در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

هاوینگ چطور بر امنیت بیت کوین تاثیر خواهد گذاشت؟

1 823

بیت کوین امن ترین ارز رمزنگاری با مطمئن ترین بلاک چین است. ارزی که هیچگاه مورد حمله 51 درصدی قرار نگرفته است. با این حال افراد بدبین به این ارز و بلاک چین معتقدند که کاهش و نصف شدن پاداش بلاک ها (هاوینگ) این امنیت را به راحتی در معرض خطر قرار می دهد.

آنها استدلال می کنند که کاهش مقدار پاداش برای کسانی که استخراج را انجام می دهند، انگیزه مالی آنها را برای حفظ نرخ هش بالای شبکه بیت کوین کم می کند و در تئوری انجام حملات 51 درصدی را امکانپذیر تر خواهد کرد.

با این وجود سایر کارشناسان معتقدند که افزایش میزان کارمزد تراکنش ها برای اطمینان از امنیت شبکه بیت کوین کافی خواهد بود. آنها می گویند حتی با کاهش یا عدم وجود پاداش بلاک، افزایش قیمت بیت کوین و پذیرش آن به این معنی است که کارمزد تراکنش، انگیزه کافی برای استخراج کنندگان به وجود خواهد آورد.

نگاه افراد بدبین به امنیت شبکه

در حال حاضر همه می دانند که هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین در ماه جاری اتفاق می افتد و طی این رویداد پاداش هر بلاک از 12.5 بیت کوین به 6.25 بیت کوین کاهش می یابد. پس از آن و به دنبال استخراج 210000 بلاک، هاوینگ بعدی رخ می دهد و به همین ترتیب تا زمانی که تمام 21 میلیون بیت کوین استخراج شوند. این اتفاق در حدود 120 سال دیگر رخ خواهد داد.

در سه هاوینگ بعدی پاداش استخراج به ترتیب به 3.125، 1.5625 و سپس 0.78125 کاهش خواهد یافت. به گفته اِمین گون سیرر، مدیرعامل شرکت AVA Labs و توسعه دهنده بلاک چین AVA، چنین کاهش های پاداشی برای تضعیف جدی امنیت شبکه بلاک چین کافی خواهد بود. وی می گوید:

هر چه میزان پاداشی که به استخراج کنندگان داده می شود کاهش یابد، امنیت شبکه کاهش می یابد.

اگر این امنیت به اندازه کافی سقوط کند، حتی ممکن است شاهد حملات گسترده ای برای پرداخت های دو برابری باشیم که تراکنش ها را هدف قرار می دهند. این به نوبه خود باعث می شود تا زمان کانفرم یا تایید تبادلات افزایش یابد.

سیرر افزود:

من حداکثر 3 هاوینگ دیگر را منطقی می دانم، یعنی 12 سال دیگر. پس از آن پاداش ها آنقدر کاهش می یابد که نیاز به مداخله ضروری است.

دیدگاه خوش بینانه نسبت به امنیت

دیدگاه این افراد در مقابل دیدگاه افرادی مثل سیرر قرار دارد. بدون شک پاداش بلاک ها کاهش می یابد و بعد از 30 هاوینگ، دیگر چیزی برای کاهش وجود نخواهد داشت.

از نظر برخی کارشناسان کارمزد تراکنش ها برای ایجاد انگیزه جهت ادامه استخراج کافی خواهد بود. دن هلد، مدیر بخش توسعه تجاری صرافی کراکن، یکی از این افراد است. وی می گوید:

همانطور که پاداش استخراج در طی هاوینگ کاهش می یابد، دیدیم که کارمزد انجام تراکنش ها، به عنوان بخشی از پاداش بلاک، افزایش یافته است. این نشان می دهد که در بلند مدت امنیت شبکه فقط از طریق در نظر گرفتن کارمزدهای مناسب تامین می شود.

در واقع آنچه که استخراج کننده از استخراج بلاک دریافت می کند، مخلوطی از پاداش بلاک و کارمزد تراکنش های هر بلاک است.بر اساس داده های کوین متریک، مقدار کارمزدی که بر حسب دلار در تراکنش ها پرداخت می شود، در طی دراز مدت افزایش یافته است.

طبق این گزارش مقدار تجمعی کل کارمزد تراکنش ها از ابتدا حدود 1 میلیارد دلار بوده است. طی این مدت درآمد استخراج کنندگان(کارمزد تراکنش+ پاداش بلاک) به 15 میلیارد دلار رسیده است.

در جولای 2016(زمانی که هاوینگ قبلی رخ داد)، ارزش کل تراکنش های بیت کوین تایید شده در یک روز تنها 30700 دلار بود. در 12 مارس 2020، این رقم تقریبا 192200 دلار بود. با این حال این مقدار در مقایسه با پاداش بلاک ها بسیار ناچیز است.

درآمد استخراج کنندگان

در نتیجه پاداش بلاک برای استخراج کنندگان هنوز مهم است، اما نکته اینجاست که کارمزد تراکنش ها به عنوان درصدی از پاداش کل بلاک، همانطور که دن هلد می گوید، در حال افزایش است. علاوه بر این اگر بیت کوین با استقبال بیشتری مواجه شود و قیمت آن نیز افزایش یابد، مقدار کارمزد افزایش خواهد یافت. 

جورج آگاتانژلئو، مدیر ارشد بازاریابی در شرکت بلاک چینی Block.co، با تحلیل هلد موافق است. وی معتقد است که نرخ هش بیت کوین، حتی با وجود کاهش پاداش بلاک، افزایش خواهد یافت. وی می گوید:

از نظر من کاهش پاداش بلاک در طولانی مدت باعث تضعیف امنیت بیت کوین نمی شود.

همانطور که مشخص است سرمایه گذاری های قابل توجهی برای احداث مزارع استخراج بیت کوین در سراسر جهان انجام می شود. در عین حال همزمان قدرت دستگاه های استخراج نیز در حال افزایش است. امنیت شبکه بیت کوین علیرغم کاهش پاداش بلاک، همچنان باقی خواهد بود.

در همین حال، آندریاس آنتونوپولوس، یکی از توسعه دهندگان بیت کوین، چندین نوبت تاکید کرد که حتی اگر تعداد استخراج کنندگان 50 درصد کاهش یابد، استخراج کنندگان باقی مانده منتظر سختی بعدی می مانند که پس از آن سودآوری 2 برابر خواهد شد:

به این ترتیب انگیزه کافی برای ادامه خواهد بود.

همچنین طبق گفته آنتونوپولوس، بیت کوین می توانست امروز با یک دهم قدرت استخراج فعلی کار کند، بدون این که مشکلی در امنیت وجود داشته باشد.

چطور این را می گویم؟ خب سال گذشته یک دهم قدرت استخراج حال حاضر را داشتیم. آن زمان شبکه بسیار امن بود. این یک سیستم پویا است که دائما با تغییرات خود را سازگار می کند.

پذیرش = امنیت

نکته اصلی این است که اگر بیت کوین همچنان افزایش پذیرش و محبوبیت خود را ادامه دهد، امنیت نیز به موازات آن افزایش خواهد یافت. در غیر اینصورت ممکن است دچار مشکل شود.

همانطور که دن هلد نیز می گوید، مقدار کارمزدها به طور مستقیم متناسب با ارزش شبکه و میزان استفاده از آن است. به عبارت دیگر مقدار کل پاداش بلاک در تعادل با مقدار پذیرش بیت کوین است. 

آگاتانژلئو نیز با این نظر موافق است. وی می گوید تا زمانی که قیمت بیت کوین بالاتر از میانگین هزینه برای استخراج باشد، همیشه انگیزه هایی برای ورود به بازار به عنوان یک استخراج کننده وجود خواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. Mohamad می گوید

    Ok