در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

افزایش ترازنامه فدرال رزرو؛ آیا قیمت بیت کوین افزایش خواهد یافت؟

0 583

در 22 مارس 2023 ترازنامه فدرال رزرو ایالات متحده آمریکا نزدیک به 94.5 میلیارد دلار افزایش یافت. در حالی که ترازنامه 297 میلیارد دلار پس از شروع  بحران بانکی در هفته گذشته، افزایش داشته است.

امید به از سرگیری سیاست تسهیل کمی (QE) و احتمال افزایش بیت کوین

به طور کلی، بدهی های بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا در دو هفته گذشته 393 میلیارد افزایش یافته و به 8.734 تریلیون دلار رسیده است. این رقم نزدیک به اوج 8.95 تریلیون دلاری یک سال قبل است، زمانی که فدرال رزرو سیاست سخت گیری کمی (QT) خود را آغاز کرد و دارایی های خود را 600 میلیارد دلار کاهش داد.

ترازنامه
ترازنامه فدرال رزرو تا 24 مارس

در تسهیل کمی، ترازنامه دولت با خرید اوراق قرضه، اوراق بهادار و سهام افزایش می یابد، اما در سخت گیری کمی عرضه پول محدود تر می شود و ترازنامه دولت کاهش پیدا می کند.

فدرال رزرو این داده ها را در 23 مارس و همزمان با افزایش 5.5 درصدی قیمت بیت کوین به سمت سطح 29000 دلار منتشر کرد. این افزایش در حالی رخ داد که بیشتر کارشناسان معتقد بودند که افزایش ترازنامه فدرال رزرو ناشی از سیاست تسهیل کمی بوده است.

اما فدرال رزرو از ذخایر جدید دلاری برای خرید اوراق خزانه بلندمدت استفاده نکرد. بلکه، این بانک مرکزی دارایی های خزانه داری را 3.5 میلیارد دلار کاهش داد و به 7.937 تریلیون دلار رساند و این نشان می دهد که سخت گیری کمی برای مهار تورم هنوز ادامه دارد.

 از طرف دیگر، ترازنامه فدرال رزرو به دلیل اختصاص وام های کوتاه مدت به بخش بانکی بحران زده افزایش یافت. لازم به ذکر است که فدرال رزرو از 22 مارس استفاده از ” پنجره تنزیل” خود را 42 میلیارد دلار کاهش داده است. پنجره تنزیل یک ابزار وام دهی بانک مرکزی است که به بانک های تجاری کمک می کند تا نیازهای نقدینگی کوتاه مدت را مدیریت کنند. فدرال رزرو عین مبلغ 42 میلیارد دلار را به  برنامه تامین اعتبار بانک فدرال رزرو (BTFP) اختصاص داد.

صندوق BTFP
موجودی صندوق BTFP

60 میلیارد دلار دیگر به تسهیلات سوآپ فدرال رزرو اختصاص یافت که نقدینگی را در اختیار بانک های خارج از کشور قرار می دهد.

سیاست سخت گیری کمی فدرال رزرو و تسهیلات وام دهی به بانک های منطقه ای و برون مرزی منجر به کاهش تدریجی نقدینگی می شود. این ممکن است ارزش دلار را در برابر سایر ارزهای فیات برتر افزایش دهد، که این به نوبه خود می تواند قیمت بیت کوین را در کوتاه مدت کاهش دهد. شاخص دلار آمریکا از زمان به روز رسانی ترازنامه فدرال رزرو 1.5 درصد رشد داشته است.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین

دلار
نمودار روزانه شاخص دلار

آیا بحران بانکی به اوج خود رسیده است؟

با وجود اختصاص 393 میلیارد دلار وام اضطراری فدرال رزرو به بانک ها و در نظر گرفتن چشم انداز مبهم جانت یلن در مورد بیمه سپرده گذاران، ممکن است بحران بانکی فعلی هنوز به اوج خود نرسیده باشد.

وزیر خزانه داری آمریکا در 21 مارس گفت در صورتی که موسسات مالی کوچک تر دچار ریزش سپرده شوند (مانند آنچه برای بانک سیلیکون ولی و سیگنیچر رخ داد)، از سپرده گذاران بیمه نشده دارای بیش از 250000 دلار سپرده حمایت می کند.

اما یلن در سخنرانی خود در مجلس سنا از مواضع خود کاملا عقب نشینی کرد و گفت که از”بیمه کامل یا تضمین سپرده ها” حمایت نکرده است. سهام بانک های در واکنش به اظهارات وی کاهش یافت.

یلن سپس در 23 مارس به نمایندگان مجلس گفت که ” در صورت لزوم، مقامات آماده خواهند بود تا اقدامات بیشتری انجام دهند”.

در هر صورت، سرمایه گذاران و معامله گران باید منتظر انتشار اطلاعات ترازنامه در هفته آینده باشند که مشخص می کند آیا بدهی های فدرال رزرو در حال کاهش است یا خیر.

اما اگر این تسهیلات وام اضطراری پس از سقوط بانک های دیگر همچنان افزایش یابد، آنگاه سیاست تسهیل کمی اجتناب ناپذیر خواهد بود، مشابه آنچه پس از بحران مالی جهانی در سال 2008 اتفاق افتاد.

تکنیکال بیت کوین به سطح 40000 دلار اشاره دارد

ترازنامه رو به افزایش (با QE یا بدون آن) در گذشته برای بیت کوین روند صعودی در پی داشته است. به گفته Stack Hodler (نویسنده خبرنامه Stack Macro)، اگر بحران بانکی عمیق تر شود، این همبستگی ادامه خواهد یافت.

ترازنامه
ترازنامه فدرال رزرو و قیمت بیت کوین

این تحلیلگر خاطر نشان کرد که BTFP،Swap Lines و TPI همگی QE هستند. وی افزود:

همه این موارد منجر به افزایش ترازنامه و کاهش ارزش ارز فیات می شوند، علی رغم این که تعداد زیادی از طرفداران بانک مرکزی خلاف آن را به شما می گویند.

از نظر تکنیکال، قیمت بیت کوین تا ژوئن سال جاری میلادی به سطح 40000 دلار خواهد رسید یا از سطح فعلی 50 درصد افزایش خواهد یافت.

همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده، هدف صعودی مذکور طبق الگوی سروشانه معکوس در نمودار هفتگی بیت کوین است.
استفاده از الگوی سروشانه معکوس برای شناسایی تغییر روند

همچنین، یک تحلیلگر بازار با نام کاربری “Rekt Capital” در توییتر خاطر نشان کرد که اگر بیت کوین بتواند شمع ماهانه خود را در سطح حمایت 25000 دلار یا بالاتر از آن ببندد، روند صعودی کلان آن به طور کامل تایید خواهد شد.
مفهوم سطوح حمایت و مقاومت چیست و چه کاربردی دارد؟

بیت کوین
منبع Cointelegraph u.today

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.