در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

وجود سیگنال نزولی بر روی نمودار بیت کوین؛ آیا قیمت کاهش می یابد؟

2 1,501

قیمت بیت کوین سطح مقاومت 9000 دلار را شکست و به بالای این سطح افزایش یافت، اما شکل گیری TD9 در بازه زمانی روزانه و کم بودن حجم نشان می دهند که معامله گران تمایلی به خرید در این سطوح ندارند.

 روز جمعه شاهد حجم  ناچیز معاملات بیت کوین بودیم، چون این ارز بیشتر روز را در منطقه 8750 تا 8850 دلار وارد معاملات جانبی شد. اما به احتمال زیاد پایان هفته یک حرکت جهت دار قوی بوجود خواهد آمد.

سیگنال فروش TD9

ظاهر شدن سیگنال TD9 در بازه زمانی روزانه، شاخص های تکنیکال اشباع خرید و کاهش حجم معاملات نشان می دهند که قیمت بیت کوین بیش از حد افزایش یافته و معامله گران معتقدند که از دست دادن حرکت منجر به تست مجدد سطوح حمایت پایینی می شود.

سیگنال فروش TD9 هنگامی شکل می گیرد که 9 شمع پی در پی در بالای 4 شمع بسته شده قبلی ترسیم شود. برای مثال، قیمت بیت کوین در بازه زمانی روزانه در تاریخ 19 آوریل در سطح 7125 دلار بسته شد. از 23 آوریل تا اول ماه مه، قیمت این ارز 9 روز پی در پی در بالای سطح 7125 دلار باقی ماند و منجر به ظاهر شدن سیگنال TD9 شد.

Bitcoin daily chart prints a TD9. Source: Tradingview
چاپ TD9 بر روی نمودار روزانه بیت کوین

داده های تاریخی نشان می دهند که سیگنال TD9 به طور معمول منجر به بازگشت 12 تا 20 درصدی قیمت در کوتاه مدت می شود. این شاخص حرکات خیلی طولانی به سمت هر دو روند صعودی و نزولی را مشخص می کند و نشان دهنده این است که آیا بیت کوین در وضعیت اشباع فروش قرار دارد یا اشباع خرید.

اگرچه شاخص توالی TD9 ثابت کرده که یک شاخص نسبتا معتبر برای تغییرات روند قیمت بیت کوین است، اما این ارز تمایل دارد به سمت بالا حرکت کند حتی هنگامی که شاخص هایی مانند استوکاستیک RSI و میانگین متحرک همگرایی واگرایی(MACD) در وضعیت اشباع خرید قرار دارند.

نکته: استوکاستیک RSI در واقع ترکیبی از شاخص های استوکاستیک و شاخص نسبی قدرت (RSI ) است.

با توجه به این که تا هاوینگ 9 روز دیگر باقی مانده و سرمایه گذاران مشتاق به احتمال زیاد از سیگنال های نزولی به راحتی صرف نظر خواهند کرد، چون معتقدند که روند صعودی فعلی قیمت تا این رویداد ادامه خواهد یافت.

حجم پایین بر روند صعودی تاثیر خواهد گذاشت

حرکت قیمت به سمت سطح 9000 دلار با افزایش تدریجی حجم خرید و شکل گیری یک صلیب صعودی در میانگین متحرک همگرایی واگرایی رخ داده است. با ادامه حرکت به بالای خط صفر ، نمودار هیستوگرام میانگین متحرک همگرایی واگرایی مثبت شده، ولی شاخص قدرت نسبی در بازه زمانی 1 ساعته به زیر عدد 50 کاهش یافته است.

BTC USDT 1-hour chart. Source: TradingView
نمودار یک ساعته قیمت بیت کوین

در حالی که حرکت در بالای سطح 9000 دلار دلگرم کننده است، اما این حرکت چندان قوی نیست و نوسانگر جریان پول چایکین زیر صفر قرار دارد و حتی اگر یک الگوی ساعتی با بیشترین کاهش وجود داشته باشد، شمع های دارای سایه های بالایی بلند، نشان می دهند که حرکت و حجم نسبت به روند صعودی که در اوایل هفته آغاز شده، ضعیف هستند.

همانطور که شاخص VPVR در بازه زمانی یک و چهار ساعته نشان می دهد، قیمت بیت کوین باید در بالای سطح 8950 دلار نگه داشته شود، چون این سطح مقاومت در دو روز گذشته مانع حرکت قیمت به سمت سطح های بالاتر شده است.

BTC USDT weekly chart. Source: TradingView
نمودار هفتگی قیمت بیت کوین

به گفته مایکل ون د پوپ، افزایش 35 درصدی قیمت و روند صعودی این هفته در منطقه مقاومت کلیدی 9200 تا 9500 دلار متوقف خواهد شد. وی توضیح داد:

کل این منطقه مقاومت در تمام تابستان سال 2019 منطقه حمایت بوده است.

در کوتاه مدت، معامله گران باید حجم ساعتی و این که آیا قیمت بالاتر از سطح 8800 دلار باقی خواهد ماند یا نه، را به دقت زیر نظر بگیرند. در صورتی که این سطح شکسته شود، معامله گران منتظر خواهند ماند تا قیمت پایین ترین سطح های اخیر در بازه 8400 تا 7400 دلار را دوباره تست کند.

سناریوی روند صعودی

برای ادامه روند صعودی، قیمت بیت کوین باید سطح 8600 دلار را حفظ کند، هرچند که تست سطح 8400 دلار دور از انتظار نیست. روز گذشته قیمت نتوانست از سطح مقاومت 9000 دلار عبور کند و در زیر این سطح معامله می شد. اما امروز موفق به شکستن این سطح شد. شکستن این سطح می تواند به ادامه روند صعودی کمک کند.

BTC USD 30-minute bullish chart. Source: TradingView
نمودار 30 دقیقه قیمت بیت کوین- سناریوی روند صعودی

همان طور که نمودار نشان می دهد، شکستن و حفظ کردن سطح حمایت 9000 دلار ادامه حرکت به سمت منطقه 9300 تا 9400 دلار را تضمین و راه را برای رسیدن قیمت به سطح 10500 دلار هموار می کند.

سناریوی روند نزولی

سناریوی روند نزولی مانند حرکات روز گذشته قیمت است. اگر قیمت بیت کوین نتواند به بالای  منطقه 9050 تا 9100 دلار بشکند و همچنین نتواند سطح حمایت 9000 دلار را حفظ کند، به احتمال زیاد باید منتظر روند نزولی قیمت بود. طبق نمودار، قیمت به سطح های کلیدی 8325 تا 8400 و 8200 کاهش خواهد یافت.

BTC USD 30-minute bearish scenario. Source: TradingView
نمودار 30 دقیقه بیت کوین- سناریوی روند نزولی

معامله گران همچنین باید از سناریوی مهم ” با شایعه بخرید و با اخبار بفروشید” برای هاوینگ بیت کوین آگاه باشند. برای مثال، قیمت بیت کوین سه هفته پیش از هاوینگ قبلی به اوج خود رسید و پس از این رویداد کاهش قابل توجهی داشت.

سناریوهای مشابهی نیز پیرامون هاوینگ لایت کوین، هفتمین ارز جدول از لحاظ ارزش بازار، مشاهده شد. اگر قیمت بیت کوین نتواند منطقه 9050 تا 9100 دلار را دوباره پس بگیرد، باید منتظر اصلاح بیشتر قیمت و کاهش به سطح 7800 دلار یا پایین تر بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. Mohamad می گوید

    Ok thanks بسیار مفید هستند

  2. A.moradi می گوید

    درود بر شما تحلیل کامل و بی نقصی بود