در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

4 روش کسب درآمد غیرفعال از توکن های NFT

0 674

احتمالا بیشتر افراد از پتانسیل کسب درآمد غیرفعال از توکن های NFT بی خبر هستند و نمی دانند که این توکن ها می توانند فرصت های کسب درآمد خوبی را فراهم کنند.

برای یادگیری نحوه کسب درآمد غیرفعال از توکن های NFT با استفاده از روش های مختلف، با این مطلب همراه باشید.
برای اطلاع از نحوه ساخت NFT، می توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید:
چگونه یک توکن NFT بسازیم؟

استیکینگ توکن های NFT

همسو بودن فناوری NFT با پروتکل های مالی غیرمتمرکز (دیفای) شرایط را برای استیکینگ توکن های NFT فراهم کرده است.

استیکینگ معمولا در پروتکل های اثبات سهام استفاده می شود که در آن کاربران توکن های خود را برای ایمن کردن شبکه و تایید تراکنش ها، سپرده گذاری می کنند. اما استیکنگ اشکال دیگری نیز دارد، مانند قفل کردن دارایی رمزنگاری در یک پروتکل قرارداد هوشمند دیفای و کسب سود در ازای آن.

مشابه استکینگ ارزهای رمزنگاری، استیکینگ توکن های NFT به شما این امکان را می دهد که درآمد غیر فعالی به صورت پاداش دریافت کنید و در عین حال مالکیت توکن های خود را حفظ می کنید.

در صورتی که قصد نگهداری توکن های NFT را برای مدت طولانی دارید، استیکینگ آنها می تواند استراتژی خوبی باشد. البته، این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که توکن های سپرده گذاری شده را نمی توانید معامله کنید. پلتفرم های استیکینگ NFT اغلب کمیاب بودن توکن را بررسی می کنند و درصد سود سالانه (APY) آن را براساس این فاکتور محاسبه می کنند. هرچه یک NFT کمیاب تر باشد، APY آن بالاتر بوده و در نتیجه پاداش استیکینگ آن بالاتر خواهد بود.

در حال حاضر، پلتفرم های مختلفی، از جمله اکسی اینفینیتی، ان اف تی ایکس (NFTX)، کایرا نتورک (Kira Network) و غیره، وجود دارند که از استیکنگ توکن های NFT پشتیبانی می کنند.
برای درک بهتر استیکینگ و کسب درآمد از آن به مطلب زیر رجوع کنید:
استکینگ ارزهای رمزنگای؛ روشی برای کسب درآمد غیرفعال

اجاره دادن توکن های NFT

تعدادی از پلتفرم های گیم فای (GameFi) به شما این امکان را می دهند که با اجاره دادن مجموعه های دیجیتالی خود به گیمرها، درآمد غیرفعال از توکن های NFT خود کسب کنید. این یک روند جدید در فضای بلاک چین است، زیرا ابزاری که از NFTهای بازی به دست می آید، فرصت های درآمدزایی خوبی را ایجاد می کند. گیمرها نیز می توانند با اجاره کردن NFTها تجربه بازی خود را بهبود بخشند.

می توانید مواردی مانند پوست، سلاح های مدرن و ابزارهای منحصر به فرد را اجاره دهید. این آیتم های درون بازی برای باز کردن قفل مراحل مختلف بازی استفاده می شوند. قراردادهای هوشمند برای کنترل شرایط معامله مانند مدت قرارداد اجاره، نرخ اجاره و وثیقه پرداختی توسط گیمر مورد استفاده قرار می گیرند.

reNFT یک پروتکل اجاره NFT است که امکان اجاره و قرض دادن این توکن ها را فراهم می کند. شما می توانید توکن های NFT خود را با تعیین مدت اجاره، مشخص کردن وثیقه و تعیین زمان پس دادن توکن های قرض داده شده، اجاره دهید.

کسب حق امتیاز از NFT

براساس برآوردها، صنعت NFT در سال 2021 درآمد میلیارد دلاری را به ثبت رسانده است. توسعه دهندگان به دنبال این هستند که با ایجاد و عرضه آثار هنری دیجیتال خود به بازار، بخشی از این سود را به دست آورند. یکی از راه های رسیدن به این هدف، ایجاد درآمد غیر فعال از طریق حق امتیاز یا بهره مالکانه NFT است.

سازنده NFT می تواند شرایطی را تعیین کند که طبق آن هر بار که NFT وی در بازار ثانویه معامله شود، درصدی از مبلغ فروش آن را به عنوان حق امتیاز دریافت کند. بنابراین، سازنده می تواند درصدی از قیمت فروش را به طور دائم به دست آورد.

برای مثال، اگر سازنده حق امتیاز NFT خود را 5 درصد تعیین کند، به این معنی است که هر بار اثر هنری وی در بازار فروخته شود، 5 درصد از قیمت واقعی فروش را دریافت خواهد کرد.

نکته جالب در مورد حق امتیاز NFT این است که کل فرایند اجرای شرایط حق امتیاز، ردیابی پرداخت ها و مبالغ پرداختی به صورت خودکار از طریق قراردادهای هوشمند انجام می شود. پلتفرم های NFT مانند Rarible  به سازندگان این امکان را می دهند تا از آثار هنری خود، حق امتیاز کسب کنند.

تامین نقدینگی با NFT

ادغام مداوم NFTها در بخش دیفای، سازندگان را قادر می سازد نقدینگی خود را به استخرهای نقدینگی این بخش ارائه کنند و در ازای آن NFT کسب کنند.

برای مثال، هنگامی که کاربر نقدینگی را به صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ نسخه 3 ارائه می کند، توکن های LP-NFT برای وی صادر می شود. این یک توکن ERC-721 است که مقدار قفل شده در استخر را در بر می گیرد. کاربر می تواند این NFT را در بازار ثانویه بفروشد تا موقعیت خود را در استخر نقدینگی نقد کند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد صرافی یونی سواپ، می توانید به مطلب زیر مراجعه کنید:
یونی سواپ چیست و چگونه می توان از این صرافی استفاده کرد؟

به غیر از کسب حق امتیاز رمزگذاری شده از NFT های خود، سایر استراتژی های کسب درآمد غیرفعال فعلی در این بخش دارای ریسک نسبتا بالایی هستند، چون شما معمولا NFTهای خود را در قراردادهای هوشمند در پلتفرم های دیفای سپرده گذاری می کنید. توکن های دیفای نیز مانند سایر بخش های ارز رمزنگاری ریسک های خاص خود را دارند و سرمایه گذاران باید قبل از ورود به این بخش ابتدا تحقیق کنند تا نسبت به این ریسک ها آگاه شوند.

منبع cryptonews

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.