل بدهند.

به گفته وی، حتی با استفاده از ارزهای رمزنگاری پرداخت هم می‌تواند صورت گیرد؛ یعنی آنها می‌توانند وسیله‌ای برای انتقال اعتبار صادرکننده به واردکننده کالا باشد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: 

در حال کار بر روی سازوکار این سامانه هستیم، بخش بین المللی آن انجام شده و تا دو هفته آینده اتصال سامانه ارز رمزنگاری به سامانه‌های ما مانند سامانه جامع تجارت تعریف و ابزاری می‌شود تا فعالان اقتصادی و صادرکنندگان بتوانند از این ابزار بین المللی استفاده کنند.

پیمان پاک افزود: 

علاوه بر این، پیشنهادی را بانک مرکزی داده که در حال حاضر روی آن کار می‌کنیم و آن این که چگونه می‌توانیم از ارزهای رمزنگاری تولید شده در داخل و یا ارزهایی که توسط مجموعه‌هایی مانند بخش خصوصی خریداری شده اند و در حال معامله هستند برای واردات کالا استفاده کنیم. ابعاد این پیشنهاد در حال بررسی هستند و این امکان وجود دارد سازوکاری تعریف کنیم تا ارزهای رمزنگاری تولید شده در کشور به کمک توسعه تجارت و واردات کالا بیایند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه برای استفاده از ارزهای رمزنگاری داخلی هم وزارت صمت و بانک مرکزی تا دو هفته دیگر جمع بندی و برنامه آن را عملیاتی و اجرایی می کنند، اظهار کرد: 

همه فعالان اقتصادی می‌توانند از این ارزهای رمزنگاری استفاده کنند. فعال اقتصادی در جایی روبل، روپیه، دلار و یورو می‌گیرد که با استفاده از این ابزار می‌تواند ارزهای مانند بیت کوین و تدر دریافت کند که این نوعی اعتبار است و می‌تواند آن را به فروشنده کالا و یا واردکننده منتقل کند.

وی با اشاره به این که در بعضی از بازارهای هدف ما به ویژه در کشورهایی مانند عراق، افغانستان و یا پاکستان ممکن است محدودیت‌هایی برای استفاده از ارزهای رمزنگاری باشد، افزود: 

در بازارهای اصلی ما مانند روسیه، چین، هند و جنوب شرق آسیا استفاده از ارزهای رمزنگاری  رواج دارد و آن‌ها از این ارزها استفاده می‌کنند؛ یعنی این ارزها در بازارهای هدف ما نقش قابل توجهی دارند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به این که استفاده از ارزهای رمزنگاری کارمزد بالایی مانند انتقال ارز از طریق صرافی ندارد، گفت: 

از آن جا که در بازار ارزهای رمزنگاری کار به صورت اعتباری انجام می‌شود، فعالان اقتصادی ما به راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند و استفاده گسترده از آن باعث افزایش و جهش صادرات می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. Mohamad می گوید

    Ok