در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

نوسانات بیت کوین پس از انتشار CPI و کنفرانس خبری جروم پاول

0 481

قیمت بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری در روز چهارشنبه پس از انتشار داده های شاخص CPI ایالات متحده افزایش یافتند. داده های این شاخص نشان دادند که نرخ تورم در 12 ماه منتهی به ماه مه 3.3 درصد بوده که 0.1 درصد نسبت به 12 ماه منتهی به ماه آوریل (3.4 درصد) کاهش یافته است. باوجود پیش بینی افزایش 0.1 درصدی شاخص CPI توسط اقتصاددانان، رقم این شاخص در ماه مه نسبت به ماه آوریل بدون تغییر باقی ماند.

شاخص Core CPI که هزینه های مواد غذایی و انرژی را در نظر نمی گیرد، در ماه مه 0.2 درصد افزایش یافت که 0.1 درصد کمتر از ماه آوریل (0.3 درصد) و پیش بینی ها (0.3 درصد) بود. Core CPI سالانه برای ماه مه نیز 3.4 درصد بود که کم تر از پیش بینی ها (3.5 درصد) و ماه آوریل (3.6 درصد) بود.

افزایش قیمت بیت کوین پس از انتشار شاخص CPI

قیمت بیت کوین پس از انتشار داده های شاخص CPI تقریبا 4 درصد افزایش یافت و از نزدیک سطح 67250 دلار تا حدود سطح 70000 دلار رسید. افزایش نرخ بهره در سال های 2022 و 2023 باعث کاهش نرخ تورم شد، اما هنوز بالاتر از هدف 2 درصد فدرال رزرو است. این باعث کاهش امیدها برای کاهش نرخ بهره در سال 2024 شده است.

شاخص CPI

براساس داده های CME FedWatch Tool در اوایل سال 2024، معامله گران 5 تا 6 کاهش 25 واحدی (0.25 درصدی) نرخ بهره را تا پایان دسامبر پیش بینی کرده بودند. اما قبل از انتشار داده های CPI در روز چهارشنبه، این پیش بینی به یک یا دو بار کاهش یافت و اولین کاهش نرخ بهره ممکن است تا  ماه سپتامبر رخ ندهد.

 K33 Research در گزارشی نوشت که قیمت ارزهای رمزنگاری نسبت به داده های اقتصادی آمریکا “بسیار حساس” شده اند. افزایش نرخ تورم در ماه های ابتدایی سال جاری میلادی و در نتیجه کاهش امیدها برای کاهش نرخ بهره، باعث شد تا قیمت بیت کوین از بالای سطح 73000 دلار در ماه مارس به زیر سطح 60000 دلار در ابتدای ماه مه سقوط کند. 

کاهش قیمت بیت کوین پس از اظهارات جروم پاول

همانطور که انتظار می رفت، نرخ بهره در جلسه FOMC بدون تغییر در منطقه بین 5.25 تا 5.5 درصد باقی ماند. در حالی که فدرال رزرو پیش بینی کرده که در سال جاری میلادی تنها یک بار نرخ بهره کاهش خواهد یافت.

FOMC در بیانیه سیاست پولی خود گفت که در ماه های اخیر، “پیشرفت های اندکی” در خصوص رساندن نرخ تورم به هدف 2 درصدی فدرال رزرو صورت گرفته است. عبارت “اندکی” در این بیانیه درخور توجه است، چون فدرال رزرو در بیانیه قبلی خود از “عدم پیشرفت” در جهت کاهش نرخ تورم ابراز نارضایتی کرده بود.

با به روزرسانی پیش بینی های اقتصادی فدرال رزرو، میانگین انتظار برای نرخ بهره در پایان سال 2024 اکنون 5.1 درصد است، در حالی که سه ماه قبل 4.6 درصد بود. این بدان معناست که فدرال رزرو اکنون یک کاهش 25 واحدی (0.25 درصدی) نرخ بهره را در سال جاری پیش بینی می کند. این بانک قبلا کاهش 75 واحدی (0.75 درصدی) نرخ بهره را برای امسال پیش بینی کرده بود. انتظارات برای نرخ بهره در پایان سال 2025 در حال حاضر 4.1 درصد است که حاکی از کاهش 100 واحدی (1 درصدی) آن در سال آینده میلادی است.

جروم پاول (رئیس فدرال رزرو) در کنفرانس مطبوعاتی خود پس از نشست FOMC گفت که نرخ تورم همچنان بسیار بالاست و بانک مرکزی روی بازگرداندن این شاخص به هدف 2 درصدی تمرکز دارد.

چرخش به سمت سیاست پولی انقباضی در پیش بینی های اقتصادی فدرال رزرو که بعدا پاول آن را در کنفرانس مطبوعاتی‌اش تایید کرد، باعث نزولی شدن روند قیمت بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شد. قیمت بیت کوین تمام افزایش پس از انتشار CPI را از دست داد و دوباره به کانال 67000 دلار برگشت. در زمان انتشار این مطلب، قیمت آن در حدود سطح 67544 دلار نوسان می کرد.

منبع coindesk coindesk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.