در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

نظر معامله گران درباره جهت حرکت بیت کوین پس از کاهش 13 درصدی قیمت

0 1,047

قیمت بیت کوین در روز یک شنبه طی 30 دقیقه 13 درصد کاهش یافت. اکنون معامله گران سناریوهای مختلفی برای این ارز و خرید و فروش بیت کوین مطرح می کنند.

این کاهش سریع قیمت منجر به متضرر شدن 1 میلیارد دلاری دارندگان قراردادهای آتی بیت کوین و اتریوم شد. بعد از فروش ارزان و یکجا، معامله گران خوش بین هستند و سناریوهای صعودی و نزولی را بررسی می کنند.

قیمت بیت کوین
نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین

چرا قیمت بیت کوین با اصلاح قیمت مواجه شد؟

قبل از تفسیر سناریوهای مختلف معامله گران برای بیت کوین ، مهم است بدانید که چه چیزی منجر به اصلاح شدید قیمت شد. داده های شرکت سانتیمنت نشان می دهند که نشانه های هشدار دهنده زمانی پدیدار شدند که آدرس های فعال روزانه بیت کوین با رسیدن قیمت به بالای سطح 12000 دلار به یکباره کاهش یافتند.

تعداد آدرس های فعال یک فاکتور فاندامنتال برای بیت کوین به حساب می آیند. زیرا آنها منعکس کننده فعالیت شبکه هستند. اندکی پس از این که قیمت از روند آدرس های فعال پیشی گرفت، به سرعت کاهش یافت. شرکت سانتیمنت توضیح داد که آدرس های فعال روزانه با افزایش قیمت همگام نبودند. این نشان دهنده اصلاح سریع قیمت بود.

آدرس بیت کوین
آدرس های فعال روزانه بیت کوین به همراه قیمت

مواجه شدن بیت کوین با سطح مقاومت تاریخی

کاهش ناگهانی قیمت نیز همزمان با صعود بیت کوین به سطح مقاومت تاریخی 12000 بود. منطقه 11500 تا 12000 دلار از سال 2018 به مدت بیش از دو سال یک منطقه مقاومت قوی بوده است.تاکنون همه تلاش ها برای شکست به بالای این منطقه منجر به اصلاح طولانی مدت قیمت شده اند.

آخرین تلاش برای شکست به بالای سطح 12000 دلار در ژوئن 2019  صورت گرفت. در نهایت قیمت در صرافی بیتمکس به بالاترین سطح در 13880 دلار رسید. اما طی سه ماه به سطح 7700 دلار کاهش یافت. اگر قیمت به بالای سطح 12000 دلار برسد، در مسیر رسیدن به سطح 14000 دلار و در نهایت بالاترین رکورد در سطح 20000 دلار با مقاومت های کمی روبرو خواهد شد. بنابراین، روندهای نزولی با قدرت از سطح 12000 دلار دفاع خواهند کرد و باعث کاهش قیمت به سطح های پایین تر خواهند شد.

در عین حال، به نظر می رسد که معامله گران نسبت به روند میان مدت قیمت بیت کوین خوش بین هستند. داده های بایننس فیوچرز نشان می دهند که در حال حاضر اکثر معامله گران برتر در این پلتفرم وارد موقعیت های خرید شده اند.

استدلال های صعودی برای بیت کوین

در حالی که قیمت بیت کوین در صرافی کوین بیس تا 10546 دلار کاهش یافت، معامله گران می گویند که ساختار بازار این ارز همچنان قوی است. کوروش اِی کِی به بازیابی سریع قیمت از سطح 10800 دلار پس از ضرر 1 میلیارد دلاری دارندگان قراردادهای خرید اشاره کرد. وی اظهار داشت که حتی با این کاهش شدید قیمت، روند بیت کوین هنوز هم صعودی به نظر می رسد.

بیت کوین
کاهش بیت کوین و سطح های کلیدی حمایت

نرخ تامین اعتبار و تاثیر آن بر روند قیمت

بعد از این ضرر بزگ، برخی از معامله گران می گویند که بازار “معامله گران ضعیف” را کنار خواهد زد و این منجر به آرام شدن بازار و تثبیت نرخ تامین اعتبار خواهد شد. در نتیجه کل چرخه می تواند حرکت خود را تقویت کند. نرخ تامین اعتبار مقدار کارمزدی است که دارندگان قراردادهای فروش استقراضی یا خرید در صرافی های معاملات آتی بیت کوین باید به صورت دوره ای بپردازند. هنگامی که بازار صعودی است، نرخ تامین اعتبار مثبت بوده و دارندگان قراردادهای خرید باید کارمزد به دارندگان قراردادهای فروش بپردازند. زمانی که بازار نزولی است، نرخ تامین اعتبار منفی بوده و دارندگان قراردادهای فروش باید مبلغی به دارندگان قراردادهای خرید پرداخت کنند.

قبل از کاهش قیمت، نرخ تامین اعتبار ارزهای اصلی رمزپایه از جمله بیت کوین و اتریوم افزایش یافت. اتریوم نرخ 0.15 درصدی را تجربه کرد. اگر معامله گری یک موقعیت خرید به ارزش 50000 دلار باز کند، با نرخ تامین اعتبار 0.15 درصدی وی باید برای حفظ آن هر روز 225 دلار پرداخت کند.

یک معامله گر با نام مستعار ” Redxbt” خاطرنشان کرد که بعد از کاهش قیمت، سفارش هایی به ارزش تقریبی 77 میلیون دلار در صرافی بیتمکس وجود داشت. این نشان می دهد که روند بیت کوین  از لحاظ تکنیکال  هنوز صعودی است. روندهای صعودی از سطح حمایت 10500 دلار دفاع خواهند کرد.

اسکات ملکر پس از اصلاح کوتاه مدت قیمت گفت که یک واگرایی صعودی پنهانی در حال شکل گیری است. وی قبل از کاهش قیمت تاکید کرد که واگرایی های نزولی آشکاری وجود داشتند و کاهش قیمت قریب الوقوع بود.وقتی که قیمت یک دارایی به یک کف محلی کاهش می یابد، واگرایی صعودی پدیدار می شود. اما یک نوسانگر به کف جدید نمی رسد. این نشان می دهد که حرکت دارایی با وجود کاهش اخیر قیمت  به قوت خود باقی است.

سناریوهای نزولی

احساسات کلی در مورد بیت کوین خوش بینانه باقی می ماند. اما چندین سناریوی نزولی وجود دارند که احتمالا رخ خواهند داد. به طور کلی بیشتر استدلال های کوتاه مدت در مورد سطح حمایت 10500 دلار مطرح شده اند. اگر قیمت بیت کوین در بالای این سطح باقی نماند، احتمالا روند صعودی آن متوقف خواهد شد.

سطح 10500 دلار یک منطقه حمایت مهم به حساب می آید، چون سقف قیمت در روند صعودی قبلی را نشان می دهد. در ماه فوریه، قیمت بیت کوین به سطح 10500 دلار رسید و آن را به عنوان یک سطح مقاومت قوی تعیین کرد.زمانی که قیمت به بالای 10500 دلار شکست، این سطح را به عنوان منطقه حمایت تایید کرد.زوران کُوله که همچنان نظرش صعودی است، یک سناریوی نزولی برای بیت کوین ارائه داد:

من معتقدم که برای ادامه روند صعودی سطح هفتگی 10500 دلار باید حفظ شود. در غیر این صورت این طرح توزیع نسبتا قطعی خواهد شد. به خاطر داشته باشید، تجارت یک درخت تصمیم گیری باینری است. تغییر جهت به یک طرف باید در نزدیکی سطح های مهم بالقوه رخ دهد.

جاش اولسزیویچ با استفاده از ابر ایچیموکو  پیش بینی کرد که شکست به زیر سطح 10550 دلار منجر به توقف روند صعودی خواهد شد. وی گفت که در کوتاه مدت 10559 و 10832 دلار سطح های مهم حمایت خواهند بود. وی در توییتر نوشت که برای ادامه یافتن روند نزولی قیمت باید به پایین این منطقه برسد. پیش از این قیمت به خط کیجون برگشت کرده است.

سناریوهای جایگزین

به گفته الیاس سیموس، تحلیلگر ارشد در Decentral Park Capital، بیت کوین وقتی با عملکرد نسبی طلا مطابقت داشت، شاهد فشار فروش بود. وی توضیح داد که این فروش همزمان با رسیدن قیمت به بالای سطح 12000 دلار و عملکرد بهتر بیت کوین نسبت به طلا بود. همبستگی این ارز با طلا می تواند بر قیمت آن در هفته های آینده تاثیر بگذارد.

یک معامله گر با نام مستعار “Rookie” پیش بینی کرد که ارزهای رمزنگاری پایین و وسط جدول، در آینده  عملکرد ضعیفی نسبت به بیت کوین خواهند داشت. اگر این اتفاق بیفتد، احتمال روندهای صعودی سودآور افزایش می یابد. این احتمالا حرکت بیت کوین را تقویت خواهد کرد:

من در حال کاهش موقعیت های خود در آلت کوین های پایین و وسط جدول هستم. اکنون زمان وارد شدن به موقعیت های بیت کوین و اتریوم است. نمی خواهم سرمایه خود را درگیر ارزهای کم ارزش دیگر کنم، وقتی که / اگر حرکت پارابولیکی شروع شود.

سطح مقاومت تاریخی 12000 دلار به همراه  نرخ تامین اعتبار سناریوهای نزولی قوی برای بیت کوین  بوجود می آورند. اما واگرایی های صعودی، نبود مقاومت از سطح 12000 تا 14000 دلار و قراردادهای آتی اهرم شده استدلال روند صعودی طولانی مدت را تقویت می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.