در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بیت کوین دیفای چیست و چگونه کار می کند؟

0 259

به روزرسانی تَپ روت (Taproot) امکان ایجاد اپلیکیشن های غیرمتمرکز را در بلاک چین بیت کوین فراهم کرد و با تسریع انتقال دیفای به این شبکه، ثبات طولانی مدت بلاک چین را بهبود بخشید.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین
به روزرسانی تَپ روت (Taproot) و فواید آن برای شبکه بیت کوین

امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) در سال 2020 رشد فوق العاده ای را تجربه کرد و تقریبا تمام این رشد از طرف اتریوم بوده است. اتریوم راه را برای سرویس ها و ابزارهای مالی جدید، از جمله صرافی های غیرمتمرکز، پلتفرم های وام دهی خودکار و توکن های NFT هموار کرد.
اتریوم چیست؟ آموزش کامل اتریوم

برعکس، توسعه قراردادهای هوشمند مبتنی بر اپلیکیشن های غیرمتمرکز در بلاک چین بیت کوین تا زمان به روزرسانی تَپ روت امکان پذیر نبود و این به روزرسانی دروازه ورود دیفای به شبکه اولین ارز رمزنگاری در جهان بود. بیت کوین دیفای (Bitcoin DeFi) به توسعه اپلیکیشن های غیرمتمرکز نوآورانه در شبکه بیت کوین اشاره دارد که تا قبل از این به روزرسانی امکان ایجاد آنها به دلیل مشکل مقیاس پذیری تراکنش ها میسر نبود.

با توجه به این که تا قبل از به روزرسانی تَپ روت هر امضای دیجیتال باید با یک کلید عمومی تایید می شد، تراکنش های بیت کوین نسبتا کند انجام می شدند. اما با انجام این به روزرسانی، این شبکه اکنون می تواند چندین امضای دیجیتال را دسته بندی کرده و همه آنها را به طور همزمان تایید کند. در نتیجه، فضای کمتری برای هر بلاک مورد نیاز است و این امکان را برای بلاک چین بیت کوین فراهم می کند تا از توسعه اپلیکیشن های دیفای پشتیبانی کند.

بیت کوین دیفای چگونه کار می کند؟

زبان برنامه نویسی مورد استفاده بیت کوین که اسکریپت نامیده می شود، تورینگ کامل نیست؛ به این معنی که عملکرد آن محدود است و نمی تواند حلقه داشته باشد. در نتیجه، شبکه بیت کوین علی رغم به روزرسانی تَپ روت از قابلیت برنامه ریزی محدود پشتیبانی می کند؛ این بدان معناست که پلتفرم های بیت کوین دیفای برای میزبانی قراردادهای هوشمند به راه حل های مقیاس پذیری لایه دو و زنجیره های جانبی متکی هستند.
دیفای چیست؟ اهداف، مزایا و موارد استفاده آن چه هستند؟

دیفای در بیت کوین از طریق رپد توکن ها مانند رپد بیت کوین (wBTC)، بلاک چین های لایه یک مانند استَکس (Stacks) و زنجیره های جانبی مانند روت‌استاک امکان پذیر است. برای مثال، رپد بیت کوین که محبوب ترین رپد توکن و نسخه ERC-20 بیت کوین است در ژانویه 2019 عرضه شد. wBTC توسط بیت کوین پشتیبانی می شود؛ به این معنی که یک wBTC همیشه معادل یک BTC است. دارندگان توکن wBTC می توانند از اپلیکیشن های غیرمتمرکز اتریوم استفاده کنند.

یک بلاک چین لایه یک مستقل به نام استکس (Stacks) صدها میلیارد دلار سرمایه را به صورت بیت کوین در دسترس قرار می دهد و به هولدرهای بیت کوین روش های جدیدی را برای استفاده از این ارز و کسب سود از آن ارائه می کند. این بلاک چین لایه یک از مکانیسم اجماع اثبات انتقال استفاده می کند که با استفاده از بلاک چین اثبات کار بیت کوین، بلاک چین خود را ایمن می کند.

محصولات دیفای مانند صرافی غیرمتمرکز استک‌سواپ (Stackswap) از بلاک چین استکس استفاده می کنند تا به کاربران اجازه دهند NFTها را ایجاد و معامله کنند، ارزهای پایدار الگوریتمی را قر بگیرند و توکن ها را در شبکه بیت کوین راه اندازی و مبادله کنند. علاوه بر این، از آنجایی که بیت کوین و استکس به هم متصل هستند، NFTهای ایجاد شده در استکس  قابل انتقال به بیت کوین هستند و توسط بلاک چین آن تضمین می شوند.
چگونه یک توکن NFT بسازیم؟

روت‌استاک اجرای قراردادهای هوشمند تورینگ کامل را در بلاک چین بیت کوین امکان پذیر کرده است. وقتی کاربر بیت کوین را به روت‌استاک ارسال می کند، این ارز به RBTC (یک بیت کوین مبتنی بر قرارداد هوشمند) تبدیل می شود. براساس ارتباطات دوجانبه، این پروتکل مانند پلی برای اتصال هر دو زنجیره عمل می کند. برای مثال، سوورین (Sovryn – یکی از اولین اپلیکیشن های مالی بدون نیاز به مجوز) از فناوری بلاک چین RSK برای اتصال به شبکه های لایتنینگ، اتریوم، بیت کوین و بی ان بی اسمارت چین استفاده می کند.

کدام پروژه های دیفای بخشی از اکوسیستم بیت کوین هستند؟

علاوه بر استکس، رپدبیت کوین و روت‌استاک، بَجردائو (BadgerDAO)، ماشین مجازی رِن (RenVM) و لیکوئید نتورک ( Liquid Network) موارد استفاده بیت کوین دیفای را ترویج می کنند.
رپد توکن چیست و چگونه کار می کند؟

بجردائو

سازمان غیرمتمرکز و مستقل بجردائو امکان استفاده از بیت کوین به عنوان وثیقه را در اپلیکیشن های غیرمتمرکز مختلف فراهم می کند. بجردائو از توکن BADGER برای مدیریت پروتکل و توزیع پاداش ها استفاده می کند. کاربران می توانند با استفاده از “Sett Vaults” (اولین محصول ارائه شده توسط بجر) از دارایی های مصنوعی بیت کوین خود درآمد کسب کنند. کاربران می توانند بیت کوین توکن شده خود را در SETT قفل کنند و به قراردادهای هوشمند اجازه دهند دارایی هایشان را مدیریت کنند تا سود در قالب bToken به دست آوردند.

دومین محصول بجردائو “Digg” نام دارد و این نرم افزاری است که عرضه متغیر توکن DIGG را کنترل می کند. قیمت توکن DIGG به قیمت بیت کوین متصل است. مانند هر توکن دیگر، کاربر می تواند توکن DIGG  را در SETT سپرده گذاری کند و در ازای آن سود به دست آورد و از آن در پروتکل های دیفای استفاده کند.

ماشین مجازی رن (RenVM)

پروتکل غیرمتمرکز رِن توکن هایی ایجاد می کند که ارزش دارایی های غیر اتریوم مانند بیت کوین را دنبال می کنند و نقدینگی چندین پروژه بلاک چین را فراهم می کند. علاوه بر این، هولدرهای بیت کوین می توانند از رِن برای دسترسی به مجموعه محصولات دیفای اتریوم استفاده کنند، بدون این که دارایی های بیت کوین خود را بفروشند یا به بلاک چین های دیگر انتقال دهند.

ماشین مجازی رِن دارایی اصلی را در خزانه نگه می دارد، توکن های یک بلاک چین را می پذیرد و از طریق RenBridge خود توکن های جدیدی روی بلاک چین های دیگر ایجاد می کند تا دارایی ها را بین بلاک چین ها جابجا کند. برای مثال، کاربر بیت کوین خود را به RenVM ارسال می کند، این ماشین مجازی توکن renBTC را صادر می کند. توکن renBTC یک توکن جدید در شبکه اتریوم و معادل بیت کوین اصلی است و کاربر هر زمان که بخواهد می تواند آن را بازخرید کرده و بیت کوین خود را پس بگیرد.

لیکوئید نتورک

لیکوئید نتورک یک راه حل لایه دو بیت کوین و یک شبکه تسویه بین صرافی است که امکان صدور دارایی های دیجیتال مانند توکن های اوراق بهادار، ارز های پایدار و سایر ابزارهای مالی را در بلاک چین بیت کوین به صورت خصوصی و سریع فراهم می کند.
تفاوت بلاک چین لایه یک و لایه دو چیست؟

توکن LBTC (نسخه رپد شده بیت کوین) توکن بومی در زنجیره جانبی لیکوئید است. کاربر بیت کوین خود را به آدرس شبکه لایتنینگ در شبکه بیت کوین ارسال می کند تا از شبکه لیکوئید استفاده کند. معادل مقدار بیت کوین ارسال شده، توکن LBTC در شبکه لیکوئید ضرب می شود و  این توکن پس از 102 کانفرم به آدرس کاربر منتقل می شود.

کاربر برای پس گرفتن بیت کوین خود باید توکن LBTC را با ارسال به یک آدرس غیرقابل بازیابی بسوزاند. پس از آن که این تراکنش دو کانفرم جداگانه دریافت کرد، شبکه لایتنینگ بیت کوین اصلی را به آدرس کاربر ارسال می کند.

آینده بیت کوین دیفای چیست؟

با راه حل های مقیاس پذیری بیت کوین مانند روت‌استاک، استکس، لیکوئید نتورک و غیره، واضح است که دیفای در حال ورود به شبکه بیت کوین است. اما دیفای در بیت کوین نسبت به بلاک چین اتریوم و سایر پلتفرم های قرارداد هوشمند کمتر قابل دسترسی است.

علاوه بر این، اگر توسعه دهندگان بخواهند بلاک چین بیت کوین را برای توسعه اپلیکیشن های غیرمتمرکز (DApps) یا ایجاد NFT انتخاب کنند، بر خلاف بلاک چین اتریوم باید به راه حل های لایه یک یا لایه دو تکیه کنند. برای مثال، می توان از شبکه های آزمایشی اتریوم مانند راپستن (Ropsten) برای ساخت اپلیکیشن های غیرمتمرکز استفاده کرد. در پلتفرم های بیت کوین دیفای برای اتصال به شبکه بیت کوین و توسعه اپلیکیشن های غیرمتمرکز به پل هایی مانند RenBrdige نیاز است.

همچنین، NFTها در بیت کوین هنوز در مراحل اولیه خود هستند. با توجه به این که بیت کوین پایه و اساس ارزهای رمزنگاری را پایه گذاری کرد، انتظار می رود که توسعه دهندگان برای توسعه ابزارها و پلتفرم های مالی جدید به سمت شبکه این ارز بزرگ بازار هجوم آورند.

بنابراین، دیفای در شبکه بیت کوین باید میزبان اپلیکیشن های مالی غیرمتمرکز نوآورانه باشد که در سایر بلاک چین ها در دسترس نیستند، پایگاه کاربری بزرگی داشته باشد و مزایای بیشتری نسبت به راه حل های دیفای فعلی ارائه دهد.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.