در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

ارزیابی NFTها؛ چطور بدانیم یک پروژه معتبر است یا نه

0 1,551

توکن های غیرمثلی(NFT) مسلما داغ ترین رویکرد نسبتا جدید در فضای رمزنگاری است که مخاطبان، توسعه دهندگان، کاربران، سرمایه گذاران و کلکسیونرهای جدیدی را به اکوسیستم رمزنگاری جذب میکند.

با وجود تعداد زیاد پروژه های NFTها، چگونه می توان تشخیص داد که یک پروژه NFT قانونی و معتبر است؟ قبل از این که در یک NFT سرمایه گذاری کنید باید چه مواردی را بدانید و بررسی کنید؟ در این مطلب سعی شده به این سوال پاسخ داده شود.

NFT چیست؟

توکن های غیرمثلی یا NFT، ارزهای رمزنگاری منحصر به فردی در بلاک چین بوده که نشان دهنده یک دارایی منحصر به فرد فیزیکی در دنیای واقعی هستند.

NFTها می توانند آثار هنری، موسیقی، هویت دیجیتالی، بلیط بازی ها یا نمایش ها، توکن های بازی و حتی توییت های خاص و درخشان افراد مشهور باشند.

برخلاف ارزهای رمزنگاری مثل اتریوم، که در آن می توان هر اتریوم را با اتریوم دیگری مبادله و جایگزین کرد، NFTها غیر قابل تعویض هستند. به این معنی که شما نمی توانید یک NFT را با دیگری تعویض کنید، زیرا هر یک دارایی منحصر به فردی است.

NFTها را می توان در مارکت ها یا بازارهای مختلف خرید و فروش کرد و ارائه داد. از جمله مارکت های محبوب می توان به OpenSea، Rarible، Super Rare و Foundation اشاره کرد.

همانطور که ارزش و علاقه به NFTها رو به افزایش است، هستند افراد سودجویی که به دنبال سوء استفاده از افراد تازه وارد به این عرصه باشند. پس برای این که بدانیم یک پروژه معتبر و قانونی است باید به دنبال چه چیزهایی باشیم؟

نحوه ارزیابی صحت یک پروژه NFT

هر چه NFTها بیشتر منتشر و معامله شود، مشاهده الگوهای رفتاری و مالی با استفاده از داده ها، بازخوردها و تجربه آسان تر می شود.

در اینجا به مهمترین مواردی که هنگام بررسی و تجزیه و تحلیل یک پروژه NFT باید به آنها توجه کنید، تا به شما در تعیین این که یک پروژه معتبر است یا خیر کمک کند، اشاره می شود.

میزان شناخته شده بودن یک برند

مسلما مهمترین عاملی که هنگام ارزیابی یک پروژه NFT باید در نظر گرفته شود این است که این برند تجاری چقدر شناخته شده است.

اگر شرکت یا مجموعه ارائه دهنده NFT دارای سابقه تجاری فعال و افزایش مداوم ارزش NFTهای ارائه شده است، احتمالا با یک پروژه معتبر مواجه شده اید.

علاوه بر این، اگر بتوانید پوشش رسانه ای پروژه و مکالمات اعضای فعال معتبر جامعه رمزنگاری را در مورد نام و برند NFT مورد نظر را پیدا کنید، احتمالا پروژه ارزش سرمایه گذاری را داشته باشد.

اندازه جامعه

معتبرترین مجموعه های NFT معمولا دارای اجتماعات پرجنب و جوش از طرفداران و کلکسیونرها هستند. اگر عنوان NFT که به دنبال آن هستید جامعه کم و کوچکی دارد و یافتن انجمن های آنلاین برای بحث در مورد آن NFT دشوار است، بهتر است با احتیاط حرکت کنید.

هویت خالق

اگر یک NFT به طور رسمی توسط یک نام تجاری بزرگ، افراد مشهور در زمینه ارزها یا افراد شناخته شده راه اندازی و تایید شده است، به احتمال زیاد پروژه معتبر است.

یکی از مواردی که NFTها را برای هنرمندان، سرمایه گذاران و سازندگان جذاب می کند، قابلیت ردیابی آنها است. شما می توانید بررسی کنید که خالق NFT چه کسی بوده، چه زمانی آن را ارائه داده، چند نفر آن را معامله کرده اند و در هر تراکنش با چه ارزشی فروخته شده. این موارد به شما کمک می کند تا در دام افرادی که NFTهای جعلی را از پروژه های اصلی کپی برداری می کنند و آنها را به عنوان توکن اصلی به خریداران می فروشند، نیفتید.

هر چه خالق قوی تر و شناخته شده تر باشد، احتمال این که با یک پروژه معتبر سروکار داشته باشید، بیشتر است. 

شبکه بلاک چین زیربنایی

اتریوم بلاک چینی برای بازار NFT بوده و به عنوان محبوب ترین بلاک چین برای سازندگان و ارائه دهندگان NFT است. با این حال با توجه به هزینه های گس بالا برای اتریوم، بلاک چین های دیگر مانند سولانا در حال گرفتن سهم خود از بازار NFT هستند.

بررسی بلاک چینی که پروژه NFT روی آن راه اندازی شده به شما کمک می کند تا بفهمید آن NFT در درازمدت چقدر ایمن خواهد بود.

برای بلاک چینی مانند اتریوم به راحتی می توان فهمید که چرا مجموعه داران با توجه به سابقه قوی این بلاک چین و ثبات و تداوم آن، اعتقاد دارند آثار هنری آنها برای همیشه باقی خواهد ماند.

برعکس، برخی بلاک چین های جدید ممکن است برای سازندگان NFT مقرون به صرفه تر باشند، اما فقط در کوتاه مدت. اگر بلاک چین از بین برود، NFT ساخته شده بر روی آن به احتمال زیاد بی ارزش خواهد شد.

قبل از خرید NFT در مورد بلاک چینی که روی آن راه اندازی شده تحقیق کنید و تصمیم بگیرید که آیا فکر می کنید این بلاک چین همچنان تا مدت های طولانی وجود خواهد داشت یا خیر.

حفظ حقوق معنوی

اطمینان حاصل کنید که NFT ارائه شده، حقوق معنوی آنچه را که می فروشد حفظ کرده است.

اگر یک خالق NFT ناشناس، از تصاویر افراد مشهور یا برندهای اصلی استفاده می کند به احتمال زیاد حقوق معنوی مالک را نقض کرده است. در این موارد دارنده مالکیت معنوی ممکن است از خالق شکایت کند و به این ترتیب NFT بی ارزش خواهد شد. ترجیحا از سرمایه گذاری در پروژه هایی که مالکیت معنوی شخص دیگری است، اجتناب کنید.

ایردراپ یا هدیه

بدون تردید ساده ترین راهی که می توانید بگویید یک پروژه NFT کلاهبرداری است یا نه، این است که به صورت رایگان عرضه می شود یا از شما خواسته می شود برای کسب آن در یک رقابت یا قرعه کشی وارد شوید.

در برخی موارد شکل ارائه راهی است برای ورود به کیف پول ها جهت سرقت NFTهای موجود همراه با سایر ارزهایی که در آن نگهداری می شود.

امیدواریم این چک لیست کمک کند تا بتوانید در پروژه های قوی و معتبری سرمایه گذاری کنید.

منبع cryptonews.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.